Téma: Dűne

offtopic
Sz. Péter 2022 jan. 23. - 21:43:26 Előzmény The Cortez
(177/277)
Ez így elég gyenge érvelés.
Konkrét cím(ek)?
Sz. Péter 2022 jan. 23. - 21:42:12 Előzmény Filmz
(176/277)
"a pajzsok ábrázolása - az egyik legzavaróbb grafikai megoldás amelyet valaha is láttam"

'84-ben? Ez komoly? Milyen, ettől jobb megoldásokat láttál te akkoriban? :)
6/10
The Cortez 2022 jan. 23. - 21:14:12 6/10 Előzmény gyereamozibabe
(175/277)
Bármelyik.
10/10
Filmz 2022 jan. 23. - 20:27:12 10/10
(174/277)
Nos, már az elején meg kell említenem, hogy nagy Dűne rajongó vagyok. Ez csak azért fontos, mert a hozzászólásom valamelyest elfogultságot tükrözhet, így előre jelzem az értékelés is. Maga a könyv (az első, mely Nebula és Hugo díjas) valljuk be a szakma által is elismert. Mindemellett kultikus alkotás, melyből a későbbi hasonló kategóriájú művek (akár filmek is, sőt) meríthettek/merítettek. Ezen a területen meghatározó, megkerülhetetlen. Ennek a műfajnak alapköve és ékköve. Teszem hozzá, a hozzátartozó többi könyvet is szeretem. Egy regény filmbéli feldolgozása soha sem könnyű. Már ha valaki azt jól akarja csinálni. Frank Herbert olyan dolgokat jelenített meg a művében, melyeket nehéz alapvetően visszaadni. Érinti, használja mélységében a pszichológiát (melyet Herbert is mélységében tanulmányozott), valláselméletet, hatalmi játszmákat, emberi karakterfejlődéseket, mindezt egy ismeretlen jövőben, egy antihőssel aki saját magával is rettentően küzd. Különböző hatalmakkal, akik formálják évszázadok óta a világukat. Isteneket, legendákat hoznak létre és tüntetnek el. Hatalmakat, melyek monopóliumai látszólag kiegyenlítik egymást. A Dűne azt gondolom egy teljesen egyedi világ. El kell fogadni, önmagában kell szemlélni. A könyv remek. A filmek az utóbb említett nehézségek miatt (is), gyengék. Hiába dolgozott maga Herbert is a '84-es változaton, hiába Jürgen Prochnow és Kyle MacLachlan egész jó játéka. És elhiszem, hogy valakinek anno tetszett amit látott. Hisz akkor ezek a filmek forradalmiak voltak. Nagy hatásuk lehetett mikor az emberek bizonyos technikai megoldásokat láthattak, amit addig még soha. Ugyanakkor a David Lynch féle film összehasonlíthatatlan például a Csillagok háborújával. Ami ráadásul letarolta a világot 1977-ben (!). A Dűne film előtt. A mozikban a Csillagok háborúja hasonlóan nagy hatást ért el, mint a könyvben a Dűne. Sajnos a Lynch féle film nem csak a regény bohózata, de még csak egy súlycsoportban sincs az eredeti Star Wars trilógiával, nem, hogy megközelítené azt. Sajnos nevetségesebbnél nevetségesebb megoldások tarkították, több sebből vérzett pl.: a pajzsok ábrázolása - az egyik legzavaróbb grafikai megoldás amelyet valaha is láttam, Harkonnen báró elbaltázott környezete, karaktere, stílusa stb. Úgy gondolom a Dűneverzum rajongói régóta vártak egy jó filmet, hisz a könyvből lehetne készíteni. El kell fogadni, hogy a film nem a könyv. Csak a könyv alapján készült. Így néhol eltér attól. Hozzáteszem, nagyon jól ábrázol bizonyos karaktereket, történéseket. Szerintem egész jó érzéssel nyúlt bele Villeneuve. Összehasonlítani a Szárnyas fejvadász 2049-el picit talán hiba. Persze Denis Villneneuve rendezte azt is, de az a film, egy egyrészes, pörgősebb (valamivel pörgősebb, azért az se rángatja szét az istrángot történéseiben) alkotás. Máskor játszódik, más technikákkal és megoldásokkal, más történettel és más világban. Egy jóval kevésbé összetett történettel. Sokan írták másutt kritikának, hogy nincs vége a filmnek. Befejezetlen. Nos valóban, nincs vége, hisz a regény körülbelül 200-ik oldaláig jut el (?) történésében (az első regény kb. 600 oldalas). De megértem ha valaki csalódott. Én kis naív is az voltam, mikor a Gyűrűk Ura trilógia első részét, a Gyűrű Szövetségét megnéztem (nem tudván, hogy lesz még folytatása). Persze úgy, hogy nem olvastam a regényt, nem is igazán tudtam miről van szó. És elvesztegetett időnek éreztem. Aztán azért kiteljesedett a story rendesen. :D Itt is azt gondolom, ez várható. Ez egy akkora történet, már csak terjedelmében is, hogy szépen, értelmesen megcsinálni egy részbe nem lehet, vagy inkább nem szerencsés. Annyira összetett. Ez az első rész teljesen jó bevezetés. Nagyjából elhelyezkedünk a storyban, lassan megértjük miről van szó és milyen világban járunk. Hatalmas lehetőség van a második részben, a folytatásban. Úgy érzem, hatalmas teher is. Mert ott a dolognak már pörögnie kell, ott megint nehezen megvalósítható dolgokat kell megjeleníteni. Hatalmas teher, de nagyon jó lehet. Nagy kihívás. Sajnos nem csodálkoznék rajta, ha elbukna. Azt gondolom, sok minden annak a megalkotásánál fog eldőlni. Ez a film tökéletes első résznek. Legalábbis sokkal, de sokkal jobb, mint az eddigi összes filmes feldolgozás. Szép megoldások, a Dűneverzum technikai megoldásainak eddig látható és jól kidolgozott megjelenése. Jó színészek, jó játékkal. Szép képi világgal, néhol meghökkentő beállásokkal. Azt gondolom szép megvalósítás. A zene... Látom sokan vitatkoznak róla. Hát van itt vélemény pro és kontra is. :D Megmondom őszintén, nekem tetszett. Szerencsére a tetszés szubjektív ugye. Nekem nagyon bejött és minden momentumhoz illet. Egyedinek éreztem. Ilyen zenei megoldásokkal nem mostanában találkoztam. A karaktereket eltalálták (még ha van benne olyan is, aki a regényben pl.: férfi és nem nő). Timothée Chalamet jó választás, jól játszott. Egyre inkább látok benne fantáziát. Bár az V. Henrikben vettem észre igazán. Rebecca Fergusont nem ismertem, de szintén jól játszott. Nem csalódtam sem Óscar Isaacban, Josh Brolinban, Javier Bardemben és Stellan Skarsgaardban sem. Összességében nekem tetszett. Jó első rész, mely igazán a másodikkal fog kiteljesedni. Jó megoldások, jó zene, jó színészek. Nekem nagyon is tetszett. (és végre eltalálták Harkonnen bárót is :D ). Meglátjuk a folytatást. Én ezzel az első résszel bőven elégedett voltam. :D
9/10
gyereamozibabe 2022 jan. 23. - 19:57:45 9/10 Előzmény The Cortez
(173/277)
Mondj jobb sci-fit! (hadd röhögjünk)
6/10
The Cortez 2022 jan. 22. - 18:22:12 6/10 Előzmény gyereamozibabe
(172/277)
Az Érkezés tömegfilmesebb volt, mint a Szárnyas fejvadász.

„A legtöbb marvel-agyamosott nem képes végignézni”

Hihetetlen, hogy ide is a Marvel fikát okádod.

„dobálják a 1 pontokat az utóbbi évtizedek legjobb sci-fijére.”

Nem tudom melyik az évtized legjobb sci-fije, de biztos, hogy nem ez az.

„a sokat szidott filmzene (ezt is csak agyhalottak szidják) tegnap Golden Globe díjat nyert”

A zenét a jó ízlésű emberek szidják, akiknek vérzik a fülük az öregasszonykórus nyekergésétől. Golden Globe-ot nyert? Azt a megbukott szart? És még van pofád neked agyhalottazni másokat?
6/10
The Cortez 2022 jan. 22. - 18:17:31 6/10
(171/277)
Grandiózus megvalósítású sztárparádé, egyben Marvel Studios osztálytalálkozó. A komolykodó film ereje nem meglepő módon a látványban, az akciójelenetekben, a fényképezésben, a nagytotálos snittekben, a színhasználatban és a sivatagi miliőben rejlik. A ritkán izgalmas sztori legfeljebb a regény rajongóit, vagy talán még azokat sem tudja lenyűgözni. A tempó messze elmarad a Szárnyas fejvadász 2049 monotonitásától, ahhoz képest ez egy pörgős kokaintrip, ám a dialógusokban megidéződik az ottani meditatív hatás. A színészi játék erős, Dave Bautista is egész tűrhető az egyik ellenség szerepében, igaz jó ha összességében 5 percet látjuk a képernyőn. A mozi leggyengébb pontja a folyamatosan felcsendülő, kizökkentő, idegesítően szar kornyikálás, ami pontosan olyan, mint a Snyder cut Wonder Womanes részei alatt hallható nyekergés. Mindent összevetve, a mű egy erős közepes, tehát szerencsére fényévekkel jobb, mint a Lynch-féle verzió.
5/10
Túrin 2022 jan. 22. - 17:18:34 5/10
(170/277)
Huh, a Sicario még egy milyen kicseszett unalmas, érdektelen egy film volt, hajjajj! :)
5/10
Túrin 2022 jan. 22. - 17:16:18 5/10 Előzmény norbertobaggio
(169/277)
Ez mutatja, mennyiféle ízlés van. Nálam a Gyaloggalopp csont nélkül 10 pont, erre meg már az általam adott 5-öt is túlzásnak érzem (inkább 3-4 lenne részemről reális.) :))
5/10
Túrin 2022 jan. 22. - 17:09:28 5/10 Előzmény DJTomCat
(168/277)
Bár előbb tetted volna! :D Már késő, túl késő volt...
9/10
gyereamozibabe 2022 jan. 11. - 10:37:18 9/10
(167/277)
A Szárnyas fejvadász (vagy az Érkezés) mióta "tömegfilm"? A legtöbb marvel-agyamosott nem képes végignézni. Ez a filmje sokkal pörgősebb (csak a legvégén lassít le).. és látod, hogy itt vergődik a sok madár, hogy "unalmas"... dobálják a 1 pontokat az utóbbi évtizedek legjobb sci-fijére. Az európai emberek is lehülyültek az amcsik szintjére. (legalábbis a magyar fiatalság) Na de hogy valamit jó is írjak: a sokat szidott filmzene (ezt is csak agyhalottak szidják) tegnap Golden Globe díjat nyert, és remélem az Oscart is elhozza. ... Szerk: itt alattam valaki már megint az előző verziót dicséri. Soha ne láss jobbat, mint az a 84-es jelmezbál! :-) Még a regényhez képest nulla. Kitalált hülyeségekkel. (pl: "hangfegyver") és a végén egy narrátor elhadarja a sztorit. Ez igen. Akinek ez bejön, az tényleg kiütést fog kapni a valóban jó filmektől :-)
Sz. Péter 2022 jan. 07. - 22:12:41
(166/277)
Jaa, ez a filmje is milyen gyenge lett már?!
Csak 8.2-n áll az imdb-n.
10/10
Mr. Anderson 2022 jan. 07. - 22:05:34 10/10
(165/277)
Engem a Szárnyas fejvadász 2049-re emlékeztet. Akinek az tetszett, annak ez is be fog jönni. Mindkettőben inkább a hangulat fogott meg. Gyönyörű képi világ, hozzá illő meditatív zene, jó színészek és azért a történet sem rossz. Féltem, hogy hiányozni fog a háttérinformáció a könyvekből, de nem nagyon éreztem hiányát. Nagyon várom a második részt.
dr.66 2022 jan. 07. - 20:15:24
(164/277)
30 perc után kikapcsoltam.
4/10
Stadt Franz 2022 jan. 03. - 12:54:12 4/10
(163/277)
A marwel filmektől hányingerem van de ettől az agyonhájpolt filmnek nevezett szörnyülettől sincs máskép. Kár az elvesztegetett időért.
9/10
gyereamozibabe 2022 jan. 03. - 12:01:48 9/10 Előzmény kicsi és gabi
(162/277)
Inkább úgy írnám, hopgy "sci-fi rajongó tahóknak ez túl gyenge"... A normál többségnek, akik már hányingert kaptakj a Marveltől, és az új SW-től, azoknak ez a film könnyfakasztóan tökéletes.
4/10
kicsi és gabi 2021 dec. 31. - 14:10:38 4/10
(161/277)
Azon gondolkodtam, ezt kinek készítették?! Sci-fi rajongógnak, ez silány. Tahóknak meg túl gyenge. Akkor kinek készítettéteeeeeeek? Max 4/10
2/10
AlexWolf 2021 dec. 28. - 08:13:14 2/10
(160/277)
Semmivel nem adott többet, mint a SyFy-s Dűne minisorozat. Sőt, ebben a verzióban csak a CGI volt szebb.
8/10
Baldrián 2021 dec. 26. - 19:37:31 8/10
(159/277)
Nekem bejött a film és a zenéje is perfekt, de azért megnézem még az "ezeréves" 1984-es verziót is . ( Már abba is bele bele nézegettem régebben , de az a "cári egyenruhás" jelmez , kicsit elriasztott a filmtől és az eleje se nagyon tudott ráhangolni a filmre , szemben ezzel az újabbal)
tom-tom1969 2021 dec. 21. - 23:45:00
(158/277)
Holnap meg kell néznem az eredetit, hogy magamhoz térjek és törlődjön ez a fejemből.