tomasz1996 2015 dec. 03. - 19:22:51
(127/147)
A film mûfaját jobb lenne módosítani, ugyanis nem krimi hanem filmdráma.
Edmond Dantes 2015 szept. 22. - 21:22:56
(126/147)
Akciófilmek, thrillerek, bíróságon és/vagy börtönben játszódó filmek sokasága közepette egy olyan film, ami abban a nagyon keskeny idõintervallumban játszódik, amit max felvillanni látunk máskor: a címadó utolsó napon és éjjelen (a magyar cím szinte találóbb az eredetinél) azaz hét, börtönben letöltendõ év elõtt 24+1 óra külsõ-belsõ történéseit, múltban és jelenben. Remekül ragadta meg az író, rendezõ, zeneszerzõ és a szereplõk azt a szorongásos légkört, amit ilyenkor érezhet egy megtévedt bûnözõ, akinek csak egy hajszálon múlt, hogy elcsúszott az utolsó (mindig "az" utolsó) akcióján. Két rövid (és talán el is hagyható) jelenetet leszámítva és a témához meg a közeghez képest a film erõszakmentes, valami szomorú nyugalom, félelemmel vegyes bánat és intelligens beletörõdés lengi körbe. Nortonnal az élen mindenki jó, mindenki neki szekundál. Börtönbe készülõknek nem ajánlom...illetve dehogynem! És mindenki másnak is.
teatea 2015 máj. 03. - 19:56:49
(125/147)
Lehangoló, amikor egy filmben szinte minden megvan ahhoz, hogy igazán jó legyen, olyan dermesztõen jó, de valamiért mégsem az. És itt nem "olyan kevesen múlt...", ahogy az olyan sokszor visszaidézõdik a filmben. Számomra az alapokkal van baj. Edward Norton gyakorlatilag egy senkit játszik, egy olyan fickót, aki amikor döntéshelyzetben volt, a munka könnyebbik végét fogta meg, egy drogdíler lett a nagy pénz és kényelmes élet reményében. Nem kell zseninek lenni ahhoz, hogy kiszámoljuk a kockázatot ami ezzel jár, és elõrevetítsük magunkban az elsõ éjszakát a börtönben, ahol csak az nem dug majd seggbe, aki két kilóval könnyebb nála.

Erre a sztorira alapozva a film felépített egy kisebbfajta remekmûvet Nortonnal és PS Hoffmannal, lenyûgözõ zenével, képekkel, monológokkal, ütõs karakterekkel, igazi csemege drámakedvelõknek, de szerintem mégis úgy inog az egész, ahogy van. A jó és a rossz oldal között meghúzódó döntéseink ugyanis nem kevesen múlnak, hiába a sok utalás az élet kifürkészhetetlenségére, véletlen- és helyzetszerûségére. Persze, sokmindenhez kevés kell. Kevesen múlt, hogy ma egy tanulóvezetõ nem tolt le az árpád hídról. De ha mondjuk tökrészegen vezetnék, számolnék a következményekkel és sérelmezném a körém írt drámát bebörtönzésemkor. Szóval emberesen vállaljuk be a következményeket, ha már hülyék voltunk.

A másik, ami "fájt" a filmben az az, hogy a zárással éppen az újrakezdés illúziójától fosztottak meg, ami igenis fontos és pontosan úgy, ahogy azt a képzeletbeli képek lefestették. Ha már elbasztam, azért még kezdhetem újra. Nulláról, semmibõl, apránként haladva és a keveset is értékelve.

Tetszettek a monológok, különösen a vécés, de mégsem éreztem õket átütõnek. Különösebben nem értek a filmekhez, hogy meg tudjam mondani, mi hiányzott innen és az egészbõl ahhoz, hogy ez tényleg egy kiemelkedõ film legyen, de az tény, hogy részleteiben nagyon sokat beleraktak. Szóval a fene egye meg. Norton szikronhangjával együtt.
tortura 2015 jan. 09. - 15:00:47 Előzmény nandelecki
(124/147)
Szerintem is teljesen rendben van. Gondolom azokat zavarta inkább, akik egyébként is utálják Alföldit. Egy ilyen ember számára meg meg is feszülhet, akkor se tud olyat csinálni, ami szimpatikus lesz.
9/10
nandelecki 2014 nov. 18. - 00:11:43 9/10 Előzmény frickerek
(123/147)
- Sokan panaszkodnak itt Alföldire, de szerintem a szinkronnal semmi probléma nincs.
- A film a dramaturgiára épít, sajnos akinek nem jön át Monty keserûsége, annak unalmasnak hathat.
6/10
frickerek 2014 nov. 07. - 23:02:19 6/10
(122/147)
Alföldivel nagyon eltolták a szinkront.
Egyébként többet vártam a filmtõl, voltak részek, amikor nem kötött le.
9/10
nandelecki 2014 nov. 05. - 09:11:52 9/10
(121/147)
Évekkel ezelõtt láttam elõször, de életem egyik legnagyobb filmje. Olyan színvonalas, hogy azt leírni is nehéz. A színészgárda iszonyatosan erõs, hiszen mindannyian nagyszerû színészek, és ezt a filmben is bebizonyítják. Edward Norton pedig élete egyik legnagyobb alakítását hozza. A zene mérhetetlenül impresszív, egészen csodálatos. A film olyan atmoszférával rendelkezik, amivel csak nagyon kevés. Teljesen a hatása alá kényszerít, majd kicsavar, mint egy vizes rongyot. Olyan, mintha én is ott lennék a szereplõkkel, és mintha ez nem csak egy film lenne, hanem maga a valóság. Egy-két filmet láttam életemben, ami még TALÁN ennél is jobb, épp ezért 9/10, de könnyen lehet, hogy ez alakulni fog még bennem.
Csonger 2014 okt. 24. - 20:37:12
(120/147)
Nagyon jó film. Egyetlen negatívum Alföldi irritáló hangja.

(Érdekes, hogy minden ölelést kétszer mutattak a filmben.)
9/10
-NOMAD- 2014 jún. 06. - 02:15:23 9/10
(119/147)
A film intervallumot ölel fel egy férfi (Edward Norton) életében, amit kiváló drámaisággal és színészi játékokkal tesz feledhetetlenül élvezhetõvé.
Az fõhõs tükör elõtti monológja hihetetlenül megalkotott jelenet. Már csak ezért is megéri megnézni a filmet, mert egy minimális empátiával teljesen átélhetõ a szerep.

Tartalmas, közepesen lassú dráma. Csak a mûfaj IGAZI kedvelõinek ajánlom, de nekik nagyon. 9/10
breeder 2014 máj. 30. - 17:56:11
(118/147)
Nagy film, több emlékezetes momentummal!
***SPOILER***A legjobb jelenet szerintem (is) az, amikor a fõszereplõ bemegy a wc-be, és mindenkit elkezd szidni, mert már annyira fél és kiábrándult, hogy nem tudja mitévõ legyen. Valahol így vezeti le a dühét. Egyébként ez a történet egyik csúcspontja. Legalábbis számomra! Mert hogy a film vége is nagyon elgondolkodtató! Szóval ez egy átlagon felüli produkció, amit minden dráma és filmrajongónak kötelezõ (legalább egyszer) megnézni.***SPOILER VÉGE***

Viszont azoknak semmiképpen sem ajánlanám, akik valami hú de nagyon látványos filmre várnak, mert ez nem az. Itt a mondanivalón és a sztorin van a fõ hangsúly (no meg a szereplõk játékán)! :)

10/10
4/10
Senhora 2014 máj. 30. - 14:36:37 4/10
(117/147)
De rossz volt! Az elsõ félóra után úgy voltam vele, hogy biztos az a típusú film, amiben két óra alatt semmi nem történik és a végén húznak egy váratlant... Hát nem! Itt semmi meglepõ nem volt, csak a dögunalom. A szinkron borzalmas. Folyamatosan láttam magam elõtt Alföldi Róbertet, ami rettenetesen zavaró, fõleg így, hogy ennyit lehetett látni az X-Faktorban. Soha többet! Sokat akart és belebukott - nálam!
8/10
csineva-xx 2014 febr. 03. - 13:38:05 8/10
(116/147)
Philip Seymour Hoffman - számomra "róla" szólt ez a film, õ vitte... és milyen kár.... :(
jooasszony 2014 jan. 16. - 18:18:28
(115/147)
Nagyon erõs film, hihetetlen szereplõkkel, nem sok ilyen összeállítást láthatunk.. Norton, PS. Hoffman, Pepper, Cox...
a zene, a fényképezés, a hangulat, a gyönyörû kutya...mind mind hozzátesz.

SPOILER...
a végén egy pillanatra elhiszem, hogy van remény....de ez csak egy pillanatig tart.
SPOILER
ma.il 2014 jan. 15. - 18:40:36
(114/147)
kösz, hogy szóltál szinkronügyben. jön a szokásos: letöltöm.
drProktor 2013 nov. 23. - 22:51:19
(113/147)
Kegsajnáltam Alföldit, gondolom a szinkronba totál berekedt.
Nem igazán csipem az ilyen "állat" filmeket
Szegény E.Norton ide vagy oda.
fenegyerek18 2013 nov. 03. - 18:17:45
(112/147)
Nagyon jó film volt, érdemes megnézni!
gyurmaca 2013 aug. 10. - 20:31:41 Előzmény Damill
(111/147)
spoiler

bevonul a sing-sing-be
azzal er veget a film, hogy nem ternek nyugatra a washinghton hidra hanem autoznak tovabb eszak fele ossining-ba
_goldie_ 2013 aug. 06. - 23:06:15
(110/147)
egyre jobban kedvelem Edward Norton filmjeit
ez a film is akárcsak a Harcosok klubja vagy az Amerikai história X
inkább dráma mint krimi

---spoiler--
és ez utóbbi filmje jutott eszembe a tükör elõtti kegyetlenül õszinte monológja közben
melynek végén szinte kibukik belõle..valójában önmagát okolja/gyûlöli
a befejezés továbbgondolása ránk van bízva..de sztem bemegy a börtönbe
a kocsiban mondja az apjának: elbújni nem lehet..megtalálják bárhová is megy
olahmiki1959 2013 aug. 06. - 20:40:20
(109/147)
Greg, barátom, élmény volt ez a hsz. Köszönöm...
9/10
-greghouse- 2013 aug. 06. - 09:40:28 9/10
(108/147)
Igen, valójában nyilván önmagából van elege (ezért is gondolom, hogy a film lényege - egy nézõpontból biztos - az, amit többször is hallunk, hogy "mindegy, mit csinál, sosem fog már AZ a Monty visszatérni", s ezt õ is tudja, és el is határozza, készül rá (gondoskodik a kutyájáról, odaadja a láncát apjának, az óráját leteszi Nat asztalára, megvereti magát elõre, s általában végigjárja élete fõ csomópontjait valóságban és emlékezetben is, mintegy leszámolva mindennel, helyretéve mindent, elmegy az oroszhoz is, hogy megbizonyosodjon arról, ki dobta fel, tisztázza az apját, stb.), tehát az egész napja egy végelszámolás, mert sosem lesz még egyszer ugyanaz a Monty. (Ezért is gondolom, hogy - noha a film nyitva hagyja a kérdést, mit is tesz a végén, s ez már mire odáig jutunk, tényleg nem fontos - valójában bevonul a börtönbe, de tényleg mindegy, õ elhatározta hogy lezárja élete szakaszát.)
...A másik nézete, vonulata, és üzenete amit már alább említettem, amit az apja mond a végén, hogy "oly kevésen múlik" minden. Egy szavába kerül(het) és sávot váltanak, máshol térnek le (utolsó kép a sztrádáról felülrõl, ahol autók letérnek a sztrádáról és felhajtanak rá), oly kevésen múlik a balek tanárnál (P.S. Hoffman zseniális alakítása), hogy mi is fog történni másnap, amikor kijön a csajtól és "lebeg" (õ áll, és a háttér mozog), maga is látja, hogy minden olyan kis dolgon mûlik, hogy éppen milyen kedve lesz a kiscsajnak másnap, mert ha megvádolja hogy tanára szexuálisan molesztálta, ami odaát fergeteges bûn, egy életre elásta magát, ha nem, akkor is történt valami visszavonhatatlan, a "legbecsületesebb" emberbõl (Monty nevezi így) soha többé nem lesz ugyanaz.
...A rendõrök a kihallgatásnál figyelmeztetik, hogy "oly kevésen mûlik", hogy mi lesz a büntetése, a bíró az ügyészre hallgat, és ha az ügyésznek rossz éjszakája volt, a maximumot fogja kérni, ha jól sikerült akkor leminõsíti A2-re (szerencsére az ügyésznek nyilván jó éjszakája volt mert csak hét évet kap), "oly kevésen múlik" az elején, hogy a brókert nem rúgják ki, mert fõnöke kifejezett utasítása ellenére nem kezdi el a részvények eladását, mert mindenkivel ellentétben kisebb munkanélküliség bejelentését várja, ami inflációs hatású, tehát az alternatív papírok és az arany, illetve a bluechip részvények ára nõni fog (közgazdászok tudják), õ nem ad el, kivárja, míg megugrik az áruk és akkor kezd eladni, de ha nem jött volna be, akkor száz milliót veszít a cége számára.
..Már a legelején, Doyle kutya számára is oly kevésen múlt, hogy nem lelõtték, hanem Monty orvoshoz viszi (el tudom képzelni, hogy ezt a szálat Norton, a lelkes állatvédõ erõsen támogatta mint co-producer).
....abban a sokat vitatott monológjában, amikor a tükörben minden lehetõ New Yorki népcsoportot és társaságot és foglalkozást szid, és negyvenszer hangzik el a f-you, mindenkit felsorol, elege van mindenbõl, ez is a leszámolás mindennel, és azt mondja, az East Side-i rusnya vén milliomosok semmit nem tudnak, élnének csak Otisville-ben (tudni kell, hogy az East Side Manhattan legdrágább és legelegánsabb része, egész Amerikában a legdrágábbak itt, és nem pl. Malibuban, az ingatlanok) ... azért fintor a filmben, hogy õ maga a Carl Schurz Parkban lakik, és ott sétáltatja a kutyáját, kétszer is látszik a park neve, az pedig az Upper East Side, a legelegánsabb, legdrágább környék, attól drágább csak az lenne, ha picit odébb Woody Allen szomszédja a Fifth Avenue északi részén.
Õ maga is jól indult, hiszen apjának a Staten Island-en van üzlete (a Staten Island az öt New York-i borough közül az egyetlen egy, ahol a "fehérek" vannak többségben, az összes többiben már szinesbõrû többség van, ha a színesek közé számítjuk a dél- és közép amerikaiakat is), és õ elegáns és drága iskolába járt, ott cseszte el az életét. De azért az elegáns környékhez, a szidott Upper East Sidehoz még ragaszkodott. Kevésen múlott minden.
....Másrészt meg, a monológra vissza, (Roger Ebert is morfondírozik ezen), ezt sokan nem értik. Szerintem is ez egy dühkitörés, de (Ebert írja): kinek nem jutottak már ilyen szavak eszébe, a nagyvárosi forgalomban, hogy mindenki hülye, mindenki csessze meg (hagy ne hozzak magyar példákat).
...
Igaz, segít az értelmezésben, ha valaki ismeri New York környékeit, népeit, de nem feltétlen szükséges. Anélkül is izgalmas, élvezetes, jó film.