guess.who 2020 jan. 05. - 13:36:48 Előzmény napraforgó
(127/2087)
Nyilván okkal vitték oda Zsuzsa asszonyhoz a részegeskedő szolgabírót. :) Bár nem tudom elképzelni, hogy közöttük bármilyen kémia is működjön.

Másrészt viszont az alá-fölérendeltségi viszony: másnap reggel a hadnagynak (nem főhadnagy, többször is hadnagyúrnak aposztrofálják) a szolgabíró a szobában előadja, hogy átvette tőle a nyomozást, amelyben szerinte sikertelennek bizonyult, és közvetlen utasítása alá vonta az őrnagytól kapott embereket is.
5/10
napraforgó 2020 jan. 05. - 13:16:15 5/10
(126/2087)
Én az ÉNB-t nem nézem, egy kockát sem láttam, igy nem tudom, kik a szereplői.
Magenta99 2020 jan. 05. - 05:55:45
(125/2087)
Hát ja....végtelenül hiteles és korhű az egész sorozat.
Azt hittem, a Mi kis falunknál és a Drága örökösöknél már nem tud lejjebb süllyedni az rtl. Tudott...
5/10
napraforgó 2020 jan. 05. - 04:30:41 5/10 Előzmény guess.who
(124/2087)
Igazad van, egy hivatalos személy, egy szolgabiró, aki személyesen keresi fel a helyi katonai parancsnokot az otthonában nyilván nem időzhet olyan sokáig a házában (ha már nem valami altiszt által rendelte magához). De itt az özvegy anyánál éppúgy rábukik a buktákra, mint a báró neveletlen kisebbik lánya, ráadásul kinálás nélkül töltöget magának a tokaji borból is rendesen. Aztán másnap reggel mégegyszer beállit, nem várva meg, hogy a zsandár felkeresse a hivatalában. Modortalanság ez a javából. Zsuzsa asszony nem véletlenül húzódozik.
5/10
napraforgó 2020 jan. 05. - 04:24:49 5/10 Előzmény guess.who
(123/2087)
Nem is tudom, hogy volt ez. Szerintem a szolgabiró a polgári adminisztráció képviselője volt a területén és csak félig-meddig lehetett a főnöke a közbiztonságért felelős zsandárság tisztjeinek. Nyilván volt valami együttműködés, meg kölcsönös segitség, de én nem merném állitani, hogy a zsandárhadngynak, vagy főhadnagynak (már nem emlékszem a rangjára) ténylegesen a főnöke lett volna. Nem hiába emlegette a szolgabiró többször is, hogy az őrnagy úr (a zsandár tényleges főnöke) az osztálytársa volt, a barátja, és bármit el tud érni nála. Ebből nekem az következik, hogy hivatalosan nem utasitgathatja a szolgabiró a zsandárt, csak a felettesére való hivatkozással próbálja elérni, amit akar.
guess.who 2020 jan. 04. - 19:42:44
(122/2087)
Hát nem tudom. Abban igazad van, hogy igen rövid idő után le KELLETT volna lépnie (egy özvegyasszonynál egyedül estig ésatöbbi?!), de szerintem eleve az nonszensz, hogy a beosztottját egy szolgabíró személyesen kajtatja. Akármelyik utolsó alzsandárhelyettest elugraszthatta volna, hogy kerítse elő a föld alól is a hadnagyocskát...
guess.who 2020 jan. 04. - 19:40:25
(121/2087)
Ezesetben (tehát ha a puskája ijesztgetésnek volt) mondjuk egyszerűbb lett volna a lován ülve rárontani a betyárfiúra és elkardlapozni a buta fejét. Ez annyiból is okosabb lett volna, hogy ha menekülni próbál, lóval jóval könnyebben utolérhette volna. :)
guess.who 2020 jan. 04. - 18:25:00
(120/2087)
Igen, ezzel eléggé egyetértek: a szolgabíró karaktere valami félelmetes-uralkodó-gonosz-aljas akar lenni, de a színész játékából ez nem nagyon jön át. Ez az "ottfelejtjük magunkat az özvegyasszonynál" móka ráadásul annyira ostobaság: egy szolgabíró ÚR, nem fog holmi hadnagyocska névtelen anyjának nyakára járni, ha egy kis önbecsülése van... :)
offtopic
guess.who 2020 jan. 04. - 18:22:38
(119/2087)
A Jófiúk az a rendőrös izé volt? Már meg is bukott? Egy részt valamikor nyáron ismétlésben részben végigszenvedtem, de egyszer sem nevettem el magam a humorán, pedig áááááállatira viccesnek reklámozták.
guess.who 2020 jan. 04. - 18:21:20
(118/2087)
Gondolom, a betléri kastélyra utaltál:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Betl%C3%A9r
guess.who 2020 jan. 04. - 18:19:37
(117/2087)
Akkor tehát ebben teljesen korhűnek sikerült lenniük: egy év alatt képtelenség, hogy eljutott volna az ócska elöltöltős puska helyett egy vidéki, világvégi zsandárság hadnagyához is a hátultöltős új fegyver, ráadásul használni is megtanulta volna. :)
5/10
napraforgó 2020 jan. 04. - 13:01:49 5/10
(116/2087)
A sorozatbaráton fenn van 13 rész. Állitólag annyi volt összesen.
Magenta99 2020 jan. 04. - 12:29:20 Előzmény napraforgó
(115/2087)
Nem is beszélve a vörös hajú házvezetőnőről, neki köldökig nyitott a ruhája, kinn az egész melle.
Úgy néz ki, mint a nyilvánosház madámja.
5/10
napraforgó 2020 jan. 04. - 12:02:51 5/10
(114/2087)
Úgy látom, hogy ebben jobban ragaszkodtak a történelmi hűséghez (a pucér nőt nem néztem meg), a nők ruhája, frizurája, de még a cselédek egyenruhája is autentikusabb.
Hol lehet megnézni magyarul, vagy magyar felirattal?
Bár most túl sok sorozat van, de majd egy kissé lazább időszakban...
5/10
napraforgó 2020 jan. 04. - 09:34:27 5/10
(113/2087)
Végig fogom tanulmányozni ezt a divatoldalt (pl. Az elfújta a szélben nagyon szépen látszott, hogyan változott a női ruhadivat a polgárháború előtt és után az abroncsos szoknyából a turnörösre).
Kár, hogy ebben a sorozatban mindent, de mindent figyelmen kivül hagytak és csak annyit mondtak, hogy "tettek kis engedményt". Ja, gyakorlatilag mindent figyelmen kivül hagytak.
Miért gondolták, hogy igy képesek leszünk történelmi sorozatnak tekinteni?
5/10
napraforgó 2020 jan. 04. - 09:28:32 5/10 Előzmény guess.who
(112/2087)
Jó, hogy feltetted ezt a divatról szóló cikket, erről eszembe jutott, hogy gyakorlatilag a II. VH-ig a nők, a rendes nők nem is mentek utcára fedetlen fővel. Az úrinők kalapot viseltek, a parasztasszonyok kendőt. De még a kispolgári asszonyok is tettek valami kis ócska kalapkát a fejükre, szalmakalapot, vagy posztót, de nem jártak fedetlen fővel még nyáron sem.
Itt meg bárókisaasszonyok flangálnak lógó hajjal, még Ilonának legalább volt valami sodrott tincse kétoldalt, meg egy virág a hajában.
guess.who 2020 jan. 04. - 08:27:57 Előzmény napraforgó
(111/2087)
No, azért Imre hadnagy eléggé erőlködött, hogy kicsikarjon a baroneszből egy "igen, vannak titkaim" vallomást, szóval nem nagyon mondható az, hogy nem ismerjük az érzelmeit. :)
Arról nem is szólva, hogy Anna járt náluk, találkoztak, a "kihallgatást" megejthette volna akkor is, és a kisasszony szülei nem is hallották volna, mit "vall" a lányuk, sőt: tudni sem tudtak volna az egészről. Ez a szülők előtti torzsalkodás (érted: Torzsalkodás :) ) viszont valóban botorságnak tűnik, hacsak nem feltételezzük azt, hogy a hadnagy szándékosan akart a szülők szeme előtt kapcsolatot kezdeményezni Annával. :)
Különben valóban: a kérdései ("és akkor miért lovagolt ki a kisasszony?" - körülbelül háromszor) eléggé együgyűek és semmitmondóak voltak, tehát a "kihallgatás" valójában nem kihallgatás volt, csak a cimkéjén ez állt.
Más kérdés, hogy a bárónő eléggé túljátszotta a szerepét azzal, hogy minden második mondatnál beleszólt a beszélgetésbe. Van annak a lánynak egy nagyhatalmú apja is, neki lett volna a dolga, hogy rendreutasítsa a szemtelenkedő hadnagyocskát. :)

Ja, és a könyveket Tulipán fogja szállítani titokban Annának, szóval lesz azzal még bonyodalom. :)
A segítőkész, jólelkű (és főként csókos szájú) Katicával meg igen jól járna az ostobácska Sándor, úgyhogy ha neki nem kell, jelentkezem én.


Egyébként van itt egy összefoglaló az akkori divatról:
http://romantikus-tortenelemi-konyvek.blogspot.com/2013/03/divatiranyzat-az-1800-as-evek-masodik.html
Ebben ott van a női frizurákkal kapcsolatban, hogy "A haj már nem szorul rá a homlokra, hanem laza hullámokban keretezi az arcot. A konty mindinkább hátrább kerül és megnagyobbodik. "
Szóval annyira azért nem rugaszkodtak el a valóságtól, mint azt a 60-as/70-es években készült történelmi nagyjátékfilmjeink alapján gondol(hat)nánk. :)
5/10
napraforgó 2020 jan. 04. - 06:47:46 5/10
(110/2087)
Miért kellett Mariskának egy rakás könyvet behoznia a bárókisasszonyhoz, amikor ott nyűglődött a családja a meghűlés miatt? Miért volt az hirtelen olyan fontos. a Báróné rögvest megtiltotta az olvasást, a báróval teljes egyetértésben.
Nem értem, hogy egy főúri család miért is nevelteti Svájcban a leányát, ha aztán nem engedi olvasni?
És Anna kisasszony miért nem tartott az éjjeliszekrényén egy verses kötetet, meg egy romantikus regényt? Miért Mariskának kéne azt behurcolászni?
Na és mire volt jó ez a kihallgatás, a bárókisassony , na és miért pont akkor? Anna faggatása a csendőr részéről mire volt jó, hisz a világon semmi újat nem tudott meg. Jó, talán újra látni akarta a lányt és ez volt az egyetlen módja...
Nekem úgy tetszik, hogy Anna beleszeret Imrébe, de Torzsa Sándor meg Annába. Katica Sándort szereti, szóval igy lesz négyszög, mert ugyebár Imre érzelmeit nem ismerjük. Szerintem neki pont jó az özvegység, az anyja ellátja őt is, meg a gyerekét is.
5/10
napraforgó 2020 jan. 04. - 05:14:32 5/10
(109/2087)
Jobb lett volna, ha az alkotók nem tesznek akkora - semekkora - engedményeket a korhűség kárára a ruhadivat, de főleg a smink és a frizura terén a sorozatban.
Mert igy NAGYON GAGYI lett. Sehogysem tudom elfogadni, hogy a báróókisasszonyok haja lóg, a szemük meg ki van dekorálva. Az anyjuk is agyon van sminelve, szeme, szája borzasztóan kifestve. Akkoriban még egy rossznő sem festette ennyire magát.
Na és a cigányasszony. Hát hol volt ennyire keifestve egy cigányasszony 150 éve?
Méghogy kicsi engedmény a korhűség terhére. Ez KORHŰTLENSÉG!
Hanga1956 2020 jan. 03. - 22:31:18
(108/2087)
Megpróbáltam.... nem ment. Ellenben Jan. 12-én 1/4, 1/5, 1/6, 1/7, 1/8 részek ismétlése...egész délután???? mi történik az RTL-en?