Téma: Szén

btz1983 2014 márc. 03. - 21:35:39
(4/4)
És én még azt hittem az én munkám a sz*r
horvath.istvan788 2011 dec. 16. - 18:53:19 Előzmény alitta2
(3/4)
Hol láttál te ilyet??? Ne szórakozz!!!21 évesen bányaomlást,emberek alatta???Ki vagy te?Ezzel ne viccelj!!!
alitta2 2011 dec. 05. - 20:33:31
(2/4)
Ja, és ha nem figyeltek, rátok omlik a tárna! Láttam embereket így meghalni XD
Ford Mustang 2011 okt. 24. - 18:52:40
(1/4)
A szén több szempontból is figyelemreméltó elem. Különbözõ formái között megtalálható az ember által ismert egyik legpuhább (grafit) és legkeményebb (gyémánt) anyag is. Ezentúl, könnyen létesít kémiai kötést más atomokkal, beleértve más szénatomokat, kis mérete pedig többszörös kötések kialakítására is alkalmassá teszi. Ezen tulajdonságai miatt több mint 10 millió különbözõ vegyületet alkot. A szénvegyületek a földi élet alapjául szolgálnak, és a szén-nitrogén ciklus során a Nap és más csillagok energiatermelésében is részt vesz.
A Nagy Bumm során nem keletkeztek szénatomok, mivel azok csak alfa-részecskék (hélium atommagok) hármas ütközése során jöhetnek létre. Az univerzum kezdetben túl gyorsan tágult és hûlt le ahhoz hogy ez megtörténhessen. Termelõdik viszont szén felszálló ágban lévõ csillagok belsejében, ahol a három alfás (vagy Salpeter-) ciklus során a hélium atommag alakul nagyon rövid idõre berilliummá, majd szénné.
A periódusos rendszer egyetlen elemének, a szénnek ma több ismert vegyülete van, mint az összes többi elemnek együttvéve. A napjainkig megismert szénvegyületek száma több, mint 5 millió. Ezt a szénatom különleges tulajdonságai teszik lehetõvé.