guess.who 2020 febr. 07. - 17:44:24
(588/2088)
Ugye? Szerintem többször is van, hogy összeszedik magukat és korrektül kitalálnak, illetve megrendeznek egy-egy jelenetsort. Azt legalábbis itt százszorta jobban érzem, mint a DÖ eléggé összecsapott részeiben - pedig ott nem is kellene megfelelniük egy befejezett múltnak, hiszen a jelent játsszák, az meg olyan, amilyen.
guess.who 2020 febr. 07. - 17:40:54
(587/2088)
Mikor megláttam a báró úr országos kurtanemes haverját, elröhögtem magam, mert annyira hasonlított(ak a grimaszai) országunk legfontosabb háziasítottrénszarvas-vadászához, aztán még korrupciót is láthattunk tőle, meg a szavát adta... Hát szép. :D
kino21 2020 febr. 07. - 16:51:07
(586/2088)
Azért a stáb tagjainak a műveltségéről így ismeretlenül és látatlanban nem biztos, hogy ilyet ki kellene jelenteni. Az Effi Briest nekem is itt van a polcomon és olvastam is - úgy kb. 20 évvel ezelőtt. Azért az egy elég ismert mű, bár nem tudom, hogy hogy jön ide... :) Tulképp még a temetkezés miatt sem.
kino21 2020 febr. 07. - 16:32:54 Előzmény Yoshi-Hashi
(585/2088)
Ha jól tudom, az alkotók nem is állítják, hogy nem igazították volna a dolgokat egy kicsit a mai kor állapotaihoz, úgymond könnyebben emészthetővé tették a "művüket". Valószínűleg tudják, hogy ha azt a nyelvezetet használnák, amit pl. akkoriban Jókai, akkor a nézettség konvergálna a nullához. Igaz, még Jókait is emészthetővé tették, lerövidítve, leegyszerűsítve adták/adják ki a műveit. Az eredeti, kritikai kiadásban viszont a szómagyarázatok és az egyéb, nyelvtani változásokat tartalmazó jegyzetek majdnem olyan hosszúak, mint maga a mű - és igen kevesen olvassák szívesen .
Yoshi-Hashi 2020 febr. 07. - 14:01:41
(584/2088)
Ezek a csodás anakronizmusok... "Beindul" "átver" "viszlát"... A készítőknek fogalmuk sincs a XIX. századi nyelvről? A főszereplő bárókisasszony meg kvázi instagramra illő sminkben csapatja.
5/10
napraforgó 2020 febr. 07. - 13:45:38 5/10
(583/2088)
Hivatalosan biztos nem, de amiket a pap mondott, azok megfeleltek az Ó-testamentumi igéknek is.
5/10
napraforgó 2020 febr. 07. - 12:42:43 5/10
(582/2088)
Itt is volt róla szó, hogy a zsidó rabbit is elvitte a kolera, azért nem tudott Jakab zsidó temetést renezni.
De szerintem Péter atya nagyon szépen beszélt, semmi katolikus vonás nem volt a beszédében, annyira ökumenikus volt.
guess.who 2020 febr. 07. - 08:18:58 Előzmény napraforgó
(581/2088)
És a tegnapi rész főcímében Jákob már egyedül álldogált a bolt előtt! Nem vártak sokáig a váltással...
Mondjuk az eddigi viselkedése alapján szerintem simán elképzelhető, hogy bekattan és az egész világot gyűlölni fogja, de legalábbis Babát, Rózsát és Terkát mindenképpen – még akkor is, ha ők nem tehetnek semmiről.

Ugyanakkor érdekesség, hogy a sztori szerint ebben az évben, talán csak két hónappal később fog elhunyni Semmelweis Ignác, a "magyar anyák megmentője".
5/10
napraforgó 2020 febr. 07. - 03:59:22 5/10
(580/2088)
Azért nekem mégiscsak fura, hogy pont a katolikus pap nyújtott egyedül segitséget a zsidó kereskedőnek.
-------------
Más: Érdemes megnézni Anna kisasszony lábát, amikor elmegy a búcsúba. Ha jól láttam kék harisnya volt rajta. Később meg, amikor Katicával üldögélnek a vásározás közben, akkor már picit szürkés fehér harisnya, vagy zokni volt a lábán.
----------
Ez pont olyan ruhaváltás, mint a DÖ-ben Subicz polóváltása, aztán meg vissza..

Miért nem tud a kellékes vigyázni az öltöztetésnél?
3/10
Kuttyánszki 2020 febr. 06. - 22:17:23 3/10 Előzmény guess.who
(579/2088)
Egyetértek. És megnyugodtam, hogy nem csak nekem volt furcsa és nem megfelelő Sára beszéde. "É "helyett pl. rendre elharapott "e"-t mondott.
3/10
Kuttyánszki 2020 febr. 06. - 22:12:02 3/10 Előzmény guess.who
(578/2088)
A "talán"-t arra értettem,hogy talán még ő, Tóth Ildikó az ismertebb, jó színész. :) Legalábbis számomra.
Igen, Tupírka nagyon aranyos volt!
"Dob vagy hab!, Nem mindegy?!...Verjed Dodi,verjed!.." XD
5/10
napraforgó 2020 febr. 06. - 21:39:54 5/10
(577/2088)
Nos, most megtépte Jakab a ruháját, legalábbis az inge gallérját.
guess.who 2020 febr. 06. - 20:57:51
(576/2088)
Nem tudom, nekem Baba fényévekkel hitelesebb, annak ellenére, hogy abban az ekhós szekérben nem lehet túl kellemes télidőben (akkorra biztos beköltözik Katica apjához a városba). Afféle vajákos Biri néne, és az ehhez a karakterhez tartozó sztereotípiákat elég jól hozza. Bár néhány "instállom, Imre zsandártábornok úr", meg jóval több "devla verje meg" elhangozhatott volna, hiszen egy mosdatlan (szájú) szereplőről van szó. :)
guess.who 2020 febr. 06. - 19:24:33
(575/2088)
Nem tudom, én fenntartom a korábbi állításom, hogy valahogy nem (volt) hiteles Sára (Jakab sem túlzottan), olyan gyengén odakent szereplők voltak, kidolgozatlanok. Ehhez jött még Sárától a zavaróan természetellenes beszédmód, Jakabtól meg ezek a fura allűrök, mert néha úgy hisztizett mint egy dacos kisgyerek...
guess.who 2020 febr. 06. - 19:22:03
(574/2088)
Hát itt vándor legfeljebb Sándorunk lehetne, de ő sem az: nem is járt Bodzaszőlősön. :)
guess.who 2020 febr. 06. - 19:19:47
(573/2088)
"De Sára zsidó vallású lett egyáltalán?"
Korábban ő maga mesélte, hogy gazdag zsidó családból származott, és hogy a szülei akarata ellenére ment férjhez, de a szülők végül elfogadták Jakabot és azt is, hogy a lányuk lemondott a gazdagságról a szerelme miatt.
guess.who 2020 febr. 06. - 19:15:59 Előzmény napraforgó
(572/2088)
Ez a két magyarázós jelenet (Anna-Sándor és a báró-Gyula) nagyon jó volt, örülök, hogy kicsit mélyebbre ástak vele a felszínes ellentéteknél.

A bárót (szerintem) egyébként nagyon jól játssza Ilyés Róbert, legalábbis nekem hitelesnek tűnnek a mondatai és a mozdulatai is. Ismertem egyszer régen egy kisnyugdíjas bácsit, aki szintén egy főúri család leszármazottja volt, bár miután '45 után elvették a vagyonukat, ő már nem lakott egyik családi kastélyban sem – ennek ellenére minden mozdulatán, a kifejezésmódján, a hangsúlyain, a bajuszpödörgetésén is érezni, hallani és látni lehetett az úri neveltetést.
És éppen ezért nem nagyon értem azt, amikor Anna baronesz elkezd hangokat elnyelni a szavakban, hiszen a szép beszéd is fontos eleme volt a neveltetésüknek.
guess.who 2020 febr. 06. - 19:05:51
(571/2088)
Sőt: Szappanos Kristóf a Nyitva c. filmben Torzsa Rózsára is rámászott párszor. ;)
guess.who 2020 febr. 06. - 19:03:40 Előzmény Kuttyánszki
(570/2088)
Bizony! És Tóth Ildikó (Zsuzsánna asszony) játszotta Olgicskát a Csinibabában. Szerintem szép nő és van a játékában valami hitelesen úrinős, szóval nekem tetszik a szerepében.
guess.who 2020 febr. 06. - 19:02:29
(569/2088)
"Ezért vicces, hogy Tulipánéknál egy könyv sincsen, szegény Sára tehát jogosan unhatja agyon magát."
Igen, tényleg fura, hogy azon a 4-5 Anna-féle könyvön kívül senkinek nincs egyetlen könyve sem (ja nem: a bárónak van egy könyvszekrénye!).
Mondjuk a valódi okát értem a dolognak: a múzeumfalu házainak berendezését szerintem nem nagyon változtatgathatták, egy könyvespolc betoldása nemigen fért már be a szatócsüzletbe...

De nincsenek színházi előadások sem (már úgy értem: szabadtéri, nem kőszínházas), piac is csak egyszer volt, meg úgy egyébként: semmiféle közösségi esemény nem volt eddig. Oké, hogy fonó vagy kukoricafosztás inkább csak télen van, mert ilyenkor nyáridőben a földeken és a szőlőben van munka, de akkor is fura, hogy az egyetlen közösségi program a kocsmázás és a vasárnapi mise.