Téma: A tanú

10/10
luci87 2021 okt. 08. - 16:04:22 10/10
(166/206)
Vanak benne vicces, es szomoru dolgok.. A szocialista szellem vasutja.. :) Azert az durva volt, hogy hust alig lehetett kapni, a feketevagast buntettek. Megis lelocsoltak a disznohust petroleummal. :(
10/10
Bergo 2021 ápr. 16. - 18:38:09 10/10
(165/206)
"Elnézést Virág elvtárs ez az ítélet" És ez még mindig így működik :D
"Ezen az éjszakán ismét elvitte Pelikánt a nagy fekete autó..."
10/10
kicsi és gabi 2021 ápr. 16. - 15:50:40 10/10
(164/206)
10/10
10/10
Oooo 2021 febr. 06. - 17:14:53 10/10 Előzmény Edmond Dantes
(163/206)
... annyira azért nem
kerulod nagy ivben meg a tajekat is. ;-)
tamáska001 2020 dec. 28. - 12:29:25 Előzmény Billl Carson
(162/206)
Feküdj vissza!!!
10/10
Tigrismaci 2020 dec. 27. - 11:36:50 10/10
(161/206)
Elképesztően jó film, számtalan mondata szállóigévé vált, és bizonyára nem tudja mindenki, hogy e filmből való. Aki legalább nem tanulta e kort, vagy túl fiatal, annak nyilván kevésbé érthető. A legjobb magyar filmek egyike, ha nem a legjobb.
10/10
Oooo 2020 okt. 31. - 16:48:38 10/10
(160/206)
Egyetértve az itteni szinte egyöntetűen maximális, 9.6-os értékeléssel :
A tanú - Alapfilm.
https://filmarchiv.hu/hu/alapfilmek/film/a-tanu-1
Edmond Dantes 2020 okt. 31. - 14:26:36
(159/206)
En meg a szocializmus felszamolasa elott lattam egyszer es kipipaltam. Reg elfelejtettem volna, ha nem kanyaritanak kore akkora mitoszt es valik orokos kultfilmme es hivatkozassa. Nagy ivben kerulom meg a tajekat is.
Sz. Péter 2020 okt. 30. - 20:49:39
(158/206)
propagandafilm?! Ez?
Akkor azért volt betiltva. :)
10/10
zolf 2020 okt. 21. - 18:59:21 10/10 Előzmény zolf
(157/206)
Volt még egy olyan momentum a filmben, amivel mind a mai napig nem tudtam napirendre jutni (nyilván az alkotónak is ez volt a célja). Amikor Pelikánt a kivégző helyre viszik és Dr. Kotász után kiabállnak, aztán megjelenik a börtönigazgató pizsamában és amikor Pelikán Dániel Zoltán után érdeklődik, akkor ő erre közli hogy "ő már egy hete OTTHON van". Majd zavartan távozik. Hogy akkor ez most mit jelenthet? Hogy vajon végül mégis kivégezték Dánielt és az "otthon" az azt jelenti a kommunisták olvasatában, hogy a "pokol" vagy a "túlvilág"? Ugyanis a film felírása szerint Pelikán a "per" után évekig börtönbe volt, viszont Rajkot a valóságban az elítélése után néhány hónapra rá kivégezték. Erre a film soha nem adott választ.
10/10
zolf 2020 okt. 10. - 09:55:09 10/10
(156/206)
Nemrég néztem meg a cenzúrázatlan változatot.
Az egész mű eddig is olyan volt számomra, mint Orwell kikarikírozott világa a legsötétebb magyarországi kommunista rákosi rezsimével egybekötve, viszont a kivágott jelenettel, amely az a párbeszéd volt, ami Dániel Zoltán és Pelikán között zajlott a sötétzárkában, valahogy egészen új megvilágításba helyezte nálam a filmet. Rövid részlet a párbeszédből:
Dániel: Téged mikor gyűjtöttek be?
Pelikán: Én csak tanú vagyok (...) A te ügyedben. Én nem akartam, de ők azt mondták, hogy muszáj. Én már tanúskodnék is, de nem hiszem el ezt az egészet, azért akartam beszélni veled.
Dániel: Hát beszélj.
Pelikán: Én nem tudok mit mondani, én ugyanis semmiképp sem hiszem el, amit rólad mondanom kellene.
Dániel: Tényleg nem hiszed el?
Pelikán: Hát persze hogy nem. Elég régen ismerlek... Vagy mi a fene! Én nyomjalak a víz alá? Na beszélj! Ha te mondod, akkor én elhiszem.
Dániel: Nézd Jóska, én biztosan nem véletlenül kerültem ide. Az ember úgy is lehet bűnös, hogy nem is tud róla.
Pelikán: Értem én. Azaz, hogy nem értem! Én is ott voltam a Dunán. Én nem láttam semmiféle békaembert, sem ürgebőrbe bújtatott titkos iratot. Tudod?
Dániel: Fontos ez?
Pelikán: Nem fontos?
Dániel: A fontos az, hogy én bűnös legyek. Könnyebb volt harcolni a barikádokon...

Egyszerre jut eszembe Winston Smith, az 1984 főszereplője, akit végül megtört a az uralkodó hatalom ereje és Rajk, aki segített Rákosinak felépíteni a diktatúrát, aztán utána eltették lábalól, hogy a személyi kultuszt és egyeduralmat ne tudja többé semmi és senki befolyásolni, ez által az uralkodó párt és annak feje (a Nagy testvér-Rákosi) korlátlan egyeduralomra törhessen. Dániel karakterében tökéletesen visszaköszön mindez, amikor (többnyire elsősorban az embertelen kínzások - másodsorban a saját magával, és azzal a szellemiséggel történő meghasonlás miatt, amiben addig hitt - továbbá a "régi bajtársak" aljas árulása miatt) a végletekig megtörten és elkeseredetten szól pelikánhoz, meg sem kísérelve kardoskodni az ő ártatlansága felett. Hiszen tudja jól, hogy Pelikán együgyű, képtelen a dolgok mögé látni és ha megpróbálna lelkére beszélni és Pelikánt meggyőzni, akkor azzal elsősorban Pelikánt és az ő családját sodorná veszélybe. Ezért inkább Dániel elfogadja a sorsát, beletörődik és a régi barátja és "bajtársa" iránt érzett baráti szolidaritástól úgy dönt, hogy nem próbálja meggyőzni Pelikánt az ő ártatlanságáról, és inkább választja a kivégzést. Persze az egész végül mégis másképp sül el, mert Pelikánban végül feléled a józan ész szikrája és a lelkiismeret és az utolsó pillanatban még megpróbál a régi barátja segítségére sietni - persze eredménytelenül (de ezt már mindnyájan tudjuk - akik láttuk a filmet).
k11zoltan 2020 júl. 18. - 11:33:08
(155/206)
Nem rossz, de annak jobban átjön, aki akkor élt.
Tetszett a főhős karaktere.
Sz. Péter 2020 ápr. 20. - 17:24:17 Előzmény Billl Carson
(154/206)
Semmit nem idealizálnak benne.
Szatírának hívják a műfajt.
vino-et-veritas 2020 ápr. 20. - 17:07:02
(153/206)
"Miért halad így a történelem?
Hogy az emberiség derűsen váljék meg a múltjától."
1/10
Billl Carson 2020 ápr. 20. - 11:12:48 1/10
(152/206)
Elképesztően hazug film. Egy kommunista rendező idealizálja benne a kommunista rémségeket.
10/10
Blasius Biagio 2020 márc. 14. - 00:26:10 10/10
(151/206)
107 perces változatát adta az M5 csatorna. "A tanú", szeretettel napjaink szürreális világának, ahol csak az érdek és a hatalom számít, sikerült felmelegíteni a bolygónk klímáját, ezzel, jó eséllyel olyan kórokozók létrejöttét elősegítve, ami derékba töri jelenleg az egész őrült világrendünket. És még örülhetünk, ha csak ennyi és így történt... A mi unokáink kivel ülnek majd fel a "villamosra", ki "rehabilitálja" őket? A "magyar" autóipar kissé savanyú elvtársak!

"Egy ismerősöm, név szerint Galván Tivadar mutatott be neki, aki az autógyárban dolgozott. Akkor még nem sejtettem..."

Amit ma az M5 adott, annak a végéről hiányzott Pelikán és Virág ironikus villamosjelenete.



10-ből 10 csillag. Mindig aktuális.
10/10
eranthys 2019 dec. 05. - 13:17:37 10/10
(150/206)
Őze Lajosnak meg sem kellett szólalnia. Ahogy kinézett, mikor kilépett a festményből...
10/10
zimike 2019 máj. 17. - 23:35:18 10/10
(149/206)
Szerintem a 10 legjobb magyar filmben bent van !
Ha nem a legjobb 3 magyar filmben !!!
A film csúcspontja a a szocialista szellem vasútja a Vidámparkban .
Amikor Bástya elvtárs beszáll ebbe a szellem vasútba és szó szerint
SAJÁT MAGÁTÓL RÉMÜL HALÁLRA !
Lyanos1 2019 máj. 05. - 17:36:32 Előzmény vino-et-veritas
(148/206)
Azt, hogy a villamosos jelenetet miért kellett utólag hozzáforgatni a filmhez (főleg úgy, hogy végül ennek ellenére sem engedték levetíteni), aligha tudjuk meg. Az érintettek már nem élnek, sem a rendező Bacsó, sem a korabeli kultúra magas szintű képviselője, Aczél.
Első ránézésre a villamosos jelenetben elhangzó utolsó két mondat afféle utólagos elégtételként szolgál a filmben többször emlegetett széles néptömegek számára.
vino-et-veritas 2019 máj. 02. - 07:51:34 Előzmény Lyanos1
(147/206)
Látni kell, mert így nehéz értelmezni, milyen lett valójában a "rendezői" befejezés....