M E 2009 aug. 28. - 11:11:09
(149/189)
Megnézném, mert Colin Firth a kedvencem, de az a bajom vele, hogy szegény Vermeerrõl, akirõl tudjuk, h családcentrikus és vallásos volt, kitalálják ezt a félrelépõs sztorit, és persze mindenki azt hiszi, hogy igaz.
Állitólag egyébként a lányait festette meg modellként általában, és az ominózus képen is az egyik lánya látható.
Ennyit Vermeer védelmében.
morello 2009 aug. 28. - 09:33:03
(148/189)
nekem tetszett a film
a.n.g.e.l. 2009 aug. 25. - 09:40:34
(147/189)
Nagyon jó film:)Engem a zenéje fogott meg.9/10
Egy a sokból.. 2009 júl. 08. - 11:03:51
(146/189)
Köszi :D, nyárra pedig beiktatom a könyv elolvasását is .. :D
9/10
1asokközül 2009 jún. 28. - 08:47:36 9/10
(145/189)
Nagyon szép film, a könyvet is elolvastam igaz csak utólag, de nem bántam meg!
fresia 2009 jún. 23. - 10:08:25
(144/189)
Ha valakit közelebbrõl is érdekel a téma, a napokban olvastam el Luigi Guarnieri: Vermeer kettõs élete c. könyvét.
Nagyon érdekes. :)
Vermeer- t a mûvészettörténet legtitokzatosabb festõjének mondják.
A "delfi szfinx"- nek titulálják és a Leány gyöngyfülbevalóval c. festményét észak Mona Lisa- jának nevezik.
De ez a könyv nem csak Vermeer- rõl és errõl az alkotásáról szól.
Az l930- as években egy sikertelen holland festõ meggazdagodott azon, hogy Vermeer képeket hamisítva próbált bosszút állni kritikusain.
Kicsit jobban megismerjük belõle Vermeer életét, mûvészetét, korát, a képhamisítás technikáját.
Történelmi és irodalmi lecke is egyben: felvillan benne Hermann Göring és Proust alakja.
Engem nagyon lekötött, érdekes "véletlennek" tartom, hogy - egy másik könyvet keresve - erre akadtam a könyvtárban. :)))
Csak ajánlani tudom. :)
Rika 2009 jún. 23. - 00:16:24
(143/189)
Na ez egy jó film.
A csaj gyönyörû, a hangulat varázslatos, egy helyben ülve végig tudtam és akartam(!!! késõ este!!!) nézni. A festõ mindig is egyik kedvencem volt:)
Egy a sokból.. 2009 jún. 22. - 23:59:52
(142/189)
Nagyon szép film, kiváló kosztümökkel, mindenkinek csak ajánlani tudom..9/10

Megjegyzés: Nagyon jó tõrténetet kreáltak a képhez, bár tudomásom szerint nincsenek pontos adataink arról, hogy ki van a képen, s milyen úton - módon készült, mi a háttere..
phoebe46 2009 máj. 04. - 20:58:50
(141/189)
Ezekhez a regényekhez még nem volt szerencsém. Én a Hulló angyalokat olvastam el a hölgytõl többször is. Szerintem az sem épp középszerû. Érdemes legalább egyszer végigolvasni. Annyira ügyesen szerkesztett regény, nem hagyja magát letenni :)
Cordelia 2009 máj. 04. - 20:20:54
(140/189)
A hozzászólásod hatására olvastam el a Kék szüzet. Egy ismerõsöm azt állította ugyanis, hogy a "Lány.." Tracy Chevalier legjobb regénye, a többi közepes. Hát nem volt igaza, de nagyon. A Kék Szüz annyira jó volt, hogy alíg vártam, hogy végre leülhessek olvasni. Nem vettem levegõt. Nem hagytam ki egy sort sem. Csodálatos volt. A hangulata, a történet, a jellemábrázolás, minden. Most is a hatása alatt vagyok és gyakran megsimogatom a borítóját.
Skanoja 2009 ápr. 14. - 15:43:13
(139/189)
Igazából sok újat nem tudok írni így végigolvasva a hozzászólásaitokat...
a képek gyönyörûek, Colin fantasztikus színész, nagyon tetszett a játéka, és Scarletté is, pedig én sem voltam eddig annyira oda tõle. De mindenképpen nagyon jó volt ahogyan eljátszották azt a furcsa kapcsolatot és vonzalmat, ami kettõjük között volt, és nem bontakozhatott ki.
nagi 2009 ápr. 14. - 11:56:36 Előzmény zee944
(138/189)
Igen, sztem is hihetetlenül erõs az atmoszférája. De errõl már áradoztam korábban...
sarlotti 2009 ápr. 13. - 00:09:32 Előzmény zsouzs
(137/189)
Tökéletesen egyetértek! :) Gyönyörû, bármikor megnézem újra, nem tudom megunni! :) És nagyon jók a színészi alakítások is benne!
10/10
cicelle74 2009 ápr. 12. - 23:35:04 10/10
(136/189)
Tökéletesen egyetértek. Az a lehetetlen nyúl már amúgyis napok óta szúrja a szememet. Rémület!
10/10
Diablo72 2009 ápr. 12. - 23:21:21 10/10
(135/189)
Ha a kezelõpultnál ülhettem volna biztosan kivettem volna a záróképsor alól a húsvéti-nyulas logót és a 12-es billogot. Méltatlan egy ilyen képpel szemben.
10/10
zsouzs 2009 ápr. 12. - 15:59:20 10/10
(134/189)
Jaj de jó, hogy újra láthatom!:-)
Hihetetlenül szép film.
Cordelia 2009 ápr. 01. - 14:28:52
(133/189)
Mindenki mást lát az alkotásban és ez így van jól. A könyvben sokkal több jele van a vonzalomnak, mint a filmben. Szinte az elsõ pillanattól kezdve vonzódnak egymáshoz. Még azt is megkockáztatom, hogy amikor a Mester elcsábította a feleségét, valójában Griet-re gondolt. Mert hogy Griet biztos azért feküdt le a hentesfiúval, mert ezáltal megvédte magát az egyre növekvõ szenvedélytõl, amit a Mester iránt érzett. Azzal, hogy lefeküdt a hentesfiúval megmutatta, hogy nem kíván kitérni a sorsa elõl.

Nem spoilerezek, mert inkább a regényre támaszkodom. De ha zavaró, akkor fogok.
zee944 2009 ápr. 01. - 09:39:00
(132/189)
SPOILER

"Tehát a Mester talán azt fejezi ki, hogy soha nem tekintette Griet-et szolgának, hanem egyenrangú társnak, inkább felemelte a lányt a saját nemesi szintjére."

Így is meg lehet fogalmazni, a lényeg ugyanaz. Szerelemrõl viszont szó sincs - épp ezért nem mernék úgy fogalmazni, hogy a Mester saját szintjének tekintette Griet-et, mert ha így lett volna, akkor minimum jobban cicáznak egymással, hiszen a vonzalom megvolt. A könyvben még csak annyi sincs, hogy az asztalon a kezük összér, mint filmben.
fresia 2009 ápr. 01. - 09:33:55
(131/189)
Most nem tudom, hogy igazából nekem szántad- e a válaszod vagy sem, mindenesetre reagálok rá, ha nem baj. :)

Valószínûleg a festõnek /ha visszaolvasol a topicban, Te is rájössz, pl. a feltett linkekbõl :)/, nem volt lehetõsége mást Griegre hagyni, mivel anyagi gondjai voltak a családnak és a halála után teljesen lecsúsztak...

Arról is szó esett, hogy nem igazán jó "ajándék" a fülbevaló, olyan nagy értéket jelenthetett az igazgyöngy, hogyha a lány értékesíteni szerette volna /talán?/, akkor lehet, hogy a hatósággal gyûlt volna meg a baja. Persze, ha hivatalosan kapta meg, akkor nem. Ezek csupán találgatások.

Igen, a levegõ izzott körülöttük, a festõ szerette a nõket és biztosan erõsen hatott rá szexuálisan Grieg is, de pont azt lehet értékelni, szerintem, hogy ennek ellenére megállta, hogy visszaéljen úgymond, Grieg szerelmével. :)
Cordelia 2009 márc. 31. - 23:41:01 Előzmény zee944
(130/189)
Most gondolkodtam megint ezen a fülbevaló dolgon. Szerintem teljesen kizárt, hogy hálából hagyta volna Grietre a Mester. Akkor már hagyott volna egy nagyobbacska házat vagy pénzt.

A regényben elhangzik, hogy akkoriban csak a nemes asszonyok viseltek fülbevalót. Grietnek nem is volt kifúrva a füle. Maga a fül-lyukasztás borzalmas tortúra volt, Griet el is ájult, fõleg, amikor a Mester megkövetelte, hogy azt a fülét is fúrja ki, amely nem látszik a képen.

Tehát a Mester talán azt fejezi ki, hogy soha nem tekintette Griet-et szolgának, hanem egyenrangú társnak, inkább felemelte a lányt a saját nemesi szintjére.

Viszont a szerelmet azért ne zárjuk ki teljesen, mert amikor összeért az újjuk mégiscsak izzott a levegõ... Más dolog, hogy a festõ szemmel láthatóan imádta a feleségét - kekszuálisan.