guess.who 2020 jan. 19. - 08:23:18 Előzmény napraforgó
(308/2088)
Hihi, ez jó: engem pont az idegesít (tartom hiteltelennek), amiket felsoroltál: a bárónő működése, Tulipánné beszédstílusa stb.; és pont az tetszik, amiket unalmasnak tartasz: Anna "nyűglődése", a cigányasszony külseje és élete ésatöbbi.
Mondjuk nincs ezzel semmi baj, sőt: így jó. :)

Az már mondjuk szinte biztosra vehető, hogy Rózsa a kis Torzsa-lány anyja (még mondta is Tulipánnénak a boltban, hogy ő rossz anya...), már csak a miért kérdéses. És nyilván a kitagadása és a kisgyerek ugyanahhoz a szálhoz tartozik, azaz a gyerek apja a sztori lényege, amire minden bizonnyal rövidesen választ is fogunk kapni. Bár nekem továbbra is valamiért a báróék gyanúsak (akár a kicsi, akivel most is van liezonja, akár a nagy), hiszen a '48-as rebellis Torzsáékat éppen a báróékkal lehet leginkább felbosszantani. Lásd például Gyulagyereket.
guess.who 2020 jan. 19. - 08:15:34
(307/2088)
Nem-nem. A főispán is mélt's'osúr volt:
http://regnumportal.hu/regnum2/node/434
5/10
napraforgó 2020 jan. 19. - 06:55:09 5/10
(306/2088)
Annyira unalmas az alaptörténet - a hidrobbantás, és Anna kisasszony nyűglődése, a pályaválasztás és a szerelem terén is, hogy engem sokkal jobban érdekel a zsidó boltos házaspár előélete, egymásra találása, életkezdése, no meg Torzsa Rózsa bűnbeesése és kitagadása.
A bárónő hisztériája és élvetegsége visz némi kis életet a sztoriba, de a cigányasszony külseje teljesen életszerűtlen .Sem az arc karaktere, sem a művileg vastagon kimázolt szeme nem cigányos, de még a beszéde sem. Semmi, de semmi nem cigányos rajta, még a jelmeze is olyan, mintha maszkabálba menet előtt valami kölcsönzőboltból szerezte volna be.
Az egész történet és a megvalósitás is annyira, de annyira hiteltelen.
Az alkotók kicsit sem törték magukat a korhűségen.
olahmiki1959 2020 jan. 18. - 22:10:46
(305/2088)
Azt hiszem, a "kegyelmes" megszólítást én néztem el, amikor egy példamondatot akartam írni egy egyszerű cigányasszony beszédmódjáról, ezért elnézést is kérek. (Ebből is kiderül, hogy minden apróságra figyelni kell, ha valaki ír egy hozzászólást...:)
A hsz-em többi részét változatlanul helyesnek és megalapozottnak tartom.
guess.who 2020 jan. 18. - 10:06:02 Előzmény olahmiki1959
(304/2088)
Ha nem lett volna tisztában, akkor deresre húzták volna. Vagyis már nem, mert addigra a deres kiment a divatból. De fenyegetni lehetett vele, ahogy a méltóságos báró úr is tette.
olahmiki1959 2020 jan. 18. - 06:35:29 Előzmény guess.who
(303/2088)
Ha csak ennyi lenne a hiba, én örülnék neki a legjobban...:)
Egyébként abban sem vagyok biztos, hogy egy egyszerű cigányasszony pontosan tisztában volt-e a rangokkal, és az ezekhez tartozó megszólításokkal....)
guess.who 2020 jan. 17. - 22:53:48 Előzmény olahmiki1959
(302/2088)
(A bárónak a méltóságos megszólítás járt, nem a kegyelmes – utóbbi kifejezetten degradáló lett volna. :) )
olahmiki1959 2020 jan. 17. - 20:16:24
(301/2088)
Nagyon rosszak a párbeszédek, túl sok a modern szöveg, az anakronisztikus, akkor még nem létező kifejezés a filmben, ami teljesen hiteltelenné és nevetségesé teszi az egészet!
- Lepasszoltak a paphoz - mondja a gyerek. (Na, ne röhögtessél!)
- Seperc alatt kiderülne - mondja a zsandár. Tényleg, forgatókönyvírókám? Ez a kifejezés talán 10 éve létezik a magyar nyelvben, de lehet, hogy még annyi ideje sem!
És még számtalan egyéb példát tudnék hozni.
Tessék már mondani, 1865-ben egy erdőszélen lakó cigányasszony mikor mert ilyen fölényesen, tiszteletlenül, időnként félvállról beszélni az urakkal, a gazdag emberekkel a kastélyban?
Azt hiszem, én szinte minden filmet láttam, ami ebben a korban játszódik - háború előtti és háború után készült filmeket -, olvastam is egy csomó regényt Jókaitól, és másoktól, egyetlen olyan példára sem emlékszem, amikor egy cigányember, egy földeken dolgozó paraszt, vagy egy cseléd tiszteletlenül mert volna beszélni az urával, vagy a felettesével.
(Nagyon szomorú, hogy régen ilyen volt az élet, és ilyenek voltak az alá-fölé rendeltségi viszonyok, de a történelmet nem kellene meghamisítani több, mint száz évvel később...:)

A valóságban - nagyjából - ilyen lenne egy megszólalása a javasasszonynak. (Állandó hajlongások közepette a megtiszteltetéstől, hogy egyáltalán beengedték a kastélyba...:)
- Kérem szépen, kegyelmes báróné asszony, majd én megkenyem a kis náccságát, estére helyregyün!

Más.
A bárót játszó színésznek nincs súlya, a bécsi arisztokrata egy röhejes macskajancsi, a fiatal szobalányban - akiről kiderült, hogy a cigányasszony lánya - semmi cigányos nincs, se a külsejét, se a szóhasználatát illetően, talán egyedül a zsandár és az édesanyja a két leginkább hitelesnek tekinthető figura.

Aztán.
Senkinek sem tűnik fel, hogy milyen jövés-menés van az istálló körül?
Mindenki fényes nappal oson be, hogy vigyen valamit a sebesültnek, holott az lenne a minimum, hogy mindezt késő este, sötétben csinálják.

Ezer sebből vérzik a történet, az is érezhető, hogy egy skanzenben forgatták az egész sorozatot, az pedig nagy igazság, hogy igazán jó történelmi filmet irodalmi alapanyagból lehet készíteni.
Na, ez az, ami itt teljesen hiányzik.

guess.who 2020 jan. 17. - 18:40:31
(300/2088)
Igen, ez érdekes: a báró már nem egy fiatal ember, lassan gondolkodnia kell az öröklésen, és a drága örökösök közül a bárófi a legidősebb fiú, tehát ő a normál örökös. Képtelenség, hogy ne szorította volna rá minden erejével arra, hogy a majdani birtokos tanulja meg a birtok igazgatását...
offtopic
guess.who 2020 jan. 17. - 17:35:29
(299/2088)
Mintha az rémlene, hogy új épült: talán valahol Bajánsenyénél vadonatúj bevágásban és hídon ment a vasút...
guess.who 2020 jan. 17. - 17:31:39
(298/2088)
Kétlem, hogy a bárófi csak úgy kallódott volna, ha a baroneszt is svájci iskolába küldték... Legalább valami katonai vagy ügyvédi pályát biztos elő kellett volna készíteni a fiúnak, ha már orvos nem lehet, mint a húga. :)
guess.who 2020 jan. 17. - 16:29:55
(297/2088)
"vagy az állomás a központtól távolra került stb."
Például Őriszentpéter: a világ végén megáll az IC is, csak éppen az állomás kint van a pusztában, vagy két kilométerre a településtől. :)
guess.who 2020 jan. 17. - 16:29:00
(296/2088)
(Arról nem is szólva, hogy a köznépnek lehetősége sem nagyon volt elmét pallérozni komoly iskolákban, ez inkább a vagyonosok kiváltsága volt még akkor is.)
10/10
atrámrétnip 2020 jan. 17. - 14:29:05 10/10
(295/2088)
Végre valaki megpróbálja elhelyezni időben a sorozatot. Nem a dátumra, hanem a történelmi háttérre gondolok.
5/10
napraforgó 2020 jan. 17. - 12:29:56 5/10
(294/2088)
Hát, ha nem is a Parnasszuson, de azért az valóban több fokkal jobb, szórakoztatóbb, minden hibája ellenére. Talán jobbak a szinészek benne. Ebben szinte mindenki olyan vértelen.
Fredo78 2020 jan. 17. - 11:06:09
(293/2088)
Nézzük a jó hírt: Gyógyul a seb Sándor karján! Lehet előjön még az idén... Már várom, hogy oldják meg azt, hogy odavolt 3 -4 hétig. Annyit mond majd hogy kolerajárvány miatt lezárták azt a falut oszt haladjunk?
Rossz hír: A Gyula-féle szálnál hiteltelenebb történetet nem sokat láttam. Még Anakin Skywalkernek is több idő kellett átállni a sötét oldalra. Szerintem egy engedelmes, fiatal fiú nem viselkedhet így ebben a szituációban. Maga a szitu is komikus: Egy nap alatt inas - munkafelügyelő - titkár ranglétrát megjárni :) Persze a báró direkt csinálta, de akkor is hihetetlen.
Nem vagyok a korabeli nyelvi fordulatokban otthon, de a cigányasszony "van benne ráció" mondata elég tájidegennek tűnt... :)
guess.who 2020 jan. 17. - 07:20:37
(292/2088)
Szerintem nem tudja. Pontosabban eddig úgy tűnt, hogy nem kapcsolta össze a robbantást (és a sebesülést) Sándorral, volt benne egy gát Katica miatt, aki ugye a saját becsületét adta oda a sztoriért.
Azt meg, hogy bejár Sándorhoz a kovács, szóban már elsütötték sok résszel ezelőtt: Sándor mondta Katicának, hogy nagyon unatkozik, de szerencsére van társasága – csak eddig ezt nem mutogatták, a kártyázós volt az első olyan jelenet, amikor valóban be is ment hozzá.
Mondjuk ha a kovács eddigi naiv, ártatlan és nem túl ravaszkodó típusból hirtelen átmegy valami kétszínű, hazug izébe és kiderül, hogy csak adatokat gyűjt Sándorról, az nem lesz túl hiteles. :)
5/10
napraforgó 2020 jan. 17. - 06:50:19 5/10
(291/2088)
A gond az, hogy Katica hiába igértette meg Gyulával, hogy nem megy az istállókba, a nyegleónak nem szólt, igy ő elpofázta Sándornak, hogy az öccse, Gyula is a kastélyban van inasként.

Jajj, olyan nevetséges, hogy a báró ultimátumot ad Torzsának, vagy a föld, vagy a fia. Hát még a kitagadott Rózsa is naponta hazaszaladgál az anyjához valamiért.
Na és mi van most a geróffal, meg a vasúttal? mert jobbára csak a bárókisasszony hülye ötletével, a doktorosdival foglalkoztak.
5/10
napraforgó 2020 jan. 17. - 06:42:46 5/10 Előzmény guess.who
(290/2088)
Az volt. Már rég el volt hanyagolva, gyakorlatilag Ilonka kisasszony fogantatása óta.
guess.who 2020 jan. 16. - 20:33:12 Előzmény napraforgó
(289/2088)
Meg különben is: az egy konzervatív kor volt, konzervatív erkölcsökkel. Ha a bárónő nem volt egy feslett nőszemély, akkor az, hogy csak úgy levetkőzik egy kovácsnak, hááááát... ahhoz szerintem NAGYON kétségbeesettnek kellett már lennie. :)