Téma: Csernobil

Pogesz911 2019 jún. 16. - 21:18:34 Előzmény kispalissaci
(122/262)
Azért azt tartsd szem előtt, hogy ez nem egy száraz dokumentumfilmnek készült, hanem inkább játékfilm. Annak viszont nagyon korrekt. Én se szeretem, mikor nagyon a számba akarják rágni a mondanivalót, de ennél nem éreztem ezt. Érződik, hogy nagyon törekedtek a hitelességre, de közben kellet bele dramaturgia is. Ha csinálnak egy száraz dokumentumfilmet, azzal nem tudnak leültetni ennyi nézőt, viszont fontos volt a hitelesség is, anélkül megint csak nem lehetett volna sikeres. Nem lehetett egyszerű megtalálni az egyensúlyt, de szerintem sikerült.
5/10
kispalissaci 2019 jún. 16. - 19:49:49 5/10
(121/262)
Second Moon, amit feltetelezel, netto hulyeseg. A tema erdekelt, nagyon is, de hogy bizalmat adjak az alkotasnak, kellett hogy masok meltassak... igy vettem ra magam. Es ha nem erdekelt volna akkor nem nezem vegig mind az 5reszt. A Star Wars jo pelda, sosem erdekelt es sosem neztem meg. Ebbol a temabol viszont sokkal jobbat is ki lehetett volna hozni, ha valaki olyan es ugy nyul hozza. Lama Dalai, izlesrol nehez vitatkozni, de eleg vicces hogy Szulejmant es del amerikai sorozatot javasolsz a fanyalgoknak, mintha ez a sorozat jelentene a szinvonalat es minoseget a filmmuveszetben :DD ne rohogtess mar legyszi
10/10
SecondMoon 2019 jún. 16. - 10:14:25 10/10 Előzmény Lámai Dala
(120/262)
Anno az orosz buszflotta jelentős részét tette ki az Ikarus. A régi felvételeken is jól kivehető, mennyire sok volt, noha nyilván más típusok is előfordultak. Kb az egész kijevi, szentpétervári flotta útra kelt akkor, s fordultak is, nem egy kanyarjuk volt.
De igazából nekem nem hiányoztak a filmből, mert azt jól mondod, ezek égtek be, ezeket vártam képileg, ami a történet szempontjából valójában teljesen irreleváns.
Ilyen kiváló alkotásnál egyszerűen nem lehet belekötni semmibe.

A téma iránt nyitottak biztosan nem fanyalognak, leginkább csak azok, akik ahogy lentebb is írják, a "hájpolás" miatt kezdik nézni, miközben a téma nem fogja meg őket. Így viszont egy negatív értékelés inkább egyéni bosszú. Én ki nem állhatom a Star Wars sorozatot, mégsem pontoztam soha, mert olyat értékelni, ami nem is érdekel, elég szánalmas értékelési beleavatkozás lenne.
9/10
Lámai Dala 2019 jún. 16. - 08:12:43 9/10
(119/262)
Az 50 000-es Pripjaty kitelepítését összesen 1225 busszal oldották meg végül április 27-én délután. Zömmel sárga Ikarusokkal, de nem csak azokkal, hanem amit hirtelenjében össze tudtak szedni Kijevből. A korabeli médiát a sárga Ikarusos felvételek járták be, és ez égett bele mindenki agyába. Akinek hiányérzete van sárga Ikarus ügyben, az nézze meg a Raspad 1990-es ruszki vagy a Pillangó 2013-as ukrán filmeket.
A fanyalgó majmoknak pedig a Szulejmánt, és a hasonlóan színvonalas dél-amerikai ramatyokat ajánlom.
Báj, báj.
5/10
kispalissaci 2019 jún. 16. - 01:47:01 5/10
(118/262)
Meg fognak itt kövezni, de nekem nem tetszett. Azert neztem meg mert mindenki hajpolta korulottem hogy mennyire jo. Csalodas volt. Iszonyatosan szajbaragos, mondhatni az amerikaiknak mindent - tenyleg mindent -megmagyarazo... Utalom amikor ennyire hulyere vesznek es nem gondoljak hogy kepes vagyok olvasni a latottakbol... Neha probaltak nagyon eroltetetten atmoszferat is teremteni, mint az orosz katona eneklese, a beton folyasa temetesekkor stb. Szineszek egyedul akik jok voltak, bar ott se mind. 5/10, maximum.
10/10
Sátánistapistaapápista 2019 jún. 15. - 21:46:58 10/10
(117/262)
Én azt hittem,hogy engem már semmi sem fog ilyen szinten meghatni,de ez a sorozat szinte letaglózott! A fanyalgók véleményét elfogadom,de semmi esetre sem mérvadóak a számomra,mert itt szinte minden 'tökéletes'! A díszletek,a retró cuccok,terítők,üvegek,gépek nagyon el lettek találva,de ez szinte másodlagos ahhoz képest,hogy mennyire elképesztően jól megrendezték és eljátszották azt a torokszorító érzést,amikor körvonalazódik számukra,h igen nagy bajt csináltak,a párthűség kérlelhetetlenségét,az emberi ostobaságot,a derékba tört terveket,a szerelmet és sok minden egyebet,egyszóval az emberi,az emberalatti és az emberfeletti érzések,emóciók és indítatások széles spektrumát. Sokkal több van itt,mint egy átlag filmben. Kiváltképp,hogy megtörtént eseményeket dolgoz fel,amikre még én is emlékszem,pedig csak 9 éves voltam akkoriban. De nem csak erről van szó,hanem arról is,h ezeket én úgymond hiába tudtam,tulajdonképpen csak most éreztem át,hogy mi történhetett ott akkortájt valójában. Látva pár dokumentumfilmet,az igazi számok a halálesetekkel kapcsolatban sokkal nagyobbak lehettek,mint ebben a sorozatban,de bizonyos szempontból ez csak még sokkal megrázóbbá teszi,hiszen itt csupán pár ember pokoli agóniáját láthatjuk és mégis velőnkig megrettenünk és elborzadunk...pedig több ezren,sőt tízezren voltak még hasonlóak.
Ki lehetne elemezni részletről-részletre minden epizódot,de helyszűke miatt csupán arról teszek említést,ami a 4.-edik részben volt. Az 5.-ödiket még nem volt szerencsém látni.
SPOILER!
Nevezetesen,amikor a katonák írtották a sugárzást elszenvedett állatokat. És eljutnak a lekölkezett szukához és ott az "edzettebb" simán lelövi őket. Nekem az volt akkor az első gondolatom,h lehet és elképzelhető,h ezt nem csak kutyákkal,macskákkal,tehenekkel meg lovakkal csinálták meg,hanem ha úgy hozta a helyzet vagy a parancs,akkor emberekkel is. Szinte célozgatnak erre az ebéd közben. Amúgy meg nem lett volna ez precedens nélküli a Szovjetunióban. Valaki a kutyusokon siránkozott,akkor ez mennyivel keményebb. Persze lehet,h csak én túlzom el,azonban a lehetősége fennáll ennek is.
Még ragozhatnám,de semmi szükség rá,max annyit mondanék még,hogy a hihetetlenül gyenge Trónok harca 8.-adik évadjáért ezzel vagyunk kárpótolva és ugyan nagyon megviselt ez a minisorozat,de örülök,hogy láthattam,sőt valamilyen szempontból kijózanító erejű volt,holott maximálisan józan vagyok!
A legalázatosabb tisztelet az ártatlan és névtelen hősöknek!
10/10,semmi kétség!
10/10
SecondMoon 2019 jún. 15. - 21:28:55 10/10 Előzmény m.kaladze
(116/262)
Igazából, akit csak egy kicsit is érdekel, az már mind látta ezeket, de legalább egy részét.
Mégis azt mondom, ezek nélkül is egy kiváló képet ad a film azoknak is, akik először találkoznak ezzel a témával.
De az ötlet jó, azt, hogy összeszedted a megnézendő filmeket, még jobb, mindentől függetlenül én is csak ajánlani tudom, ha másért nem, hát az eredeti videók, emberek miatt.
10/10
SecondMoon 2019 jún. 15. - 21:21:21 10/10
(115/262)
Soha az életemben nem láttam még ennyire jó sorozatot, pedig 40 felett vagyok. 11 éves voltam, mikor ez történt, s máig emlékszem az óvintézkedésekre, a városunkban.
Ebben a témában ez a legjobb, s bátran kijelenthetem, ha fele ennyire lett volna jó, akkor is magasan a legjobb volt.
Egyetlen hiányom volt, ami magyar szemmel egyből feltűnt, hogy a 260-as, 280-as Ikarusok helyett másfajta buszokkal bonyolították az evakuálást a filmben. De ez persze szubjektív észrevétel, ez a film 30 pontot érdemel(ne).
Aki még nem tud szinte mindent erről a katasztrófáról, annak ez kötelező film. Aki szinte mindent látott már (doku, stb), annak meg végképp kötelező.
10/10
NorbiB 2019 jún. 15. - 18:57:12 10/10
(114/262)
Színvonalas sorozat, érdemes megnézni.
10/10
m.kaladze 2019 jún. 15. - 12:22:15
(113/262)
Egyenlőre még kicsit offtopicos leszek ajánlom a minisorozat előtt vagy utánna megnézni az alábbi (doku)filmeket

A Csernobili robbanás - Disaster ať Chernobyl (Discovery)
Csernobil saját szemünkel (Solartfilm 2005)
A Csernobili csata - Battle of Chernobyl
Csernobil emberei - (Duna TV)
Halál Csernobilban (MTV-Panoráma)
Élet a Holt Zónában (Animal planet)
Katasztrófák nyomában (National Geographic)
Csernobil öröksége a Zóna - Chernobyl's Heritage The Zone (2011)
Csernobil nehéz hetek krónikája - Чернобыль. Хроника трудных недель (1986)
Ideglelés Csernobilban - Chernobyl Diares (2011)
Csernobil szívbaj - Chernobyl Heart
Csernobil 30 év távlatából - Chernobyl 30 years on (2015)

Továbbá a YouTube on ajánlom a betiltott filmet https://m.youtube.com/watch?v=JYMCxFyKxLk És érdekes még az élet Pripyatban 1976-1990 és utánna
https://m.youtube.com/watch?v=2IabZarg82Y

Érdekes miután megjelent a sorozat igen az oroszok is sajátot akarnak csinálni méghozzá olyat ahol be akarják bizonyítani hogy az USA tehet a robbanásról és az egész CIA szabotázs volt, érdekes hogy 33 évig ilyen verzióról nem is lehetett hallani... Magához a sorozathoz még később írok.
10/10
Eroleves 2019 jún. 13. - 22:02:27 10/10 Előzmény idõjós1010
(112/262)
Haha, te egy nagyon vicces figura lehetsz.
Mégis - olvasva a megjegyzéseidet -, átlag felettire értékelted, miközben elmondásod szerint unatkoztál, miközben nézted..
Kitalálom, hogy értékeltél:
1 pont - Tényleg film és nem rádiójáték, ahogy gondoltad
2 pont - Van hang, nem 1920-as némafilm
3 pont - Színes film, jól néz ki Videoton TV-n is
4 pont - Van hozzá magyar szinkron, nem kell olvasni
5 pont - A CCCP-ben játszódik, és a CCCP végül megmentette a keresztény európát (is?)
6 pont - Na ezt nem tudom. Katasztrófafilm? Hitelesnek tekinted? Az orosz válaszsorozatot nézted? Vagy miért jobb szerinted, mint az átlag?
6/10
idõjós1010 2019 jún. 12. - 22:24:08 6/10 Előzmény beenge@gmail.com
(111/262)
Az a helyzet, hogy a film előtt jobban meg voltam rendülve, mint utána. Szóval átérzem én a súlyát, de ....... hát nem tudom. lehet hogy bennem van a hiba. Képernyőn nem jött át. Nem tudok rá mást mondani. Youtube-on vannak amatőr felvételek arról, hogyan néz ma ki a hely. Na az érdekes módon megfogott. magába szippantatott nagyon. A film meg nem.
Naphinel 2019 jún. 12. - 09:54:34
(110/262)
Tetszett.
A képi világ, a színészi alakítás, a zene...
A drámai részek nem hatásvadászok, hanem megérintőek, a párbeszédek is nagyon jók, nem üres fecsegés, hanem fontos dolgokat mondanak el hazugságról, igazságról, és a titkolózás áráról.

Végre egy megtörtént eset, hitelesen! filmre víve - nem tarkítva, színezve, hozzáköltve vagy épp elvéve belőle, mint oly sok másik "igaz történeten alapuló" hálivúdi csoda, aminek aztán végül maximum az alapszála kötődik a múlthoz, de telirakják nyállal, szerelemmel és oda nem illő marhaságokkal.

10/10
10/10
doricki23 2019 jún. 10. - 17:45:36 10/10
(109/262)
Nagyon tetszik. Végre egy igaz, a megtörténteken alapuló film, sorozat.
Ideje, hogy a filmgyártás az igaz történetek felé forduljon. Szerintem teljesen felesleges fikciókat gyártani, mikor a történelem sajnos/nem sajnos bővelkedik anyaggal, amit feldolgozhat a filmipar.
Jó lenne a magyar filmgyártás is efele mozdulna el. A magyar történelem, akár csak a 20. század bővelkedik anyaggal ehhez.
De még egyszer, remek ez a sorozat, pedig én nem szeretem a műfajt.
10/10
limetta328 2019 jún. 10. - 16:06:48 10/10
(108/262)
Stáblista, szereplők?
10/10
MaZsola_Megmondja 2019 jún. 09. - 23:35:46 10/10
(107/262)
Köszönjük meg az HBO vezetőinek, hogy végre hitelesen mesélték el a modern tudomány atomfizikával kapcsolatos legfontosabb tévedését, miszerint a RMBK (grafitmoderátoros) reaktor megbízhatóan tud működni leállításkor, holott a 2800 fokra hevülő reaktortérbe nem csúsznak vissza a grafitrudak, mert a hőtől simán eldeformálódnak, a gőzrobbanás pedig így elkerülhetetlen.

Az atomenergia és a radioaktív izotípok megfékezésére még mindig nincs gyors és hatékony megoldás ezért is volt döbbenetes hanyagság, hogy költségtakarékosság okán Csernobilban egyáltalán nem volt burok (containment), Fukushimában pedig elégtelen minőségű volt és kilyukadt. Így az az erőmű, ami biztonságos működés közben kevesebb sugárzást bocsát ki, mint egy banán, azt a szekunder védelem hiányá teheti bolygógyilkos gépezetté.

A burok és a szekunder rendszer viszont olyan mint a öv és a légzsák: még egy komolyabb balesetet is sérülés nélkül megúszhatnánk egy olyan autópályán, ami nagyon széles és szinte semmi se jön szembe.

A nemzetközi segítséggel épített új burok Csernobilban 2117-ig fogja védeni a Földet az izotópsugárzástól, amelyek között van olyan is, aminek a felezési ideje 2000 év. Addig remélem fejlődünk és megoldjuk az energiaellátásunk, környezetszennyezés és kockázatok nélkül.

Az atomenergia egyelőre a jó válasz, mert felelős emberi magatartással elfogadható kockázattal állíthatunk elő szinte korlátlan mennyiségű energiát a maghasadásból. Ehhez képest a fosszilis energihordozók égetése olyan súlyos könyvezetvédelmi kockázatokat rejt, amit még felmérni se tudunk. Ha nem lenne atomenergia, a Föld sokkal előrébb lenne a klímaváltozás folyamatában.

A sorozat legyen emlék és tanmese is, amit az egyszerű ember is megért. Ez pedig ne látványosságon múljon. Az ilyen sorozat mutasson meg mindent, de hatásvadászat nélkül.
10/10
beenge@gmail.com 2019 jún. 09. - 22:50:14 10/10 Előzmény idõjós1010
(106/262)
Hát, ez nem a megszokott hatásvadász amcsi filmek egyike, az biztos és mégis... ez megtörtént és hatalmas tragédia és ez a filmen teljesen jól átjön csak a lelket is ki néne hozzá nyitni, nem csak a szemet. Azért mert nem a megszokott dirr-durr és csimm-bumm-al rendezte a rendező, külön köszönet érte, ez tisztelgés számomra az elhunytak fölött... és még nincs vége...
6/10
idõjós1010 2019 jún. 09. - 22:12:26 6/10
(105/262)
A gyöngécske kezdés után, egy picit erősebbnek éreztem a folytatást, de a harmadik részén már határozottan unatkoztam. A történetnek óriási súlya van, nyilván, hisz borzalmas katasztrófa, ami a történelmünk része, és óriási kihatású lett Európára, de ez valahogy egyáltalán nem jött át. Még dokumentumfilmnek is kevés, mert vegetál a film a semmin. Azon túl, hogy milyen kihatással volt a sugárzás az emberekre, nem tudtam meg belőle igazán újat.
filoszemitabéluska 2019 jún. 09. - 20:08:32
(104/262)
Ha belegondolunk, bizonyos szempontból az is szerencsés körülmény, hogy a SZU diktatórikus berendezésű birodalom volt a katasztrófa idején. Különben nem tudtak volna ezreket pusztulásra ítélve odavezényelni kármentésre akkor a legrosszabb forgatókönyv szerint alakul fél Európa sorsa. Pár ezer évre lakhatatlanná válhatott volna.
10/10
piciborso 2019 jún. 09. - 19:06:33 10/10
(103/262)
Egy délután letudtam a sorozatot, mit mondjak mellbevágott. Gyerek voltam a tragédia idején és sok mindennel Csernobillal kapcsolatban most lettem csak tisztában. A hösőknek minden tisztelet, nyugodjanak békében. Most olvastam hogy persze a ruszkik még mindig tagadnak. Ott nem változott semmi, hiszen Putyin is KGB-és tiszt volt. Azon meg hogy ezt is az amerikaiak számlájára írnák csak röhögni tudok. Soha nem változnak, belefulladnak saját hazugságaikba csak hogy ne csorbuljon a megítélésük saját népük előtt. Gyönyörű példa ez azok előtt hova vezethet a töménytelen hazugság, tagadás és propaganda.. nem is akarok most messzire mutogatni...