Téma: Dűne

Sz. Péter 2021 nov. 06. - 12:04:54 Előzmény DoctorMorreau
(100/280)
Attól, hogy az első részben nem fejtettek ki mindent, még a folytatásban megoldhatják.
7/10
DoctorMorreau 2021 nov. 06. - 11:29:37 7/10 Előzmény tesz-vesz
(99/280)

Sportoltam egész életemben, ilyen vézna harcművészt még sehol nem láttam, alsóbb súlycsoportoknál sem, ez a srác szimplán gebe, sportolatlan, izomtalan.
Kissé rosszul választották ki a színészeket, nálam csak a vénember és Duncan karaktere jön be, de Jason Momoa is minimum lefogyhatott volna a filmbeli karakter hiteles megszemélyesítése érdekében, aligha hinném, hogy a sivatagban valaki plusz 10-15 kilóval flangál katonaként...
Magát a történetet ismerem, értem, de ilyen nincs, hogy egy harcostársamat megölik, erre elkezdem rögtön tapogatni a győztes vállát, meg a megölt fremen feka csávó sem reális, hogy ennyire idiótán viselkedik, már zavaró volt az egész jelenet - elnyújtott, rossz zenével, vontatottan.

Ami tetszett viszont nagyon, az a helikopteres jelenet, ahogy kinyírták a három harkonen katonát az anya és a fia - a filmnek azt a ritmusát kellett volna megtartani a többi párbajnál is.




A végére így viszont katyvasz lett:
-nem igazán sci-fi, hiszen a tudományos-fantasztikus szálat nem fejtették ki, úgy, mint az eredetiben;
- nem igazán kalandfilm, hiszen ahhoz kissé túl véres és komor helyenként;
- nem igazán (sci-fi)-akció, hiszen ahhoz meg kissé túl kalandfilm-szerű, meg spirituális...

Érdekes az alaptörténet, pozitív, hogy nem visznek bele aktuális baloldali ideológiai tartalmakat (Me-too, LMBTQ, stb.), vannak benne jó jelenetek is, de összességében sok hibát elkövetett a rendező és a stáb.
8/10
offtopic
Zimka 2021 nov. 06. - 10:42:21 8/10 Előzmény tesz-vesz
(98/280)
Szia!!! Örülök, hogy ilyen jól elvagyunk a magyar nyelv szépségeit és szabályait taglalva és még az egyikünk sem küldte el a melegebb éghajlatra a másikat.........most is mindössze csak azt ismétlem meg, hogy felületes vagy!!! Az igékről nem én beszéltem hanem Te......... Én csak bemásoltam azt amit Te írtál, tehát ne hiányold nálam az igéket.......nézd meg a 88. sz. hsz.-emben. Amúgy valóban "sorosiensus" ez a fajta orbitális homo........na azt véletlenül rosszul írtam:(((!!
Nehogy már ne legyen igazam!
Miután látom vágod a latint.........Sapienti sat!!
9/10
offtopic
tesz-vesz 2021 nov. 06. - 10:35:19 9/10 Előzmény DoctorMorreau
(97/280)


a fremen hívta ki őt párbajra, fremen szokás szerint, és az egyik legjobb harcosuk volt, ezért gratulálnak, amúgy itt kimaradt egy jelenet, azért adtam rá 9-est. mert rémlik hogy Paul megsiratta a kvázi mesterét, tanárát. az egyik jövőbeni lehetséges szálban a mesterét ölte meg Paul. legalábbis ő így éli meg.
a báró felrepült a repülő szerkezetével a plafonra, ahol a gáz már nem ért el annyira, mert nem sokkal, de nehezebb volt a levegőnél a mérges gáz.
ha megnézed. a birkózók az olimpián is elég véznák a kisebb súlyoknál. nem szteroidosak meg tömegnövelősek mint Momoa meg Swarzi.
még jó hogy atlétákat mondasz, nézd meg az atléták mennyire izmosak. egyik se igen az. kivéve a rövidtávfutókat meg a nehéz súlyemelőket, nehéz birkózókat.

akik eltűntek azok előkerülnek majd a folytatásban ha jól tudom.



Zendaya tényleg zavaró amúgy.
9/10
offtopic
tesz-vesz 2021 nov. 06. - 09:47:31 9/10 Előzmény Zimka
(96/280)
már utánanéztem, nálad nincsenek is igék te, két "nem"-et választasz el vesszővel ..... még ugyanolyan igék sincsenek.
ez a kettős tagadás, amikor az egyik mondatrészt a másik mondatrésztől teszi függővé:
"Nem tudok arról a helyről beszélni anélkül, hogy ne érezném a hangulatát."
két igét tagad.
érted már?

"Hát hol a fenében nem, ha ott nem" itt nemhogy különböző, de normál igék sincsenek. egyfajta fokozás csak. nem kettős tagadás. de biztos tök jó érv nálatok, hogy nézzek utána. ultima ratio, minden ütő kártya...

"Mindebből viszont – más magyarázat híján – arra kell következtetnünk, hogy a (...) tagadószó a kvantorétól különböző tagmondatban
van és ezért nem képes az m-vezérlés “áthatolni” a tagadó kvantorig. Ha tehát a fókusz előtt van
a tagadószó, akkor az külön tagmondatot alkot a fókusszal, és az a mögötti (ige)tagadás már egy
másik tagmondat részét képezi. Ennélfogva a magyar mondatban soha sincsen “kettős tagadás”,
hiszen a többszörös kvantorokról már korábban bebizonyosodott, hogy azok valójában egyetlen
mondattagadásnak felelnek meg, most pedig azt is láttuk, hogy ahol “valódi”, logikai értelemben
is tényleges kettős tagadás van, ott két tagmondatra kell bontani a látszólag egyetlen mondatot,
hogy a tagadó kvantorra vonatkozó általánosításokat fenntarthassuk. "

Kenesei István
Kettős fókusz és kettős tagadás a magyarban
[Megjelenik: Magyar Nyelv, 101/2, 2005]
http://www.nyelvesz.hu/kenesei/publ/qfokusz.pdf

7/10
DoctorMorreau 2021 nov. 05. - 23:31:53 7/10
(95/280)
10-ből 8-ast adtam, jóindulattal - sajnos manapság már ezt is értékelni kell.

Jó film, de az utolsó 30 percét eléggé elrontották...
Lelassult, vontatottá vált, helyenként már kínosan elbénázott jelenetekkel.
Emiatt igazából 7-est kellett volna adnom.


Miért tapogatják a vállát a srácnak a fremenek , miután megölte az egyik barátjukat? miért nem halt meg a báró, miután fullra fejbe fújta méreggel a haldokló uralkodó, amikor a teremben mindneki más meghalt?? Miért nem igézte le a hanggal a fremeneket az anya és fia, ahogy a szuperhelikopterben az ellenséges katonákat? stb-stb...

A karakterek sem a legjobbak, igazából csak a "vénember" érdekes, de ő eltűnt, még a halálát sem láttuk, a főszereplő elég vézna, miközben a kardozásnál meg olyan gyors, mint egy szuperatléta, az álmokban, aztán a végén feltűnő kékszemű lány meg baromi idegesítő...



8/10
offtopic
csincsilla72 2021 nov. 05. - 23:28:05 8/10 Előzmény tesz-vesz
(94/280)
8/10
Zimka 2021 nov. 05. - 22:48:30 8/10 Előzmény tesz-vesz
(93/280)
....két különböző igét kell tagadni a kettős tagadáshoz...affenéket.......ugyanazt kell.......Nem akarom sokáig ragozni, de nézz utána.........azaz......ne hogy már ne nézz utána!!
9/10
gyereamozibabe 2021 nov. 05. - 22:04:10 9/10
(92/280)
Nos, három moziban nézés után megnéztem itthon is 4K-ban, egy 65-ös OLED + Sennheiser fejhallgató konfiggal, és sajnos az otthoni élmény nem üt annyira, így megértem, hogy valaki 7-8 pontot ad. Amikor példul kiemelkedik a vízből az űrhajó (amikor költöznek) az moziban valami hihetetlen, monumentális élmény. Otthon meg csak konstatáltam, hogy felbukkant a tengerből egy űrhajó. Szóval marad a mozi, és mindenkit erre biztatok. (bár most a vírus miatt már két maszk is van rajtam.. és megveszem a mellettem lévő helyeket is)
9/10
offtopic
tesz-vesz 2021 nov. 05. - 17:58:58 9/10 Előzmény Zimka
(91/280)
nem sikerült megérteni, amit írtam. én viszont tökéletesen értem, amit írtál. nyugodj meg.
nem írtál kettős tagadást, csak egyfajta fokozást. két különböző igét kell tagadni a kettős tagadáshoz sajna, nem elég két "nem"-et leírni, hogy kettős tagadást írjál... de nyilván ÉN nem értem azt amit TE ide firkálgatsz.

nem értünk egyet a hazai korrupció, meg a nyugati korrupció mértékében, ez van, ezt el kell fogadnod te homo soros.
hol ír soros Homo sorosiensisről? érdekes módon nem találom a forrást, de nem is igen érdekel.
homo sorosensus-ra már több a találat. állítólag Nils Muiznieks, az Európa Tanács állítólagos elnöke mondott valami ilyet, csudálatosan érdekes. felejtsd el és ne égesd magad vele.
5/10
offtopic
clark29 2021 nov. 05. - 12:15:06 5/10 Előzmény Pabló
(90/280)
Megkérdezhetem, hogy mi az az alternatív társadalom ahol dolgozik? köszönöm
5/10
clark29 2021 nov. 05. - 12:12:32 5/10 Előzmény durumdara
(89/280)
Biztatom, hogy merje felvállalni a véleményét, akár egyedül is. Nem baj vagy hiba az, ha valakinek nem egyezik a véleménye, ízlése a fősodorral.
A baj igazából az, hogy a nagyobb költségvetésű filmeket a nagyobb tömegnek gyártják, (nem művészet, hanem üzlet ez, nem véletlenül lett a filmszínházból mozi, a filmművészetből filmipar....) így egyre kisebb az esély arra, hogy igazán jó filmbe botoljon az ember. Nem véletlenül panaszkodik Scorsese. Persze ha jól emlékszem Villeneuve is beállt a sorba Scorsese mögé ebben a kérdésben, de most neki is sikerült egy Marvel-szerű filmet csinálnia. Pedig mekkora esély volt ez, hogy valami igazán komoly darabbal letegye a névjegyét......
8/10
Zimka 2021 nov. 05. - 10:16:08 8/10 Előzmény tesz-vesz
(88/280)
Édes jó Istenem.........Te tényleg ennyire felületes vagy, hogy másokat keményen megkritizálsz, ugynakkor nem vagy képes értelmezni azt, amit elolvastál!!! A magyarban a kettős tagadás........igenlést jelent!! Magyarul, helyeseltem az általad leírtakat és még rá is erősítettem!! Emellett a nyugaton és a szélrózsa bármely más irányában garázdálkodó tőzsde működésének, valamint a felkent részvényesek befolyása altt lévő R.T.-k működésének a tisztaságáról.........nagyon lesújtó véleményem van!! Tisztábbak???? Mi itt még csak gyenge kezdők vagyunk hozzájuk képest!!
Amúgy a jövő embertipusának a neve nem homo soros, hanem Homo Sorosiensis!! ........szerinte......olvassál csak egy kicsit utána és azután flegmáskodjál!! Bele lehet olvasni a saját könyveibe és kinyilatkoztatásaiba!
......ennyire lehet komolyan venni......csak, hogy a bölcsektől idézzek!!
9/10
offtopic
tesz-vesz 2021 nov. 05. - 09:58:03 9/10 Előzmény Zimka
(87/280)


"ember" először IS szedd össze a gondolataidat és kitisztulva állj neki kommentet írni.
nemcsak itthon, hanem nyugaton is. olyan nehéz ezt megérteni? nyugaton azért jobban működik a tőzsde, és tisztábbak a részvényesek és a cég közötti viszonyok mint itthon, ezt elfelejtetted.
homo soros... ennyire lehet komolyan venni.
9/10
offtopic
tesz-vesz 2021 nov. 05. - 09:29:18 9/10 Előzmény Pabló
(86/280)
ja, csak úgy lehetett érteni, hogy neked nem jön be, mert olyan hiteltelennek, hihetetlennek gondolod.
a Schindler listája se "jön be", mégis egy nagyszerű film.

és mi a javaslatod arra, hogy társadalmi szinten meghaladjuk az emberi természetet? a kommunizmus? elmondtam, hogy az uralkodócsalád, akinek relatíve van becsülete, reputációja, jobb mint egy profithajhász, NÉVTELEN igazgatótanács.
erre reagálj légyszíves, ne ugyanazt mantrázd, csak író-módban. olvass is.
milyen alternatív társadalomban dolgozol? földalatti hekkercsoport? hippi kertészek között? tényleg érdekel
8/10
Zimka 2021 nov. 04. - 21:26:02 8/10
(85/280)
Na akkor a filmről is!!!! Nem olvastam akönyvet és úgy ültem be a moziba. Cinext- Etele tér.....nagy terem.....5 néző!! Hát az első fél óra után, kezdtem vakarózni..........és ha nem szól rettentően jól a hang.........akkor kicsit unatkoztam volna!! Az előttem szólók.......pro és kontra elmondtak mindent!! Valóban tisztességes iparosmunka, elnagyolt karakterekkel, iszonyatosan nyomott hangulattal, színtelen, komor hangulatú és érzelmektől mentes világgal, kövönnyomott kivitelben, kőkötésben!! Ha az akciójelenetekről, Momoa harcáról.....különösen a legutolsóról kell véleményt mondani.......háááát....
A monumentalitás folyamatos jelenléte.....a hatalmas kőlapokből épített épületek......hatalmas kőajtókkal, ( egyszerűen viccces volt időnként )....a hatalmas csatahajók, hatalmas hanggal jöttek, ez a moziban nagyon bejött.... a Star Warsra emlékeztetett.....azután az öt ember közül is felnevettek, amikor az óriási építményből kisorakozott vagy tíz ember........az sem volt rossz, amikor a Momoa kivont karddal rohant a csapat élén........ lekardozni az éppen feléje tartó csatahajókat és a bombákat szóró repülőgépeket!!! mert, hogy egy ember sem volt éppen akkor még látótávolságban sem!!!
Azután óriás csatahajók robbannak látványosan és óriás repülőgépek óriás bombákat szórnak......az alattuk lent a mélyben,........karddal és lándzsával!!!! küzdő ellenfelekre .... nem, oda nem........... de akkor hova???? Szóval csak a látvány..... magáért......... semmi más nem számít.......
Mind ettől függetlenül, a végén azért ha kicsi elgémberedett tagokkal is, de elégedetten álltunk fel, mert összeállt a kép....és várom a folytatást.
8/10
Zimka 2021 nov. 04. - 20:38:37 8/10 Előzmény Pabló
(84/280)
....."Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy én egy alternatív társadalomban dolgozok" Publikus, hogy hol van ez az alternatív társadalom??
8/10
Zimka 2021 nov. 04. - 20:35:53 8/10 Előzmény tesz-vesz
(83/280)
...."nagy és kis cégek is királyságként működhetnek még a nyugaton is".....Ember!!!! Mi az, hogy még nyugaton is???? Hát hol a fenében nem, ha ott nem??? Ki is az a " Homo Sorosiensis" ??? Milyen társadalomban fog élni, milyet teremt majd maga köré?? Nézzünk csak utána, milyen fajta társadalmakat akarnak létrehozni??
9/10
Pabló 2021 nov. 04. - 14:49:39 9/10 Előzmény tesz-vesz
(82/280)
Én nem mondtam, hogy most ez nincs, csak azt hogy nem teszik. Másrészt ha nem tudjuk társadalmi szinten ezt az egocentrikus kort meghaladni, akkor a technológiai fejlődés kevés lesz. Azaz esélyünk sincs, hogy megérjünk egy ilyen kort.
Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy én egy alternatív társadalomban dolgozok, így azt is látom, hogy van alternatíva ahhoz képest amit leírtál.
4/10
sawyerx 2021 nov. 04. - 10:29:52 4/10 Előzmény durumdara
(81/280)
Én is bevédelek :D
Másfél hetet ülepedett az élmény, továbbra is azon vagyok, hogy tisztességes iparosmunka, ami akkora hájpot és marketinget kapott (és persze a címe), hogy már-már kötelező imádni. Tényleg kíváncsi vagyok, hogy ha nem ez lenne a címe, ki mit imádna benn annyira, hogy 10/10-eseket szórjon rá? Mire fog emlékezni belőle fél év múlva?
Ma állok neki a legelső könyvnek, de van egy olyan sejtésem, hogy abban valódi, mély karaktereket látok, nem ilyen együgyű, elnagyolt statisztákat (Momoával az élen). A moziban végig az az érzésem volt, hogy ezeknek a színészeknek fogalmuk sincs, hogy mit alakítanak, csak odaállították őket a kamera elé és felmondták a szintén banális szövegüket.
A világépítésre jó ötlet volt a monológ és az oktatófilm, de sok dolgot raktak bele, amiről a könyv ismerete nélkül fingom nem volt, és a sztori során is bőven volt hiányérzetem. (A gyögyögyö, me első rész-hülyeségre nem vagyok kíváncsi, A Gyűrűk Ura tökéletes példája a tökéletes adaptálásnak.)
A lassúsággal annyi a bajom, hogy feleslegesen elnyújtott dolgokra ment el az amúgy is hosszú játékidő (konténert egy percen át pakolják, űrhajók másfél percig szállnak fel-le, a gyerek folyamatosan halózik), amit fordíthattak volna arra, hogy jobban megismerjük az univerzumot, vagy mélyítsenek a karaktereken.
Csupán a látvány nálam nem tud eladni filmet, az akciók pedig simán közepesek és mindig hamar elvágták őket. Momoa végső harca például kritikán aluli :D
Ha tömören akarnám megfogalmazni az élményt: mintha jó sok elnagyzolt, trailerbe való jelenetet (most szomorúan nézünk, most hatalmas csatába megyünk, most kegyetlen gonosz a fickó, most szép a táj, most bölcs dolgokat mondunk...) felvettek és összefűztek volna egy több órás filmmé, de dramaturgia nélkül nem áll össze egy egésszé.