Téma: Eredet

10/10
offtopic
somersby 2012 jún. 16. - 19:43:51 10/10
(1826/2206)
Ide kellett volna egy spoiler.
10/10
TheGreatDanton 2012 jún. 16. - 19:30:46 10/10
(1825/2206)
Sziasztok!
Nemrég néztem meg a filmet és nagyon tetszett, de lenne pár kérdésem?
Cobb és Mal hogy kerültek le a váróba?
Én csak arra tudok gondolni, hogy a 4. álomszint a váró, mert amikor Fisher meghal akkor lemennek érte és a 4. szintre mennek tehát annak kell a várónak lennie.
A végén Cobb hogy kerül oda a partra ahol Saito emberei elfogják és oda viszik Saitohoz?
3/10
cellasto 2012 jún. 07. - 01:07:44 3/10 Előzmény somersby
(1824/2206)
moziban láttam,nagyon rendben volt minden szempontból
megszereztem kék-lézeren is,lassan elõveszem és újranézem sztem :)
Tapikaa 2012 jún. 06. - 22:17:35
(1823/2206)
Spoilert
Azt nem értem, hogy amikor megölték magukat az álomban..Cobb és Mal akkor miért voltak fiatalok?Mert amikor vissza gondolt, hogy ott öregedtek meg akkor meg öreg nénit és bácsit mutattak..
Most, hogy van ez?
Szerintem a gyerekek arcát azért nem látta sosem, mert mindig az álmodta ami utoljára volt amikor látta õket, és mondta is, hogy nem láthatta az arcukat..Bár azt nem értem, hogy amikor elvileg valóság volt akkor miért az a ruha volt rajtuk.
És most valóság volt a vége vagy álom..?
10/10
somersby 2012 jún. 01. - 19:37:13 10/10
(1822/2206)
Valóban az évtized filmje volt, de legalábbis a legjobbak között van. Második rész hülyeség volna, csak elrontanák.
10/10
horipapa. 2012 jún. 01. - 19:00:13 10/10
(1821/2206)
Zseniális film, de hát Christopher Nolan-tõl ezt el is várja az ember, nem de? :)
Egyértelmûen maximum pontszámot érdemel a film, egyébként szerintetek lesz 2.rész?
10/10
Encyy 2012 máj. 22. - 13:30:03 10/10
(1820/2206)
Itt pedig élõben: http://www.youtube.com/watch?v=q4XxaWXsO78
Csodás!
Peppo 2012 máj. 18. - 18:01:55
(1819/2206)
A film után az volt az érzésem, a készítõknek úgy sikerült lenyúlniuk a Mátrixot, hogy tudtak eredetiek :) maradni. Már a két Batman óta tudom, hogy ügyes gyerek ez a Nolan, de most sem okozott csalódást. A film nem rövid, de mégsem döcög. Akciófilm, de közben mégsem, mert elgondolkodtató is egyben. Ahogy a fõszereplõk sem a szokásos jófiúk, akik azért számolatlanul ölik az ellenséget, hanem egyszerû emberek. A látványra sem panaszkodhatunk, ahogy a színészek teljesítményére sem. A zene meg nagyon el lett találva. Nem mintha Hans Zimmer sokszor okozott volna csalódást.

Összességében elégedett vagyok a filmmel. Még csak kétszer láttam, de néhányszor még biztosan megnézem.

10/10
10/10
Kulcskészítõ 2012 máj. 04. - 20:14:54 10/10 Előzmény tututu1
(1818/2206)
A zenéje? Na igen.

A legszebb, legborongósabb, legtitkozatosabb filmzenék egyike, amivel eddig dolgom volt.

http://www.youtube.com/watch?v=srrAm9Eiqcw
10/10
BLM 2012 máj. 04. - 13:14:45 10/10 Előzmény tututu1
(1817/2206)
Akkor együtt nézzük újra!:-D
Én is bekészültem egy újranézésre:-)
Különleges film és különleges látvánnyal, zenével (is) megalkották:-)
Lehet rajta filózni, bár szerintem nem annyira érthetetlen...
10/10
tututu1 2012 máj. 03. - 16:44:12 10/10
(1816/2206)
Tegnap este egy haverom megnézette velem!
Ehhez fogható filmet én még nem láttam sose és biztos, hogy ezzel nem vagyok egyedül. Gondolom, hogy megosztja az embereket, mert ez a film nem mindenkinek való. Sok fejtörést okoz, olykor nehéz volt követni, de a haverom ragaszkodott hozzá, hogy angolul nézzük, felirattal. Olyan ez a film, mint valami csodás kreálmány, folyton figyelsz és nem csak azért, mert nehogy ne értsd meg. Annyira érdekes, hogy még wc-re se akarsz kimenni. Ma megnézem még egyszer, mert tuti, hogy másodjára más lesz az élmény. A látványa nagyon jó és a színészek is persze, de a zene! A ZENE ami a filmben van, az nagyon passzol a hangulatához, meseszép. Ez a film a legegyedibb, amit valaha láttam. Nem hittem volna, hogy lesz ilyen. Nagyon szeretem.
9/10
Bogoj 2012 máj. 02. - 09:02:05 9/10 Előzmény whitehill
(1815/2206)
a totembõl nem derül ki, hogy bent ragadt-e.
annyit tuhat biztosan, hogy
1. ha nem borul fel, akkor a saját álmában van
2. ha felborul akkor vagy valaki más álmában van, VAGY ébren
9/10
Bogoj 2012 máj. 02. - 09:00:07 9/10 Előzmény Kulcskészítõ
(1814/2206)
"2.Mindenkinek, aki álomvilágba lép, szüksége van egy totemre, amit csak a tulajdonos érinthet. A tulajdonosa ismeri a müködését, ezért megbizható. Cobb egy totemmel dolgozott ami nem volt sajátja, hanem az elhunyt feleségéét használta. Ez pedig teljesen megbizhatatlanná tette a totemet."

pont ezért NEM megbízhatatlan cobb totemje. már a kezében van, kitapasztalta, ismeri.
a totemet (ahogy írtad) azért nem szabad másnak odaadni, nehogy az a más kiismerje. cobbnak erre bõven volt ideje, ezáltal mall totemje immár az övé lett, teljesen megbízhatóan...
10/10
BLM 2012 ápr. 30. - 18:09:27 10/10
(1813/2206)
Én nem így fogalmaznék, hogy bent ragadt.
Az egész film egy álomvilág megfilmesítése...
10/10
whitehill 2012 ápr. 30. - 14:40:53 10/10 Előzmény Bogoj
(1812/2206)
""amikor ránézel a totemedre, tudhatod, hogy nem valaki másnak az álmában vagy"
ez a 34. percben hangzik el, és arthur mondja ariadnenak..."

igen, és? ezt én is tudom, pont azért írtam, hogy valszeg bent ragadt.
10/10
BLM 2012 ápr. 27. - 18:39:55 10/10
(1811/2206)
Elárulok egy titkot!
Én sem vagyok pedagógus!:-D
10/10
Kulcskészítõ 2012 ápr. 27. - 18:35:32 10/10
(1810/2206)
Eltaláltad. Nem vagyok pedagógus.
Csak egy hülye ügyész, és szeretem megmagyarázni a dolgokat :-)))

Véleményem szerint viszont nincs a világon semmi baj egy ilyen kiterjedt elemzéssel, mivel semmi nem garantálja, hogy igazam van, ergo mindenki megalkothatja a saját magyarázatát a filmet illetõen.
10/10
BLM 2012 ápr. 27. - 16:06:09 10/10 Előzmény Kulcskészítõ
(1809/2206)
Ügyes!:-)
Én pont ezt NEM akartam megírni...
Mint mondtam, nem szájbarágós film és gondolkodásra kényszerít mindenkit.
Te nagyon segítõkészen megírtad, amire kíváncsiak azok, akik nem értik, hogy mirõl van szó.
Nem vagy jó pedagógus:-( Gondolom, nem is vagy az.
Lehet úgynevezett "kampókat" használni, de meg kell hagyni mindenkinek, hogy magától jöjjön rá a dolgokra és ha tévednek, az sem biztos, hogy tévedés, csak másképpen értelmeznek bizonyos dolgokat:-)
Ez nem baj, hanem inkább jó!

Amúgy, egyetértünk!:-) Már abban, ahogy a filmet értelmezted...
10/10
Kulcskészítõ 2012 ápr. 26. - 23:52:06 10/10
(1808/2206)
S P O I L E R ! ! !

Cobb (DiCaprio) nem volt ébren a filmben, végig álmodott. Az egész film álom.

1. A film eleje. Elõbb a Váróban, majd Saito palotájában, aztán annak titkos lakásában vagyunk. Hol ébrednek fel a csapat tagjai és Saito? Egy vonaton? Hogy kerültek oda? Emlékezzünk, az álmokba csak belecsöppenünk, de nem emlékszünk rá, hogyan kezdõdött.

2.Mindenkinek, aki álomvilágba lép, szüksége van egy totemre, amit csak a tulajdonos érinthet. A tulajdonosa ismeri a müködését, ezért megbizható. Cobb egy totemmel dolgozott ami nem volt sajátja, hanem az elhunyt feleségéét használta. Ez pedig teljesen megbizhatatlanná tette a totemet.

3.Amikor belépsz az álomvilágba, két alapvetõ tényezõt kell figyelembe venni. an az álmodó és az alany. Az “álmodó” az a személy, akinek belépnek az elméjébe, mig az “alany”, aki megtölti azt a tudatalattijával. Az egész történetben, mindegy, hogy éppen ki volt az álmodó és ki az alany, de Mal, Cobb halott felesége valahogy mindig megjelenik. Példák: a film elején az tudjuk hogy Arthur álmában vagyunk, az alany pedig Saito. Miért jelenik meg Mal? További bizonyitékok, arra, hogy végig Cobb tudatalattijával van dolgunk: az elsõ szinten, Yusuf álmában, az esõs városban egyszer csak beüt a vonat. Mit keres Yusuf álmában Cobb tudatalattija? Ott kizárólag Yusufnak kellene álmodnia és Fischer tudatalattija lehetne jelen. A vonatra csak egy magyarázat van: Cobb az alany az egész történetben. A lentebbi szinteken ugyanez a helyzet: Arthur, illetve Eames álmaiban szintén végig ott van Mal.
Még egy rövid példa: Ariadne amikor elõször lép be Cobb álomvilágába, beoson abba a szobába, ahol Mal öngyilkos lett, és pontosan úgy lép a törött borospohárra, ahogyan Cobb is tette annak idején. Ugyanazokat a lépéseket teszi, mint Cobb. Miért? Honnan tudja? A válasz egyértelmû: Ariadne projekció, Cobb tudatalattijának egyik kivetülése.

Itt nem arról az Eredet-rõl van szó, hogy elültetik a cég feldarabolásának ötletmagját. Az incepció, amit tulajdonképpen mi látunk, az az, ahogyan Cobb, vagyis inkább a tudatalattija megcsinálja önmagának az incepciót. ("A lélek vágyik a megbékélésre, a katarzisra" ahogy ez el is hangzik a filmben). Cobb az egész filmben alszik. Mi a saját incepcióját látjuk. Cobb legnagyobb bánata hogy mielõtt megszökött, nem láthatta a gyerekei arcát. Haza már soha nem mehet, a gyermekeit csak álmában láthatja. Az incepció, amit be kell ültessen saját agyába olyasvalami kell legyen, ami, mintha saját magától jövõ ötlet lenne. Biztositékot kell érezzen arra, hogy a valóságban láthatja arcukat. Ahhoz, hogy a valóságban ez megtörténhessen, vissza kell térjen az USA-ba, anélkül, hogy letartóztatják. Ehhez pedig egy igen befolyásos személy segitségére van szüksége. Ahhoz azonban, hogy a segitséget megkaphassa, el kell végeznie egy munkát ennek a befolyásos embernek. Ez tiszta, logikusan felépített gondolatmenet. De Saito nem valós személy, õ is csak projekció, Cobb tudatalattijának egyik kivetülése. Csak egy példa a sokból erre: Saito megjelenik Mombasában, pont abban az utcában és abban a pillanatban, amikor a leginkább szükség van rá. Hogyan került oda? Honnan tudta?
Az elménk, amikor álmodik egyszerre teremt és vesz részt az alkotásban, mintha csak nézõ volna. Cobb tudatalattija szülte az összes szereplõt a filmben, akik kevés kivétellel, mind projekciók voltak, nem valós személyek. Mi a következtetés? A figurák hátterének kidolgozatlansága tudatos, mert nincs is hátterük, mert nem valós személyek, mert csak kivetülések. Ezzel szemben, Cobb azt is mondja, hogy beszélgetve a projekciókkal, meg lehet ismerni az alany tudatalattiját, vagyis a jellemét, a titkait. Mi végig Cobb projekcióval foytatott párbeszédeket kapunk, ergó Cobbot megismerjük, mert tudatalattijának kivetülései leirják minden titkát, félelmét.
A befejezést meg kell érteni: Cobb megpörgeti a totemet, de nem várja meg, hogy eldõljön. Nem érdekli, hogy a valóságban van-e vagy sem. Még arról se esik szó, hogy az incepció sikeres volt-e vagy sem, de nem is lényeges. Meglátja a gyermekei arcát, ez számít.
Amin még érdekes elgondolkozni: miért mondja Michael Caine Cobbnak, hogy térjen vissza a valóságba? Miért mondja a válaszában Cobb, hogy nem teheti, mert csak igy van esélye újra együtt lenni a gyermekeivel? A szobában, ahonnan leugrott Mal, miért a szemközti ablakban áll? Miért mondja azt Cobb neki, hogy jöjjön be, ha õ a túloldalon van? Miért van ugyanúgy berendezve a szemközti szoba, ahogyan az, ahova Cobb lép be? (Vannak, akik azt mondják, U alakú a szoba, de ez nem látszik). Miért tûnik úgy minden - az épületek, az utca - mintha egy álomban lennénk? Miért jön Saitó az incepció gondolatával Cobbhoz, amirõl csak Cobb tudja, hogy lehetséges? Miért mondja azt a Váróban az öreg Saitó, hogy egy elmosódott álomban látott valakit, akit nagyon furcsa gondolat foglalkoztatott? Miért mondja rögtön az ezt követõ képsorban Cobb, hogy a gondolat a legellenállóbb parazita? Yusuf pincéjében az öreg miért csak Cobbra néz, amikor azt mondja, az ott álmodókról: "az álmukat hiszik a valóságnak. Ki gyõzhetné meg õket az ellenkezõjérõl?" Mi is annak a cégnek a neve, ami Cobbot üldözi az elrontott akció miatt? Cobbol? Véletlen hasonlóság Cobb nevével? Vagy a lelkiismeret-furdalását hivatott jelképezni azért a sikertelen beavatkozásért, ami a felesége halálát okozta? Vagy ott van a zárójelenetek egyike: Mal és Cobb ismét találkoznak a Váróban. Mal miért mondja azt, hogy nem érzed úgy, mintha a rendõrség, meg titkos cégek lennének a nyomodban?Mi a válasz mindezekre kérdésekre?

Az is árulkodó, amikor Ariadne rálép a törött pohárra, csakúgy, mint korábban Cobb, Mal pedig hátrafordul, és nincs semmi meglepetés az arcán. Csak annyit kérdez, "Te mit keresel itt?" Mintha mindig is ismerte volna Ariadne-t. Nyilván, hiszen õ sem más, mint Cobb egyik kivetülése.

De már maga az alapötlet is álmodozás-gyanús. Gondolkodjunk Cobb fejével. Haza szeretnék menni a gyerekeimhez. Ehhez egy nagyon befolyásos, gazdag ember kellene. Mi lenne, ha egy ilyen gazdag ember azt kérné tõlem, ültessek el egy gondolatot valaki fejében? A világ legkeményebb munkája, bármit kérhetnék cserébe. Akár azt is, hogy hazajussak.
És íme, kész az ön-incepció.

És még egyszer, figyeljünk a hátterek kidolgozatlanságára. Igazából senkirõl nem tudunk semmit. Oké, Cobb a fõszereplõ, a többiek csak mellékszereplõk, de még ahhoz képest is gyanúsan nulla háttérrel bírnak - hiszen projekciók.
A legjobb példa erre Saito. Honnan jött, mi az õ háttere? Kulcsfigura a sztoriban, hiszen õ ajánlja a munkát, és mégis... ki õ? Bankár, üzletember, maffiavezér, politikus? Honnét tudhatna arról, hogy lehetséges a gondolat-beültetés? Mindez nem számít, nincs jelentõsége, mert csak álom az egész. Õ a nagyhatalmú, pénzes figura, Cobb vágyálma, aki mindent el tudna intézni, aki által visszajuthatna az USA-ba.
10/10
BLM 2012 ápr. 26. - 22:29:26 10/10
(1807/2206)
Ne haragudj!
Nem segíthetek:-(
Rád bízták ennek eldöntését (megoldását)...