Téma: Eredet

ati002 2011 márc. 06. - 23:52:11
(1646/2206)
Az Eredet fimet illetve hány Oscar-t kapott az a rendezõnek egyik dicséretes munkájának köszönhetjük. Már nagyon amerikaias le gyártott filmeket nézünk. Ez itt egyedi alkotás. Rendezõ nem az volt a célja hogy hány Oscart dugjon a segge alá hanem a nézõket ragadtassa el. Egy filmet is alkothatnak (királyul) ha egyetlen egy Oscart sem kapott. Olyan konstruktív filmet tudod összehozni hogy ez egy felejthetetlen darab.
Konklúzióját sajnos a végén nem egészen értettem, most álmodik vagy a valóságot látja?
Olyan hipotézist hagyott hátra a nézõkre, álom vagy sem illetve a valóság mibenlétében boncolgatjuk olyan koncepciókat keresünk, mire akar kilyukadni a végével.
Válaszom egyszerû: Sosem fogjunk megtudni.
Írhatjuk tudományosat, írhatjuk egyszerû magyarázattal, írhatjuk filozófiailag is, írhatjuk sémaszerûen de nem fogjunk megtudni, megfejtetni mert ez egy nagyon bonyolult véget hagyott ránk.
10/10
Krissz93 2011 márc. 05. - 09:43:13 10/10 Előzmény pointman
(1645/2206)
szerintem is több jelölést kaphatot volna, ez az egyik legnagyobb film amit valaha láttam... jó a sztory, nincsenek benne unalmas részek - egész film tele van izgalommal és az effektek... és a színeszek is nagyon jól alakítottak...
10/10
Krissz93 2011 márc. 05. - 09:38:47 10/10
(1644/2206)
mondjuk jah, énis nézem hogy csak három oscar van kiírva pedig négyet nyert...
offtopic
lilahagyma 2011 márc. 04. - 06:48:59 Előzmény Thousand Lakes
(1643/2206)
Vallásos értelmezés? :)) Hát nyilván te ihletted, mert eddig ez nem jutott eszembe. Csak leírtam azt a szót, hogy totem, és elég hülyén hangzott. Totem-tetem; hirtelen nem is voltam benne biztos, hogy mit jelent, ezért néztem meg, aztán azért ragadtam le ennél.

Arra meg, hogy a párizsi professzor nem Cobb apja, nyár óta még halványan emlékeztem, de a Kafkával való összevetésben úgy jött ki jobban, hogy õ az apa.


Ha nem a bûntudat, akkor vajon mi a Cobb-ba ültetett gondolat? Mi az, ami nem belõle ered, ami kívülrõl származik és megváltoztatta a viselkedését? Van ilyen egyáltalán? Vagy csak azt hiszi, hogy lehetséges az, hogy bárki bárkibe gondolatot ültessen el (ha ezt hiszi, akkor nyilván azt is hiszi, hogy az õ tudatát is manipulálták). De mi van akkor, ha ilyen nincs, és ahogyan viselkedik õ és Mal, az logikusan visszafejthetõ bizonyos személyiségtípusok tipikus megnyilvánulásaira? Szóval ha a filmben minden immamnens és semmi sem transzcendens? http://lexikon.katolikus.hu/I/immanencia.html

Lámcsak...nem én magyarázom a filmet "vallásosan", hanem Cobb elméje ad transzcendens magyarázatokat.
Thousand Lakes 2011 márc. 03. - 07:27:54 Előzmény lilahagyma
(1642/2206)
Arra az incepcióra gondoltam, amit a film annak nevez. A film fogalmai szerint Cobbon végrehajtott incepcióra, mint evidens értelmezési lehetõségre céloztam.

De nem semmi, milyen vallásos mondanivalót olvastál ki a filmbõl.
A limboról - http://inception.wikia.com/wiki/Limbo - is írhattál volna, ha már a totemet ilyen hosszan ecsetelted - és akkor kiderült volna, hogy Cobb egy csecsemõ, másképp nem lehetne a katolikus egyház által kitalált limboban. (A film szinkronizált változatában várónak nevezik.)

A viccet félretéve, Cobbnak a filmben nincs apja. Érdekes, más mélyelemzõk is tévesen így hivatkoznak rá:
"Did Cobb’s father (Michael Caine) arrange to meet him at the airport or is he there because he’s Cobb’s projection?" http://screenrant.com/inception-spoilers-discussion-kofi-68330/3/
De Michael Caine Cobbnak az apósa, és nem az apja.
http://inceptionmovie.warnerbros.com/dvd/pdf/INCEPTION_PK_Notes__Bios_6-18.pdf
Legfeljebb apa figuráról lehet beszélni:
"She is recommended to Cobb by Cobb's mentor and father figure; we are told later that someone's relationship with their father informs the path to their subconscious."
http://blog.moviefone.com/2010/07/19/dissecting-inception-six-interpretations-and-five-plot-holes/
offtopic
lilahagyma 2011 márc. 02. - 04:21:48
(1641/2206)
Mondjuk, esetleg még annyit: a film végén azért tökmindegy, eldõl-e a "totem", mert ahogy hazaért, az apja várta. Vagyis ebbõl a helyzetbõl nincs szabadulás.
Azt gondolta: ha elvégez egy igazán grandiózus, utolsó, hatalmas, tökéletes munkát, ha kiállja a legnehezebb próbát is, akkor megszabadul. De így, ilyen úton nincs szabadulás. Mint ahogyan a gyerekei sem tehetik tisztává.

A bûntudata valamiképp Malhoz kapcsolódott, és az is érzékeltetve volt, hogy az anyjával is rossz a viszonya. Pontosabban az anyja egyáltalán nem is fontos, meg sem jelent, nem számított.
Ezt most még lehetne csûrni-csavarni, de az biztos: ha Malhoz kapcsolódott a bûn, akkor Malhoz kapcsolódik a szabadulás lehetõsége is.

Mal találta ki a totemet. Mi is a totem? Itt éppenséggel elég érdekes dolgokat lehet olvasni róla; ez valami különös, alig magyarázható módon nyilván kötõdik ahhoz, hogy a filmben éppen totemnek nevezik a bábut: http://hu.wikipedia.org/wiki/Totem_%C3%A9s_tabu
De egyszerûbben is lehet fogalmazni: a totem a törzs õsének tekintett, s ezért kultikus tiszteletben részesülõ állat természeti népeknél. Vagy: „A totemizmus mintegy középhelyen álló vallásfejlõdési fokozat a legnyersebb fétisizmus s a szellemibb felfogásu samánizmus és politeizmus között. Annyiban csakugyan fölötte áll a fétisizmusnak, hogy nem magát a T.-et tekinti a természetfölötti erejü felsõbb lénynek, hanem azt, amit vagy akit a T. ábrázol. Csakhogy ez lehet …bármi más elõ avagy élettelen dolog, melyet az emberre nézve hasznos vagy káros, de egyáltalán hatalmas volta vallásos tisztelet tárgyává emelt az õ képzeletében.”

A filmben a bábu jóstárgyként mûködött, nem totemként. Úgy is felfoghatjuk, hogy a bábu valami istenség akaratának közvetítõje volt. Ami ellen Mal fellázadt, az istenséget szekrénybe zárta (méghozzá, ha jól emlékszem, valamiféle játékszekrénybe). De hiába, hogy õ találta ki ésõ kommunikált vele, tehát neki szólt valamiképp, a számára volt jelentése – amikor elzárta, Cobb inkább Malt pusztította el, és megszerezte a totemet; most már neki szólt az isten. Szólt vagy se….végül már neki sem volt fontos, ahogy egy idõ után Malnak sem.

Ezen még jó sokat lehetne agyalni, hogy miért totem, és miért búgócsiga az egyik nõé és sakkbábu a másiké. De talán nem olyan fontos.

Felmerült az is, hogy Cobb toteme a gyûrû. Mondjuk, oké, legyen, bár ez csak feltevés. De ha a gyûrû, akkor az is Malhoz köti.

És a gyerekek pedig azok, akikben õ és Mal már annyira összekeveredett, hogy soha semmi nem tudja õket szétválasztani.

Szóval…miközben a film egyik legfontosabb szervezõ ereje a Maltól való menekülés, Mal meggyilkolása és Mal emlékének fenyegetõ jelenléte, azaz az állandóan nyomasztó bûntudat, és az ebbõl való szabadulásként mindennek megölés és kiirtása, ami Malhoz kötné – ugyanakkor jelen van az igény a Mallal való végleges egyesülésre is, ami elmosna minden szorongást. De ez csak a gyûrû tárgyiasult voltában lehetséges (ami kör, tehát végtelen és arany, tehát tiszta); valamint a gyerekekben, akik szintén tiszták, de mégiscsak mások, nem õ és nem Mal, tehát õk is inkább csak szimbólumok. De a valóságban nincs semmiféle egyesülés, épp ezért a valóság sem kell.

(Amikor az apja azt mondja: Térj vissza a valóságba! – a gyerekekre hivatkozik. De azt is bele lehet hallani: minek visszatérni egy olyan valóságba, ahonnan hiányzik Mal).

Viszont, még felmerül: ha a gyûrû, mint totem, Mal szimbóluma, akkor Mal számára a búgócsiga Cobb szimbóluma. Valójában Cobbot zárta be a szekrénybe, Cobb ellen lázadt fel, ezért kellett elpusztítani.


Aztán, ott van még az is, hogy a Mallal való kapcsolat esendõvé és kiszolgáltatottá teszi Cobbot. Épp ezért belemenekül a férfias játékokba: építésbe és pusztításba, tervezésbe és erõszakba. Egy olyan világba, ahol a nõk csak bajt okoznak.

De egyrészt épp azt veszíti el Mal hiányában, ami a legnagyobb erõssége, a tervezést, a kreativitást – és éppen ezt kénytelen rábízni egy másik nõre (aki, mint nõ, a számára tökéletesen tabu). Másrészt nemcsak ebben, hanem minden más fontos dologban is kénytelen rábízni magát erre a nõre: azaz a maszkulin világban, ahová Mal emléke elõl menekült, csak egy másik nõ segítségével képes boldogulni.

És, ha van számára valamiféle felemás szabadulás a filmben, azt végül nem a feladat elvégzése hozza el (hiszen, ha szigorúan a feladat részét nézzük, akkor a Váróban reked a megbízójával együtt); hanem a saját magával, a múltjával, de legfõképp a bûntudatával való szembenézés, amiben Ariadné segíti.

A megoldás tehát a bûntudattól való megszabadulás.


Mondjuk, ez egyféle értelmezés. Persze egészen mást is lehet látni benne, azt hiszem.



(épp most hallgatom ezt: Dal teázáshoz. A vége:
Tisztellek, küzdesz, meg minden,
Csak valld be nekem, hogy nincsen
Szükséged immáron másra,
Csak a kezedben a dáma párra,
Hogy megemeld ismét a tétet,
Nyerjél még egy pár évet,
Csinálj még egypár dolgot,
Amit valaki fontosnak mondott)
offtopic
lilahagyma 2011 márc. 02. - 01:38:29 Előzmény Thousand Lakes
(1640/2206)
Valójában csak azt szerettem volna megérteni, hogy milyen ember az, akirõl szól a film. Nem az volt lényeges, hogy miféle elmefutamok rohangálnak át rajta, és micsoda bonyolult konstrukciókat talál ki; hanem hogy mindezt miért teszi. Kicsoda Cobb? Aki kitalálta a figurát, az miért pont így találta ki? Mit mesélt el önmagáról?

Nem tudom, az incepciónál mire gondolsz. Nyilván nem arra, amit a film annak nevez; hiszen a film által sugalmazott incepció sokkal inkább a Mátrixra jelelemzõ, és a Mátrix után hitték el néhányan azt, hogy a valóság nem valóság. Az Eredet semmi ilyesmit sem hitet el. Amikor elõször kijöttem a moziból, arra gondoltam, talán az az üzenete, ami bennem megmarad (tehát amit belém ültet), hogy válasszam a valóságot, mert az sokkal jobb. Úgyhogy kábé két napig nem ültem gép elé (boldog két nap).
De ami leginkább megmaradt, az a fõszereplõ szorongó feszültsége. Elõször úgy tûnt, hogy ez a film érzelmileg szörnyen üres, semmitmondó. De most már úgy látom: éppen érzelmileg hatott erõsen. A szép, színes, körmönfontan csavaros és túlbonyolított jelenetek mind csak álcák és menekülések. Az a lényeg, ami elõl menekül, ami miatt logikai erõdítményeket emel - és az pedig az, ami õbelé van elültetve, amit õbelé ültetett el valaha valaki, és ami miatt képtelen megnyugodni.
Mi az vajon? Mondjuk, lehet, hogy éppen az, hogy a valóság nem jó, mindenáron "fel kell ébredni" belõle, azaz egy konstruált valóságba menekülni.
Vagy az, hogy õbenne valami végzetesen rossz; vagy talán nem is, de mások romlottnak látják, és ezért üldözik, neki pedig nincs nyugalma. Hogy tényleg rossz-e vagy sem, az szinte teljesen mindegy, a lényeg, hogy üldözik. És hogy tényleg üldözik-e vagy csak õ képzeli, mert valamiért muszáj, hogy ezt képzelje, az is teljesen mindegy. Teljesen mindegy, mi a valóság, vagyis valóság-e az, amit gondol vagy csak képzelet; mert a képzelet akkor is valóságosabb valóság, ha semmi alapja sincs.
A gyerekei után való vágy azt jelenti: a gyerekek ártatlanok. Ha velük van, ha róluk gondoskodik, akkor az azt jelenti, hogy õ egy jó ember, és nem rossz. A gyerekei megtisztítják, megszentelik, miattuk ártatlanná válhat.
Cobb az ártatlanság után fut. Azt szeretné, hogy felmentsék.
Úgyhogy az incepció, ami õbelé el van ültetve, az az: bûnös vagy és bûnhõdnöd kell.
Az pedig azt jelentené, hogy meg kell halnia. Elkapják, így vagy úgy. Mondjuk, mint az elsõ építészt, akit levetettek egy felhõkarcolóról. vagy ha mondjuk öngyilkos lenne (egyszer a fejéhez emeli a pisztolyt), épp akkor, amikor a gyerekeivel beszélne, és a hangjukat sem ismeri meg. Vagy ha Mal magával rántaná - és ez állandó veszély (mármint, hogy a halott Mal magával viszi). Vagy a rendõrség kapja el és kivégzik gyilkosságért.

Teljesen mindegy, hogy valójában elkövette-e a bûnt vagy sem; a lényeg a nyugtalanság, a rossz lelkiismeret, a bûntudat, a hajszoltság, a kivetettség, az otthontalan bolyongás. sok irodalmi példát lehetne említeni, nyilván, de legyen elég Kafka.

Hogy ki ültette el benne ezt az incepciót, azt a filmbõl is ki lehet találni, de Kafka még inkább segít: az apja.
Õmiatta nem bír kötõdni senkihez, hiába szeretne kétségbeesetten.
És ha az apja a "sátán", aki megrontotta õt, akkor ebbõl a megváltás az õ apasága, és az, hogy helyrehozza a gyerekeivel azt, amit az apja elrontott vele.

Ha még eszembe jut valami, akkor leírom.
9/10
pointman 2011 márc. 01. - 19:42:58 9/10
(1639/2206)
Négy oscar azért nem semmi ahhoz képest, hogy A király beszéde is ennyit vitt. Örülök neki nagyon mert szerintem a nyár legjobb filmje volt. Bár többet is megérdemelt volna szerintem de azért ez is nagy szám. :D
10/10
Matthew89 2011 márc. 01. - 18:08:43 10/10
(1638/2206)
ha annyira rossz a forgatókönyv, miért kapottjelölést és a rendezõi jelölést pedig nem, hát azért mert azaz erõssége, és épp attól jó, hogy után a is filózol rajta, nem érthetetlen csak mélyreható és kirakós; s kell idõ míg leülepedik s megértjük, s a drámával is jól vegyített, ügyesen váltogatja magát a munkát Cobb tudatával....
Thousand Lakes 2011 márc. 01. - 09:42:28
(1637/2206)
Vmihez, amit láttál. Akár Shyamalan minimalista Ördögéhez is lehet hasonlítani. Egy egyszerû koncepció, ami mûködik. Itt kezdõdik vhol a film, egy jó koncepciónál. Az Eredet álom az álomban koncepciója viszont bonyolult és nagyon erõltetett. Ott van benne a totálisan érdektelen vállalat problémája, és a dráma, az adjátok vissza a kölykeimet. Mûfaji katyvasz. Gyakori az ilyesmi, de ennek a filmnek nem válik elõnyévé.
Azt írtad, kihoztál belõle egy csomó mindent, és megértettél dolgokat. Nos, akkor szerinted mi volt az incepció?
offtopic
lilahagyma 2011 márc. 01. - 07:32:36
(1636/2206)
Mihez hasonlítsam? Az nyerte az oszkárt.
Thousand Lakes 2011 márc. 01. - 07:14:38
(1635/2206)
Igen, az összkép nagyjából ilyesmi.
(A király beszédét én se láttam, és nem is nagyon akarom, ezért ahhoz nem hasonlítanám.)
offtopic
lilahagyma 2011 márc. 01. - 02:23:07
(1634/2206)
Miért rontották el? Megjegyzem, egyetlen más díjazott filmet sem láttam, tehát nem tudom õket összehasonlítani. De mitõl jobb a forgatókönyve a Király beszédének?
Látatlanban egy különbséget gondolok: ez sokkal inkább az értelemre ható film volt, jó sokat lehetett töprengeni rajta, de érzelmileg üresen hagyott. Elõször feldühített, hogy micsoda üres marhaság (mûanyag); de végül egy csomó mindent ki lehetett belõle hozni, sõt segített, hogy megértsek néhány dolgot.
Gondolom, a Király beszéde épp fordítva - érzelmes és megható, de nem kell utólag összerakni, konstruálni, hogy mit is láttam. Nyilván az is mások jobb megértésére ösztönöz.
10/10
Skateboard 2011 márc. 01. - 02:05:30 10/10
(1633/2206)
Sajnálom,hogy a legjobb forgatókönyv díját nem ez a film kapta,pedig ennél õssze rakottabb filmet nem csináltak ebben az évben az biztos...
offtopic
Thousand Lakes 2011 márc. 01. - 00:19:34 Előzmény ati002
(1632/2206)
Javaslom, nézz utána a szolipszizmusnak, brain in a vatnak.
Nem nonszensz, csupán alaptalan feltevések.
Thousand Lakes 2011 márc. 01. - 00:14:08 Előzmény Matthew89
(1631/2206)
Másként látom. Éppen a forgatókönyvet cseszték el.
amd33 2011 márc. 01. - 00:05:29 Előzmény Satch
(1630/2206)
Igy van teljesen egyetértek azzal amit mondasz és nálam is az Eredet volt a legjobb film ebben az évben na és még a The Town is nagyon tetszett le a kalappal a Ben gyerek elött eddig nem bírtam annyira de egyre szimpadikusabb fõleg ha ilyen jó filmet össze tud hozni forgatókönyvileg és rendezésileg is...
10/10
Matthew89 2011 febr. 28. - 20:04:27 10/10
(1629/2206)
Mindenképp sajnálatos, hogy a szakma így nem értékeli kellõen (még forgatókönyv terén sem), dehát mindig történelmi témával vagy aktuális dolgokkal vagy éppenséggel drámai alkotás kapja meg. változtathatnának egy kicsit még a koncepción, mert attól hogy nem ezekkel foglalkozik és kicsit közönségfilm attól még mélyen elgondolkodtató, jól felépített....és garantáltan kultuszfilm:D
Sztem jó elgondolás az, amit Freud írt mindenképp jó és illik ide, hisz Cobb is felépít a saját álmából/elképzelésébõl a "valóságot", ami nem más mint, hogy hazaakar jutni a gyerekeihez, ami élteti és miután már elengedi Mollt és feljut Saitoval ez meg is történik. Hogy ez valóság, "Leo" szerint az hisz már a pörgettyûvel sem foglalkozik...a többi meg rajtunk múlik nézõkön:D:D:
10/10
Satch 2011 febr. 28. - 17:38:04 10/10 Előzmény Sherryll
(1628/2206)
Nolan minden filmje egy mestermû. Az oscar meg egy divatdijazás lett.. Miért nyert a bombák földje? háború van.. miért nyert a f@szbuk film?? mert mindenki fészbukkol. nem bonyolult csak azon lepõdtem meg hogy nem minden oscar figurát nyert meg..
Komolyan nem hittem el hogy nem kapta meg a legjobb film és filmzene díját de ez csak a legkevesebb.

Ha oscart akarsz? csinálj egy filmet olyan témában amirõl mindenki beszél...
ati002 2011 febr. 26. - 00:01:12
(1627/2206)
twillight kommentárához hozzá szólnék.
Elolvastam a kommenteket és nagyon tetszett de van ezzel kapcsán egy hipotézisem:
Te:"Akkkor te miben hiszel?"
Én:"A valóságban."
Te:"És mit értesz valóság alatt?"
Föl nem merült a "világ kezdetérõl szóló elondolás".
Érdekes elgondolás.
Filozófia tanáruknak volt egy elõadása az "Álom" illetve ennek az elméletét boncolgatta (érdekes).
Mi van, ha most is álmodunk? Érezhetünk pl. zuhanás vagy ha pofont kapunk.
Filmnek is valahogy ezen az alappilléren indul ki.
Még egy hasonló filmrõl is eszemben jutott a "Mátrix" elsõ részében, mikor Neo-nak választani kellet bogyók között, megtapasztaljon eddig bevetet tévhittét vagyis mi a valóság ehhez fel kell ébrednie hogy lássa a valóságot.
Sigmund Freud álom fejtésrõl: Van (...) visszavezetõ út a fantáziától a valósághoz, és ez - a mûvészet.
Tehát alkothatunk álmunkban olyasmit ami a valóságban lehetetlen lenne véghez vinni.
Várom a kommentet.