strangerr 2008 jan. 03. - 22:41:01
(27/227)
Nem törvényszerû, hogy az állam rossz gazda. De nálunk itt van egy a Kádár rendszerbõl örökölt, majdnem érinthetetlen állami szektor. Ebben a szektorban majdnem 300 ezer ember dolgozik. Szerinted mennyi idõbe telik ennyi ember szemléletét megváltoztatni? Akik ráadásul absz ellenérdekeltek abban, hogy bármi is változzon.
strangerr 2008 jan. 03. - 22:36:42
(26/227)
Persze, hogy nem a járulék az alacsony. A kiadás a magas. Miért magas?
Elsõsorban három okból: aktív kórházi ágyak száma jóval nagyobb, mint nyugaton. A mai rendszer abban érdekelt, hogy minnél többeket, minnél tovább kórházba fektessen. Egyrészt abból megy a zsebbe, másrészt akkor lehet az OEP-tól lenyúlni a sok pénzt. Számoltak már el férfinál is nõgyógyász kezelést...
Iszonyat pénz ment el gyógyszerártámogatásra (389 milliárd ha jól emlékszem). Ez a gyógyszergyártóknak és az õket kiszolgáló orvosoknak valóban tökéletes rendszer...
Három: az a több százezer ember aki úgy veszi igénybe a szolgáltatsát, hogy van jövedelme, de nem fizet járulékot.
Hát fõleg ezek miatt lett iszonyat hiány.
avanger 2008 jan. 03. - 22:33:13
(25/227)
De meddig jár? Erre csak akkor lenne garancia a jövõben is, ha mondjuk ezt egy 2/3-os törvény, garantálná, vagy az alkotmányban lenne rögzítve. De egy sima feles törvény bármikor átszabható, ha az érdekek úgy kívánják!
avanger 2008 jan. 03. - 22:29:01
(24/227)
De miért törvényszerû, hogy az állam rossz gazda? Hogy lehet, hogy azok a vezetõk, menedzserek...stb akik kintrõl jönnek magáncégektõl, ahol egyébként kiválóan teljesítenek, az állami szektorban egyszerûen képtelenek eredményesek lenni. Gyanítom, hogy az lehet az ok, hogy nem szakmai döntések születnek, hanem sokszor beleszól a politika.
De szakmait írtam, nem üzletit. Szándékosan.
strangerr 2008 jan. 03. - 22:27:45
(23/227)
Szia!
Az alapellátás ugyanúgy jár ezután is mindenkinek. Tehát annak is aki nem fizet járulékot (tanuló, nyugdíjas, munkanélküli stb.)Az Õ ellátásukat a közösbõl fizetjük. Mint eddig.
9/10
anyoca38 2008 jan. 03. - 22:24:28 9/10
(22/227)
Sziasztok.
Igen ráfér,elismerem,de gondoljuk csak végig....
Én egy 41 éves nõ vagyok,3.gyerekem még kicsi.
A kutya nem vesz fel dolgozni.
Mibõl fizessek tb-t ha arra vagyok rászorulva,hogy a párom tartson el.De aki hajléktalan,és sokan közülük önhibájukból(tisztelet a kivételnek)nem kell fizetniük,mert ugye nincs mibõl.
De nekik jár az orvosi ellátás,mig ellenem apeh vizsgálat indulhat,hogy miért is nem fizetek.
Hmmm.
Én se tudok fizetni,de én meghalhatok nyugodtan.
Végülis rossz döntést hoztam ugyebár,mert inkább a gyermekeim tanittatom minden fillért erre szánva és nem italra költöm.Nem herdáljuk el nehezen felépitezz otthonunkat,hát fizessünk ingatlanadót is (albérlet,hogy az adózott pénzünkbõl keservesen épitett otthonunkban élhessünk)
Tehát a film lényege akkor ugye nem is arról szól,hogy ha szegény vagy de tisztességes,megdögölhetsz,családostól,de ha gazdag vagy különszoba és minden legkorszerûbb gyógymód jár.....
avanger 2008 jan. 03. - 22:23:46
(21/227)
Szerinted azért van hiány mert nem fizetünk eleget? Szerintem aligha. Egyébként senki nem állítja, hogy jó így ahogy van. Biztos, hogy átalakításra van szükség. Ja és azt gondolod, hogy nem fogják fokozatosan emelni a járulékokat egyébként is? Ez elkerülhetetlen lesz.
strangerr 2008 jan. 03. - 22:23:20
(20/227)
Részben egyetértek. Abban nem, hogy az állam=kormány. Az állam minden kormány alatt rossz gazda volt, tök mindegy, hogy hívják a minisztereket. A központi költségvetési és a TB szerveknél majdnem 300 ezer ember dolgozik... ennyi ember hatékonyságára/munkájára elég kevés befolyása van bármilyen kormányzatnak... és akkor még nem beszéltünk az önkormányzatokról, ami ennek több mint háromszorosa
strangerr 2008 jan. 03. - 22:17:14
(19/227)
Bocsánat, hogy itt offolok... de csak tudatosodjon: az egészségbiztosítási alap hiánya 2006-ban 500 milliárd Ft volt. Nem a kiadása, hanem a HIÁNYA. Ennyit kell(ett) volna a közösbõl még belerakni a befizetett járulékokon túl. Na most az napi 1,3 milliárd Ft... azaz óránként 57 millió Ft... azaz PERCENKÉNT majdnem 1 millió Ft... a közösbõl... ha valaki ezekután azt szeretné, hogy ez maradhon, hát... no comment
avanger 2008 jan. 03. - 22:13:05
(18/227)
A törvény valóban nem a jenki modellrõl szól. De mint tudjuk a törvény késõbb folyamatosan módosítható. Ez talán nem demagógia. Meg kell vizsgálni, hogy más területeken, hogyan viselkednek a biztosítók, amikor fizetniük kell. Talán ez sem demagógia. A magyar öszvér modell nagyon hasonló a szlovákoknál már mûködõ biztosítási modellhez. Meg kell nézni, ott milyen eredménnyel járt. Annyira jól mûködik, hogy most gondolkodnak azon, hogy vissza kellene csinálni. Ha nem hiszed nézz utána. Talán ez sem demagógia. Ha annyira magántõkét akarnak bevinni az egészségügybe, akkor miért nem engedik be a magáncégeket, de az OEP mellett. Egyébként a kanadai, angol, vagy francia modell kiválóan mutatja, hogy bizony mûködõképes lehet az állami egészségügy, és mégcsak nem is mennek csõdbe. Egyébként ha a mindenkori kormány azt mondja, hogy az állam rossz gazda, akkor azzal saját magát minõsíti!
Spedi 2008 jan. 03. - 22:04:37
(17/227)
Hát, a film jó! És ez már biztos! Az is biztos, hogy az eü-re ráfér egy kis átalakítás! Sajnos tapasztaltam.
tranceident 2008 jan. 03. - 22:03:24
(16/227)
A szlovakiai egeszsegugyi modellhez egyebkent csak annyit, hogy egyreszt semmi koze a bevezetesre kerulo magyar modellhez, masreszt nem kell mindent elhinni a medianak. A rendszerunk nem tokeletes, de itt tenyleg kialakult egy verseny a biztositok kozott (egyebkent 2 kozuluk allami), itt tenyleg nem valogat(hat)nak a kliensek/biztositottak kozott es erezhetoen igyekszenek tobbet nyujtani, mint a konkurencia. Nem lett rosszabb, mint a regi teljesen allami rendszer...
Mellesleg problema mostanaban eppen a legnagyobb allami biztositoval van, amely allitolag nem hajlando az orvosok altal kert osszegeket juttatni...
10/10
zsouzs 2008 jan. 03. - 21:21:18 10/10
(15/227)
..véletlenek pedig ugye nincsenek strangerr:-)

Bizony, ha valaki venné a fáradtságot és magát a tv-t is tanulmányozná, akkor nagyon hamar rájönne, hogy tényleg semmi köze.
Persze egyszerûbb jönne itt(is) hinteni a demagóg rizsát: hogy "valami ilyesmit..."
strangerr 2008 jan. 03. - 21:12:07
(14/227)
A film valóban jó, csak semmi köze ahhoz amit nálnuk készülnek bevezetni. Milyen véletlen, hogy pont most adják le...
Spedi 2008 jan. 03. - 21:09:06
(13/227)
Hát nem tudom milyen lesz az új biztosítási rendszer, de a jelenlegi sem a kor követelményeit tükrözi. DW-t én is szeretem, és olyan jókat mondtatok a filmrõl, hogy megnézem!
rikymeister 2008 jan. 03. - 19:14:59
(12/227)
Ja, igen a wc papír. Anno, amikor éttermet vezettem, nagyjából egy 12-es csomag elfogyott 1 nap alatt. Nem használták, lopták.
A kórházakban sem feltétlenül a pénzhiány az oka annak, hogy hiányzik.

Nézd meg a filmet, nem fogsz csalódni. Jó szórakozást.
rikymeister 2008 jan. 03. - 19:09:38
(11/227)
Ha nem láttad, honnan tudod, hogy nincs okunk besz*rni?
Tökéletes példa a film arra, hogy mit akarnak itthon megvalósítani. Szívszorító és elgondolkoztató hogy mi történik, ha csak a pénz alapján döntenek egy emberéletrõl. Nagyon jó szerintem a film, bár én valamilyen szinten elfogult vagyok, mert engem mindig meg lehet fogni, ha egy gyerek életérõl van szó.
thallin 2008 jan. 03. - 17:24:34
(10/227)
Az, hogy van-e WC-papír a kórházakban, az nem attól függ, hogy van-e rá pénz, hanem hogy ellpják-e egyes betegek... Hidd el, tapasztalatból tudom. És nem hiszem, hogy sok jóra számíthatunk az új biztosítós rendszerrel. Legalábbis ha úgy kezdõdik a dolog, hogy az állam csak akkor szállhat a rendszerbõl, ha legalább akkora értékû üzletet ajánl cserébe, mint ez volt, akkor nem bízom a sikerben. Mert ennél nagyobb biznisz nincs a világon. Az emberek egészségébõl nem lehet üzletet csinálni. Egyébként a filmet láttam már, és nekem nagyon tetszett. Ezt bizonyítja az is, hogy most megint megnézem...
erdling 2008 jan. 03. - 16:46:32
(9/227)
kíváncsi lettem a filmre

a többiztosítós modell is mûködhet, németországban legalábbis ez látszik, igaz, idehaza semmi sem úgy valósul meg, ahogy el lett tervezve (ez viszont akár jót is jelenthet, hehe)
az biztos, hogy ami van-volt azt érdemes lecserélni
petej 2008 jan. 03. - 15:38:45
(8/227)
Igazad van: nem amerikai modell lesz - annál rosszabb...
A WC-papír nem biztosítási modell, hanem kultúra kérdése.