Kenshitora 2012 jún. 03. - 18:50:41 Előzmény miénkittatér
(33/33)
Lehetséges, hogy nem zuhanna a Földre a Hold, de az biztos, hogy minél közelebb van a Hold a Földhöz, a Földön sokkal több és nagyobb természeti katasztrófa történik.
Nem boszorkányság, csak egy kis elemi fizika. :-)
A Földön lévõ ár-apály jelenségeket a Hold szabályozza, de nem csak ezt az egyetlen jelenséget, hanem sokat. Például a Hold gravitációs erejének a közelsége is fokozza a természeti katasztrófák gyakoriságát és erõsségét. Tehát, minél közelebb van a Hold a Földhöz, a Hold gravitációs ereje annál nagyobb hatást gyakorol a Földre és annak élõvilágára.
1/10
offtopic
Rahar 2012 febr. 07. - 20:04:51 1/10
(32/33)
"Persze, írtam is hogy az marhaság, a többi tudományos szempontot is figyelembe véve. De ha eltekintenénk a Roche határtól, a légköri súrlódástól, a bolygók "billegésétõl" a felszíni egyenletlenségtõl és csak két golyóval szimulálnánk.Akkor a fizika törvényei szerint az is lehetséges volna, pusztán a körsebességet más nevén az elsõ kozmikus sebességet kell felvennie."
Nekem mûsor szintjével vannak problémáim, nem elég részletes és alapos. Éppen az a lényeg, hogy ne lehessen eltekinteni a valós jelenségektõl. Tehát a te fentebb leírt elgondolásod lehetséges, hogy igaz, nem óhajtok belekötni, de hogy valótlan és teljesen haszontalan az biztos. Nekem ez az utolsó hozzáírásom ehhez, többet nem írók ide.
miénkittatér 2012 febr. 07. - 16:41:03
(31/33)
Persze, írtam is hogy az marhaság, a többi tudományos szempontot is figyelembe véve. De ha eltekintenénk a Roche határtól, a légköri súrlódástól, a bolygók "billegésétõl" a felszíni egyenletlenségtõl és csak két golyóval szimulálnánk.Akkor a fizika törvényei szerint az is lehetséges volna, pusztán a körsebességet más nevén az elsõ kozmikus sebességet kell felvennie. http://hu.wikipedia.org/wiki/Kozmikus_sebess%C3%A9gek#Els.C5.91_kozmikus_sebess.C3.A9g

De mint írtam ez csak vicc.


Visszatérve az eredeti kérdésre:
Az hogy 40 éve vizsgálják a Hold távolodását az lényegtelen.Mert azt pontos fizikai törvényszerûségek határozzák meg.Ez a 40 évnyi vizsgálat arra jó, hogy tudományos megfigyeléssel alá is támasszák a fizikai törvényszerûségek helyességét. Egyébként ezt a távolodást már sokkal régebben dokumentálták, pl a régi Kínai csillagászok, csak a modern kor adta lehetõségek ,mint pl lézeres mérés, tette ezt pontosabbá, könnyebben megfigyelhetõvé.

Egyébként itt egy szép diploma munka a Hold hatásairól a Földre érdemes olvasgatni, szerintem minden kérdésedre választ ad:
http://astro.u-szeged.hu/szakdolg/bodacsi/index.html
1/10
offtopic
Rahar 2012 febr. 07. - 14:18:49 1/10
(30/33)
Elõször is ha valamit állítasz, akkor azt célszerû alátámasztani, neked, nem nekem vagy bárki másnak. Azért kell hivatkozásokat adni. Persze kényelmesebb, hogy más keressen rá, csak ne te legyél.
Most hogy már megadtál egy oldalt, azokat áttekintve a szükséges minimális távolság 18261 km, míg az én általam kiszámolt 185400 km, tehát neked van igazad, már ha az adatok pontosak és valósak.
Viszont ebbõl kifolyólag 10 méter távolságra nem tud keringeni semmi sem a Föld körül.
miénkittatér 2012 febr. 07. - 11:57:14
(29/33)
Feltételeztem, hogy így 2012-ben képes vagy egy adott kifejezésre a googlet használni, de ha nem akkor segítek:

http://astro.u-szeged.hu/oktatas/csillagaszat/6_Naprendszer/0104holdak/Roche_hatar.html
1/10
offtopic
Rahar 2012 febr. 07. - 11:53:18 1/10 Előzmény miénkittatér
(28/33)
"Akkor jöjjön pár konkrétum."
Egy hivatkozásod sincs, tehát nincs konkrétum.
miénkittatér 2012 febr. 07. - 00:26:14
(27/33)
Akkor jöjjön pár konkrétum. Mondhatnám azt is , hogy akár 10 méterre is keringhetne, igaz akkor nagyon sok számításba vehetõ dolgot kihagynék , így ezzel értelmetlen is foglalkozni :)
De leírom neked a minimumot, ahol a Hold a fizika törvényei szerint tudna keringeni. Ez pedig a Rocher-határ ami kb a bolygó sugarának 2,5 -szöröse a centrumától számítva. Ez alapján a mi Holdunk a Föld centrumától kb 15ezer kilométerre is tudna keringeni. És egyébként kb ez az a távolság ahol eleinte a Hold kialakult a törmelékhalmazból, ami a korai Földbe csapódó planetizma okozott. Ez a feltevés egyébként 1984- tõl vált hivatalosan elfogadott tudományos elképzelésnek,annak köszönhetõen, hogy kimerítõ választ tud adni a Holddal kapcsolatos legtöbb kérdésnek.
1/10
offtopic
Rahar 2012 febr. 06. - 21:02:18 1/10 Előzmény miénkittatér
(26/33)
"Marhaságokat írsz! Én nem hazudtam, hanem eleve ehhez a teljesen sületlen elképzeléshez írtam példát, hogy még ezekkel a számokkal sem történne katasztrófa, sem elszakadás , sem belezuhanás."
Ember, nem hasra ütéssel szerzett példákat kell írni. Te csak kijelented, hogy marhaságokat írok, de SEMMIT sem támasztasz alá.

"Te most szintén ezekkel a sületlen adatokkal számolgattál, mintha a bolygómozgás mechanikájához elég lenne egy osztás szorzás a pillanatnyi adatokkal :)"
Eme elgondolásod szerint akkor akár 10 méter távolságra is keringhetne egy bolygó körül egy hold, bizonyos távolság szükséges.

"De ha ezt a sületlenséget is vennénk alapul, akkor már légyszíves írd le, hogy miért képtelenség a kb 180ezer kilométeres távolság. Azon kívül, hogy a hasadra csapsz és azt mondod, hogy ez már annyira közeli, hogy nem valós :)
Szóval kíváncsi vagyok mi a véleményed a Föld forgási perdületének és a Hold keringési perdületének viszonyáról :)"
NEM. Ha neked nem tetszik valami, akkor te bizonyítsd be az igazadat és ne velem bizonyítsd be az enyémet vagy pedig bizonyítsd be, hogy nekem nincs igazam. Ha úgy gondolod, hogy az egyszerû számításaim valótlanok, akkor BIZONYÍTSD, engem te nem fogsz ugráltatni.
Ha nem tetszik valami, akkor hivatkozásokkal indokold.

Ha már ennyire furcsa neved van, legalább az adatlapodon a valós életkorod szerepelhetne.
miénkittatér 2012 febr. 06. - 15:06:08
(25/33)
Marhaságokat írsz! Én nem hazudtam, hanem eleve ehhez a teljesen sületlen elképzeléshez írtam példát, hogy még ezekkel a számokkal sem történne katasztrófa, sem elszakadás , sem belezuhanás.
Te most szintén ezekkel a sületlen adatokkal számolgattál, mintha a bolygómozgás mechanikájához elég lenne egy osztás szorzás a pillanatnyi adatokkal :)

De ha ezt a sületlenséget is vennénk alapul, akkor már légyszíves írd le, hogy miért képtelenség a kb 180ezer kilométeres távolság. Azon kívül, hogy a hasadra csapsz és azt mondod, hogy ez már annyira közeli, hogy nem valós :)
Szóval kíváncsi vagyok mi a véleményed a Föld forgási perdületének és a Hold keringési perdületének viszonyáról :)
1/10
offtopic
Rahar 2012 febr. 06. - 01:37:19 1/10 Előzmény miénkittatér
(24/33)
Elkövettem néhány hibát a veled való kommunikációban, mint például elfogadtam amit írtál, pedig hazugság. Hogy a Hold belezuhant volna a Földbe ahhoz nem a közepes Hold-Föld távolság szükséges, hanem a legközelebbi, melynek értéke: 356.400 km (http://hold.mcse.hu/a_hold_szamokban.html)
Csak egy kis matematika, a Hold kora 4,5 milliárd év (http://www.pulispace.com/hu/media/hirek/177-so-how-old-is-the-moon-then). Tehát 4.500.000.000 szorozva 3,8 cm 17100000000, ezt el kell osztani 10000-rel és megkapjuk a KORREKT adatot, melynek értéke: 171000 km.
Tehát 356400 km - 171000 km=185400 km lett volna az eredeti legkisebb Föld-Hold távolság, mely már annyira közeli, hogy természetesen nem valós.
Ezzel az egésszel csak a 40 év vizsgálta hold távolodásról levont konklúziót értékeltem.
miénkittatér 2012 febr. 05. - 10:29:33 Előzmény Rahar
(23/33)
Konkrétan miért zuhanna bele a Földbe, ha a közepes távolság 340ezer kilométer lenne?
Lehet valami elkerülte a figyelmem, így szívesen várom a magyarázatot erre, üdv
1/10
Rahar 2012 febr. 04. - 01:02:30 1/10 Előzmény miénkittatér
(22/33)
Nem akadtam ki, félreértelmezed a helyzetet.
Ha 40000 km távolsággal közelebb lett volna a Földhöz, akkor már nem tudott volna a Föld körül keringeni, belezuhant volna. Mindig van valaki, aki nem bírja ki, hogy ne kössön bele a másik emberbe, csak azért is, pedig a végén írtam is :)
miénkittatér 2012 febr. 03. - 16:42:21
(21/33)
Mit kell ezen a 4 cm-en kiakadni. Tiszta matek, ha mondjuk egymilliárd éve távolodik az akkor is csak 40ezer km. Most a Föld -Hold távolság 380ezer kilométer egymilliárd éve meg volt 340ezerre, na bumm belefér bõven.
1/10
Rahar 2012 febr. 03. - 15:30:20 1/10
(20/33)
Már egy ideje nem szoktam a ngc csatornán mûsorokat nézni, mert csak és kizárólag a konzervatív, régi elavult kutatások eredményeit közlõ mûsorokat láttam. Természetesen nem láttam a csatorna összes mûsorát, csak párat, de az mind ilyen volt, az állat és növényvilág jelenlegi helyzetével foglalkozó mûsorok problémamentesek. Ez most tovább romlott, mert már nemcsak maradi, hanem tudománytalan és gagyi is. A film elsõ pár percében például bemutatják, hogy rendszerességgel küldenek zöld lézer fényt a Holdra, erre ilyen szöveg van a filmben a lézer fény kibocsátása elõtt, hogy most vagy soha. Valamint semmilyen mérésekkel, dokumentumokkal nincs alátámasztva a mondandójuk. Ha nem lenne Hold, akkor nem lehetne ráismerni a Földre, hogy egy újabb primitív részletet közöljek, gondolom, akkor paralelepipedon alakúvá változik. Ex catedra kijelentenek dolgokat, mert az szerintük evidens vagy ekvivalens. Ha más tudományágakban az újító elgondolásokat mindig alá kell támasztani, akkor ezeket a dolgokat is szükséges, nincs kivétel. Engem az is zavar, hogy kemény 40 éve mérik a Föld-Hold távolságát, és akkor mi van? Ha lenne legalább 10000 év, akkor az mondanám, hogy igen, használhatóak az eredmények. Valamint ha logikusan gondolkodunk, állítólag pár millió éve kering a Hold a Föld körül, ha évente mindig 3,8 cm-t távolodott volna, akkor már hol kellene neki lennie? Valószínûleg vannak olyan idõperiódusok amikor távolodik és van olyan amikor közeledik.
A Föld forgástengelyének pillanatnyi állapota tudtommal nem stabil, jó példa eme állítás bizonyítására a precesszió jelensége, ez miért nincs megemlítve.
Nem bírtam 10 percnél többet megnézni eme valamibõl, de azt gondolom, hogy az ngc-n többet nem próbálkozok. Lehetséges, hogy ha kitartóbb lettem volna, akkor pár dologra magyarázatot adnak, bár kételkedem benne. Elnézést kifakadásomért, nem vitaindítónak szántam. Ha valaki reagál rá én nem fogok visszaírni neki, ergo nem kell belém kötni.
offtopic
Kenshitora 2011 dec. 11. - 12:12:17 Előzmény Finneas33
(19/33)
A Marson is vannak kéregmozgások, mint a Földön. Sõt még légkör is van, de sokkal ritkább, mint a földi légkör, és mivel van légkör szél is van. A Mars magja ma is él és igen tevékeny.
A Neptunusz holdján pedig olyan gejzír kitörések vannak, hogy több száz kilométerre lövellnek ki az ûrbe. Tehát itt is vannak kéregmozgások.
A Szaturnusz holdja a Titán gazadag metángázban, ami kéregmozgásokat idéz elõ.

A Föld holdja stabilitást adott mindig a földi életnek és nem csak azért mert keringési pályán tartotta a Földet, vagy mert a meteorok többségét a Hold felfogta. A Hold árapály hatásai jelentõsen befolyásolják a mindennapi életet. Az élet ritmusa teljesen felborulna, ha a Hold hirtelen eltûnne. Cunamik és hatalmas erejû földrengések lennének, amik alapjában változtatnák meg a földi életet.
offtopic
Kenshitora 2011 dec. 11. - 11:54:45 Előzmény dokiradio
(18/33)
Gázbolygó??? :-)
Általában gázbolygónak a Jupitert, és társait szokják hívni.
Amit leírtál annak, pedig még a felét sem értem! :-)
Io 2011 aug. 04. - 19:33:38
(17/33)
Heló! Nekem is volna hozzáfûzni valóm :D
A mûsort nem láttam, ezért elnézést, ha olyat írok, amit már úgy is tudtok.

A Hold megszületése elõtt a Föld helyzete igen kaotikus volt, val. szin. nem alakulhatott volna ki magas szintû élet.

-Számos nagyobb becsapódástól mentette meg a Földet.
-Stabilizálta a tengelyferdeség változásit, jelenleg 23,5 fok, ez határozza meg, hogy a felszín egy adott helyére milyen szögben érkeznek a Nap sugarai, vagyis jelentõs szerepe van az éghajlatváltozásban valamint az évszakok kialakulásában.
-Leglényegesebb hatása a klímaváltozásban betöltött szerepe.
-A Hold kialakulás megváltoztatta a Föld egyik leglényegibb paraméterét, a tengelyforgási idõt, amely az árapályt keltõ hatása következménye.

A Mars nem rendelkezik nagyobb tömegû holddal és ez nagyon nem tett jót neki. A Holdunk nélkül a Föld is talán egy marsi világgá fog alakulni. De az biztos, hogy nélküle a Föld és rajta az élet fejlõdése teljesen más irányt vett volna.

Nekem sokkal inkább ezt jelenti a Hold nélküli élet.
Finneas33 2011 aug. 04. - 19:05:16 Előzmény dokiradio
(16/33)
mi az a gázbolygó drágaság, mi az a gázbolygó???? :D
10/10
dokiradio 2011 máj. 23. - 07:50:37 10/10 Előzmény Finneas33
(15/33)
Csak mint megjegyzésként mondanám....
Tisztelt tudóstársaim :-)
Talán az egyik alapfogalmat elfelejtettétek! Kétféle bolygórendszer van a naprendszerünkben.
A föld típusúak, és az úgynevezett Gázbolygók!
Ebbõl adódóan a gázbolygóknak nem lehet lemeztektonikai mozgása.
Mert ugye az csak a föld típusúakon látható, mert így van kéreg, ami mozoghat is.
No de egy gázbolygón ez nem mûködhet.
A Mars igaz kõbolygó, és mint elõttem ezt leírták, valóban nincs, illetve nem bizonyított, hogy van neki kéregmozgása.
Ha van, valószínû eléggé elenyészõ ahhoz, hogy a földi mûszerek ezt ki is mutathassák. Ahhoz, hogy a végsõ következtetést le is vonhassuk elõbb geológiai fúrásokat kéne végezni, hogy valóban kijelenthessük, nincs folyékony réteg a kéreg alatt. Így a pont felkerült az I-re. Szóval: türelem, amíg ezt valamelyik szonda meg nem teszi.
Tisztelettel.
Finneas33 2010 nov. 01. - 17:43:41 Előzmény makailaci25
(14/33)
arra a két kis szikladara gondolsz???? elhanyagolhatók! csak azért jegyzik õket, mert valaki pedantériából adott nekik nevet...