Téma: Mr. Nobody

Charles Foster Kane 2010 szept. 02. - 14:27:15
(34/174)
elszórt spoiler

Egyelõre nincs idõm válaszolni, elolvasni is alig volt :D, de az "egész becsapást" én félreértelmezésnek tartom. Egy mondaton gondolkodj el. "while you don't choose everything remains POSSIBLE". Errõl szól a film, és emiatt véletlenül sem mindegy az öreg karaktere, még csak nem is "képzeletbeli".

A fiú LÁTJA a jövõt, és nem csak a jövõt, hanem az alternatív dimenziókat. (Hiszen a Big Crunch-csal a "jövõ" is kérdõjeles.) Ráadásul a film ennél is bonyolultabb, hiszen nem lehetünk benne biztosak, hogy nem mégsem a 15 éves kórházban fekvõ fiú látomásaiban vagyunk - és még néhány lehetséges megoldás felmerül. Szóval közel sem olyan egyszerû, és véletlenül sem átverés.

A többit kifejtem, ha lesz idõm, de ezeken azért gondolkodj el.
NYKFAN 2010 szept. 02. - 14:02:33
(33/174)
Látom, sikerült összeakasztani a "bajszot" egy filmtudóssal, már csak a nevedbõl kiindulva is :) Ahogy a bemutatkozásodban olvasható, úgy én is kiállok a véleményem mellett.

Elõször is, tényleg láttam a Pillangó-hatást, nem is egyszer (sajnos, a napokban volt "szerencsém végigszenvedni a 2. és 3. résznek a felét, azért csak a felét, mert több hülyeséget már nem tudott befogadni az agyam). Ennek a filmnek a példáját nem azért hoztam fel, hogy bárkit is megingassak, azok közül, akiknek tetszik ez a film, épp hogy azt akartam szemléltetni, hogy szerintem elhamarkodott egyeseknél a "világmegváltó", "a filmtörténet legnagyobb mûve" kijelentés a Mr. Nobody esetében, mert egyrészt aki szélesebb spektrumban ismeri a filmeket (pl. te is), simán azt mondja h azért ennyire nem jó...másrészt a Mr. Nobody is merít, ráadásul elég sok helyrõl (erre írtam példának a Pillangó-hatást, de még lehetne sok mást, ahogy elõttem is írták).

Persze azt nem mondom, hogy a Pillangó-hatás úgymond nem "koppintás", nyilván ott is valaki egyszer olvasta ezt a bölcsességet, vagy alapötletet, hogy "ha egyszer Kínában egy pillangó megrebbenti a szárnyát,...", és csináltak belõle egy filmet. Persze nyilván ma már kevés az eredeti ötlet, és általában mindig mindenki az "elsõ verziót" védi, hiába sikerült egész jól az átdolgozás.

Mivel láttam, hogy írtál a Pillangó-hatás topikjába is, elmondom a véleményem errõl a filmrõl, hozzá kapcsolódva a kérdésedhez.

A Mr. Nobody nekem alapvetõen tetszett, elég sok minden bejött benne. Nekem például az egész elsõ 30 perc úgy, ahogy volt nagyon tetszett...a születés, a felejtés angyala, stb. Ami a legjobb volt az egészben, és engem egyáltalán nem zavart, hogy ettõl kissé videoklipes lett, azok a zenék. Nagyon eltalálták õket a készítõk.

Viszont ami a befejezést illeti, nem azt mondom, hogy "orbitális nagy baromságnak" tartom, hanem azt, hogy ez már lassan lerágott csont. Arra értem ezt, hogy már kb. 1 éve azon filózok, nézve a filmeket, hogy hány és hány film ér úgy véget, hogy valami csavar van a vége felé, amitõl az embernek leesik az álla, hiszen a történet közben erre nem is gondolt volna. Jákob lajtorjája, Memento, Harcosok klubja, Tökéletes trükk, Viharsziget, és még lehetne sorolni.
Szóval rengeteg példa van arra, ahol a befejezéssel csavarnak egyet a sztorin, és így az emberbõl hihetetlen csodálkozást, na meg a film "istenítését" váltják ki. Na most, lehet, hogy ezt csak én éreztem így, de nekem a Mr. Nobody befejezése teljesen olyan volt, mint ha a rendezõ direkt erre a "hûûûûûûûû" érzésre koncentrált volna, nem számolva azzal, hogy a történet ezzel a befejezéssel nem is, hogy csak egy újabb lesz a "csavar-filmek" között, hanem kb. teljesen logikátlanná válik.
Mert szerintem ezzel a befejezéssel, hogy

SPOILER
az egész "film" csak a kisgyerek fejében játszódik le, az összes jelenet tulajdonképpen csak a képzelet szüleménye

SPOLER OFF

teljesen feleslegessé vált az egész film kerete, ami miatt érdekes volt kezdetben ez a film. Hiszen ha ez a befejezés, mi szükség van arra, hogy a film kerettörténetében megismerjük a 118 éves öreg Nemo-t? Kb. semmi jelentõsége, ahogy a jövõbeli háttérnek sem. Ennyi erõvel lehetett volna egy sivatagban is, tevegelve, miközben mellette halad az újságíró egy másik tevén, és kérdezgeti õt az életérõl...
Szóval nekem a film a túlzottan erõletett "heuréka" élmény kiváltása miatt nem jött be, mert Dormael az egész film alatt becsapja a nézõt, a múltbéli jeleneteket ravaszul összeilleszti a "jelennel", miközben ez a bizonyos élmény egyre jobban csúcsosodik, hiszen a film végére az ember nem hiszi el, hogy 140 percig félrevezették :)

És kapcsolódva a kérdésedhez, a Pillangó-hatás (mondjuk nem állítottam sehol, hogy szerintem "hûdejó" film...még), szintén bevádolható simán plágiummal, de mint mondtam, nem minden esetben baj, ha valamit átdolgoznak. A Mr. Nobody is ügyesen használta fel ezt a pillangós elméletet (habár azért ez a falevél, de fõleg a vízcsepp elég erõltetett). A Pillangó-hatásban viszont sokkal jobban tetszett, ahogy bemutatták a "dolgok megváltoztathatóságáról" szóló elméletet. A Mr. Nobody is erre törekszik, de szerintem sokkal kevesebb súlyt kapnak benne a döntések (fõleg a befejezés tudatában). Persze, belegondolva (amit írtál is a pillangó topikjában), elég gyermeteg lábakon áll a sztori...de eltekintve ettõl a füzetbõl visszaemlékezéstõl, szerintem rendben van a Pillangó hatás. A Mr. Nobody-nál nekem konkrétan a befejezéssel (és így mondjuk az egészre kivetült értelemmel) van bajom, jók ezek a kis tudományos bejátszások, csak lehetett volna ezt jobban is szerintem (fõleg a dimenziós részt jobban kihegyezni).

Na de leállok, mert már annyit írtam, hogy így se fogja senki elolvasni ezt a hsz-t. Ha van kedved, privátban szívesen értekezek még veled, szeretek beszélgetni, ha filmekrõl van szó, akkor meg pláne. No offense. Üdv
Charles Foster Kane 2010 szept. 02. - 07:57:55 Előzmény NYKFAN
(32/174)
Te biztos, hogy láttad a Pillangó-hatást? Az a film vérciki, és mint ilyen, nem éppen alkalmas arra, hogy ezzel megingass bárkit abban, hogy lássa ennek a filmnek az értékeit.

"láttak már ugyanilyen megoldásokat rengeteg más filmben". Valószínûleg nem tudsz olyan filmet mondani, amit felfedeztél ebben, és én ne láttam volna, de ettõl még egyedinek tartom ezt a filmet. Mégpedig azért, mert ezeket az elemeket egyedien, és nagyon szellemesen pakolták össze.

Az számomra is meglepõ, hogy egy 30 éve szakmában lévõ rendezõnek, hogy lehet ilyen elsõfilmes íze a munkájának, de tudjuk be annak, hogy ekkora költségvetéssel közel sem dolgozhatott eddig.

A drámát több helyen én is giccsesnek éreztem, de csak épphogy lépte át a határt. Engem viszont a koncepció, és annak minden részletében tökéletes kidolgozása annyira magával ragadott, hogy ezen nem tudtam fennakadni.

Mint ahogy azon sem, hogy ennyi divatos tudományos elemet használt fel. Itt is azon van a hangsúly, hogy ezeket hogy használta fel. És ezek nem csak ügyesen, de ráadásul érzelemmel, és abszurdítással lettek beemelve, ami megint csak egyedivé tette.

Nem is beszélve a humorról.

A film néhány apró, de nyilvánvaló hibája miatt 9/10.
NYKFAN 2010 szept. 01. - 01:23:08 Előzmény kisbunda
(31/174)
Sokan írják, hogy mekkora film és hogy életük legjobb filmélménye volt...én azon tábort erõsítem (ha létezik ilyen), aki kétszer nézte meg a filmet (10 óra alatt), tetszett is neki, ötletesnek találta, de ugyanakkor teljesen megérti, miért mondják erre a filmre, hogy "kusza", "giccses", stb...

És itt szeretném hozzá tenni anélkül, hogy megbántanék valakit, hogy ilyen "gyerekesen" nem kellene elintézni azok véleményét, akiknek nem tetszett a film, és észrevették gyengeségeit. Mert már-már vicces volt olvasni a szövegeket, hogy "nem éretettétek meg eléggé a filmet", vagy "nyissátok ki jobban az elméteket, hogy befogadjátok a filmet, stb".

Mert hogy azon többség, amely leszólta a filmet, többnyire feltehetõen nem azért tette, mert nem állt úgy hozzá a filmhez, hanem valószínûleg (ahogy pl. én is) láttak már ugyanilyen megoldásokat rengeteg más filmben (elõttem már leírták, de aki ezen 120 perc alatt orgiát élt át, nem tudom, hova tudja ezt még fokozni egy Pillangó hatás címû filmnél :o), és nem hat rájuk ekkora újdonságként. Ráadásul azon alkotások, melyekbõl e film merítkezik azért valóban "kicsit" jobban össze voltak rakva...
Arról meg nem is beszélek, hogy akik átlátták ennek a filmnek a giccsességét, és sablonosságát, 99%-ra mondom, hogy az Avatarra nem 8.5-et adnának, ha megkérdeznénk, hanem max. 6-ot, de tán még annyit se :)
10/10
Noncika 2010 aug. 31. - 18:16:55 10/10
(30/174)
Eszméletlen jó film, imádom:) Elsõre talán nem értettem meg mindent, de azóta még megnéztem és azt hiszem minden összeállt, még jó sokszor meg fogom nézni! Olyan film ez, ami még sok ideig motoszkál az ember fejében, a megnézése után.
10/10
P.Márti 2010 aug. 31. - 08:16:23 10/10
(29/174)
Számomra óriási élmény volt a film, teljesen a hatása alatt állok, s bármikor újra megnézném.
Akiknek egyáltalán nem tetszett, azoknak szerintem magukban kell keresni a hibát, talán nem elég érettek a megértéséhez. Ez tényleg nem tömegfilm. Nehezen emészthetõ, elgondolkodtató, mély alkotás remek képi megjelenítéssel.
Szóval az érzékelés kapuit kitárni, korlátokat elengedni! Jó filmnézést! :)
10/10
kisbunda 2010 aug. 31. - 01:20:47 10/10
(28/174)
Üdvelet mindenkinek!
E-miatt a film miatt regisztráltam az oldalra. Úgy vélem hogy a ti befogadóképességetek határán áll ez a film és meg sem értitek hogy valójában milyen szép. A film nem torkollik káoszba, az eseményeknek mindig okuk van.

***SPOILER BE! A film elején elmondja hogy a felejtés angyala õt kifelejtette ezért emlékszik. Ezért van az hogy lát dolgokat de nem a múltba hanem a jövõbe. Az esélyes események jövõjét. Megéli egy életben hogy kocsijával a vízbe fullad-a másik életbe a fõnöke hal megy így. Minden eseménynek van oka és nem marad benne elvarratlan szál. SPOILER KI!***

A film képi világi kíválló. A mai kortárs fotóvilág egyik kiemelkedõ alakjának köszönhetjük hogy a különleges atmoszféra létrejöjjön. A színészek alakítása egész jó, Jared Leto megint megmutatta hogy tehetséges. A mellékszereplõk sem amatõrök, mindenki tudja mit kell tennie. A zene bámulatos és magával ragadó, sajnos a zene írójának utolsó lemeze ez, nyugodjék békében.
Összességében: Ez a film végig azt taglalja hogy akár egy apró esemény mindent megváltoztathat, életünk hátralevõ részét, azt hogy kivel, hogy és meddig élünk. A spanyol származású 1. nemzetközi filmje megérdemel egy kalap emelést!
8,5/10

U.i.: Ilyen film még nincs a filmtörténelem könyvében, és valószínûleg nem is lesz más hozzá hasonló. Ha az AVATAR címû film ami tökéletesen a Pocahontas, csak 1000 év különbséggel 8,3 akkor méltán gondolkozóba eshet az ember hogy egy sajátos eredeti és drámai történet miért kap ilyen kemény kritikát...
Tiszteletem!
4/10
mecsoka 2010 aug. 29. - 20:16:36 4/10
(27/174)
Nagyon vártam a filmet és talán ezért is csalódtam ekkorát. Nem hiszem, hogy attól lesz egy film elgondolkodtató vagy mélyenszántó, hogy kusza és érthetetlen. Mert tény sokat gondolkodtam rajta, de ennek fele sem a tartalomra, hanem a megvalósításra irányult (aminek megfejtése után a tartalom már nem volt egy nagy durranás).
Amirõl szólt vagy szólni próbált az tetszett, de soha többet nem szeretném újra megnézni. 4/10
hdanfx 2010 aug. 29. - 16:24:35
(26/174)
Nem áll szándékomban belemenni a "szeretem-nem szeretem" csatározásokba. Viszont kissé zavar, hogy egy összecsapott kritika kerül ki, mely tárgyi pontatlanságokat is hordoz a stiláris pongyolaságon túl.
A filmet megtekintõ újságíró 115 évesnek titulálja kétszer is a fõhõst, pedig könyörgöm, egy újságcímlapon is látszik, hogy 118. Az a pár év persze nem számít, de konkrétumokkal csak akkor vagdalkozzunk, a tutira játszunk.
A forrás címû film, Darren Aronofsky mozija NEM Fincher mester mûhelyébõl került ki. Az a szegény Benjamin Button...
Ilyenek után az ember már bele se megy mélyebben a kritika értékeléseibe, mert a hibák láttán megkérdõjelezi az író hozzáértését, precizitását. Ennyi erõvel végig is aludhatta volna a filmet. Az pedig, hogy a rendezõ korábbi munkáit nem látva messzemenõ következtetéseket von le az életpálya, a "traumák" és a motivációk terén, az tényleg megmosolyogtató. Egy filmes idézettel élve: Az ilyeneket hívjuk mi a sereg bohócainak.
Viszont láthatóan keni-vágja a zenei betétek adatait, így támogatandó, hogy a zenei ajánlók mezõnyét erõsítse a késõbbiekben.
3/10
hubie24 2010 aug. 29. - 12:39:45 3/10 Előzmény ciluvagyok
(25/174)
Egy film, amely nem elég elgondolkodtató, nem elég varázslatos, nem elég megkomponált és nem érint meg eléggé. Rendkívül hosszú volt. Egy olyan alkotás, amelynél az ember már a végét várja hogy elintézhesse folyóügyeit. Kár volt ezért a 2 óráért.
10/10
ciluvagyok 2010 aug. 29. - 02:07:33 10/10
(24/174)
....még nagy szerencse, hogy ilyen éleslátással megáldott, váteszi tehetségû mûmájer mû-kritikusok is itt vannak, hogy felnyissák a sok magamfajta kultúrtahó szemét a Végsõ Igazságra...
:-)
1/10
ayantaqe 2010 aug. 28. - 18:55:16 1/10
(23/174)
Az a helyzet, hogy a sokat szidott kritikusok jelen helyzetben túlzottan elnézõek voltak, és láthatóan próbálták megfejteni, mi a bánat vesz rá több mint 6000 embert, hogy 7,7-es átlagot adjon erre a fércmunkára.

Mert ez a film egy rettenetes giccshalmaz, öncélú trutyi, mûvészieskedõ és üzenet nélküli pamflet (abból is ízetlen és unalmas fajta) az életrõl, mármint ami Von Dormael fejében egzisztál. Mintha egy bollywoodi filmkészítõ, egypár Indiában sikeres mézesmázas szörny-musical után nekilátna, hogy a Remény rabjait lenyomja, ugyanazokkal az avíttas klisékkel, amiket a már említett vackokban használt.

Öncélú, mert a világon semmire sem keresi a választ, ha megkapargatjuk a film felszínét borító folyós valamit, alatta nem találunk semmit, csak üres szürkeséget. Mûvészieskedõ, mert megpróbál egy amerikaiaknak is befogadható, "rettenetõen" nagy üzenetértéket (szerinte) tartalmazó hablatyot transzferálni Tarkovszkij féle áthúzásokkal, miközben a létezõ leggagyibb zs-kategóriás, ötlettelen buborék-effektekkel tupírozza.

Aki pedig ebben bármiféle üzenetet lát, az vagy leragadt a van damme filmeknél, elsiklott alapmûvek mellett(a témában), vagy sosem vett a kezébe szépirodalmat, ne adj isten filozófiai mûvet. Nem szeretném természetesen azokat megsérteni érzéseikben, kiknek tetszik, hiszen pontosan ezért ennyire dühítõen ocsmány ez a film, mivel amire bazírozott a rendezõ, az be is jött neki: az emberek érzelmeit brutálisan felkavaró klisékkel (hiszen kivel ne esett volna meg a szûk körében valamelyik szívfacsaró jelenet?)láthatóan eladja a valójában koncepciótlan, szarul megrendezett, félúton eltévedt konzumbübüke filmjét azoknak is, akik nem is feltételezik magukról, hogy csúnyán megvezette õket az alkotó.

A legrosszabb film, amit valaha láttam, mármint abban a kategóriában, ahová sorolja magát. Semmire sem adtam még 1 pontot, ez most megkapta.
johngold 2010 aug. 27. - 22:58:34 Előzmény Aklimatizáció
(22/174)
nyehh, csupa pozitív vélemény. azt mondjuk nem nagyon értem, hogy miért! szerintem ez a film körülbelül 5 film bugyuta elegye: Pillangó effektus, Egy veszedelmes elme vallomásai, Magnólia, Donnie Darko, Benjamin Button különös élete. különösen az elsõ. nah már most ezzel még nem is lenne baj, mert hát nehéz ma már Újat lerakni az asztalra; ezért vannak mázsaszámra remake-k meg újragondolások is. de ez a film az égadta egy világon semmit nem gondol újra! döntések, jah. ténylegesen meghatározó kategória. de hogy ennek az adjon súlyt, hogy most apuval maradok vagy anyuval az elég hiteltelen. tucatnyi amerikai és európai dráma van, ami sokkal intelligensebben és ötletesebben megfogja ezt a problémát. ez itten egy hatásvadász, kaotikus popkatyvasz. inkább akkor Machete õsszel vagy Piranha 3D...
10/10
Aklimatizáció 2010 aug. 27. - 09:44:58 10/10
(21/174)
pár nappal ezelött néztem meg a filmet... mikor vége lett csak egy "huhh"-t tudtam mondani. Nagyon nehéznek és összetettnek éreztem ezért gondoltam utána járok, hogy mit, miért és hogyan. Majd ezek által világosabbá vált a film így ajánlani tudtam szüleimnek, leültem velük,hogy újra nézzem és így már az egész érthetõvé vált. Teljesen LENYÛGÖZÖTT a film, de JARED LETO mégjobban. (révén találtam meg a filmet) Szóval ilyen jó filmet (rengeteg tehetséges szinésszel) ami ennyire lekötött volna (még azóta is ezzen gondolkodok)még sohasem találkoztam. Részemrõl megérdemelné a 10 pontot.
10/10
neorém 2010 aug. 26. - 13:33:16 10/10
(20/174)
A helyzet az, hogy aki unatkozik egy jó történeten ami megkezdett gondolatok továbbgondolására serkent, az vagy túl van azon, vagy még nem elég érett hozzá. Szerintem aki a kritikát írta és aki elaludt a filmen az útóbbi.
offtopic
Charles Foster Kane 2010 aug. 25. - 16:30:27
(19/174)
Nyár van, sok ilyenkor a diákmunkás újságíró gyakornok. Nem kell neki nagy jelentõséget tulajdonítani.
10/10
Memmaao 2010 aug. 25. - 16:20:00 10/10
(18/174)
Te jó ég! Mi van a Port.hu-val?????? Csupa dilettáns ír filmkritikát????? Ragadozók 10/9, Mr. Nobody meg 10/5????? Na, már itt is csak kommentet olvasni, meg moziidõpontot nézni érdemes jönni...
8/10
flor85 2010 aug. 24. - 17:51:04 8/10
(17/174)
Engem a Szeress, ha mersz hangulatára emlékeztetett...zanében, képekben. Érdekes, elgondolkodtató, nem sablon film..és jared leto megint színész, ott a pont :D
Pöttyösbögre 2010 aug. 24. - 15:12:27
(16/174)
A hsz-ek alapján sokkal de sokkal jobbra számítottam de hatalmasat csalódtam. Inkább aludtam volna egy jót helyette. Elég sok a zagyvaság benne vagy csak el kellett volna siklani egy pár dolog felett és máris értelmezhetõ lenne.
10/10
ciluvagyok 2010 aug. 22. - 22:00:02 10/10 Előzmény NYKFAN
(15/174)
----Spoiler---------
A pasi aki lelõtte a kádban: ez a sors akkor várt volna rá, ha Jeant és az üres gazdag házasságot választja, mert ha visszaemlékszel annyira unta magát, hogy viccbõl kiadta magát valami David Nemtomkicsodának, akinek éppen lezáratlan ügye volt és összekeverték vele, kinyírták.

A választott élet: szerintem az egész sztori a kisfiú agyszüleménye volt, semelyik út sem létezett még, mert nem tudta meghozni a döntést, hogy apu vagy anyu kell neki. NEki mindkettõ és egyik sem kellett. Emiatt lefagyott a rendszer és elfutott egy harmadik irányba. Ha bele akarnék valamit magyarázni, akkor ez akár szimbolikusan öngyilkosságot is jelenthetne, de szerintem ez hülyeség :-)
----Spoiler vége-----------

amúgy nekem azért tetszett, mert mindent egybevéve bármit is csinálsz, a döntéseid véglegesek és megváltoztathatatlanok. Épp ezért nem tudta meghozni a kisfiú ezt a legnagyobb döntést, és ezért kaptunk egy kis "ízelítõt" a lehetséges jövõibõl, és ezért nem tudtuk meg, mi is történt igaziból.
...legalábbis szerintem :-)