8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 19. - 08:32:51 8/10
(231045/239045)
Jing Bi Rock 4. epizód

... és akkor nézzük, amíg még a 4. részbõl hátra maradt....

Kicsit kanyarodjunk vissza Japánba. Nézzük meg a követséggel történteket kicsit részletesebben az elõbbi összefoglalónál.

A követek ugyebár várakoztak... hivatalosan nem fogadták õket, sem az uralkodó (szerintem az nem is tud róluk, bele se folyhatna), sem a régens, akit épp az ellene folyó lázadás elfojtása izgat...

KÉP:- kép - Kato jelenti a gyõzelmet.... az egyik lázadó gócot sikerült felszámolni...
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 19. - 03:06:43 8/10
(231044/239045)
Minden kultúrában megvan a dicsõ és a dicstelen halálnem. Európában a dicstelen az akasztás, mivel az a köztörvényes bûnözõk kivégzési módja volt. Az aradi kivégzésnél ezzel is jelezni kívánták, hogy nem katonákat, hanem lázadókat büntetnek. Külön kegyként járt csak a golyó általi halál. Nem véletlen, hogy Batthyány a kivégzését megelõzõ éjjelen a felesége által becsempészett kis tollkéssel ejt sebet a nyakán, hogy ne lehessen felakasztani! A többit ismerjük, a golyók lyuggatta mellénye megtekinthetõ a Nemzeti Múzeumban.

A szeppukuról egy kis ismertetõ kiegészítésként:
https://terebess.hu/keletkultinfo/lexikon/szeppuku.html

Fontos, hogy hogyan megyünk el az evilágból, ez az utolsó cselekedetünk. Ha módunkban áll befolyásolni, akkor igyekszünk a saját meggyõzõdés, a család/klán érdeke, ill. a kor és kultúra becsületkódexe alapján tenni, hogy méltón zárjuk le az életutat, hogy az i-re a pont felkerüljön.
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 19. - 02:44:36 8/10
(231043/239045)
Jing Bi Rock 4. epizód

"edimir, kedvenc volt hadügyminisztered immár a két nagy hibával is rendelkezik.
az egyik, hogy a királynak lett igaza, kár, illetve teljesen fölösleges volt a követeket Japánba küldeni.
Vagy ment volna maga!
Az egész túra megalázó volt."


Én még csak a 4. részig jutottam, nem volt idõm többre. A követség... még nem tettem fel a 4. rész idevágó képeit, egyszerûen nem fért a napba... de akkor róla egy kis meglátás. Igen, a követeket megalázták, a "túra" egy tortúra lett. De azért nem mondanám teljesen haszontalannak. 150 év után legalább végre jár csoszoni királyi megbízott Japánban. Azt persze nem várhatja, hogy minden kérdésére õszintén fognak válaszolni, hogy mindent megmutatnak neki, amire kíváncsi. Nekik kell jól megfigyelniük mindent és a megfelelõ következtetéseket levonniuk. Õk most a király szemei és fülei. Ki kell fürkészniük Japán szándékát és felkészültségét...

A két követ is érdekes, ahogy az egyes eseményeket, történéseket másként éli/ítéli meg. Van, aki bedõl a látszatnak, a másik mögé lát, gyanakodni kezd.

- az elsõ megdöbbenésük, hogy a kampaku/régens a tényleges uralkodó, míg a király csak báb a trónon...
- aztán maga a kampaku személyisége... van, amelyikük csak a "barbárt" látja meg benne, míg a másik megérzi a benne rejlõ fenyegetést is, valamint az agresszióval párosuló intelligenciát.

Persze lehet nekik felháborodni a bánásmódon, de ha már 3 hónapot utaztak a tengeren, akkor nem duzzogni, hanem megfigyelniük kell, nem engedni, hogy az érzelmeik telepedjenek hályogként a szemükre.

Külön gond, hogy a királyi udvarból nem tudtak hozni saját megbízható tolmácsot. Ezzel ugyebár vissza is élnek a japánok, a "félrefordítással".. Konisi utasítására a tolmács mind a követeket, mind a régenst megtéveszti, nem az eredetileg elhangzottat fordítja le híven hanem úgy ferdíti el, hogy a másik fél azt halhassa ki belõle, amit remélt.. a régens a csoszoniak behódolását, a követek pedig hogy követségüket Japán megtiszteltetésként fogja fel.

Persze azért a félrefordítás/ferdítés ellenére is a helyzetbõl, a gesztusokból le kell tudniuk szûrni a mögöttes valóságot. Japán nem kegyként értékeli a kapcsolatfelvételt, a követek ezt a saját bõrükön tapasztalják a bánásmódból... ez nem egyszerûen a japánok barbarizmusa, hogy nem ismerik a követeket hogy illik fogadni, velük bánni, hanem a követség minõségének szól... egy alárendelt státusú állam követit nem ugráljuk körül, nem kényeztetjük... persze fogadjuk, de csak amikor nekünk alkalmas... kapnak egy kis ünnepséget is, de a csemete tutujgatása fontosabb náluk, ill. Kato kardtáncában benne van a figyelmeztetés, azért tudják a helyüket, különben jön a dádá!

KÉP: a követeknek rendezett kis ünnepség
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 19. - 01:58:59 8/10
(231042/239045)
Jing Bi Rock 4. epizód

A királytól csizmát kapni

Amikor a királynak visszaviszi a csizmát, az nem "arrogancia" a részérõl, hanem kétség és kétségbeesés.... emlékeztetõ a királyi kegyre és bizalomra, ugyanakkor mindez megkérdõjelezése a bebörtönzött tudóstól hallottak tükrében... a neki oly sokat jelentõ csizma gesztus csak porhintés volt a király részérõl, saját hatalmi játszmájának része, vagy a megtévesztett nagylelkû és jóságos uralkodó nemes gesztusa? Magyarán... tudni akarja, mi volt a király szerepe a megtorlásban, passzív, akit megtévesztettek a nyugati frakció machinációi, vagy aktív, aki a lehetõséggel élve leszámolt a nyûgnek érzett keleti frakció gyámkodásával, politikai hatalmával... "más kardjával ölni" stratégia.

KÉP: a csizma visszavitele
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 19. - 01:45:22 8/10
(231041/239045)
Jing Bi Rock 2. epizód

A királytól csizmát kapni

Nem véletlen, hogy hazafelé már nincs a hadügyminiszter lábán a királyi csizma...

KÉP: egy szalmaszandálban megy, miközben a legnagyobb kincsként viszi a kezében a királyi csizmákat.... hogy is merészelné azt a lábára húzni... ez királyi lábbeli egyrészt, amit egy hû alattvaló nem merészelne viselni, másrészt a királyi gesztus megtestesülése, amit csak a legnagyobb tisztelettel hordozni és nem hordani szabad!
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 19. - 01:37:25 8/10
(231040/239045)
Jing Bi Rock 2. epizód

A királytól csizmát kapni


A király viszont nem fogadja el ezt az önfeláldozást... sõt, a saját csizmája lehúzásával és odaadásával nem csak egy hihetetlen kegyet gyakorol, de úgy tûnik, mintha megbecsülésének legmagasabb fokát mutatná ki, mintha ezzel is jelezni kívánná, milyen nagyrabecsüli a hadügyminisztert...

KÉP: - felirat - (tudom nem kattintasz rá a képre a nagyításáért, ezért kiírom)... "Hinni akarok a hadügyminiszter értékességében"... tehát ott van a szavakban még a BIZALOM is...
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 19. - 01:28:02 8/10
(231039/239045)
ing Bi Rock 2. epizód

A királytól csizmát kapni

"edimir, kedvenc volt hadügyminisztered immár a két nagy hibával is rendelkezik. ....Illetve az arrogenciája, amikor a csizmát visszavitte.
Arra nem emlékszem, hogy hogyan kapta, hogy vissza kellett-e vinnie egyáltalán, de ugy hiszem hogy a király nem volt ennyire kicsinyes.
Ha pedig egy ajándék csizmát visszaadunk, akkor azt azt jelenti, nem akarunk abban járni, nem fogadjuk el a király döntéseit."

Nos, amikor elõször beszéltünk róla, akkor te szánalmasnak jellemezted a jelenetet, pedig tele volt fontos gesztusokkal....

A lázadás nyomán 3 évig elhúzódó "nyomozás", majd megtorlás következett, ami 1000 ember halálához, számûzetéséhez, megbüntetéséhez vezetett. Ennek akart végett vetni a Hadügyminiszter azzal, hogy önmagát feláldozza. Nem volt ellene elegendõ bizonyíték, hogy perbe foghassák, õ maga megy önként feladni magát. Ezt pedig úgy teszi meg, hogy a nyomozóhelyre megy egy száll ingbe, hajadonfõtt, megkötözve és MEZÍTLÁB... vagyis úgy, ahogy a vádlottakat szokták a helyre elõvezetni

KÉP: a hadügyminiszter "belépõje"... sajnos anno nem egész alakos képet vágtam ki, de ez is vmit visszaad a jelzés értékû antréból....
10/10
Ljerk 2017 aug. 18. - 22:07:04 10/10
(231038/239045)
A királyi csizma megkapásának oka elég drámai jelenet volt (2. rész 7. percétõl), biztos épp elvonódott a figyelmed. Épp azért jelentõségteljes a visszaadása, mert a király ezen drámai csizmaadási gesztusát negálja.
10/10
Ljerk 2017 aug. 18. - 21:50:48 10/10
(231037/239045)
Bonyolultabb kérdés a hara-kiri, mint elsõre látszik.

Egyrészt közösségibb és emberségesebb (kis túlzással): nem felakasztották az ellenség vezéreit (aradi vértanúk), hanem megadhatták az esélyt, hogy azok végezzenek magukkal , így nem maradtak szégyenben - sõt sokszor az így maguktól elvett életükkel megmentették az egész klánjukat.

Másrészt embertelenebb is, mert egy nagyúr parancsa megmásíthatatlan volt, így könnyen eltávolíthatta akármelyik belsõ ellenfelét különösebb magyarázkodás nélkül.

Az emberek "könnyû" öldösése is koronként változó - volt például 250 év 1865-ig, amikor "béke" volt - azaz nem voltak klánháborúk.
Illiona 2017 aug. 18. - 17:50:59
(231036/239045)
engem valahogy taszitanak ezek a japán filmek, akár történelmi, akár mai sorozatról van szó.
Filmet megnéztem párat, de annyi elég is volt belõle.

Elsõsorban az zavar bennük, hogy annyira könnyen ölnek, illetve annyira sokan lettek -lesznek öngyilkosok.
Tudom, hogy ez jön abból, hogy túl kicsi helyen túl sok ember, de nekem akkor is sokK.

Azt egyébként most a nyáron már kideritettem, hogy ezek a keleti népek rituális öngyilkossága nem azonosan itéltetik meg az egyéb öngyilkosságokkal.
Ezt mostmár tudom, csak épp még emészteni kell :)))))
Illiona 2017 aug. 18. - 17:41:33
(231035/239045)
Jing Bi Rock 4-5 epizód

megnéztem ma mindkét epizódot, tegnap este elfoglalt voltam- na jó, nem sok minden történt.

edimir, kedvenc volt hadügyminisztered immár a két nagy hibával is rendelkezik.
az egyik, hogy a királynak lett igaza, kár, illetve teljesen fölösleges volt a követeket Japánba küldeni.
Vagy ment volna maga!
Az egész túra megalázó volt.

Illetve az arrogenciája, amikor a csizmát visszavitte.
Arra nem emlékszem, hogy hogyan kapta, hogy vissza kellett-e vinnie egyáltalán, de ugy hiszem hogy a király nem volt ennyire kicsinyes.
Ha pedig egy ajándék csizmát visszaadunk, akkor azt azt jelenti, nem akarunk abban járni, nem fogadjuk el a király döntéseit.
Az meg ugye még megvan, hogy nincs demokrácia, hiába van igaza valakinek, nem érvényesitheti, még várnia kell vele 500 évet!

itt ebben sorozatban a király számomra nem elfogadhatatlan, vannak hibái, de hát melyiknek nincsen!
És a Hwajungban valóban sokkal negativabb szerep volt: öreg, kövér, nemtörõdöm.
Ez legalább gondolkodik közben.
10/10
Ljerk 2017 aug. 18. - 17:37:23 10/10
(231034/239045)
Egyetlen egy japán taiga sorozatnak van magyar fordítása legjobb tudomásom szerint - Gunshi Kanbee (kicsit korábban kezdõdik a története, mint ennek a filmnek, és kapcsolódik az egész korszakhoz Hideyoshival együtt) - a taigák közt szerintem elég jó sorozat, bori4 -nek is tetszett.

Abból elég tûrhetõen képet lehet alkotni errõl a szamuráj korszakról.
Illiona 2017 aug. 18. - 16:05:37
(231033/239045)
én a Hwajungot láttam, és a vetitéssel egyidõben.
Valóban ugyanaz a kor.
És onnan tudjuk, hogy a királynak tényleg születik egy fiúcskája, akit ugye ez az "emberséges" Gwanghae alágyujt élve, vagyis keserves kinok között kellett meghalnia.

De ezek a részletek mind csak kitaláció.
A Hwajungban is, és itt is az irói fantázia az, amit a történelem adta tényekre kapaszkodva elõteremti az izgalmas történeteket.

Nekem az ( sem) tetszik, ahogy a japánok által vélt udvari, és régensi udvarban történteket tálalják.
Valahogy ez olyan ellenségképpel megirt történetet tekinthetünk-e hitelesnek?
(Ez pont olyan amikor hitelesnek TÜNÕ filmeket gyártanak amit Észak-Koreai emberekrõl, az õ érzelmeikrõl. ????)

Vagyis ez is csak mese.
Az más kérdés, hogy elég izgalmas.

De hogy a frakciókban egyensúly van, akkor egybõl a király ellen fordulnak, immár együttes erõvel.
Vagyis pont azt teszik mind a hárman, amit mindenki tenne: adjatok nekem hatalmat, majd én utána adok a népnek enni (vagy nem).
10/10
offtopic
micike_MSc 2017 aug. 18. - 15:50:29 10/10
(231032/239045)
Szép napot Mindenkinek!

Ugyebár nem láttam sok sorozatot, de ha a valamelyik magyar csatorna adott/ad valamit, azt mindig néztem/nézem.
Ilyen volt a Hwajung/Plendid Politics, nálunk A fény hercegnõje címmel tavaly õsszel vetített sorozat: ebben szerepelt Ganghwe herceg, ezért rákerestem Biri66 oldalán, aki korábban fordítást készített hozzá. :)
Ott találtam ezt a részletes ismertetõt Jungmyung hercegnõrõl és az általad felsorolt hercegekrõl is...
https://birikorea.blogspot.hu/2016/08/a-feny-hercegnoje.html?m=1

A Hwajung szóra kattintva a sorozat által bemutatott frakciók közötti hatalmi harcról is olvashattok pár sort, ami kapcsolódik a Jingbirok-hoz (bár a Hwajung késõbbi, 1608-tól indul).
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 18. - 15:44:47 8/10
(231031/239045)
:)

Szóval az Immortal Admiral Yi Sun Shin sorozathoz képest gyengécske.... ha nem így lenne, akkor leírnád....

Még én se tudom, mit gondoljak a sorozatról. A korszak érdekel, különösen a belsõ okok izgatnak, amiért Csoszon olyan hirtelen és látványosan összeroppan a japán támadás következtében... és persze az egyén szerepe, aki mindezek ellenére a saját képességei által sikerrel jár... lásd kedvenc admirálisunk...

Mindegy, ha már belevágtunk, akkor próbálok kitartani... a mostani frissek közül nem igazán érdekel egyik se... meg aztán én a King's Dream-et is igaz, hogy fogcsikorgatva, de kibírtam!:)))
10/10
Ljerk 2017 aug. 18. - 15:16:47 10/10
(231030/239045)
Nem akarom leírni. :)
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 18. - 15:05:25 8/10
(231029/239045)
Jing Bi Rock 4. epizód

A tartományi elöljáró Gvanghé hercegre tenné a voksát. Amikor tartományát a himlõjárvány sújtotta, akkor két herceg is épp a tartományba látogatott.. Míg Imhé sietõsen biztonságos helyre távozik....

KÉP: .... addig Gvanghé nem törõdve a fertõzésveszéllyel ápolni kezdi a himlõs betegeket...
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 18. - 14:52:14 8/10
(231028/239045)
Jing Bi Rock 4. epizód

KÉP. - felirat - Sinszong herceg értelmi képességeitõl remélik, hogy majdan bölcs uralkodóvá válhatna...
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 18. - 14:47:56 8/10
(231027/239045)
Jing Bi Rock 4. epizód

KÉP: - felirat - Gvanghét a jelleme tenné alkalmassá... (már láttuk, hogy a háta közepére se kívánná a herceg)
8/10
offtopic
edimir 2017 aug. 18. - 14:45:09 8/10
(231026/239045)
Jing Bi Rock 4. epizód

A nyugati frakcióban megindul az ötletelés, melyik herceget válasszák, hogy támogassák a trónig... Három herceg is szóba jöhet. Nézzük, melyikrõl hogyan vélekednek!

KÉP: - felirat - Imhé herceg mellett szól, hogy õ a legidõsebb....