Téma: Oppenheimer

kareshu@citromail.hu 2023 júl. 24. - 18:21:24
(48/308)
Én másfél óránál tartok, szóval még jó lehet.. de eddig egy elég lapos netflix sorozattal egyszintű. Nagyobb a netes felhajtás és a hozsannás kommentek, mint amit eddig adott. Nem merem mondani, hogy unalmas, mett nem néztem végig, és a rajongók szétszednének, de nem fogod a moziszék karfáját szorongatni izgalmadban.
longwild 2023 júl. 24. - 16:31:44 Előzmény rekszem
(47/308)
Az implozionak van értelme. Az első urán és plutonium alapú bombákat két vagy több részre osztották és azokat hagyományos robbanoanyaggal a becsapodaskor (vagy előtt kicsivel) osszerobbantottak, így elerve a kritikus tömeget, ami beinditotta a nukleáris lancfolyamatot. Ha annyi nukleáris anyag egyben lett volna, akkor a repülőre szerelés előtt felrobbant volna... Ugye... A 3. Generációs atombomba, a hidrogenbomba begyujtasahoz a kezdetekkor urán bombát használtak, az urán bomba meg ugye úgy indul be, ahogy fentebb írtam... Szóval elég komplex szerkezetek ezek és igenis implozio kell a beindulashoz.
3/10
Lámai Dala 2023 júl. 24. - 14:35:21 3/10
(46/308)
A legjobb film amit eddig az A bombáról láttam, mindenféle sztár és puccparádé nélkül, az
A nap volt 1989-ből.
Aztán egészen jó még a Fat Man és Little Boy is szintén 89-ből.
A 2 filmből kellett volna vmi hasonlót kihozni Nolannak is.
8/10
rekszem 2023 júl. 24. - 09:55:09 8/10
(45/308)
A film elvileg Oppenheimerről szól, de az egész a Manhatten terv köré szövődik, szóval a programot és a fontosabb szereplőket, a tudományos részeket is jó lett volna a jobban bemutatni.
A film nagyon sok ismeretet követel a nézőtől, egy 5-6 -10 részes mini sorozatban valóban sokkal jobban ki lehetett volna fejteni az egészet
Egyébként az alábbi könyvet ajánlom elolvasni a film előtt, hogy helyére kerüljenek a dolgok a bomba bevetéséig, utána pedig valami doku filmet Oppenheimerről.

Az atombomba története
Richard Rhodes

Egyetértve a lentebbi hozzászólóval, a robbanást kár volt így megcsinálni, mert egyszerűen kicsinek tűnt, nem is hasonlított az atomrobbanás monumentális méreteire. Jobb lett volna az eredeti felvételt feldolgozni vagy CGI segytségével megcsinálni jól. Ez kicsit ilyen két szék között a pad alá dolog lett.
8/10
rekszem 2023 júl. 24. - 09:42:52 8/10 Előzmény ardian
(44/308)
Teller valóban Oppenheimer ellen "vallott" a meghallgatáson és ezt a tudós társadalom sem nézte jó szemmel.
ardian 2023 júl. 24. - 08:54:25
(43/308)
Még a 80-as években volt egy sorozat Oppenheimerről, ami részletesen bemutatta a bomba kifejlesztésének történetét. Mivel régen volt, felületesen emlékszem, de az megvan, hogy ő az a figura volt, aki a sikert hajszolta, elfelejtve, hogy tömegpusztító fegyveren dolgoznak. Ettől még ersze utólag megbánhatta, de a tények szerint (amit ebben a filmben s bemutattak), ne ő írt petíciót, nem ő kérdőjelezte meg, hogy le kell-e dobni, amikor a háború amúgy is véget ért gyakorlatilag. (A japánok gyakorlatilag csak azon gondolkodtak, kinek adják meg magukat). Nem értem, miért a magyar tudósok lettek kétes, árulóként ábrázolva, miközben az ő náci-ellenességük sokkal hitelesebb, hiszen Magyarországon nőttek fel, Németországban tanultak, onnan menekültek el az antiszemitizmus miatt, miközben O. született amerikaiként ezekről max olvashatott...
10/10
cybelle 2023 júl. 24. - 07:55:08 10/10
(42/308)
Neumann Jánost vártam a filmben bemutatni mert őt is Oppenheimer hívta meg Los Alamosba. Ajánlom a film megnézése előtt elolvasni Ananyo Bhattacharya Neumann János az ember a jövőből című könyvét.Sok kommentelőnek segítene megértetni a filmet.
8/10
rekszem 2023 júl. 24. - 06:11:57 8/10
(41/308)
Jó volt, de nyilván voltak benne kihagyott események, szereplők, ami a 3 órás játékidő ellenére is érthető, hiszen rengeteg embert és eseményt ölel fel a történet. Szilárd, Fermi szerepe sem igazán jelenik meg, csak utalva rá, "Micsoda mocskos gazemberek vagyunk" ,stb. Nekem a tudományos munka tartalmasabb megjelenítése is kicsit hiányzott. A szinkronban még az a kevés is tartalmazott hibát (implózió veti szét az anyagot, ami ugye amúgy pontosan az ellenkezőjét jelenti)
Alapvetően szerintem teljesen követhető és érthető a cselekmény, de ehhez alaposabb háttértudás kell, anélkül szerintem nehéz lehet követni, hogy ki kicsoda, mi a szerepe, meg úgy egyáltalán mi ez az egész, milyen tudományos és műszaki kihívásokat kellet megoldani.
Nekem nagyjátékfilm és a dokumentum film keverékeként jött le.
A megnézése előtt ajánlott a témában kicsit elmélyülni, de utána már egy kellemes mozi élmény. Az IMAX jó, de szerintem nem indokolt.
6/10
Adriamus 2023 júl. 24. - 01:09:13 6/10
(40/308)
Lerágott sablon sztori az USA-ról, csekély karakter és azok motivációs hátterének bemutatásával, csapongó, töredezett olykor kifejezetten nehezen követhető cselekmény vezetéssel.
helterscelter 2023 júl. 23. - 21:10:13 Előzmény KovacsReka94
(39/308)
helterscelter 2023 júl. 23. - 21:04:17 Előzmény Mr.Sly.88
(38/308)
akkor nézd meg ezt, a bombáról szól: https://port.hu/adatlap/film/tv/a-nap-day-one/movie-7143
3/10
Lámai Dala 2023 júl. 23. - 20:30:56 3/10
(37/308)
Szval nem csak Feri qrta el. Tanult kollégáim már szinte minden hibát +említettek előttem, ezért nem is koptatnám a billentyűzetet. Csak 5 dolog.
1. Az így is rohadt hosszú játékidőn már nem rontott volna a marslakó magyarok kis csoportjának egy jelenete.
2. A diótörő???
3. Wigner Jenő és Neumann János elment borér, azért nem szerepelt a filmben?
4. Teller Ede karaktere inkább hasonlított CR 7-re, mint Tellerre.
5. Nem a méret a lényeg, de ez akkor is túl hosszú.
Konklúzió: Ha az elkőzetest láttad, mindent láttál.
10/10
dorelligurl 2023 júl. 23. - 19:48:50 10/10
(36/308)
Ez a film zseniális. Inkább dokumentumfilm, nehezen emészthető, hosszú, és végig figyelmet kíván. A film dialógusokra épül, és kell hozzá egy alap történelmi ismeret. Mégis, hiába a 3 óra játékidő, észre sem vettem, mindvégig fenntartotta a figyelmem. A zenék, a színészi játék valami egészen elképesztő. Szorongsz, érzelmeket vált ki belőled, már aki képes beleérezni és átadni magát a filmnek. Nem mindenkinek való, ez tény. Szerintem Nolan egyik legjobb alkotása. Taps.
7/10
euTanázia 2023 júl. 23. - 18:44:29 7/10
(35/308)
Csalódás, túl hosszú a film, elvesztem benne.
6/10
blood.1 2023 júl. 23. - 18:43:30 6/10
(34/308)
Elképesztően sűrű, tömény film, amit a 3 órás játékidő is bizonyít. Egy ilyen filmet sokkal célszerűbb lett volna egy 5-6 epizódos sorozatban megjelentetni.
6/10
Péterrrrrr 2023 júl. 23. - 10:55:15 6/10 Előzmény KovacsReka94
(33/308)
Neked ez egy tízes film? Azt nem akarom elhinni. Ez nem egy tízes film. Nagyon messze van attól. és a hosszúsága sem indokolt, de még a legkevésbé sem - legalábbis ebben a formában. Mert lehetett volna 3 órát mesélni az atombomba megszületéséről, de nem így. És a robbantás következményei nem is szerepelnek a filmben. Mert a sok lényegtelen dolog mellé már nem fért el... Manipulál is a film, hiszen az amerikaiak felelősségét a sok civil áldozat miatt, szinte egyáltalán nem említi. Márpedig ledobhatták volna azt a bombát egy-egy kevésbé lakott területen is, és akkor is nagyot durrant volna.
5/10
tibby87 2023 júl. 22. - 21:05:19 5/10
(32/308)
Csalódás volt nekem is, mint itt sokaknak. A színészi játékokra valóban nem lehet panasz, de a film csapong, és túl nagy hangsúlyt fektet a poltikára. Jóformán az egész film arról szól, hogy akkor most Oppenheimer kommunista-e vagy sem. Ha egy kicsit is elengedi ezt a vonalat végre, nyugi, pár perc múlva újra ez lesz a téma.
A nagy felmarketingelt "nem-CGI atomrobbanás" nem hozta azt az élményt, amit vártam, sőt kimondottan gagyi volt.
3/10
Lámai Dala 2023 júl. 22. - 19:46:46 3/10 Előzmény Zsuzsóka
(31/308)
Nem ez volt az oka.
A hivatalos verzió, ami minden törikönyvben benne van az az, hogy minél hamarabb véget érjen a háború, és amcsi katonák életét mentse meg.
A valódi ok az pedig az, hogy +mutassák sztálin papának az új bombájukat
és élesben kipróbálják mit tud az új fegyver.
A germánokra akarták ledobni, csak mire kész lett a vas, addigra európában véget ért a war.
PHarbour csak arra kellett, mint anno a WTC.
10/10
KovacsReka94 2023 júl. 22. - 19:42:15 10/10
(30/308)
Nekem nagyon tetszett! De nem gondolom hogy Teller Ede minden egyes reggel kihuzta volna a szemet fekete szemceruzaval. Ezt igazan kihagyhattak volna.
4/10
RicsoKi 2023 júl. 22. - 16:56:55 4/10
(29/308)
Csalódás. Szétesik az egész. Alapvetően a sztorivezetéssel van gondom... Nem világos, mi volt a cél... dokumentaristának csapnivaló... (Pl. Neumann meg se jelenik? sehol? semmikor? Az ő számításait egy futottak még katonácskának tulajdonítani, mielőtt elszállítják a bombát... nevetséges. Szilárd Leó, mint a projekt szánalmas kritizálója? Tényleg?! És Teller, mint a merev, elméletétől eltekinteni képtelen primadonna? És a többi Marslakó???) Drámaként túl sokfelé emel konfliktusokat, nincs egyértelmű centruma. Személyes fejlődéstörténetként túl sok volt a félbeszakadt szál (pl mi lett a feketelyuk elmélettel? Hova tűntek hirtelen az ezzel kapcsolatos víziók a film negyedénél? ezt miért nem varrja el?) Kémtörténetnek túl gyenge a kémszál. Morális tanulságtörténethez túl nyálas és ugyanakkor nem jól felépített az önmeghasonlás (most az, hogy nem felel meg a valóságnak már csak részletkérdés). A cancel culture-t kritizáló vonal (bár kétségtelenül az a legjobb és legkidolgozottabb benne) túl közvetett. Folyton a "sokat akart a szarka" érzésem volt. A legjobbak a bombateszt körüli hangeffektes megoldások voltak, és Gary Oldman a maga 2 percében hozta azt, amit kell. De Neumann teljes kihagyásán nem tudok felülemelkedni. Ennyire történetietlennek TILOS egy ilyen filmnek lennie. Ráadásul a nácik elől menekült európai - magyar, lengyel, német, olasz - zsidók, mint akik a legelhivatottabbjai lettek az amerikai 2. világháborús és az utáni patriotizmusnak vonallal sokat lehetett volna kezdeni... ahogy azzal is, hogy Oppenheimer nagysága nem feltétlen saját tudományos nagysága volt, hanem hogy tudta, kit mikor kell és mire kell behozni ebbe a projektbe, hogy legyen belőle valami. Pl hogy berimánkodta a projektbe Neumann-t, amikor megfeneklettek. És Neumann meg is tette, amért Oppenheimer odahívta. De Oppenheimer ebben rejlő nagyságát is elnagyolta a film, sőt inkább tulajdonította Szilárd Leó meglátásait Oppenheimernek, csak hogy valamivel igazolja, miért ő lett a projekt vezetője és miért volt ő maga nagy tudós.
Értem én, hogy Nolan beleszeretett Oppenheimerbe és azt hiszi, ő volt a legjelentősebb 20.szd-i tudós Einstein mellett... csak épp a tudós társadalomban sztem kb. senki nem ért egyet ezzel.