Téma: Avatar

8/10
RoKKfish 2010 febr. 13. - 00:27:43 8/10
(3059/4319)
Nem mentegetésrõl van szó???

Engedd meg, hogy csak kettõt kiemeljek az írásodból:

"A színészeknek egy szürkés anyaggal beterített komplexumban kellett lemenniük, ahol is beállították õket középtájra, majd azon instrukcióval engedték útjukra, hogy "Képzeljetek el egy fantasztikus világot magatok körül. Itt elõttetek van egy sárkánygyík, mellettetek egy fa, és egy kõhalomrakás, mögöttetek pedig egy végeláthatatlan mélység. Azt szeretném látni rajtatok, hogy ámultok a látványtól, és lelkes izgatottsággal vetitek bele magatokat a kalandba. Oké, mindenki értette? Akkor csapó, ésssssssssssssss.......TESSÉK!" Na, így próbálj meg hiteles lenni XD"

Semmi közöm hozzá. Én nézõ vagyok, és ilyen minõségemben is értékelek. Ha gondot okoz az alkotónak az, amit itt leírtál, oldja meg, ahogy akarja.

"Ezen film kapcsán nagyon fontos volt a bevétel, hisz ha befuccsol, vagy ha nem termel eleget, akkor igen nehezen tudták volna bevezetni ezt az új technikát (nem beszélve arról, hogy kárba veszett volna az a több éves munka is, amit az alkotásra áldoztak). Tehát James biztonsági játékot játszott..."

Ehhez sincs semmi közöm. Nehogy már az befolyásoljon a véleményalkotásom során, hogy kinek mibe fáj egy film elkészítése. A szar filmekért is fizetek, ha moziba megyek, meg a jókért is. Függetlenül attól, hogy milyen volt a költségvetése, alkalmanként 8 és fél €-t kell kicsengetnem.

Továbbá:

Ha a hatásvadászatot a történetvezetés, a karakterformálás, a jellemábrázolás kontextusában említjük, akkor gond nélkül összehasonlítható sztori, legfeljebb oda lyukadunk ki, hogy mi mindent ne kérjünk számon egy sci-fin (amennyiben az film). Nem véletlen, hogy sokan nem rajonganak a mûfaj filmes felhozataláért.

Ami pedig a gyerekeket illeti, a 10-12 évesek korosztályáról van szó, tehát felesleges a "kályhától" indulva elmaszatolni a témát. Ha pedig Cameron a fiatalabbak pénzére is pályázott, ahhoz inkább nem fûznék hozzá semmit...
8/10
offtopic
RoKKfish 2010 febr. 12. - 23:28:26 8/10
(3058/4319)
No comment. Jó éjt!
8/10
RoKKfish 2010 febr. 12. - 23:21:04 8/10
(3057/4319)
Ezt a "döbbenetesen éleslátó" következtetést abból szûrted le, hogy nevén mertem nevezni egy fantázianépet??? Ez igen!
offtopic
sipka 2010 febr. 12. - 23:13:54
(3056/4319)
Mentséggel csak akkor éltem volna, ha személy szerint tényleg hibának tartanám a felhozott vádakat, de elakarnám mismásolni (mentve ezáltal a helyzetet). Ám mivel ez nincs így, ezért kikövetkeztethetõ hogy mi volt a célom :)

1. Mivel a "Farkasokkal táncoló" egy kaland-dráma, az "Avatar" pedig egy fantasy sci-fi, így nem igazán hasonlítható össze hatásvadászat terén. Hisz a fantasykat alapból túl moralizálják, míg egy drámának földhöz ragadtabbnak kéne lennie. A "Farkasokkal táncoló" csak akkor lenne pasztell színû, ha például az "Ausztráliá"-val versenyeztetnénk.
2. A gyermekek szellemi fejlõdésérõl az derült ki számomra, hogy kezdetben csak színeket, formákat fognak fel, majd valamivel késõbb érzelmeket is. Azután pedig rengeteg mindent képesek feldolgozni, megérteni, csak vigyázni kell rá, nehogy valami olyasmivel szembesüljenek amely nagymértékben meghatározhatja érzelmi világukat, gondolkodásmódjukat. Tehát legtöbbször nem az a gond, hogy alulértékelik a gyermek felfogóképességét (mivel tökéletesen megért mindent), hanem hogy nem tudják mi hat rájuk (egy egészséges életszemléletet tekintve) derûlátóan. Persze a nevelésben elterjedt gagyogásokat én se preferálom :)

Ez a poén egész jó X)
8/10
RoKKfish 2010 febr. 12. - 22:46:35 8/10
(3055/4319)
Õk a "návik". No de, ha nem tudod, akkor mégsem láttad? Má' mer' az eredeti kommented alapján azt hittem, hogy de.
8/10
RoKKfish 2010 febr. 12. - 21:35:48 8/10 Előzmény vedder
(3054/4319)
"Egy átlag katona aki pénzért megy Pandorára, hogy újra lábra álljon. Kiégett, minden-mindegy fószer, egy a sok közül -a szerepe szerint. Semmilyen szempontból nem kiemelkedõ, így erkölcsileg sem..."

Ez nyilván így van, de ez felmenti az alól, hogy teszetoszasága hozzájárult egy rakás kék bõrû halálához? Tanulgatunk na'viul, sárkánygyíkon lovagolunk, fûzzük a menõ bigét, élvezzük a dolce vitát, és közben elfelejtjük miért is vagyunk ott?
Magasról leszarod, az avatarok létrehozásának célját, és ebbõl következõen azt, hogy mi lett volna a hivatalos feladata (a kémkedés ugyebár egy külön megbízás volt)? Rendben.
De már az sem kérhetõ számon, hogy morális kötelessége lett volna mindent megtenni azért, hogy elkerülhetõ legyen egy olyan nép tragédiája, amelyik befogadta, megbízott benne, tanította?
Értem én, hogy a fene nagy identitászavara kellõs közepén az utolsó pillanatban kezdett kapkodni, így elkésett, de érvelj hasonlóképpen, egy halottnak, aki a töketlenkedésednek köszönheti, hogy elesett a fronton, miután te bevállaltad(!!!), hogy véded a hátát.
Kisregényt tudnék írni a témáról, de inkább nem folytatom, mert csak felmegy bennem a nádméz, ha csak rágondolok. Nekem ilyen "hõsre" nincs szükségem.
10/10
yesname 2010 febr. 12. - 20:53:43 10/10
(3053/4319)
Rendes tõled, de troll ellen nincs méreg :)
Amúgy sincs semmi köze hozzá, de ha valakit esz az irigység a viszonylag lazább munkahely miatt (még ha több mûszak is), az ellen nem tehetek semmit sem. Más részt meg bocsánatot kérek tõle, ha itthon egyéb általa nem isemrt tevékenység közben (pl. programozás) is benézegetek mikor rám jön az Avatar védelem :D (Pedig csak "hülyeség" ellen vagyok.)
10/10
yesname 2010 febr. 12. - 20:49:12 10/10
(3052/4319)
Irigykedsz?

Fogsz Te még visszajönni. Hiszen a mûsorújságot böngészed, mivel TV + gép elõtt ülsz ennyit szabadidõdben és ha már ott vagy, akkor benézegetsz.
Megnézhetnénk ki az egészségessebb kettõnk közül a korkülönbség ellenére. Szerintem erõs hátrányban lennél, mind pszichésen, mind fizikailag :D
10/10
Scarecrow 2010 febr. 12. - 20:46:01 10/10
(3051/4319)
Nyilván figyelemmel kíséred az életét, figyeled, hogy milyen sûrûn szól hozzá a témához, nyilván tudod, hogy még ezen kívül milyen oldalakat látogat, és hogy a gépezésen kívül még mit csinál... Már megbocsáss, de szerintem nincs jogod megítélni valakit ismeretlenben, és ez a fórum se a személyeskedésrõl szól.
buncow 2010 febr. 12. - 20:33:58
(3050/4319)
értem...ezt most megkaptam... szóval nem csak szabadidõben lógsz itt hanem "munkavégzés" közben is és még büszke is vagy rá, jó kis meló ahol ennyire ráérsz, komoly meló lehet a rendszergazdaság..:) De valóban azt csinál mindenki a szabadidejében amit csak akar, viszont elég egészségtelennek találom, fõleg 37 évesen, hogy ennyit ülj a gép elõtt és akár hónapokig egy mesefilmet védelmezz egy fórumon:) na de bocs, nem akartam megzavarni az eszmecserét, már itt sem vagyok, szevasz:)
5/10
Charles Foster Kane 2010 febr. 12. - 20:23:08 5/10
(3049/4319)
Jól van, nem csak én fórumozok a munkahelyemen....
10/10
yesname 2010 febr. 12. - 20:15:52 10/10
(3048/4319)
Egyrészt igaz, másrészt pedig nem gondol arra, hogy valaki pl. munkavégzés közben is netezgethet, mint pl. én rendszergazdaként. :) (Lehet még arról sem tud, hogy több dolgot is mûvelhet az ember egyszerre különbözõ ablakokban.)
10/10
Scarecrow 2010 febr. 12. - 20:05:51 10/10
(3047/4319)
Nem az ember dönti, el, hogy mit csinál a szabad idejében?
10/10
Scarecrow 2010 febr. 12. - 20:03:55 10/10
(3046/4319)
Mindenbe bele lehet kötni. Aki hibát keres, az biztosan találni is fog benne, mert úgy sem bírja megállni.

Az, hogy egy pokoli paradicsomba érkeznek, és felkészítik õket, szerintem helyes meglátás. A természetbõl kiszakadt ember mesterséges gépeivel valóban egy veszedelmes bolygóra érkezik, a na'vik pedig támadják a jármûveket több-kevesebb sikerrel (az elején mutatnak is egy jármûvet íjakkal a kerekeiben). Az Otthonfát csak azért tudták olyan gyorsan és könnyen elpusztítani, mert teljesen felkészületlenül érte õket a támadás, és igazából nem is tudták, hogy mivel állnak szemben. A skorpiók raja és a sárkányapa elsõ nagy akciója volt a pandorai ottlét alatt, a na'vik pedig nem tudhatták, hogyan harcoljanak ellene. A levegõbõl ugyebár, mert a lentrõl fellõtt nyílvesszõk nem sokat érnek, de mire elérhették volna a lombkoronát a madarakhoz már késõ volt.
10/10
yesname 2010 febr. 12. - 20:03:47 10/10
(3045/4319)
Nem vagyok a film védelmezõje, írtam én a hibáiról is. Nálad kissé idõsebb vagyok amúgy, de ez látszik is. Nicked méltó hozzád.
10/10
yesname 2010 febr. 12. - 19:56:51 10/10
(3044/4319)
Az elsõ felére: sajnos ez valóban így van. Nem fért bele a filmbe a dolog és a stúdió is nyomta Cameron vállát. Nem fõleg a Navik miatt kemény odakint, hanem a vadon miatt. Az eredeti forgatókönyvben ez nagyon jól meg van, sajnos semmi sem került a filmbe bele ebbõl csak Quaritch eligazító beszéde, ami így alátámasztatlan lett. (A Navik pl. megtámadják a bázist és lehet ez benne is lesz a bõvítettben.)
A második fele: az általad felhozott ellenpéldák teljesen objektívan megítélhetõ dolgok, használati vagy egyéb egyértelmû céljuk van, melyek minden esetben éls mindenki sazámára ugyanazt szolgálják. Nem reveláns ebben az esetben.
buncow 2010 febr. 12. - 19:52:28
(3043/4319)
úristen, ennyi szerencsétlent, azóta itt szenvedtek?:D hetek óta vagy már hónapok óta ide jártok a filmrõl vitázni meg eszmét cserélni??:D nincs véletlenül olyanotok amit "életnek" neveznek?:D yesname, te vagy a film hivatalos védelmezõje? elég szánalmas.. egy 12 éves nem tud ennyire a hatása alá kerülni egy filmnek mint te, vagy netán még annál is fiatalabb vagy?:D na mindegy, csak gondoltam benézek a mûsor nézegetése közben, további jó avatarkockulást a következõ hónapokra is:D pff..:)
5/10
offtopic
Charles Foster Kane 2010 febr. 12. - 19:46:41 5/10
(3042/4319)
*festés
5/10
Charles Foster Kane 2010 febr. 12. - 19:45:50 5/10
(3041/4319)
A hitelességrõl részemrõl annyit, hogy amikor megérkeznek, felkészítik õket, hogy amit kint tapasztalnak, az tízszer durvább, mint Vietnám, meg amit el tudsz képzelni összesen.
Eltelik egy óra, és már csak nevetséges, gyenge, jelentéktelen lúzer macskák, akiket simán ki lehet füstölni.

Nekem nem tûnik egységesnek.

Egyébként, ha ennyire relatív lenne, hogy mi jó, és mi nem, akkor mindenre rá lehet mondani, hogy masterpiece. Bármilyen tróger munkára. Ha ránézel egy házra, aminek nincs ajtaja, a fetés össze van gányolva, a tetõ meg félig kész: mondhatod, hogy ez nem éppen tökéletes. Ha egy kocsi, mínusz két fokban már nem tud elijndulni, az ablakokat nem tudod lehúzni, és beszarik a váltó: mondhatod, hogy gáz.

Mi ez a filmes privilégium? Ha nem ér el egy bizonyos nívót, akkor itt nem mûvészi megítélésrõl vitázunk - amikrõl valóban nem érdemes. Hanem egyszerûen arról, hogy gány ez a sztori, az elejétõl a végéig. Kilógnak a gerendák, ami nem mûvészi szabadság, hanem egyszerû trógerség.
8/10
RoKKfish 2010 febr. 12. - 19:45:01 8/10 Előzmény sipka
(3040/4319)
A "magyarázat" és a "mentség" szavak jelentéstartalma a magyar nyelvben (is) erõsen különbözik. Mégis hajlamosak vagyunk összekeverni õket, feltehetõen a belõlük képzett "magyarázkodás" és "mentegetõzés" szavak hasonló értelme miatt.
Ezt csak azért tartom fontosnak leszögezni, mert baromi lusta vagyok olyan szép, részletes fejtegetésbe bocsátkozni, mint te, viszont ez alapján könnyen kitalálhatod szinte az összes ellenérvemet.

Két dologra mégis kitérnék:
1. Az jutott eszembe, ha a "hatásvadászat" szín lenne egy festményen, akkor a Farkasokkal táncoló pasztell színekkel dolgozik, az Avatar pedig rikító, élénkkel. A következtetés szépérzék kérdése.
2. Elég szomorúnak tartom, hogy egyre inkább ott tartunk, hogy a gyerekeink szellemi képességeit nem tartjuk többre annál, mint amit leírtál. Vajon véletlen, hogy felnõttként a legtöbbjük képtelen lesz különbséget tenni érték és hamisság között?

No de bizonyára te is ismered a kifogás és a segglyuk közötti összefüggésrõl szóló poént...