10/10
vargama 2021 máj. 11. - 13:12:56 10/10
(3/3)
Nagyon örülök, hogy láttam ezt a filmet, köszönhető a Duna Tv-nek. :)
Nem ismertem ezt a festőt, és valahogy a kiállítását is kihagytam. (a cikkek között keresgélve tudtam meg, hogy 2013-ban volt megrendezve, a Szépművészeti Múzeumban)
Egy szenvedélyes festő élete elevenedik meg a vásznon. Kiváló film, mind a színészek játékát, mind a helyszínek kiválasztását és a fényképezést tekintve. Keretes szerkezetű, a festő utolsó órái vissza-visszatérnek, ám azt a végén nem tudjuk meg, hogy a spanyol nátha vitte el, nem voltak erre utaló egyéb képek. (mondjuk, kitalálhattam volna...)
Azt, hogy a film hiteles, az angol nyelvű szócikkből tudhatjuk meg a Wikipédián. Hogy-hogy nincs magyar nyelvű is?
5/10
pihes 2021 máj. 10. - 06:52:39 5/10
(2/3)
Ebbe a rövidke művészéletbe kevés fért bele.
Annak aki szereti az ilyet!

5/10
10/10
picipc 2020 szept. 08. - 09:06:46 10/10
(1/3)
Hatalmas nárcizmussal és belső tűzzel sorra rajzolta és festette a női test modern különböző ábrázolásait: ez Egon Schiele.

Kedves ábrázolást nyújt a film, a művész életének és kapcsolatainak valósághoz hasonló bemutatásával. Nyilvános adat, hogy a festőt a világszerte mintegy 20 millió áldozatot szedő spanyolnátha ölte meg, mindössze 28 évesen, hat hónapos várandós, még fiatalabb feleségével együtt.

A ma talán nárcisztikusnak nevezhető Egon Schiele varázslatos hatással volt a nőkre. S ha egy nő aziránt az ember iránt érzett vonzódást, akit csak a női testek látványának művészi megörökítése érdekelt, nem kis szenvedés várt rá. Ezt láthatjuk a film címét is adó Halál és a lányka című képen. Amiben persze ott van az Osztrák-Magyar anarchia, Európa további darabokra szakadása, és a korszellem. Nem csak a férfi és nő közti szakadás. Nem csak a festő és modellje (felesége) közti űr.



A festményről alapos angol nyelvű videós elemzés érhető el itt: https://www.youtube.com/watch?v=w5o_UCSX02Y