10/10
<FearOfTheDark> 2008 okt. 22. - 22:40:15 10/10
(124/424)
Két szóval a lényeg: fantasztikus film! :)
filmbolond 2008 okt. 22. - 22:29:01 Előzmény James Dean
(123/424)
Nem értelek benneteket. Ebben a filmben örök értékek vannak és teljesen mindegy, hogy a film végén felállnak a dobogóra, vagy ûrhajós ruhába öltöznek és felszállnak a levegõbe.

De nem akarok senkit meggyõzni. Nekem tetszett és éppen a második fele, mikorra kifejlõdött a dráma.
9/10
fuge7 2008 okt. 22. - 22:18:45 9/10
(122/424)
nagyon jó volt újranézni... féltem, hogy nem fog annyira tetszeni, mint amennyire 15 évesen tetszett, de ugyanolyan jó volt! :D
az ilyen tanár az igazi tanár, mint akit Robin Williams megformált. szabadelvû, és nem a könyvet magoltatja a diákokkal, hanem önálló gondolkodásra tanít. ez mindennél fontosabb.
10/10
Gabriella54 2008 okt. 22. - 20:51:21 10/10
(121/424)
Valamit nagyon tud ez a film, ha közel 20 év múltán is ilyen vitákat vált ki!
Ráadásul nekem volt is ilyen (legalábbis nagyon hasonló!) tanárom, mint akit Robin Williams formál meg - mindmáig nagyon sokat köszönhetek neki.
hecsedli 2008 okt. 22. - 20:49:39
(120/424)
Valamiért nagyon nem kedveled ezt a filmet és nagy elánnal kritizálod. Rendben. Akkor nézzük:

"a forgatókönyv nem elég feszes, nincsenek igazán erõs karakterek, s épp emiatt a film kénytelen egyértelmûen és kizárólag Robin Wiliams játékára építeni."
Mosolyogni való tévedés. Nagyon erõs karakterek vannak benne, tanárok, diákok egyaránt. Az igaz h Williams nagyon erõteljes szerephez jutott de a többiek összeségében jól ellensúlyozzák a tényleg nem szokványos tanárt és módszereit. A forgatókönyv gyengéit, erényeit csak a történet ismeretében, mondanivalójának befogadása esetén lehetséges megítélni. Nézd újra, sokszor!

A nagy tragédia "nincs alátámasztva, a történet menetébõl nem következik logikusan, olcsó, hatásvadász megoldás.
De már elõtte is vakvágányon megy a film jó ideje."
Olcsó, elfogult nézõpont. Egy teljesen kifejlett apa-fiú rivalizálás, komplexus tárul fel a nézõ elõtt. Háttérben egy teljesen megalázkodó anyával. Gondolj bele.

"manapság egy padra fölállással nem sok eredményt lehetne elérni - ami mellesleg filmben is elég hollywoodi megoldásnak."
A film húsz éve készült. A manapság az most van. A padra fölállás, vagy bármi más, nagy jelentõséggel bír. Vagy van szolidaritás, vagy nincs. Ez ilyen egyszerû. Peter Weir-rõl meg annyit, ha valaki nagyon nem szereti a Hollywood-i effekteket, akkor pont az õ filmjeit kell nézni. A nagyon jó filmek katarzist adnak, kell hogy ilyet kínáljanak, de ezt ne vegyük már egy kalap alá a valóban olcsó, könnyfakasztó Hollywood-i poénokkal.
5/10
James Dean 2008 okt. 22. - 20:04:59 5/10
(119/424)
"a sztori kissé kusza lesz és a befejezés is elég vegyes érzelmeket vált ki
Ez így elég általános; mire gondolsz pontosan?

++ Az öngyilkosságra - ha lehet egy spoilert elhelyezni.
Nincs alátámasztva, a történet menetébõl nem következik logikusan, olcsó, hatásvadász megoldás.
De már elõtte is vakvágányon megy a film jóideje, a muníció (azaz az alaphelyzet adta elõny) hamar elfogy.

"Az ember várja a drámát, de az sohasem jön el - két óra is kevés ahhoz, h igazán közel kerüljünk bármelyik fiatal karakterhez."
Nekem sikerült, de ezen nem veszünk össze, nincs olyan alkotás, mely mindenkit megérintene.

++ Így van. Jó régen láttam, de nem fogott meg igazán, mert a filmbõl hiányzik az a fajta dráma, ami túlmutat a vetítési idõn.
EZ egy tipikusan olyan film, amit szeretne az ember jobbnak látni mint amilyen; mert (diákkori) önmagunkat akarjuk felismerni a karakterekben és mi is ilyen tanárra vágyunk, mint amilyet Robin Williams formál meg.
De még ez sem elég indok arra,h beismerjük: a film a jó alapötleten nem tud túllépni, a készítõk nem aknázzák ki a benne lévõ potenciált.

"nemcsak hogy megmosolyogtatónak, de teljességgel hatástalannak is tûnnek mai szemmel"
Ne mai szemmel nézd; azt ugyan nem tudom, mennyire hiteles a korszak és a társadalmi közeg ábrázolása, de ha hiteles - legalábbis közel van hozzá -, könnyen el tudom képzelni, hogy ez a pedagógiai módszer hatásos volt, ha másért nem is, hát lázadó szokatlansága miatt.

++ Mondjuk ezt utólag. Innen Magyarországról.
És lázadónak azért érezzük, mert a filmben így ábrázolták a hatást, amit a tanár kifejt a módszereivel. Dehogy valóban így történt volna a valóságban? Ez kétséges.


AZ viszont biztos, h nem véletlen, h a szerzõ pont ezt a korszakot választotta ki a története idõpontjának, hisz a "lázadás" eszközeit így kellõképpen egyszerûvé tehette: manapság egy padra fölállással nem sok eredményt lehetne elérni - ami mellesleg filmben is elég hollywoodi megoldásnak.
10/10
pupac80 2008 okt. 22. - 19:32:56 10/10
(118/424)
CSÚCSSZUPER FILM! ÖRÖK! KÖTELEZÕ MEGNÉZNI! :)
5/10
James Dean 2008 okt. 22. - 19:26:34 5/10
(117/424)
Csalódás ez a film, messze elmarad attól, amit a téma s a szituáció magában hordozott.

Ennek fõ okai, h a forgatókönyv nem elég feszes, nincsenek igazán erõs karakterek, s épp emiatt a film kénytelen egyértelmûen és kizárólag Robin Wiliams játékára építeni, aki bármilyen jó színész is, csak nehezen tud elvinni egyedül egy hosszú, nagy klélegzetûnek szánt mozifilmet.

Nem is sikerül neki, h õszinte legyek.

A fim "leül" a második felére, és a történet írója sem találja, h miként kéne továbbszõni az eseményeket, a sztori kissé kusza lesz és a befejezés is elég vegyes érzelmeket vált ki.

Az ember várja a drámát, de az sohasem jön el - két óra is kevés ahhoz, h igazán közel kerüljünk bármelyik fiatal karakterhez. AMi pedig a Robin Williams által megformált tanár pedagógia módszereit illeti, nos azok nemcsak hogy megmosolyogtatónak, de teljességgel hatástalannak is tûnnek mai szemmel.
wmitty 2008 okt. 22. - 19:21:37
(116/424)
bocsánat, Tordy Géza az elõbbi bejegyzésben a helyes írásmód, eltévesztettem
wmitty 2008 okt. 22. - 19:19:49
(115/424)
Nem tudom, készült-e a filmhez "új" szinkron, de amivel anno a moziban láttam, szerintem kitûnõ volt.
Már az megadta az alaphangot és jelezte is, hogy Robin Williams ezúttal nem "nanu-nanu", hogy Tordi Géza volt a magyar hangja. És minimum kitûnõ, de inkább azt mondanám, csodálatos.

Ám kapcsolódik ehhez egy furcsa, kellemetlen élményem. Egyszer, nevezett magyar színész színházi rendezése alkalmával, újságíróként interjút kellett készítenem vele.
Hogy valamiképp elkezdjem, tényleg szívbõl jövõen gratuláltam neki: hogy talán emlékszik, egyszer volt egy szinkronszerepe, az egész családunkkal imádjuk, és örülök, hogy ezt elmondhatom neki.
Váratlanul reagált (késõbb hallottam, ez a színészek nagy részére jellemzõ): felháborodott, hogy "egy szinkron miatt" merem felemlegetni az õ színészi múltját... Kikéri magának! Zavartam próbáltam hozzátenni, hogy természetesen "élõben" is szeretjük és tiszteljük, emlékszünk pl. a Kõszívû ember fiaiból rá... erre még jobban kiakadt, hogy egy film az semmi a színházhoz képest! Peddig hogy õ miket játszott színpadon. Ekkor kénytelen voltam jelezni, hogy a hatvanas-hetvenes-nyolcvanas években nem láthattam õt a budapesti színpadokon, mert nem éltem, illetve kisgyerek voltam, és nem a fõvárosba születtem... Kínos volt, mit mondjak.

De a lényeg a lényeg: szerintem csodálatosan szinkronizálja.
aboriginal 2008 okt. 22. - 18:36:05
(114/424)
Egyetértek. Pedagógusoknak, diákoknak egyaránt fontos. És ki nem tartozik ezek közé? Életünk bizonyos szakában mindannyian megtapasztaljuk ezt - a katedra egyik vagy másik oldalán.
Angolul tanulóknak is tudom ajánlani. Egy DVD kell hozzá eredeti hanggal, no meg jó adag lelkesedés.
10/10
csibilla 2008 okt. 22. - 18:07:59 10/10
(113/424)
Szuper jó film :) Én a pedagógusoknak kötelezõvé tenném a megnézését :)
10/10
Gabriella54 2008 okt. 22. - 15:31:21 10/10
(112/424)
Ott a helyem a tv elõtt! Ez és a Halászkirály legendája a kedvenc RW-filmjeim - meg persze a Jó reggelt, Vietnam (de szigorúan feliratosan, az iszonyat magyar szinkron nélkül!)
marky 2008 okt. 22. - 14:59:34
(111/424)
Ez jó ízlésre vall! Szereted ezt a filmet és Diggert is. Inkább Digi! :) Én is menék, de ucssó pillanatban beleszólt az élet....a munka.
Az év mixe by Digweed:
http://www.megaupload.com/?d=LI1IJAWN
Jól elkanyarodtunk a filmtõl de sebaj :)
10/10
Dr.Genya 2008 okt. 22. - 14:55:38 10/10
(110/424)
Williams itt nyújtotta a legjobbját - a legjobb helyen.
9/10
Romicã 2008 okt. 22. - 10:48:05 9/10
(109/424)
A legjobb film, amit Robin Williamsszal láttam, azelõtt tehetségtelen színésznek láttam Õt.
PetYork 2008 okt. 22. - 10:43:52
(108/424)
ááááááááááá...nem hiszem el, hogy ma este lesz ez is, ugyanis John Digweed jön a Studioba játszani. Most mit csináljak? Fantasztikus ez a film 10 éve láttam elõször-viszont Digweed is egy kiváló dj-a progressive szcéna atyja.
Felveszem azt hiszem.
donton 2008 okt. 22. - 08:50:24
(107/424)
Zsu!
...akkor mi vagy osztálytársak voltunk, vagy mindenhol megnézették ezt a filmet irodalomórákon 15 éve! :)
Teljesen véletlenül nem egy fiatal irodalomtanárról van/volt szó, egy kereskedelmi szakközépiskolában?

...a film tényleg megrázó élmény. Valószínû éretlen voltam egy kicsit, mert ha jól emlékszem másodszorra talált meg nagyon!
Egyetértek a "minden tininek kötelezõ" jelzõvel.
...s csodával határos módon egy jó film, amit nem hajnali órában adnak!
10/10
obertzsu 2008 okt. 22. - 07:14:05 10/10
(106/424)
15 éve láttam elõször ezt a filmet, irodalomórán a középiskolában. Nem volt kötelezõ megnézni, 7.-8. órán vetítették és aki akart, maradhatott. Én egy osztálytársam javaslatára maradtam - nem bántam meg. Életemben még olyan felszabadítóan nem bõgtem, mint ez után a film után. Azóta talán 2x láttam, de nem kopott meg a mondanivalója számomra. És még mindig nagyon jót tudok bõgni rajta. :)
10/10
Dr.Genya 2008 okt. 21. - 16:48:23 10/10
(105/424)
Kamaszkorom egyik legmeghatározóbb filmélménye.Kevés film volt rám ilyen elementáris hatással.Ha van kötelezõ film a tinik számára,akkor ez az.