5/10
napraforgó 2020 jan. 07. - 12:11:59 5/10
(167/2087)
Hoppá, már nemcsak a rózsát, a tulipánt is Afrikában termesztik?
Angelsue 2020 jan. 07. - 11:34:31
(166/2087)
Az én véleményem a sorozatról az első 4 részt követően - summa summarum:
Ha már filmes szakemberek arra adják a fejüket, hogy egy - állítólag - korhű, 19. századi sorozatot készítenek, illene mindennek utánanézni, utánaolvasni (ne adj' Isten "guglizni"), szakértőket, történészeket bevonni annak érdekében, hogy a lehető leghitelesebb legyen valamennyi részlet, mondhatni minden a helyén legyen.
Úgy érzem ez a legkevésbé sem történt meg, amolyan "jóvanazúgy" dolgot érzek az egészben.
5/10
napraforgó 2020 jan. 07. - 11:12:23 5/10
(165/2087)
A baronessz egy hétig volt szobafogságban, vagyis valószinűleg hétfőn feddte meg a mamája és a lány azt hitte, hogy akkor már vasárnap mehet legalább a templomba. Hétfőtől vasárnapig Tulipán (???) Jakab beszerezhette a könyvet, állitólag a posta akkoriban gyorsabb volt, mint most.
Hogy miért Tulipán a zsidó, miért nem Schwartz, vagy Weiss, vagy Grün, az rejtély.
guess.who 2020 jan. 07. - 08:47:20 Előzmény Angelsue
(164/2087)
Annyiból nem volt elírás, hogy Sándorunk többször is grófkisasszonyozta vicceskedve. :)
És Annát ez láthatóan nem is zavarta különösebben, pedig szerintem eléggé sértő volt akkoriban az is, ha túl alacsonyra, de az is, ha magasra tisztelték őket egy-egy megszólítással...
guess.who 2020 jan. 07. - 08:44:09
(163/2087)
Szépen fel is olvasta a címét németül, tehát elvileg valóban az "A fajok eredete" volt a könyv. A kötése persze nem ilyen, de a linkedben levő könyv is egy könyvtári átkötéses példány, szóval az önmagában semmit nem jelent. Más kérdés, hogy az Anna kezében levő könyv is hasonló volt (úgy értem: könyvtári újrakötéssel), ami azért eléggé fura egy akkor még csak cirka 5 éves könyvnél, amit ráadásul elvileg újonnan hozott neki Tulipán. De ez apróság, szerintem ez egy szép reflexió volt a korba helyezésre: Anna kisasszony a svájci leányneveldében, újdondász, "lázadó" elveket tanult, az akkoriban széltében elterjedt teremtéselmélettel egy kifejezetten szöges ellentétben álló darwinista elmélet iránt is érdeklődik és elolvassa Darwin könyvét (jó, legalábbis a címét :) ).
Azt mondjuk helyretehette volna, amikor a "lovászfiú" azt mondta, hogy "az emberek a majomtól származnak". Igaz, hogy az volt rá a válasza, hogy ez egy bonyolult elmélet – de éppen az a baj, hogy ez (ti. "a majomtól származó ember") egy közkeletű tévedés volt, hiszen helyesen nagyjából úgy hangzik, hogy a majmoknak és az embernek egykor egy közös őse volt.

És még valami: értem ugyan a célt, de számomra nem hihető, hogy egy bárókisasszony holmi lovászgyerekkel leüljön Darwinról fecsegni. Még akkor sem, ha amúgy 21 éves és be van zárva a kastélyba, a hormonjai meg rohangásznak össze-vissza. :)
offtopic
guess.who 2020 jan. 07. - 08:31:17
(162/2087)
(Az egy angolokat és az angol világnyelvet fricskázó élcelődés akart lenni. :) )
Angelsue 2020 jan. 07. - 07:04:53
(161/2087)

Elnézést, elírás volt: bárókisasszony.
A könyvet a helyi zsidó kereskedő hozta neki, és nem úgy nézett ki, ami a linkedben szerepel.
namé 2020 jan. 07. - 00:44:24
(160/2087)
Ne frenkizzetek már azzal, ki talál több hibát! NEM ígértek dokumentum film pontosságú korrajzot, sőt azt is elmondták, nem ragaszkodnak mindenféle szempontból a korhű kinézethez.. Egy érdekes történetet ígértek, azt pedig még nem tudjuk igaz lesz-e -bár sztem eddig OK! Nem teszik? Nem tartanak pisztolyt a fejetekhez, hogy nézzétek! Felmerült bennem, lehet, a konkurencia imázs rontásra felbérelt "harcosai" vagytok itt néhányan. Mert más értelmes magyarázat nem igen van ezekre az értelmetlen , és felesleges beszólásokra.
Angelsue 2020 jan. 06. - 22:19:22
(159/2087)
Még soha nem írtam hozzászólást a port-on, de elgondolkodtam azon, hogy vajon mennyi az esélye annak, hogy Charles Darwin 1859-ben megjelent A fajok eredete című könyve német fordításban a kezébe kerül egy az Osztrák-Magyar Monarchiában élő magyar grófkisasszonykának 6 évvel később?
gasko 2020 jan. 06. - 22:16:11
(158/2087)
Legalább valamin végre meg is lehetett lepődni :)
guess.who 2020 jan. 06. - 18:27:47 Előzmény napraforgó
(157/2087)
"nem tudok és nem is fogok feltétel nélkül rajongani,"
Mondjuk elég unalmas is lenne, ha a fórum arról szólna, hogy "jajjdejó, szuper sorozat, mindenkit szeretünk, tökéletes, nem kell jobb, sosem legyen vége, ismételjék naponta háromszor..." :)
Más lenne persze, ha a szapulás csak üres, alaptalan vádaskodás lenne, de azt hiszem, hogy pl. a DÖ topicjában is konkrét hibák és hibajavítások hangzanak el, még ha néha kicsit karcosabban is. Ha okosak az alkotók, akkor odafigyelnek rá és legalább elgondolkodnak rajta. Bár eddig nem éppen úgy tűnt. :)
guess.who 2020 jan. 06. - 18:24:31 Előzmény napraforgó
(156/2087)
Ja tényleg: az ágacska. Az is azt bizonyítja szerintem, hogy nem tudott róla, hogy ott van a lyuk-üreg-folyosó-alagút. :) Sőt: minek mondta volna a gyereknek, hogy ő majd visszajön felderíteni? Ha köze van hozzá, akkor inkább azt szeretné, hogy elfelejtse a gyerkőc az egészet, nem még fel is hívja rá a figyelmét, hogy kutatásra érdemes... :)
guess.who 2020 jan. 06. - 18:20:53
(155/2087)
Helyesbítenélek:
"Az angol" "Egyes ANGOL arisztokraták kedvtelésének számított."

(Bocsi! :) )
5/10
napraforgó 2020 jan. 06. - 16:12:49 5/10
(154/2087)
A szolgabiró valamikor délután állitott be a Csizmadia házba. Fertályórát mondott, hogy addig várakozik, de estig ottmaradt. Megette a buktákat, megitta a tokaji bort, közben még két kancsó is került az asztalra. Vajon azokban mi lehetett? Bor utánpótlás, vagy viz? Tej? Zsuzsa asszony eléggé barátságtalanul viselkedett vele, főleg estefelé, amikor eléggé pikirten szólitotta fel távozásra. Ki sem kisérte. Hogy lesz ebből lamúr?
5/10
napraforgó 2020 jan. 06. - 12:00:20 5/10 Előzmény jdtj
(153/2087)
Én azokat a sorozatokat kritizálom, amelyeket szeretek, amelyek érdekelnek. Amit sz@rnak találok, azokat nem is nézem.
De attól, hogy teszik valamelyik sorozat, vagy akár még szeretem is, nem tudok és nem is fogok feltétel nélkül rajongani, hasra-, vagy hanyattesni tőle, sem összepisilni magam a gyönyörtől. Ahol hibát veszek észre, azt szóvá is teszem. De nem muszáj elolvasni a kritikákat, ha zavarnak.
10/10
jdtj 2020 jan. 06. - 10:57:10 10/10
(152/2087)
Oszinten, ne nagyon ertem a kritikat. A Batrak foldje, semmivel nem rosszabb, mint az RTL barmelyik masik sorozata. Nem dokumentum filmet nezunk, - sajnos nem is a Downton Abbey_t - de elmegy. (A torok sorozatokkal nem tudom osszehasonlitani, mert sohasem lattam egyiket sem.)
5/10
napraforgó 2020 jan. 06. - 08:26:58 5/10 Előzmény guess.who
(151/2087)
A gödörről a kovács akár hazudhatott is, vagy tudott róla, vsagy sem. Én az ellenkező bizonitásáig elhiszem, hogy nem tudott róla Egy faág leszúrásával meg is jelölte, hogy majd később megtalálja, bár hihetőbb lett volna, ha egy kis ronygydarabkát is köt az ágra jelzésnek.
guess.who 2020 jan. 06. - 08:10:18 Előzmény napraforgó
(150/2087)
A törpök élete nem csak játék és mese, már régen sem volt az. :) Amúgy Ilona is a szökés előtt azzal viccelt, hogy nagy öröme lesz, ha "új hímzést kap". Szóval igen: eléggé ingerszegény az élete egy baronesznek. Ami gyermekkorban még talán elviselhető, de abban a lázadó tizenéves-korai huszonéves életkorban, amiben Anna és Ilona van, valóban szörnyűséges lehet. A napi kötelező semmittevésben a könyvek (romantikus vagy kalandos) olvasása azért komoly örömet okozhatott Annának, nem véletlen, hogy az anyja pontosan oda ütött, ahol a legjobban fáj neki: a könyveket vonta meg tőle (na meg a társadalmi érintkezést).

Más kor volt és nagyon más szokások, főleg egy úri házban. Ezt szerintem jól érzékeltetik a sorozatban: ma már egy átlagember beleőrülne az információhiányba, az izoláltságba és a szögletes társadalmi konvenciókba...
guess.who 2020 jan. 06. - 07:56:03
(149/2087)
Nem hinném. Láthatóan gőze sem volt, hogy ott gödör van, irányban sem arra tartott, csak a kiabálás hatására fordult oda. És el is hangzott, hogy ez a gödör eddig még nem volt ott, illetve mondta konkrétan a kovács is, hogy majd visszajön és megnézi, mi van odalent.
A gödör alján egyébként kövek voltak, ebből nekem inkább tűnik valamilyen pincének vagy kővel kirakott alagútnak, ami akár tényleg a robbantás (ha a közelben volt) hatására beszakadhatott egy darabon. Más kérdés, hogy Gyula éppen pár méterre szétnézhetett volna benne, az hamar kiderül, hogy csak egy zárt gödör vagy van valami iránya is. Arról nem is szólva, hogy borászok, biztosan van borospincéjük (ahol gyerekkorában sokat játszott), szóval ránézésre meg kellene tudnia állapítani, hogy hová is került. :)
5/10
napraforgó 2020 jan. 06. - 07:52:19 5/10 Előzmény guess.who
(148/2087)
Azért nem furcsa, hogy Anna baronessz egy svájci internátust a szabadság netovábbjaként éli meg? Hogy ott olvashatott, meg szabad volt, meg minden? Otthon a szülői házban meg semmit sem csinálhat. Nem lovagolhat ki külön engedély nélkül, nem olvasgathat, nem tarthat kapcsolatot senkivel sem, vagyis nem mehet látogatóba és hozzá sem jöhet senki.
Mi a fenét csinálhat egész nap? Himezgethet és zongorázgathat, ez a kettő, ami nem tilos.
Most az anyja madj rácsődit pár vőlegényjelöltet, akikkel jópofizhat.