Illiona 2019 jan. 04. - 12:56:59
(235305/239045)
Sziasztok, szép napot mindenkinek!

Azért az ősi Kina rendelkezett anno a Selyemúttal, amin a messzi kelet, -közel-kelet, -nyugati termékei, ideértve a vallásokat és kúltúrákat is cseréltek gazdát.
Egy ilyen helyen minden összeér, olyan kultura (és nem kultúra) össze-visszaság van, amiben csak az ottaniak igazodnak ki, ha egyáltalán kiigazodnak.
Vagyis én nem csodálkozom azon, ha elküldenek egy kellékest, hogy hozzon némi dekorációt, akkor az összeszed mindent ami a világvallások kellékei, válogatás nélkül.
Amúgy meg nincsen olyan hogy a gonosz háza! hiszen a gonosz is azt hiszi magáról, hogy jó, hogy nála van az igazság, minden gaztettre megvan az indoka, meg amugy mi is a jó-rossz?

Amúgy üdv a kinai sorozatok világában. Igen, valóban frissnek tünnek ezek a sorozatok, egész más világuk van, mint a koreaiaknak. Ott végül is kommunizmus volna (ha nem lenne a legkapitalistább társadalom és gazdaság) vagyis nincsenek osztályok, (elvikeg nincsenek) egy ember, egy fiatal előrejutása kizárólag a tehetségén múlik. (szintén elvileg).
Nehéz kiválasztani a sok gagyi küzül, ami értékes, de azok meg sokkal jobbak a koreaiaknál is.

Én nem is hallottam még erről a sorozatról, amiről irtál, de majd a hétvégén belenézek.
8/10
edimir 2019 jan. 04. - 00:10:46 8/10 Előzmény edimir
(235304/239045)
off
Let's Shake It!
Spoiler

Apró kérdésem lenne a díszlet tervezőjétől.... Minden szenzációs, de mit keres a gonosz palotájában

KÉP: Bész, aki egyiptomi istenség? Persze mondhatnánk, hogy attól még lehetne épp ott... Csak hát ez az istenség másért sem illik egy gonosz palotájába, ugyanis betegség és bajok elhárítása a "feladata" eredetileg!:))))))))))))) Hmmm.... ha belegondolunk, akkor épp a "tulajdonost" űzné ki saját palotájából!:))))))))))))))))))))
8/10
edimir 2019 jan. 04. - 00:04:27 8/10 Előzmény edimir
(235303/239045)
off
Let's Shake It!
Spoiler

Sziporkázó humor, a képi világa is lenyűgöző... és kellően fordulatos, hogy ne feledkezzünk nagyon bele a látványba...

KÉP: hmm... titeket nem emlékeztet Kogurjó három lábú madarára?
8/10
edimir 2019 jan. 03. - 23:55:03 8/10 Előzmény edimir
(235302/239045)
off
Let's Shake It!
Spoiler

A korábban jólnevelt ifjú hölgy teljesen megváltozik, "beteg" lesz..... A finom csipegetés helyett igazi húsfalóvá válik, modora is érdesebb (lásd tégla)... szerencsére a bátyja így is elfogadja és védelmezi...

Illionának igazat kell adnom, már nem kell koreai férfisztárokat importálniuk a kínaiaknak....

KÉP: a bátyuska... itt épp női ruhában... - a kínai színész Zheng Yecheng
https://mydramalist.com/people/12780-zheng-ye-cheng
8/10
edimir 2019 jan. 03. - 23:42:51 8/10
(235301/239045)
off
Let's Shake It!
Spoiler

Sosem hittem volna, hogy kínai sorozatra adom a fejem.... és dőlni fogok a nevetéstől!:))))))))))
Ez vmi hihetetlenül szórakoztató, friss és könnyed. Lehet rá legyinteni, hogy már megint vmi fantasztikus, vmi kutyulmány..... Engem felrázott!:)))))))))))))) Egyszerűen nem tudok vele betelni....
Ismertető róla: https://en.wikipedia.org/wiki/Let%27s_Shake_It

Brigi már az 5. részig jutott a fordításban, köszönet érte neki!:)
http://a-pop.eu/film.php?id=412
Ezzel is úgy voltam, mint mással, ami tetszik... egyszerűen tovább kellett néznem, "eteti magát"!:)

A Tang Qingye bőrébe bújó kis földönkívüli egy tüneményesen pimasz vki...

KÉP: a földi "majmok" megregulázására a hatásos fegyvere... egy tégla!:)
8/10
edimir 2019 jan. 02. - 10:32:21 8/10 Előzmény edimir
(235300/239045)
Egy kicsit akkor irigykedtem, hogy mennyire igyekeznek ezen a téren, és mi mennyire nem foglalkozunk ezzel, pedig vmi hasonlónak nagyon tudnék örülni rólunk.
Korean Culture Series a neten ez a bizonyos összeállítás. A 12. rész foglalkozik a kódszavakkal.

KÉP: - felirat - Korean Culture Series tartalomjegyzéke - 14 téma, amit felölel
8/10
edimir 2019 jan. 02. - 10:24:55 8/10 Előzmény micike_MSc
(235299/239045)
Ez engem is érdekel. Micsoda remek ötlet és kiadvány! 200 kódszó...
Vajon rólunk magyarokról hány kódszó kellene, melyek lennének azok?
Emlékszem, anno beszélgettünk arról a koreai kis ismertetőről a neten, amit a koreaiak önmagukról állítottak össze, hogy szerintük mi jellemzi őket.
KÉP: - felirat - ők ezeket a kódszavakat választották. Nem 200, mindössze csak négyet....
8/10
edimir 2019 jan. 02. - 10:14:17 8/10 Előzmény micike_MSc
(235298/239045)
Nálunk a karácsony a nagy közös társasozást jelenti. A karácsonyi ajándék épp ezért mindig egy társasjáték, vagy egy meglévő társashoz új kiegészítők.
Az idén a Pandemic került a fa alá, majd onnan az asztalra!:)))))))))))))))) http://www.origo.hu/karacsony/ajandekotlet/20141214-teszteltuk-a-pandemic-tarsasjatekot.html

Bevallom, borzasztóan tetszik ez a társas, végre nem egymás "ellen", hanem kooperatívan, azaz együttműködve közösen kellett a legjobb lépést kitörpölnünk.:))))))))))))))))))))) Napokon át estétől hajnalig próbáltuk "megmenteni a világot", több-kevesebb sikerrel, csak a darts volt képes alkalmanként megállítani benne minket, mert néhány nagy összecsapást muszáj volt megnézni!:))))))))))))))

Annak külön örülök, hogy magyarok fejlesztették ki.
8/10
edimir 2019 jan. 02. - 09:55:37 8/10 Előzmény micike_MSc
(235297/239045)
A Misty nekem is egy restanciám volt, épp a napokban végre meg is néztem. Illiona ugyan már rengeteget írt róla, de a te véleményedre is kíváncsi lennék.
8/10
edimir 2019 jan. 02. - 09:50:39 8/10 Előzmény micike_MSc
(235296/239045)
Szép napot!:)

Sajnálom, hogy a Mr Sunshine-nal megálltál. A felirat fordítása új lendületet kapott, mindjárt utolér, az a 15. résznél tart!:)))))))) Az írás róla sohasem helyettesíti magát a megnézést... talán az izgalomból vesz el, de hányszor nézünk meg vmit újra és újra, pedig tudjuk, miről szól, de a színészi játékért, kedvenc szereplőkért, számunkra fontos jelenetért mégis elővesszük. Ezért van, hogy néha a régi kedvenc sorozatainkat "leporoljuk". Arról nem is beszélve, hogy amit írtam az az én nézőpontomat tükrözi, másé biztosan eltér. Szerencsére különbözőek vagyunk!:)))))))))))))))))
Anno megállapodtunk, hogy a Mr Sunshine itt Sillán egy "kibeszélős" sorozat lesz. Illionával vártuk, hogy mások is bekapcsolódnak. Aztán történt, ami történt.... De ettől még nagyon is érdemes megnézni!:)))))))))))))))))) Nem hagyhatod Hee-sung-ot cserben!:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
10/10
micike_MSc 2019 jan. 02. - 01:17:47 10/10
(235295/239045)
Néha olvasok is, nemrég fejeztem be Bán Mór Hunyadi-sorozatának első részét (ez volt a kóstoló, a többi beszerzés alatt).
Nagyon élveztem, majd írok róla valamikor.

És Csoma Mózes új könyvét (Korea történelme) is megvettem, bár kicsit aggódtam, hogy talán nagyon hasonló lesz a korábbi Egy nemzet, két ország c. könyvével (azonos szerző, azonos téma) - és valóban sok hasonlóság van a kettő között, de a 2. könyv mégis más.
Valahogy részletesebb, összeszedettebb, logikusabb, mintha "javított kiadás" lenne. Ebben a történelmi eseményekhez kapcsolódva bemutatja az akkori hazai és egyéb külföldi történéseket, reakciókat, beszámolókat, így talán jobban követhetőbb.
Ráadásul egymás mellett párhuzamosan ismerteti a hivatalos északi és a déli "narrációt", ami ugye sokszor jelentősen eltér egymástól.
Engem a XX. század érdekel leginkább, és az első könyvhöz képest itt sokkal informatívabb a leírás, bár egyelőre csak Csoszon végnapjait olvastam, ami pl. a Mr.Sunshine c. sorozat kapcsán aktuális, ezután majd jön a japán megszállás, majd a felszabadulás, a megosztottság és a koreai háború (ez utóbbi különösen érdekel). Mindegyikre jutott 30-40 oldal a könyvben...
Bár az is lehet, nem a könyv lett ennyivel nagyszerűbb, csak az elmúlt években már annyi infót összeszedtem Koreáról, hogy most folyamatosan "aha-élményem" van olvasás közben és ezért érzem jobbnak. :)

És közben megjelent egy újabb könyv is a Pallas Athene Kiadónál: A koreai észjárás címmel. 200 fontos szó, kulcsfogalmak jelentését ismertetve visz közelebb a koreai gondolkodás és lelkület megismeréséhez.
Na, ezt még biztosan be kell szereznem. :)))

Kép: a kiadó által a neten elérhető a könyv tartalomjegyzéke az ismertetett kifejezések felsorolásával és egy szerzői jegyzet. Nem tudom olvasható-e, de akit érdekel, biztosan megtalálja.
10/10
micike_MSc 2019 jan. 02. - 01:01:09 10/10 Előzmény micike_MSc
(235294/239045)
Ezt még a múltkori témához... :)
"A Mikulásban való hit – a pszichológusok szerint - fontos alapköve a gyerekek igazságról és jóságról való gondolkodásának. A mesék jelentős részében a jó győzedelmeskedik – ahogy a Mikulás is a „jó” gyereknek hoz ajándékot. Másrészt a gyermek biztonságérzetét erősíti, ha fel tud ruházni valakit – ebben az estben a Mikulást vagy a Jézuskát – olyan erővel, tulajdonságokkal, amelyekkel a gyermek még nem rendelkezik, viszont szentül hiszi, hogy el tud jönni, és ha kell, megvédi őt mindentől, amitől fél."
https://m.hvg.hu/elet/20181205_Es_on_hagyja_hogy_gyerekei_sokaig_higgyenek_a_Mikulasban?

A nagyobbik persze megkérdezte, hogy-hogy kapott a kicsi xbox-ot... mire én megkérdeztem, mit gondol a Jézuskáról, erre ő, hogy "de, anyaaaa!"... :)))
Nem tudom, ő mikor világosodott meg, de nem volt téma, a kicsi bezzeg egy igazi lelki "terrorista"... olyan szívhez szólóan tud bánatoskodni, és persze örült az xbox-nak, de ma már a tesó új telefonja után kezdett ácsingózni.
Na, többet nem dőlök be neki! :))))
10/10
micike_MSc 2019 jan. 02. - 00:41:56 10/10
(235293/239045)
Egyébként nézek koreait is, ha ráérek, csak itt-ott elakadok. A Playert nyilván végignéztem, mert SSH-t ugye muszáj... <3
A Mr.Sunshine-nal egyelőre nem jutottam tovább úgy a 16. rész környéke óta, pedig a napfogyatkozással megkezdődött a sorozatbeli történések utolsó harmada. Mivel Edimir anno részletes tájékoztatást nyújtott, így nem lyukad ki az oldalam a kíváncsiságtól, de majd keresek valami alkalmat, amikor több időm lesz és be tudom fejezni, mert tényleg érdekel. :)

Hasonlóan vagyok a Terrius behind me-vel is. Annyira élveztem, jó sokat röhögtem, de az utolsó két részt (avagy 4x felet) még mindig nem láttam... :(

Aztán közben elkezdtem nézni A megrögzött agglegényt Ji Jin-hee-vel, ha már itt szóbakerült, meg különben is le van töltve, rajta van a telefonomon, szegény barátosnőmmel is megnézettem már, gondoltam belelesek. (Meglehetősen fárasztóként jellemezte, de ő már végignézte.)
És hááát... ennyire antipasit, mint ez a bogaras mérnök már régen láttam, eleinte kifejezetten idegesített a karaktere (töketlen, ormótlan, tapintatlan, önző, hisztis kisfiú, aki akkor sem kellene, ha egyetlen lenne a Földön... hiába próbálják magyarázni a sanyarú gyermekkorával...), csodálkoztam is a doktornőn, hogy számításba vette férfiként. :)))
De közben jó látni a szereplőket: JJH és a "sógora" a Palota ékkövében is együtt játszottak (a rettenthetetlen Min Dzsongho-t és a királyt), és itt van Uhm Jung-hwa, Yoo Ah-in, meg a kutyás lány, akit a BOF-ban is bírtam.
És amikor a bárban szomorkodnak a pasik, akkor mindig valami jó zene szól: ez valahol a 8. részben pl. az egyik hatalmas kedvencem volt ifjúleánykoromban Lenny Kravitz-től. <3
https://youtu.be/TmENMZFUU_0

De ezzel a sorozattal is elakadtam a felénél, amikor már sokadszorra kezdtük meg ugyanazokat a fárasztó köröket...
Illiona írta korábban, hogy JJH-nek olyan "kevés a hangja". És ebben lehet valami, ugyanis eddig csak a Palota ékkövében és a Dong Yi-ben láttam, amiket ugye szinkronosan leadtak a tévében.
A PÉ Min Dzsongho-ja (Dzsangüm hű imádója) roppant férfias volt, és mint első koreai élményem, teljesen elvarázsolt, bár ehhez talán Dányi Krisztián bársonyos hangja is hozzájárult. A DY királyaként már Hevér Gábor szinkronizálta, sokkolt is az ő kisfiús, nyafka hangja, de állítólag az illett a karakterhez.
JJH saját hangját igazán csak most hallottam először ebben a sorozatban, és hát sem a tikkelős pofavágásai (tudom, szerep...), sem a hangja nem elég férfias, így nem különösebben vonz, pedig amúgy dekoratív pali. Majd a Misty-ben még kap egy esélyt, mert azt terveim szerint egyszer majd jól megnézem... :)
10/10
micike_MSc 2019 jan. 02. - 00:37:58 10/10
(235292/239045)
Szép estét Mindenkinek és mégegyszer BÚÉK! :)

Mivel érdemben nem tudok hozzászólni ahhoz, amit Ti néztek, így marad az, amit én láttam, hallottam, olvastam.
Továbbra sem nagyon érek rá, ha meg éppen van némi szabadidőm, akkor elcsábulok erre-arra.
Így Karácsonykor sokadszorra is muszáj volt megnéznem A muzsika hangja c. örökbecsűt, szegény gyerekeim hiába akartak xbox-ozni, de végülis azt mondták, hogy jó volt a film. Na, ugye! :)))

Vasárnap meg véletlenül beleakadtam az Izauratévén a Katalin cárnő c. orosz sorozatba, pont az első részébe, amit szintén muszáj volt megnéznem, de sajnos aznap ismételték a heti epizódokat, így aztán délután 3-tól egészen este 8-ig tartott. És mivel hétköznap este 7-kor nem mindig érek rá, így most vasárnap a 6-10. részeket fogom megnézni, egész délután, ha törik, ha szakad... :)))

OFF.
A sorozat 2014-ben készült, ez az első évada 10 résszel. Az orosz romantika egyébként is vonz, úgyhogy ennyi belefér, mivel szerencsére éppen ráérek.
"Zsófia Auguszta Friderika porosz hercegnő Szentpétervárra érkezik, hogy I. Erzsébet orosz cárnő utasítására hozzáadják unokaöccséhez, Péterhez, a következő uralkodóhoz. A fiatal hercegnő mindenben meg akar felelni vendéglátóinak, ez azonban nem olyan egyszerű feladat a háttérben működő hatalmi játékok és a személyes vágyak közepette."

Kezdjük azzal, hogy a porosz hercegnő a havas orosz tájon utazik a célja felé, miközben a hintó egyszercsak felborul és egy jóképű fiatalember jól megmenti... :)
Na, ő sajnos nem a jövendőbelije, hanem csak Szaltikov gróf, aki aztán titkos imádója lesz a későbbi "Jekatyerina Alekszejevna ortodox keresztény leánynak", aki ebbéli minőségében végül feleségül megy Pjotr cárevicshez.
A házasságot nem hálják el, mivel Pétert jobban érdeklik az ólomkatonái, meg egyéb okokból is alkalmatlan a férji/férfi szerepre...
Erzsébet cárnő azonban nehezményezi, hogy 7-8 év után sincs trónörökös, így fenyegetéssel és női praktikákkal végül addig terelgeti az egyébként hűséges és okos Katalint, meg a jóképű Szaltikov grófot (aki közben persze megnősült, de titkon mindig is szerelmese volt a cárevicsnének), hogy szerelmük és "küldetésük" végül egy január 20-ai éjjelen beteljesedik (mert ugye mindent és mindenkit megfigyelnek, aki számít), aminek eredményeképpen szeptember végén meg is érkezik a várva várt trónörökös, Erzsébet cárnő szíves közlése szerint "Oroszország leendő cárja".
Nyilván az 1-5. rész egyéb történéseket is tartalmazott, de nekem ez volt az egyik kedvenc szálam... :)))

https://hu.m.wikipedia.org/wiki/II._Katalin_orosz_cárnő
https://hu.m.wikipedia.org/wiki/Erzsébet_orosz_cárnő

[Némileg csodálkoztam ezen a 8 hónapra történő születésen, amit a cárnő egyből kiszámolt, de végülis a csecsemőhalandóság a XX. század derekáig nagyon magas volt, kellett hozzá a modern eü, hogy javuljanak a körülmények, így az 1750-es években simán előfordulhatott, hogy általában nem 39-40 hét volt a várandósság ideje, hanem hetekkel rövidebb...]
8/10
edimir 2019 jan. 01. - 19:44:43 8/10 Előzmény edimir
(235291/239045)
off
Memories of the Alhambra
Spoiler

Egyre félelmetesebb így a 10 résznél., mindig egyre keményebb... még jó, hogy tudni, 6 rész hátra van....

KÉP: a Fény az arcon.... hmm, lehet ötletelni, de sajna várni is.....
8/10
edimir 2019 jan. 01. - 15:55:02 8/10 Előzmény edimir
(235290/239045)
Off
The Last Empress/ Empress's Dignity
Spoiler

KÉP: A császár hivatalos rendezvényen katonai egyenruhát idéző öltözékben jelenik meg...
Jókat kuncogtam, amikor a császár érkezéséhez a zene a Radeczky-induló volt!:)))))))))))))))))
Hmm, vajon tudják a koreaiak, hogy ki volt Radeczky, vagy csak a fülbemászó dallam miatt választották?
A Radeczky-induló... stílusosan egy korábbi újévi koncertből!:)))))))))))))
https://www.youtube.com/watch?v=NjbGlwEWdHM

És a hadvezér: https://hu.wikipedia.org/wiki/Joseph_Wenzel_Radetzky
http://www.rubicon.hu/magyar/oldalak/1766_november_2_radetzky_tabornagy_szuletese/
8/10
edimir 2019 jan. 01. - 15:36:58 8/10 Előzmény edimir
(235289/239045)
Off
The Last Empress/ Empress's Dignity
Spoiler

Kifelé... a hétköznapi viselet az elegancia jegyében....

KÉP: az elegáns császár.. és kissé topis rajongója.

Hmm, vajon miért jut eszembe a mondás: Nem a ruha teszi az embert.....
8/10
edimir 2019 jan. 01. - 15:31:33 8/10 Előzmény edimir
(235288/239045)
Off
The Last Empress/ Empress's Dignity
Spoiler
De feltűnhet a császári zakón is díszítésként ugyanez a tigris... Hmm, szerintem rendkívül hatásos!:))
8/10
edimir 2019 jan. 01. - 15:29:54 8/10 Előzmény edimir
(235287/239045)
Off
The Last Empress/ Empress's Dignity
Spoiler

Alkalmanként a császár ruhadarabjain is megjelenik...

KÉP: a császári köntös hátán.... ez a tigris ábrázolás a klasszikus hagyományt követi, ráismerünk régi képekről.
8/10
edimir 2019 jan. 01. - 15:27:05 8/10 Előzmény edimir
(235286/239045)
Off
The Last Empress/ Empress's Dignity
Spoiler

Érdekes ez a fikció, ugyebár az időszámítás feltételezi, hogy a jelenlegi állam vmilyen módon a Koreai Birodalom jogutódja, amelyben az uralkodó és családja átmentette az állam életében a szerepét.
Ugyanakkor finoman mégis utalnak arra, hogy ez csak egy fikció. A Koreai Birodalom jelképe az 5 szirmú szilvavirág volt, eredetileg a királyi család szimbóluma
https://en.wikipedia.org/wiki/Imperial_Seal_of_Korea

KÉP: a sorozatban ehelyett a tigris ábrázolás kerül a császári család jelképeként.... itt a császár hivatalos autóján, mint egy körpecsét