Téma: Acu hercegnõ

8/10
napraforgó 2013 febr. 03. - 09:32:17 8/10
(873/1793)
Teljesen igazad van. Ez az ötlet a ... legyen mindig étel az asztalodon...visszavárnak a hazai ízek... nagyon tetszetõs.

Azt hiszem, akkoriban nem lehetett sok kajájuk, az adót az egy ember 1 évi rizsfogyasztásában mérték. Ha halat vittek egy családnak, az nagy megtiszteltetés volt. És Naogoró is 2 tököt kapott valakitõl búcsúzóul, ami szintén érték lehetett a sok rizs mellett....

Ha belegondolok, hogy Európában eközben szinte tobzódtak a fehérjedús táplálékban. A gazdagabb udvarokban ökröt vágtak ünnepeken, de a disznó, kecske, birka sem lehetett ritka. A csirke, galamb meg szinte mindennapos, még a szegényebb paraszti családoknál is. Mikor megjelent a krumli, kukorica, borsó, bab, paprika, paradicsom, stb, még változatosabb lett a konyha. És ha nem volt hús, hát lehetett pótolni zöldségekkel.
És akkor ne is említsem a sok vadat, a vaddisznót, õzet, szarvast, meg a szárnyasokat, a vadkacsát, libát, és a pici énekesmadarakat, fürjet, szalonkát, stb.
dorombka 2013 febr. 03. - 09:16:57
(872/1793)
Ja és ez a nem mindennapi, nem a megszokott elvárt viselkedésforma
-mindkettõjük részérõl-
igazán szükséges, ha az akkori Japán begyökeresedett törvényeit kell újraszabályozniuk.

Érdekes ez a beállítás egyébként.
A japánok, illetve az ázsiai emberek nagy részére ugyanis ma is az jellemzõ, illetve azzal azonosítjuk, hogy hagyománytisztelõk...a forradalmiság távol áll tõluk.
dorombka 2013 febr. 03. - 09:10:55
(871/1793)
Nem akart megfelelni...megtehette.
Egyébként kinek felet volna meg...mindenki alatta volt rangban, õneki akart mindenki megfelelni.
És így ráadásul jól szórakozott, meg jobban ki is ismerhette a körülötte élõket.
Már amennyiben ez tudatos volt nála...mert valóban eléggé deviáns a viselkedése.

Bár gyerekkorában Acut sem izgatta mit szól a környezete hozzá.A gyerekkori énje nem fogadta el a szabályokat.
Csak akkor kezdett szabálykövetõ lenni, amikor célja lett azt elfogadni.Amikor tudatosították és tudatosult, hogy õ nem csupán egy ara lesz egy magasabb rangú férfi oldalán, hanem Japán "megmentõje", történelmi szereppel és legfõképpen felelõsséggel.

Na majd kiderül, hogy a sogun Japán "legderekabb" férfiúja lesz e...amint errõl bakfis korában álmodozott.
8/10
napraforgó 2013 febr. 03. - 09:01:58 8/10
(870/1793)
És nem zavarja, hogy a környezete bolondnak, de legalábbis félnótásnak tartja?
azért ez nem lehetett olyan "megtisztelõ".....
dorombka 2013 febr. 03. - 09:01:44
(869/1793)
Maradjunk abban, hogy valóban mindegy...
bab...hüvelyes...jó tápanyag...alapélelmiszer...legyen mindig étel az asztalodon...visszavárnak a hazai ízek.

Ezt a gondolatot bármelyik bab tudja képviselni.:))
dorombka 2013 febr. 03. - 08:56:48
(868/1793)
Nem játssza, csak nem akar részt venni ebben a szabályokkal teli világban...és mivel megengedheti magának, még rá is játszik.
Acu sem szereti a buta szabályokat, a maga módján mindig is forradalmár volt, csak az õ neveltetése ezt tolerálta.
dorombka 2013 febr. 03. - 08:53:59
(867/1793)
Angliában most is :))

Igen így teljes a lista :))

Bár az meg délrõl származik.
... babon csak a lóbabot értették, késõbb vált azután szét a közönséges bab (Phaseolus) és a lóbab (Vicia) elnevezés
http://terebess.hu/tiszaorveny/zoldseg/nagyszemu_lobab.html

http://terebess.hu/tiszaorveny/zoldseg/szojabab.html

kép: lóbab

Ezt jól kiveséztük :))
8/10
napraforgó 2013 febr. 03. - 08:51:50 8/10
(866/1793)
Azt mondja meg már valaki, hogy miért játsza a bolondot a sógun?

A tartalomismertetõ szerint egyre közelebb kerülnek egymáshoz Acuval - na nem tudom, ez mit takar - meg hogy Acu összeomlik a halála után. Már nem gyõzöm kivárni a titok megfejtését. De legalább tippeket szeretnék!
8/10
napraforgó 2013 febr. 03. - 08:47:21 8/10
(865/1793)
Én olyan linkeket próbáltam keresni, ahol a hüvely látszik, mivel Naogorónak babhüvelyeket adtak, nem magokat...
Én is a szójababra tippelnék, az sokkal õsibb, így a hagyomány jobban kapcsolódhat hozzá.
De 100-150 éve megjelenhetett a valódi zöldbab is, el is terjedjhetett és ennyi idõ elég egy hagyományhoz is. Pl. azért adják, mert "újdonságként" értékes, értékesebb a régi szójánál, meg talán ízesebb is, stb.

De azt hiszem ez olyan mindegy..., ne ragozzuk már tovább, nincs jelentõsége.
offtopic
dorombka 2013 febr. 03. - 08:45:27
(864/1793)
Úgy rémlik...bár lehet, hogy keverem...még nem halt meg a papa, amikor már beszédtéma volt furcsa viselkedése.
8/10
napraforgó 2013 febr. 03. - 08:41:39 8/10
(863/1793)
Nem azért tettem, hogy ellentmondjak neked, sõt... Szeretném, ha megnyugodnál.

Bár õszintén szólva kicsit sem érdekel, hogy milyen bab volt....
dorombka 2013 febr. 03. - 08:41:03
(862/1793)
Szerintem Ázsiai gasztronómiában talán a szójabab autentikusabb.
Igaz a babot sok helyen ma valami igen erõs tisztelet övezi.
A vörös babot, illetve abból készült pürét-fõként a színe miatt- ma is használják a tradicionális ünnepeken. Legalábbis Kínában, Koreában.
Bár az is amerikai eredetû, ....nekem mindig mexikói kaja jut eszembe róla.
Bár a bab, illetve a hüvelyesek léte nagyon fontos lehetett, hiszen az alaptáplálkozásban óriási a szerepe van magas fehérje és szénhidráttartalma miatt.És talán a termesztése is "egyszerûbb".
Megérdemel egy kis "visszadobálási" ceremóniát :)

veteménybab
Nagyon sok fajtája van, melyek különbözõ tulajdonságokkal rendelkeznek. Amerikában õshonos, az indiánok már kb. 5000 éve termesztik. Európába elõször az 1530-as években került; Franciaországban 1548-ban említik elõször. Ezután az európaiak közvetítésével került át késõbb Afrikába, Ázsiába, Ausztráliába.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Vetem%C3%A9nybab

A szójabab (Glycine max (L.) Merr.) vagy egyszerûen szója, Kelet-Ázsiában honos, a hüvelyesek családjába tartozó lágyszárú, egynyári haszonnövény. Neve a japán sóju (醤油, しょうゆ) - szójaszósz jelentésû szóból ered.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Sz%C3%B3jabab

Kép: soya
8/10
napraforgó 2013 febr. 03. - 08:40:08 8/10
(861/1793)
Nem sokat láttunk Ijeszada sógun életébõl, viselkedésébõl az apja halála elõttrõl. Az apja halála megrázta - ezt láthattuk - és nyilván tudta, hogy örökli a címet. De arról nem volt szó, hogy akkor zavarodott volna meg. Nyilván már elõbb elkezdte a színjátékot.
Az Acu hercegnõ "megmentése" jelenetben világosan látszott, hogy a férfi nem bolond. Ezt Acu is észrevette. És nyilván az ágyasa is tudta, mert olyan furcsán nézett utána Acura.
Meg egyáltalán, miért ment a sógun abba a falatnyi kertbe idétlenkedni a kacsával? Szerintem kíváncsi volt a nõre, esetleg meg akarta botránkoztatni. Nem hiszem, hogy számított arra, hogy leleplezõdik Acu elõtt - aki szerintem szándékosan játszotta el az a "mindjárt beleesek a vízbe" jelenetet.
8/10
napraforgó 2013 febr. 03. - 08:32:28 8/10
(860/1793)
Biztos vagyok benne, hogy még ismersz néhány babfajtát....
A lóbab valóban ismert volt már Európában és Ázsiában is Amerika felfedezése elõtt is, csak annak a hüvelye máshogy néz ki, nem olyan hosszú és zöld, mint amit itt láttunk.
De nem elõször fordul elõ, hogy egy filmben tévednek egy növénnyel kapcsolatban...
http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tkt/zoldsegtermesztok/ch12s03.html
dorombka 2013 febr. 03. - 08:28:20
(859/1793)
Lehet, hogy nem is tettette, csak nem bírta azt a sok szabályt, ami az "örületbe" kergette.
Direkt kifigurázta , provokálta a környezetét, de azért csak kíváncsi volt a leendõ arára (én még csak itt tartok).
Aki kíváncsi az nem is olyan dilis.
Egyébként Acu sem tûrte sosem a korlátokat, csak õ olyan lányosan volt lázadó.
Jó páros lesznek...remélem.:)

Vajon Abé (?) tanácsadó sejtette, hogy urának megvan a magához való esze...mert az õ türelme igencsak példát ritkító.
8/10
napraforgó 2013 febr. 03. - 08:22:35 8/10
(858/1793)
Úgy olvastam, hogy Japán már a XVII. század második felétõl megpróbálta korlátozni a nyugati hatást, 1640-tõl pedig elzárkózási politikát folytatott. Kérdés, hogy az Amerikából származó zöldbab ezideig bejutott-e Japánba és vajon elterjedt-e annyira, hogy nem negligálták a külhoni származása miatt. Ha nem, akkor bizony csak szójabab lehetett az a bab. Másrészt a hagyományokra az a jellemzõ, hogy az emberek a régi dolgokhoz ragaszkodnak, nem hiszem, hogy a "vadonatúj" zöldbab hagyományt teremtett volna....
8/10
napraforgó 2013 febr. 03. - 08:15:05 8/10
(857/1793)
Amennyire tudom, az egy rohadt nagy fa Madagaszkáron és Dél-Afrikában. A termése meg akkora, mint egy kókuszdió. Szóval biztos nem baobab.
http://en.wikipedia.org/wiki/Adansonia
8/10
napraforgó 2013 febr. 03. - 04:37:29 8/10
(856/1793)
Most már nagyon kíváncsi vagyok, hogy mi oka volt a sógunnak, arra, hogy félnótásnak tettesse magát?
8/10
napraforgó 2013 febr. 03. - 04:33:58 8/10 Előzmény Tilli
(855/1793)
Igen, de amikor "panaszkodni" kezdtem, a következõ részben már láttunk is egy falatnyit a mindennapi életbõl.

A zöldbabról:

"Honnan ered?

A zöldbab lehet zöld- és sárgahüvelyû. Mivel a zöldbab és a fejtett vagy szárazbab egy és ugyanazon növény, a zöldbab is Amerikából származik, és az indiánok révén jutott el Európába, Afrikába és Ázsiába. Ma Kínában, Spanyolországban és Franciaországban termesztik nagy mennyiségben."

Talán nem is zöldbab volt az a növény, hanem szójabab?

"A szójabab (Glycine max (L.) Merr.) vagy egyszerûen szója, Kelet-Ázsiában honos, a hüvelyesek családjába tartozó lágyszárú, egynyári haszonnövény. Neve a japán sóju (醤油, しょうゆ) - szójaszósz jelentésû szóból ered."

A hüvelyes szójabab hasonlít a zöldborsóra, vagy a duci zöldbabra.
9/10
Ljerk 2013 febr. 02. - 22:15:18 9/10
(854/1793)
:)