Téma: Dûne

8/10
Wayne 2007 dec. 09. - 20:23:04 8/10
(27/67)
Igen, teljes mértékben igazad van. Félreértettelek. A beszédstílusa és a fellépése nekem se tetszett itt. Ráadásul nekem eredeti nyelven van meg felirattal, ott is ilyen piperkõc. Nem a szinkront rontották el.
gemini22 2007 dec. 09. - 19:17:02
(26/67)
Elõször a minisorozat 2. részét láttam, akkor kezdõdött a Dûne-univerzum iránti rajongásom. :) Addig csak ködös infóim voltak az egész történetrõl. A könyv és mindkét adaptáció nagyon tetszik, az elõttem szólók már elmondták, hogy miben erõsebb egyik és miben a másik. Sajna nincsenek meg a filmek (még), pont ezért különösen örülök, ha leadják a tévében is. Csak ne tennék ilyen kegyetlen idõpontba... :)
csigabajnok 2007 dec. 09. - 18:25:16
(25/67)
Lehet, hogy a könyv magatehetetlennek írta le a Bárót, én nem ezt vitattam, de semmiképpen sem tehetetlennek, ahogy mondtam. A könyvben egy félelmet gerjesztõ, határozott valaki volt, nem pedig ilyen kis pipiskedõ baromarcú, mint a sorozatban. A szinkronja is ezt sugallta, de hogyha jobban odafigyelsz a könyvre, ott mindig is dörgõ basszust és parancsoló magatartást írt az író. Ehhez képest...
issti1 2007 dec. 09. - 11:47:58
(24/67)
Wayne és Caori, köszi az infót, közben privátban is megkaptam a linket..

Én anno ezt a filmet láttam páréve, mégpedig úgy, hogy semmit nem hallottam elõtte se a filmrõl, se a könyvrõl és még ráadásként az ún. fantasy filmekkel is erõs fenntartásaim vannak. Nos mindezen elõzmények után a film teljesen lenyûgözött!!
Szóval egyetértünk, nagyon jó film.
Én most fel is vettem Dvd-re, ha vkit érdekel...csak az a kérdés, mikor lesz a köv. rész!

...ja, megtaláltam: köv. rész: egyhétmúlva u.ekkor -jól széthúzzák!
8/10
Wayne 2007 dec. 09. - 00:53:30 8/10
(23/67)
Csak egy rövid megjegyzés :)

Aki nem ismeri a történetet, nem látta a filmet ne olvasson tovább!!!
***SPOILER***

A Harkonnen bárót magatehetetlen hájas disznónak is kell ábrázolni. Hisz a könyven is írják hogy annyira kövér már hogy testét szuszpenzorok segítségével lebegtetik és mozgatják. Egyébként szerintem ebben a 3 részesben jól kiemelték hogy összetett stratégia szerint próbálja megdönteni Az Atreidesek hatalmát. Felhasználva mindkét unokaöccse gyengéjét és erõsségét, a császárt, Yueh-t az orvost..... Nem egy esztelen mészáros aki elõbb lõ aztán kérdez.
csigabajnok 2007 dec. 09. - 00:23:13
(22/67)
Helló! Akinek tetszett a könyv, az szerintem nézze meg mind a két verziót és csak utána döntse el, hogy melyik a jobb. Én speciel egy totál felborult sorrend szerint kezdtem bele a Dûne-sagába, ugyanis elõször a nagysikerû Dune 2: The Building of a Dynasty nevû számítógépes játékkal kezdtem el játszani még sok évvel ezelõtt, aztán hallottam a Lynch-féle filmrõl, amit, miután megnéztem, egybõl alapként fogadtam el. Utána játszottam a Dune 1 c. játékkal is és csak utána olvastam magát a könyvet. A játékok jók, aki szereti a Dûnét, az játsszon velük, bár kicsit nehéz mostanság hozzájuk jutni. Mind1, most nem ez a téma. Szóval nekem a Lynch-adaptáció jobban bejött, mert az erõteljes képi világa, a kicsit elmélázó eszmefuttatása nekem jobban bejött. Amúgy a szereplõgárda is fenomenális, nekem a Harkonnen Báró tetszett a legjobban (Kenneth McMillan), igazi õrült összeesküvõ és hataloméhes diktátor. Nekem ez nem tetszett a 3 részes verzióban, hogy a színészek nem hozták azt a játékot, amit a könyv feltételezett. Például a Bárót egy hájas, tehetetlen és idióta hájpacnivá degenerálták. Jessica Atreidesnek sincs túl sok köze a Herbert által körülírt személyhez. Szerintem itt defektes igazán az új verzió, mivel nem tettek túl nagy hangsúlyt a színészi játékra, hanem inkább a történetet próbálták jobban bemutatni, amit (valljuk be) Lynch kicsit hanyagolt. Szóval szerintem mindenki nézze meg/olvassa el/játssza végig a Dûne valamelyik/mindegyik verzióját és válassza ki a kedvencét, de minél több oldalról nézed meg a dolgot, szerintem annál jobban tudsz róla vélekedni.
8/10
Wayne 2007 dec. 08. - 21:51:56 8/10
(21/67)
Nem mondtam, hogy ne nézd meg! Sõt!! Épp hogy ez a jobb szerintem.

Na akkor öntsünk tiszta vizet a pohárba mert kezdem nem érteni :)

Két feldolgozás készült. Az egyik ez:
http://www.port.hu/pls/fi/films.film_page?i_where=2&i_film_id=44169&i_city_id=3372&i_county_id=-1
David Lynch rendezte, 1984-es film 130 percben. Tudtommal 40millió dollárból készült. Saját véleményem hogy én rá sem ismertem a történetre benne. SZERINTEM borzalmas film, de ezzel senkit sem szeretnék megbántani ezért is emeltem ki nagybetûkkel, hogy szerintem nem jó.

A másik feldolgozás ez:
http://www.port.hu/pls/fi/films.film_page?i_where=2&i_film_id=39442&i_city_id=3372&i_county_id=-1
Ez egy 2000-es film, 270 percben 3 részre bontva aminek az elsõ részét ma vetítik. Teljesen más a szereplõgárda és bár képi világán látszik hogy 15 évvel késõbbi film, mégse üti meg egy 2000-es évi filmhez illõ szintet. Ez sajnos az alacsony rendelkezésre álló pénzmag miatt volt (19millió azt hiszem) 2x olyan hosszú filmet fele annyi pénzbõl megcsinálni.... Ez van ezt kell szeretni :)

Nekem ez utóbbi verzi sokkal jobban tetszett, szerintem nézd meg mindenképp.


Itt van a Dûne Gyermekei film is:
http://www.port.hu/pls/fi/films.film_page?i_where=2&i_film_id=56808&i_city_id=3372&i_county_id=-1
Errõl nem tudok semmit. Még nem láttam sajnos.
caori 2007 dec. 08. - 21:42:12
(20/67)
Keress rá a Születet feleségeknél vagy a Twin Peaks stábjában a:
www.imdb.com-on!
(Internationa Movie Database)
issti1 2007 dec. 08. - 21:09:35
(19/67)
Húha, valaki nem tudja megmondani véletlenül, hogy én melyik verziót láthattam?
Sz'tem az 2 részes volt és nagyon jóóóó!!!

Akkor kizárásos alapon az a másik lehetett?
Valaki nem tudja véletlen a Linch -verzió férfi fõszereplõjének a nevét?

Plííz!!

u.i. eztet akkor inkább meg se nézzem?
8/10
Wayne 2007 dec. 08. - 17:42:53 8/10
(18/67)
Nem. Nem csak ez a könyv lett feldolgozva. Ez a Dûne minisorozat (3rész) a Dûne könyvet foglalja magában, míg a Dûne Gyermekei minisorozat (ami szintén 3rész) elsõ része a Dûne Messiását, második és hamradik része a Dûne Gyermekeit dolgozza fel.
8/10
Wayne 2007 dec. 08. - 17:39:16 8/10
(17/67)
Sziasztok!

Nagy Dûne rajongó vagyok én is. A Dûne könyvet 3x olvastam annyira tetszett, plusz láttam mind a két filmfeldolgozást. Nekem a David Lynch féle verzió nagyon nagyon nem tetszett. Ha nem olvasom el elötte a könyvet egészen biztos hogy soha nem is vettem volna utána a kezembe. Ez a 3 részes minisorozat sokkal jobban sikerült, nekem jobban visszaadta a könyvet. A Hangsúly itt a JOBBAN szón van. Szerintem ez tipikusan az a mû amit lehetetlenség megfilmesíteni. Annyi az érzelmi vívódás és olyan összetetek a gondolati síkok hogy ezt képekkel nehéz leírni.
Sajnos az tény hogy ennek a sorozatnak a képi világa egy picit fejletlen, kevésbé élvezetes. Ez fõleg a sivatagi jeleneteknél látszik amiket egy stúdióban vettek fel. Szinte a falak is látszódnak. Ennek az lehet az oka, hogy (ha jól tudom) a David Lynch féle 2órás Dûne filmre 41millió dollár volt, míg erre az 5 órás verzióra csak 19millió. Ettõl eltekintve aki Dûne rajongó annak valószínüleg tetszeni fog, aki pedig nem olvasta a könyvet valószínüleg csak a felét fogja érteni a történéseknek.
zszoltan 2007 dec. 08. - 16:36:01
(16/67)
Azt én is hallottam, hogy sok elõzménye meg folytatása van, de a film szerintem csak ezt az egy könyvet dolgozza fel.
zszoltan 2007 dec. 08. - 16:35:25
(15/67)
Akkor ez sajnos valami vágott verzió lehet, mert csak 24x16cm, 12-es betûméret és 444 oldal. :) De a történet számomra kereknek tûnt.

SPOILER! (AKI MÉG NEM LÁTTA, NE OLVASSA EL)
Onnantól, hogy a Tisztelendõ Anya felkereste Paul-t a Caladanon; addig, hogy Muad-Dib benyújtotta ultimátumát a Császárnak.
rolooo 2007 dec. 08. - 16:21:38
(14/67)
Hali!
Szerintem a régi nívósabb az új látványosabb, de messze a könyv a legjobb. Amúgy nem tudja valaki a dûne gyermekei filmsorozatot (az is 3 rész) szinkronosban ki adták?
Brambilla 2007 dec. 08. - 16:16:09
(13/67)
Nekem sincs meg, de könyvtárba láttam és ott majdnem egy egész szekrénysort töltöttek meg...
efes 2007 dec. 08. - 16:12:53
(12/67)
jaja, így van. neke nincs egy sem, mindig iylen kölcsönbe volt meg de egy haveromnak elfoglal egy teljes könyvespolcot.. már egy szintet.
Brambilla 2007 dec. 08. - 16:10:40
(11/67)
Hihetetlen sok dûne könyv van, persze a legtöbb már csak utólagos történet, aminek Frank Herberthez sincs sok köze, de az alap, amit õ írt az is sokkal hosszabb 450 oldalnál, persze ha nem A3-as a könyv:)
efes 2007 dec. 08. - 16:09:36
(10/67)
Összességében Frank Herbert közel harminc könyvet írt, ebbõl hat a Dûne-univerzumban játszódik:

* A Dûne
* A Dûne messiása
* A Dûne gyermekei
* A Dûne Istencsászára
* A Dûne eretnekei
* A Dûne Káptalanház
így gondolom, plusz ezekhez hozzájön még a brian herberték által írt dolgok...
zszoltan 2007 dec. 08. - 16:04:37
(9/67)
"egy sokkötetes regényfolyamot záros játékidõbe belezsúfolni"
??? Lehet, hogy nem ugyanazt láttuk, de nekem ez a történet egy 450 oldalas könyvben van meg.
Attól még persze egyetértek abban, hogy aránytalanságok fedezhetõek fel a történet egyes részein/síkjain. Fõleg a belsõ változás ábrázolása maradt el jelentõsen a többitõl - többé-kevésbé értehtõ okból. (Úgyhogy én inkább a könyvre szavazok, ha a Dûnérõl van szó.)
efes 2007 dec. 08. - 15:42:38
(8/67)
ha valaki, hát én igazán nem vagyok lynch-rajongó, így nem meglepetés, ha azt mondom, az õ (általa is elhibázottnak tartott) dûne-változatától ez a verzió egy fokkal jobb. persze, nem mérhetõ a könyvfolyamhoz, de ez legalább látványában próbál valamit megidézni, és itt a próbálkozáson van a hangsúly. természetesen az olvasó herbert által beindított fantáziájával nem versenyezhet egyetlen rendezõ sem, rendelkezzen bármekkora anyagi forrással is, de itt becsülendõ a iygekezet.

sztori-szinten is igyekvõs minisorozat ez, de itt már több a hiba. nem pontatlanásgokra gondolok, hanem dramaturgiai aránytalanságokra ---> de nehéz is lehet egy sokkötetes regényfolyamot záros játékidõbe belezsúfolni.