Téma: Sliders

7/10
RoKKfish 2010 okt. 21. - 14:57:05 7/10 Előzmény twillight
(175/435)
Alapvetõen az ilyen fejtegetések abból indulnak ki, hogy van pótolhatatlan ember. Szerintem nincs. Ezen lehet vitatkozni, ha kedved van, tedd, de attól még ez marad az álláspontom.
Biztos lehetsz benne, ha például Hitlert eddig is egy jó szónoki képességû, demagóg seggfejnek tartottam, aki csupán azért válhatott azzá, amivé, mert hely és idõ kedvezett neki (egy rendkívül könnyen befolyásolható, kiábrándult, elkeseredett német társadalomról beszélünk), akkor ezután sem lesz róla más véleményem.
A kínai birodalomról csak annyit, hogy a Sliders nem a viszonylag statikus ó-, és középkorban játszódik, hanem a gyorsan változó legújabb korban. (Hja, ha valakit érdekel: "A palota ékköve" - koreai széria. Remek sorozat.)
Ami pedig az aszteroidahullást illeti, az objektív földtörténeti esemény, végképp nem ide tartozó példa...
A vallásokról: A legtöbb ember, aki nem természetes halállal hal meg, a mai napig is ilyen, vagy olyan vallásnak "köszönheti" a halálát. Tök mindegy, hogy kereszténységnek hívod, vagy akárminek. Ezen a szinten vagyunk. Ha nem lett volna Pál, akkor lett volna "Samu", vagy "Ödön". Ha nem a kereszténység "sötétít", akkor más vallás "sötétít". Csak az számít, hogy kollektíven milyen szellemi szinten áll egy társadalom, vagy épp az emberiség, márpedig erre aligha hathat egy ember, akármekkora dzsedi is az illetõ...
twillight 2010 okt. 21. - 09:09:37
(174/435)
Ahha. De pont ez a lényge: a kínai birodalom anno évezredekig megrekedt az orvoslásban, mert embert nem érinthetett penge, így vmi 1000 évbe telt mire vki megpróbálkozott a keleti birodalmakban mûtétekkel. (l. azt a jó kis koreai sorozatot anno az M1-rõl, amiben elõször királyi szakács, majd királyi orvos lett a fõszereplõ)

Szóval HA fel is találják amirõl szó van, az lehet hogy csak NAGYON sokára fog megtörténni - és épp ez a lényeg a sorozatban.
Vegyük csak a részt amiben a Földbe nem csapódott be a dinoszuruszok kihalását eredményezõ aszteroida - egyetlen "ember", és mégis mekkorát változott a történelem!
De ha vesszük mondjuk Hitlert: vagy 1000 évvel lökte elõre a társadalmakat és - fõleg - a technológiát, ha nem többel!
Vagy tegyük fel a Midway-i ütközetnél az amcsik a logikusabb ponton állnak fel, mert az vezetõ tábornok nagyon hülye, mert elkeveri a kódfejtõ az üzenetet, vagy bármi hasonló. Egyetlen ember mást tesz egyetlen alkalommal, és a japánok annyira komoly veszteséget okoznak az USA-nak, hogy a Szövetségesek elbuknak.
Vagy tegyük fel, a kereszténységet még gyökereiben elfolytják, mert nincs Pál apostol aki kitalálja az egészet. És nincs Sötét Középkor, se 2000+ év összeomlás. Ki tudja hol tartanánk már!

Egyetlen ember...
7/10
RoKKfish 2010 okt. 21. - 03:40:44 7/10
(173/435)
"Tényleg olyan hihetetlen, hogy egyetlen személy sorsa mennyit változtathat?"

Ha száz évekrõl beszélünk, akkor tényleg. Az elbukott szabadságharcokat újravívják mindaddig, míg célt nem érnek, a "fel nem talált" eszközöket pedig majd más találja fel. Az igaz, hogy mindez hipotézis, de számomra ez a logikus verzió.
Hm! 2010 okt. 20. - 23:21:41 Előzmény RoKKfish
(172/435)
Tényleg olyan hihetetlen, hogy egyetlen személy sorsa mennyit változtathat?

Mi azt tanultuk, hogy Mátyás eredményessége "személyén is nagyban múlott, ezért is omlott össze minden olyan gyorsan a halála után" (nem pontosan idéztem).
Persze ha õ nincs, hamarabb kerülünk török uralom alá, változni világviszonylatban valószínûleg nem változott volna semmi:)

Vagy ott van Neville Ch. és Churchill. Elõbbi gyengekezû volt, ha õ marad a miniszterelnök, lehet, hogy a szövetségesek vesztenek. Persze az is lehet, hogy egy 3. személy még jobb lett volna, mint Churchill.

Az élet minden területén fontos a szerencse. Persze van olyan, aki azt állítja, hogy "nem hiszek a szerencsében, csak a kedvezõ lehetõségek megragadásában", de ez sajnos- nem kéne kijelentenem de- nem hit kérdése. Elõfordulhat, hogy apróságokon múlik, hogy nem valaki- számunkra ismeretlen ember- kerül valahol hatalomra, ami sok mindent megváltoztathatott volna.

A sort még hosszasan lehetne folytatni, de felesleges.

Egy dolog biztos ezekkel a dolgokkal kapcsolatban: sose tudjuk meg mi lett volna ha:)
twillight 2010 okt. 19. - 09:37:18
(171/435)
Azért az AK47-est látod mindenütt, mert az oroszok anno tonnaszámra gyártották, és mikor a Szovjetunió összeomlott, ténylegesen ez volt amit mindenki be tudott "szerezni".

Még az USA-ban is annak ellenére az AK47-es a "legnépszerûbb", hogy nagy és ormótlan, és a saját hadseregük az M15-ösöket használja ugyanarra a célra, illetve az MP5-ösök sokkal alkalmasabbak "utcai használatra".

Amúgy a személyes kedvencem a HKG11. Mutogathatnk már azt egyszer vmi filmben.
dilaram 2010 okt. 19. - 07:10:16 Előzmény twillight
(170/435)
Érdekes, hogy a filmekben mindig - sematikusan - az AK47-est adják a felkelõk kezébe, pedig amikor én a kötelezõ katonai szolgálatot teljesítettem (1969-1971), már nekünk is a modernebb AKM47-esünk volt (mûanyagtusa), késõbb pedig lecserélték AMD-re, aminek a szerkezete azonos az AK47-esével, de visszahajtható tusája van, kisebb helyen elfér összehajva. Az AK47-hez és AKM47-hez tartozik felcsatolható szurony (ez levéve oldalt viselhetõ tõr), de az AMD-hez nincs rendszeresítve.
9/10
fredi60 2010 okt. 18. - 10:09:58 9/10
(169/435)
Igen, azóta már rájöttem, hogy rosszul fogalmaztam. A helyszín állandó, az idõ pedig folyamatosan telik, miközben a párhuzamos univerzumokat járják.
twillight 2010 okt. 17. - 23:51:29
(168/435)
Lehet nyomtattatok magamnak egyolyan pólót mint ammilyen az egyik lázadónak volt :P (amerikai szabadságszobor a kinyújtott kezében fáklya helyett AK47-essel)
chosette 2010 okt. 17. - 21:38:35
(167/435)
Lemaradtam.:((. Am nem idõ hanem egy másik dimenzió az utazásuk.Azért is van az elején a spirál alakban a sok föld.
7/10
RoKKfish 2010 okt. 17. - 20:11:39 7/10 Előzmény fredi60
(166/435)
Õõõ...hát nem idõben, hanem interdimenzionális térben, de igen végül is ez a lényeg, hogy San Francisco, LA, és ezek környéke a barangolások helyszínei, ezért (is... :)) aztán aligha számon kérhetõ az "Amerika szemlélet".

Mondjuk nekem pont azok a részek tetszenek a legkevésbé, ahol régmúlt történelmi események "másképp alakulása" okán látunk a miénktõl szignifikánsan különbözõ világot, vagy társadalmat. Ilyen például az általad is említett Amerika, mint brit gyarmat, vagy épp most néztem egy olyat, ahol Nagy Sándor nem kaszálta el Egyiptom világuralmi törekvéseit, ezért most Kaliforniában is fáraók bohóckodnak...
Egyszerûen nevetségesnek tartom még csak a feltételezést is, hogy egyetlen ember, vagy esemény léte, vagy nem léte hosszabb távon befolyásolhatná azt az utat, amit az emberiség akár globális, akár tágabb lokális szinten eddig megtett.
Mindemellett persze szórakoztató a sorozat, és végül is ez a lényeg.
9/10
fredi60 2010 okt. 17. - 17:10:19 9/10
(165/435)
"Ahogy látom nagyrészt Amerika történelmében gondolkodtak az alkotók"

Mivel az alagutakon "csak" idõben utaznak, a helyszín minden esetben San Francisco marad. Ezért nehéz lenne nem az USA történetében gondolkodniuk a forgatókönyv íróinak. De rendesen megdolgoztak így is, volt szovjet megszállás, az amerikai szabadságharc elbukása okán megmaradt angol uralom, stb.
AvatáR Gil Maerth 2010 okt. 17. - 16:07:22
(164/435)
Tiszta Chrono Trigger
elromlik az átjáró :)

amúgy nagyon jó sorozat. sajna az elsõ 2 részt kihagytam :(
Kari Wuhrer még nagy cucc lesz, de az irtó égõ hogy mi miatt mennek el az utolsó rész legvégén!
:D

Ahogy látom nagyrészt Amerika történelmében gondolkodtak az alkotók, sajnos.
variálni meg keveset lehet azzal 2-300 évvel :(

amúgy Mallory felírta a valahova az6 eredeti bolygó adatait, legszebb emlékeim szerint.
7/10
RoKKfish 2010 okt. 14. - 21:14:26 7/10 Előzmény ULTIMATE
(163/435)
Hja igen, vágom. Azt a tornádós menekülõs snittet el is feledtem...

(SPOILER)

Mindenesetre túl sokat nem g*ciztek a magyarázattal, hogy onnantól kezdve mitõl válik irányíthatatlanná a különbözõ csúszások idõpontja. Pláne, hogy a ruszkik elõl még úgy pucoltak meg, hogy a srác a parkban némi püfölés segítségével bekapcsolta a cuccot, oszt gyite. Ott szó nem volt még visszaszámlálásról, viszont a következõ rész élbõl azzal kezdõdik, hogy sasolják, mennyi van még vissza... Hát, nem to'm...
ULTIMATE 2010 okt. 13. - 17:50:07
(162/435)
A gép nem akkor romlott el amikor feltekerte, annak annyi volt az eredménye, hogy túl "erõs" lett az átjáró, ezért tudta pl. még az útról is beszívni az énekes pasit. Viszont van az idõzítõ, ami a beállított (késõbb asszem már magától állítódik be) idõ után visszaviszi õket a kiindulási pontra. Ám õk ezt elszúrták, mert jött egy vihar, ezért megbuherálták az idõzítõt, és elmentek abból a világból. Így viszont a kütyübõl törlõdtek a saját világuk adatai, így addig kell utazgatniuk, amíg véletlenül oda nem keverednek újra.
7/10
RoKKfish 2010 okt. 13. - 15:32:29 7/10
(161/435)
Na, kíváncsiskodtam, úgyhogy megnéztem néhány részt a sorozatból.
Hát... ha van sci-fi, ami kötekedésre és parttalan vitákra adhat okot, akkor ez biztosan az. Ezzel most nem is foglalkoznék, inkább csak egy kérdés, mer' felületesen figyeltem a pilot-nál (Nem akartam, hogy odaégjen a besamel...:D):

Szal Mallory elsõ kanyarban átkelt egy ph. dimenzióba, majd visszatért a sajátjába. Aztán késõbb, mikor a többieknek mutogatja az új játékát, feltolja a kraftot, ezzel irányíthatatlanná válik a folyamat, megsérül a herkentyû és elkezdõdik a "szaladgálás" egyik világból a másikba (?)...

Legalább is ez jött le. Kihagytam, vagy rosszul figyeltem valamit?
twillight 2010 okt. 13. - 14:46:23 Előzmény ULTIMATE
(160/435)
Örülök hogy segíthettem :) Ha rendesen adják azért legalább lesz mit figyelni hátha tévedek xD
ULTIMATE 2010 okt. 13. - 12:22:52
(159/435)
Így már világos. Amit mondtál, úgy értettem, hogy minden világból csak EGY "szomszédos" világba lehet eljutni. Én úgy képzeltem, hogy nem egy alagút van, és annak két vége, hanem két külön kapu, más funkcióval. Az egyik kijuttat az adott világból, egy deimenzióközi térbe, a másik meg behoz a másikba. Ha ketten vagy többen belépnek A kapun, B kapuból fognak kilépni. De ha a B kapuba lépnek be, az már egy másik, C kapuhoz vezet. Ezért nem lehet visszamenni ugyan azon a kapun amin jöttünk. (Vagy tényleg csak írói/rendezõi hiba de az nem olyan érdekes :D)
twillight 2010 okt. 13. - 10:52:30
(158/435)
Nem hibás a feltételezésem, csak te feledkezel el arról, hogy a kapu célállomását az idõtényezõ (hogy MIKOR nyitod meg a kaput) is befolyásolja.
ULTIMATE 2010 okt. 13. - 08:57:40
(157/435)
"a megnyitott alagútnak MINDÍG konkrét iránya van, és MINDÍG "csak kidob valahol az univerzumban" - akármelyik irányból lépsz be. De ha X irányból belépsz, mindíg Y világban rak le, és ha Y világban lépsz be, mindíg Z világban rak le (és így tovább)."
Tehát hogy hova kerülök, azt az dönti el, hogy melyik világból indulok? Ez viszont azért hibás, mert rögtön az elsõ részben két különbözõ világba is eljutnak a sajátjukból. Elõször Quinn egyedül oda ahol fordítva vannak a közlekedési lámpák, és még él Elvis, késõbb pedig már négyen a befagyott világba. Szerintem valószínûbb hogy az alagutak véletlenszerûen nyílnak meg, de csak egyirányúak. Ha "hátrafelé" mész, máshogy/hibásan mûködik, és rossz helyre kerülsz.
twillight 2010 okt. 12. - 22:45:13 Előzmény ULTIMATE
(156/435)
"A megnyitott alagútnak konkrét iránya van, ha meg visszafelé mész csak kidob valahol a multiverzumban" - nem érted amit mondta: a megnyitott alagútnak MINDÍG konkrét iránya van, és MINDÍG "csak kidob valahol az univerzumban" - akármelyik irányból lépsz be. De ha X irányból belépsz, mindíg Y világban rak le, és ha Y világban lépsz be, mindíg Z világban rak le (és így tovább).

"Illetve ott meg sem kéne várni, hogy lejárjon, hiszen nem vissza akarnak menni, rögtön csúszhatnának tovább" - két okból hibádzik a logikád: 1) kezdetben legalábbis arra számítanak hogy ha kivárják az idõt, akkor visszajutnak elõbb-utóbb a saját világukba 2) az eredeti útnál az eredeti világban volt egy jó nagy generátor ami elõállította az alagutat. A többinél nem volt generátor, így a távirányító ráállt a természetben elõforduló olyan pontokra, amikor két világ között a válaszfal minimális volt.