Téma: Ondrok gödre

user11 2014 jan. 11. - 23:57:39
(1/1)
Az utóbbi idõk legnagyobb könyvélménye számomra, bár Oravecz Imrét alapból nagyon kedvelem, de ez a könyve szenzációs. Saját szülõfalujába visz, Szajlára, és egy ottani parasztcsalád életét meséli éveken keresztül. Az 1800-as évek második felében vagyunk. Rengeteg születés, pár halál, megismerkedés, anyagi gondok és gyarapodás, és rengeteg munka, ügyeskedés, aggodalom. Nagyon részletes, fantáziadús, alapos szöveg. Simán el tudnám sorolni ezek után a Szajla környéki falvakat, hegyeket, dûlõket, tudnék kezelni cséplõgépet, ilyesmi. A paraszti munka és élet mély ismerõje és szeretõje lehet a szerzõ, a mû mégsem parasztos, inkább nagyon is mûvelt, gazdag szókinccsel, gyönyörûen megfogalmazott. Egyes helyeken nagyon magával ragadó, amikor elolvastam a fõhõs tüdõbeteg öccse haláláról írt 3 oldalt, meg az agyvérzésben elhunyt nagypapát, szabályosan rosszul lettem, pedig van már mögöttem pár sor. Ilyen apróságokon is lehet izgulni, hogy mikor beszél végre a fõszereplõ az apjával a terveirõl, és ez izgalmasabb, mint egy krimi. A könyv megtanít, hogy a paraszti életetformát nem kell és nem lehet visszasírni, visszahozni, de a paraszt nem "paraszt", hanem nagyon mély, pótolhatatlan tudás birtokosa. A könyvnek van folytatása is, a Kaliforninai fürj, amiben a fõszereplõt és családját követjük Amerikába.