swissair flight 111 2021 júl. 04. - 13:22:07 Előzmény Edmond Dantes
(12/12)
Szilassy László SZÍNÉSZ
Születés: Nyírcsászári, 1908. február 13.
Halálozás: São Paulo (Brazília), 1972. március 30.
Eredeti neve: sopronyi Szabó László
Szülei: sopronyi Szabó Péter tanító, Csobay Piroska
Lakása: Rákospalota, Mária u. 12. (-1939), Budapest II. Vitéz u. 13/b (1939-)

A nagykárolyi, illetve a nagykállói gimnázium elvégzése után jogot hallgatott Budapesten, de 7 félév után a színészetet választotta: Szalay Károly társulatának titkára lett. Itt sikeres beugrás után kezdődött színészi karrierje. 1933-34-ben Kallós József társulatában, 1934-35-ben Szegeden, 1935-36-ban Miklósy Imre együttesében, 1936-37-ben Debrecenben játszott. 1937-1939 között a Belvárosi, 1939-40-ben a Magyar és az Andrássy úti, 1940-42 között a Pesti és a Vígszínház tagja volt. Ezután egy ideig nem vállalt színházi kötöttséget, egy-egy előadásra szerződött csak. 1944 őszén a Nemzeti Színház tagja lett. 1945-ben emigrált, 1946-tól Brazíliában, később Argentínában élt. 1950-ben az Argentínai Magyar Színjátszó Társaság vendége, 1951-től tagja volt. 1960-ban visszaköltözött Brazíliába. 1966-ban vitézzé avatták. Egy félreértés folytán összetévesztették egy hasonló nevű nyilas tiszttel, így közvetlenül a világháború után Magyarországon nyilasnak kiáltották ki, filmjeit betiltották, bár népbírósági eljárás nem indult ellene. E félreértés alól Ábel Péter cikke tisztázta 1990-ben (Ábel Péter: Történelmi nyomozás I—II. Szilassy László vagy Szabó? Színházi Élet, 1990/4. és 1990/5.).
Edmond Dantes 2021 máj. 08. - 11:15:55 Előzmény svartni
(11/12)
off Kedves, hogy kommentelői munkásságomat elemzi. Nem szerencsés = inkorrekt, hogy ezt magában beszélve = nem a "válasz" gomb megnyomásával teszi, lehetőséget sem adva a reagálásra. Sajnos vagy szerencsére belenéztem ebbe a topikba...és ha már belenéztem, reagálok, ha szabad.
Úgy látszik, fogalma sincsen a fórum "protokolljáról" (ld. fent) és a magyar nyelvről sem sok, mert ha lenne, észlelné, hogy nem "önmagamnak" írtam, hanem mindig "válaszoltam" valakinek. Arról nem tehetek, hogy a közbülső beírások/nickek időközben eltűntek, törölhették fiókjukat, ennélfogva tűnhettek el 1-1 válaszom között a beírásaik. Remélem, megbocsátja, ha nem emlékszem, kik és miket irtak be egykor. Ha valamihez nem ért, ne engem tartson hülyének, inkább kapja elő a tükröt!

on Szeleczky Zita nyilas volt. Elég beguglizni, kiderül. Néhány széljobb portál dicsőíti, már ez is árulkodó rá nézve, a többi portál pedig b i z o n y í t j a. Aki nem hiszi, járjon utána. Én utánajártam. Nem (csak?) a férje tartotta nyilasnak, hanem a Népbíróság. Velük vitatkozzon! Az meg elég vicces, hogy engem úgy tüntet fel, mintha Páger Antal védőügyvédje lennék. Szíveskedjék elolvasni, amiket róla a saját topikjában írtam. Egyeseknek az is sok volt, kaptam is miatta eleget. (Nem érdekelt.) Ott is többen leiratkozhattak időközben, úgyhogy máris jelzem: ott s e m magamnak írogattam.
svartni 2021 máj. 07. - 22:26:45
(10/12)
E.D. 4x írt önmagának. Nem is szeretnék vitatkozni és nem is fogok vele, de Págernak bizony volt a nyilasokhoz köze. Apám, aki abban a korban 1926-os születésével már eléggé otthon volt többször említette, hogy "Páger valami nagy szívességet tehetett a kommunistáknak, hogy hazajöhetett és itthon ismét a központba került." Ugyanez az E.D. Szeleczky Zita férjére építve nyilasozza a színésznőt, miközben akkoriban köztudott volt, hogy a taxicég tulajdonos férj egy könnyelmű, léha fráter vala és Szeleczky el is vált tőle. Apám orvoskollégája volt Szombathelyen Haltenberger egy közeli, egykori haverjának, akitől további részleteket hallott. Hát egy ilyen szavára pont nem kellene adni. Mellesleg azt még zsidó színészek is megírták, hogy Szeleczky soha nem ártott senkinek. Gyűlölte a kommunistákat és milyen igaza volt! :D
Zita vörös posztó egy igen befolyásos kör szemében, míg Páger - aki szintén nagyszerű színész volt, csak éppen nem jellembajnok - akárcsak Kiss Ferenc - már feloldozást nyert.
Edmond Dantes 2018 szept. 29. - 11:42:11
(9/12)
Ennyi szamársággal, ami itt alattam áll, nem fogok foglalkozni, abból (itt) már évekkel ezelőtt kinőttem. Eddig sem folytattam vitát, csupán leszögeztem, hogy "nem törekszem újszerű okfejtésre, csupán szeretem a valós tényeket." Ezt továbbra is fenntartom. Ezért és csak ezért:
1) "...kivéve Págert, aki... nyilas létére ...": Páger n e m volt "nyilas".
2) "...akik viszont az új rendszer által lettek üldözve, soha többé nem játszhattak ugyebár, kivéve Págert, ...": erre a legenyhébb kifejezés az, hogy ordas baromság. Hogy csak a fő-fő fasisztát, a zsidótlanító színészkamara elnökét, a Szálasi által Nemzeti-igazgatóvá kinevezett Kiss Ferencet említsem: 8 évet ült, majd visszatér(hetet)t a színpadra, sőt, a Kádár-kormány 1963-ban Érdemes művész címmel tüntette ki. Előbb-utóbb mindenki visszatér(hetet)t és játsz(hat)ott. Legfeljebb nem "tért vissza". Nincs több megjegyzésem, jó Szálasizást és Szilassyzást mindenkinek!
Edmond Dantes 2018 szept. 27. - 14:04:31
(8/12)
Milyen dzsúszról (juice-ról) beszélsz? Csak nehogy félrenyeld!
Edmond Dantes 2018 szept. 27. - 13:48:32
(7/12)
Nem törekszem újszerű okfejtésre, csupán szeretem a valós tényeket. Maradjunk ennyiben.
Edmond Dantes 2014 szept. 27. - 11:05:30
(6/12)
Az egyik beírás: "Sajnos a háború az õ színészi pályafutását is kettétörte." erõs csúsztatás.
SzL színészi pályafutását a háború nem kettétörte, ellenkezõleg, ilyen-olyan okokból magasba röpítette filmen, színpadon, életben.
Színészi pályafutását a háború ÉS már a háborút megelõzõ megelõzõ évek azon sokaknak törte ketté részben v végleg, akiket az 1938-tól bevezetett fajvédõ (ismertebb nevén: zsidó-)törvények leparancsoltak a színpadról, filmvászonról, mindenhonnan. Szilassy nem tartozott ebbe a körbe, sõt, õ az 1938-44 közötti korszak egyik klakkos-frakkos csillaga volt, a korosodó és a hatalomnak egyre kevésbé tetszõ Jávor egyik lehetséges de kevésbé tehetséges utódjaként.
10/10
Éduah 2014 szept. 27. - 08:25:09 10/10
(5/12)
Cserebere (1940) címû filmben
10/10
Éduah 2013 máj. 09. - 17:58:23 10/10
(4/12)
a Hétszilvafa (1940) címû filmben.
10/10
Éduah 2013 jan. 16. - 06:26:18 10/10
(3/12)
Nincsenek véletlenek címû film itt látható:
http://www.youtube.com/watch?v=POJmIQk32wI
Oldtimer 2011 jún. 20. - 23:40:39 Előzmény Gábor 32
(2/12)
Külföldre menkült, ha jól tudom, és elég fiatalon meg is halt. A neten valahol van is egy emlékoldal róla

Pontosabban épp itt: http://szilassylaszlo.com/
10/10
offtopic
Gábor 32 2010 szept. 29. - 02:14:56 10/10
(1/12)
Sajnos a háború az õ színészi pályafutását is kettétörte.
Pedig remek színész volt!