5/10
napraforgó 2020 febr. 09. - 04:41:58 5/10
(608/2088)
Ne feledjük, hogy az iszlám templomokban, a mecsetekben is tilos az emberábrázolás. Azok is teli vannak virágmintákkal, keleties ornamentikával, de sehol egy emberábrázolás.

És mit is mond a tízparancsolat?
"1 És szólá Isten mindezeket az * igéket, mondván: [u'5 M\xf3z. 5,6\u201321. M\xe1t\xe9 5,17\u201348.'] 2 Én, * az Úr, vagyok a te Istened, a ki kihoztalak téged Égyiptomnak földéről, a szolgálat házából. [u'5 M\xf3z. 5,6\u201321.'] 3 Ne legyenek néked idegen * isteneid én előttem. [u'J\xf3zs. 24,14.'] 4 Ne * csinálj magadnak faragott képet, és semmi hasonlót azokhoz, a melyek fenn az égben, vagy a melyek alant a földön, vagy a melyek a vizekben a föld alatt vannak. [u'3 M\xf3z. 26,1. Zsolt. 97,7. \xc9sa. 40,18.25.']'

Vagyis: ne csinálj magadnak faragott képet.
A katolikus templomok meg tele vannak faragott képekkel, szobrokkal, árulják a sok kicsi Szűz Máriát, egyéb szenteket, stb. (A Dö-ben is láthattuk a Szarajevói Szüzet, meg annak a kicsinyitett mását.)
Latin-amerikai sorozatokban rendre láthatjuk, hogy a 30 cm-es Mária szobrokhoz imádkoznak, többet is, mint Jézushoz.

Persze, ha az emberek nem csináltak volna soha faragott képeket, akkor igen sok csodálatos műalkotás nem született volna meg. Sem a sok vallási témájú festményt, sem szobrokat nem csodálhatnánk most meg.
kino21 2020 febr. 09. - 00:54:25 Előzmény Nickname123
(607/2088)
A papot nézd, vagyis a ruháját! És eleve papnak hívják, nem lelkésznek. Így talán egyértelmű:)
kino21 2020 febr. 09. - 00:33:17 Előzmény guess.who
(606/2088)
Nagyon sok református templom ki van festve, az oszlopminták és a virágok engedélyezettek, de emberi alakokat, arcokat nem ábrázolhatnak. A református templomokra jellemző a kazettás mennyezet is (Kalotaszeg, Baranya megye, stb.).
guess.who 2020 febr. 08. - 19:22:15
(605/2088)
Viszont volt bábelőadás és táncmulatság is közösségi rendezvényként végre! :)
guess.who 2020 febr. 08. - 19:08:54 Előzmény Jakab63
(604/2088)
Bizony! A DÖ-ben is legalább a szereplők nevét odaírják (és a végefőcímben szintén látható a színészek neve mellett a hozzájuk tartozó karakter neve), itt meg egyiknél sincsenek nevesítve. Mintha szégyellnék, vagy nem is tudom.
guess.who 2020 febr. 08. - 19:07:39
(603/2088)
Ordító egér kollega majd leírja hosszabban (ha kedve lesz hozzá), de az azért akkoriban (és még a XX. században is) égbekiáltó vétek lett volna, hogy egy református a katolikus templomba bemenjen (és vice versa). Én még az ezredforduló környékén is hallottam öregeket úgy beszélni, hogy X nem jön velünk a templomba, hiszen ő csak református! Mindezt iszonyúan lenéző hangsúllyal természetesen - annak ellenére, hogy az öregek X-szel nagyon jó barátnők voltak évtizedek óta, a vallási különbségek azonban áthatolhatatlan árkot jelentettek közöttük. Ugyanez volt ugye a párválasztás kapcsán: katolikus családnál szóba sem jöhetett, hogy egy reformáta család lányával ismerkedjen a fiú, talán azonmód ki is tagadták volna, hiszen van rendes(!) katolikus lány is, minek kezdeni az alantasokkal?! :)
guess.who 2020 febr. 08. - 19:02:10 Előzmény napraforgó
(602/2088)
Meg aztán ő a titkos robbantó is, akire nem tudtak rábizonyítani semmit, de mégis ő egyszemélyben akadályozta meg, hogy a császár idevonatozza a hadseregét és elfoglalja Rokocát - ez meg nem egy elhanyagolandó haditett! :)
guess.who 2020 febr. 08. - 19:00:50 Előzmény Nickname123
(601/2088)
No, ez egy érdekes kérdés: mivel egy múzeumfaluban forgott a sorozat, teljesen biztos, hogy a stáb nem építhetett oda templomot, nem alakíthatta át a már meglevőt, így valószínű, hogy vagy rövidesen lába kél a Hildegard által adott vagyonnak (Móricka segedelmével), vagy megmarad ígéretnek, hogy majd a 80. rész után kezdik el építeni.:)
9/10
Jakab63 2020 febr. 08. - 17:14:08 9/10
(600/2088)
Csak egy kérdésem lenne, miért nem írják ki a főcímben a szereplők fényképe mellé a nevüket is, hogy jobban megismerjük a tehetséges fiatal színészeket?!
5/10
napraforgó 2020 febr. 08. - 16:19:29 5/10 Előzmény guess.who
(599/2088)
Katica a hétköznapokon piszokszürke, barna ruhát visel, hát persze, hogy szebb az a lány szinesben. Söndör meg milyen nagy mellénnyel mászkált, miközben a lányok mustrálgatták. Na igen, ő a legnagyobb gazda elsőszülött fia, jó parti lenne, még ha csúf is lenne.
7/10
Nickname123 2020 febr. 08. - 15:14:00 7/10 Előzmény guess.who
(598/2088)
Koszi, rakerestem, szep kis templom. Azt feltetelezem, h r.k. templom lenne, erre utal Palika elsoaldozasa, a pap reverendaja, talan a rozsafuzer is, de vegulis nem teologiai orat akarunk tartani. Majd a Hilda altal odaadott Moricka penzebol meglatjuk elobb-utobb, hogy milyen uj templom epul.
guess.who 2020 febr. 08. - 15:05:40
(597/2088)
Azért, mert akkor is lerészegedett, erre Jákob elzavarta, nem maradhatott Tulipánné mellett és/vagy ezzel a részegeskedésével felzaklatta, ami miatt a gyerek halva született. Kicsit sánta ez az érvelés, de valahogy így magyarázzák szerintem.
Ettől függetlenül nekem sántít Rózsa részegeskedése is: nagyon meg akarják mindenféle személyes tragédiáival magyarázni, de ha Rózsa olyan erős személyiség, mint amilyennek mutatja magát, akkor képtelenségnek tartom, hogy alkoholfüggő lehetne. Szóval nem áll össze a dolog: én sokkal inkább elhittem volna, hogy amikor bement a zsandárságra "feljelenteni" az öccsét, akkor csak megjátszotta a részeget – most viszont mindenáron azt akarják bemutatni, hogy valóban részeg volt. Csak az érthetetlen, hogy eddig minden részegségéből fél perc alatt színjózan lett: a zsandárságon is, a Tulipánnés esetnél is, meg most, amikor felkelt és Borit kezdte keresni.
guess.who 2020 febr. 08. - 15:00:33 Előzmény Nickname123
(596/2088)
Igen, a fehérre meszelt templomok jellemzően reformátusok, ugyanakkor egy pici településen akár még az is lehet, hogy nem volt pénz díszítésekre, freskókra, kazettás mennyezetre stb.
Viszont hogy az ellenkezőjére is hozzak példát, és némileg kapcsolódjon ide is: van ám református templom is, ami ki van festve! Borsod megyében a báji Patay család taktabáji ősi kastélyától (ami ma iskolaként működik) talán 2-300 méterre van a református templom, amelyet az egyik Patay ős építtetett. Ezt a templomban meg is örökítették: több négyzetméteres felirat tanúskodik a boltíves mennyezeten arról, hogy a kalapos király idejében és Patay (talán Sámuel?) pénzéből építkeztek, és ennek örömére ki is festették belül az egészet: márványszerű oszlopminták és virágok vannak mindenfelé...
A problémát persze egyértelműen eldönthetné, ha a toronysisakon levő díszítést látnánk vágóképben: ha kereszt, akkor katolikus a templom, ha buzogány, akkor református. De emlékeim szerint eddig még a tornyot sem igen mutatták, nemhogy annak a tetejét. :)
guess.who 2020 febr. 08. - 14:54:41
(595/2088)
Katica a vásárban nagyon szép volt, teljesen kivirult a napon, hiszen eddig mindig fedett, félhomályos helyen láttuk (istállóban, kastélyban, itt-ott). Mondjuk Anna baronesznek is jól állt, hogy parasztlánynak öltözött, szintén szép lett. Jópofák voltak a tánccal is, a Rigó Jánosnál meg hangosan felnevettem. :) :) :) Ez például egy humoros húzás volt, szemben a DÖ erőltetett "poénkodásával".

Boriska is aranyos, örülök, hogy több szerepet adnak neki - ugyanakkor hiányolom Ilona baroneszt, mostanában nem is láttuk a Gyulás eset óta.

És nekem tetszett az is, hogy a tiszteletes és Imre között normális, ráadásul nem is túl könnyű beszélgetésre is sor került. Végre kicsit érthetőbb lett a pap bácsi. Számunkra és talán Imre számára is.
guess.who 2020 febr. 08. - 14:53:01 Előzmény napraforgó
(594/2088)
De hát tudjuk a DÖ óta, hogy mondhatnak bármi ilyesmit, két rész múlva meg kiderülhet az ellenkezője is. Szóval simán lehet a bárófika a papa, akinek valami fura módon azt kívánja rózsa, hogy "akár meg is halhatott azóta". :)

(Ettől függetlenül szerintem sem ő az apja.)
7/10
Nickname123 2020 febr. 08. - 12:59:16 7/10
(593/2088)
Ez a templom romai katolikus lenne? Nem nagyon lattam meg ilyen puritan r.k. templom belsot
5/10
napraforgó 2020 febr. 08. - 03:36:22 5/10 Előzmény Kuttyánszki
(592/2088)
Szerintem nem. Valami olyasmit mondott róla Rózsa, hogy szerelmes lett, de a férfi elhagyta, talán meg is halt azóta (?), neki meg titokban kellett kihordania és megszülnie a gyereket.
3/10
Kuttyánszki 2020 febr. 08. - 00:25:55 3/10
(591/2088)
Rózsa kislányának ki az apja? Csak nem Móric báró?
offtopic
guess.who 2020 febr. 07. - 17:58:51 Előzmény kino21
(590/2088)
Ez mókás egyébként: nekem a Hobbitból (ami azért, valljuk be: csak egy rövidke mesekönyv, hiába készült belőle három egészestés mozifilm) van egy ilyen felextrázott kiadásom, ami a rengeteg szómagyarázattal, az egyes kiadások közötti változtatások sorolásával eléggé komoly könyv lett. Én mondjuk élvezettel olvastam, de magam is kétlem, hogy túl sokan lennének hasonló emberek. :D

Egyébként pár oldallal korábban volt éppen erről (ti. Jókairól és a nyelvezetének mai olvashatóságáról) szó itt. Szerintem egy ma készült sorozattól kár elvárni, hogy egy komplett Jókai-ciklust jelenítsen meg mindenestül, és szerintem ez a sorozat még elég jól egyensúlyoz azon a határon (a sok anakronisztikus kifejezés ellenére), ami még éppen elviselhetővé teszi. Lehetne persze több benne a latin és német kifejezés (ahogy akkoriban volt is), de az már könnyen mehetne az érthetőség rovására, ha nem feliratozzák külön...
guess.who 2020 febr. 07. - 17:49:31
(589/2088)
Szerintem a papot sikerült egy emberséges, normális, empatikus karakterként megjeleníteniük. És hát elsőre vissza is utasította Jákobot, aztán másodjára kattant neki, hogy nem tagadhatja meg a segítséget egy ilyen esetben, még ha nem is lesz mindenben kóser az, amit csinál. Viszont a gesztus remélhetőleg Jakab fejében is megmarad, még akkor is, ha elkezd mindenkit hibáztatni (és szerintem a korábbi, egzaltált viselkedése alapján erre van esély).