Téma: Szulejmán

Pink Pearl 2013 márc. 06. - 08:18:51 Előzmény Petrapetrus
(390/3430)
Kedves Petrapetrus! :)

Néhány dolgot szeretnék tisztázni amit félreértettél vagy nem egészen úgy értelmeztél, ahogy én gondoltam! :)

Akkor sorjában:

A Lajost játszó színészt illetõen én fenntartom, hogy én a KINÉZETE ALAPJÁN 50 fölöttinek gondolnám.Elhiszem(sõt utána is néztem), hogy valóban csak 36 éves (sõt! mivel ezt a filmet 3 évvel ezelõtt forgatták akkor még csak 33 volt)de ÉN SEM a valódi koráról beszéltem, hanem, hogy mennyinek LÁTSZIK :) "Szerintem" 50 fölöttinek :)

Amikor az elõzõ írásomban azt írtam, hogy " Ha a valóságot fogják ábrázolni....kétlem, hogy túl sokan rajonganának érte..." Ezt én NEM A FILMRE értettem, hanem Szulejmán személyére!
Attól, hogy a fõszereplõ gonosz, aljas stb...attól maga a film még lehet jó! Persze :) Hány de hány olyan film van ahol undorítóan ellenszenves a fõszereplõ.....de attól még a film szuper izgi és/vagy érdekes is lehet :)

Hatice nem tudom mitõl "balf..ax" szerinted.....nekem EDDIG a nõi szereplõk közül õ az egyetlen szimpi :) Nem tudom mi az amire célzol a jövõvel....majd meglátjuk....lehet,hogy megváltozik róla is a véleményem :) Hát van ilyen :)
De a pillanatnyi helyzet alapján a nõk közül nekem Hatice és Hürrem barinõje szimpi kizárólag :)

Nigar?! Az kicsoda? :D Bocs, nem jegyeztem meg úgy látszik az összes nevet :DD nagyon ömlesztve egyszerre néztem meg az elsõ 8 részt :DD Ha még emlékszel amit meséltem errõl :))

A Hürrem "szép-csúnya" témáról:

Én sem mondtam azt,hogy egy filmben kizárólag szuper szépségeknek kell játszani! Szó sincs róla!
Csak arra a korábbi írásra reagáltam amikor valaki "jegypénztáros kinézetû átlagos nõ"-nek nevezte Hürremet és akit a film készítõk "szuper szépség"-ként akarnak bemutatni.....ERRE reagáltam azt, hogy a FILM KÉSZÍTÕK valóban ÍGY akarják Hürremet beállítani ("szuper szépség").....pedig tényleg nem az. Szerintem csúnyácska.....
....de (ahogy korábban is írtam) az írásos történelmi anyagok alapján az IGAZI Hürrem sem volt nagyon szép nõ....hanem az esze és a rendkívüli vidám személyisége varázsolta el a szultánt....

A Hürremet játszó nõt viszont mint "színésznõ" KIVÁLÓ minõsítéssel illetném! :) Nagyon jól játszik! Mint színész tényleg tehetséges! Ami tény az tény! :)

A Hürrem gonosz-nem gonosz témáról:

Ház nézd.....értem, hogy "szerinted" Hürrem nem gonosz.
Szerintem viszont igen!
Az egész személyisége gonosz.

Vegyük azt az egyszerû esetet amikor a gyûrû lopásnál Õ IS TUDTA (mármint Hürrem),hogy a lány akit "megtaláltak" mint tolvajt, NEM a valódi bûnös volt.....Tudta és ENNEK ELLENÉRE....NEM tett semmit, hogy megvédje azt a lányt akit ÁRTATLANUL lopással vádoltak!
Nem arra gondolok,hogy Mahidevrant kellett volna nyílvánosan megvádolni....mert azt úgy se tudta volna elérni (hiába ez az igazság)....és az is tény, hogy nem valószínû,hogy meg tudta volna menteni azt a lányt.....de akkoris óriási különbség van aközött, hogy "NEM TUDJA" (= próbálta de nem sikerült) megmenteni vagy "NEM IS PRÓBÁLT SEMMIT" tenni azért, hogy segítsen!
Én beleroppannék a lelkiismeret furdalásba, hogy "miattam" börtönbe zárjanak valakit úgy, hogy TUDOM hogy nem õ a "bûnös".....
Ha láttam volna Hürremen legalább egy szemernyi együttérzést aziránt a lány iránt.....de semmi! Egyszerûen túllépett rajta....mintha egy lényegtelen dolog lenne....(lehet,hogy nem is börtönbe vitték azt a lányt? Talán meg is ölték?! Ez nem derült ki...)

És ami még lesz késõbb....bár nem tudom ezt a filmbe is bele tették-e....
Na ezt inkább a biztonság kedvéért csak SPOILER-ben mondom......

!!!!!!!!SPOILER!!!!!
Ha a filmben is úgy lesz ahogy a valóságban...vagyis Hürrem megöleti Mahidevrant és a kisfiát.....Háát én egy ilyen nõvel nem tudnék szimpatizálni! De Szulejmánnal sem, aki a saját gyerekeit is megölette (kivéve a kedvenc feleségétõl származókat)
Nekem mint pasi sem tetszik....de ha egy szuper "szép fiú" lenne, akkor se tudna vonzani egy ilyen kegyetlen gyilkos :((((
Hogy képes valaki megölni a saját gyerekeit? :((((
Nagyon kiábrándító :((((((
Furcsa,hogy akkoriban ezt a törvény sem büntette :(((((
Crystalheart 2013 márc. 06. - 08:12:34
(389/3430)
Mivel az egész színész-választásuk és Lajos szerepének ábrázolása a Magyarország elleni hadjáratot próbálja hamisan megmagyarázni a rendkívül ellenszenves magyarokkal, így nem, nem annyira szõrszálhasogatás.

Egyébként jól láttam a mai (hazai) rész ajánlójában, a törökök _rajtaütésszerûen támadnak majd meg egy várat_? Na ne már... :D
Petrapetrus 2013 márc. 06. - 07:42:50 Előzmény napraforgó
(388/3430)
Jaj, ez már tényleg a szõrszálhasogatás kategóriája. Szerintem felesleges ezen ennyire fennakadni. Ez legyen a legnagyobb problémánk... :D
Petrapetrus 2013 márc. 06. - 07:38:35 Előzmény Tamylla
(387/3430)
Egyetértek. Egyébként SPOILER a legutóbbi, legújabb részben, amit most a napokban vetítettek kint, jól össze van verve Hatice (hasonlóan, mint Hürrem volt nemrég), ha jól láttam, talán Hürrem hupálta meg kissé..? :D SPOILER VÉGE
offtopic
Petrapetrus 2013 márc. 06. - 07:37:20
(386/3430)
Én úgy emlékszem, hogy a könyvben szerepel is, hogy fikció a sztori. Vagy lehet, hogy csak pont abban a kiadásban, amit én olvastam... Nem tudom. :)
Crystalheart 2013 márc. 05. - 22:17:06 Előzmény Texas Bill
(385/3430)
Én is ezt mondom, a sorozatban éppen olyan barokkos (és divatjamúlt) túlzások vannak, mint a barokk Szigeti veszedelemben. :)
2/10
napraforgó 2013 márc. 05. - 18:08:06 2/10
(384/3430)
Nem egészen azonos a helyzet. II. Lajos meghalt 20 évesen, így nem reális, hogy egy jóval idõsebb színésszel játszatják.
De Szulejmán 26 évesen került trónra és 70 egykétévesen halt meg. Az hogy õt elejétõl a végéig egy 40 éves színész játsza, sokkal elfogadhatóbb.
Hajreddin Barbarossza 2013 márc. 05. - 17:13:11
(383/3430)
Azért ez egy kicsit más volt, a keresztény országokban nem tekintettek ennyire természetesen az ilyen jellegû erõszakos cselekedetekre. Nem véletlen, hogy a magyar krónikák is igyekeznek mismásolni a királyok ilyen bûneit. A Képes Krónika szerint pl. István, miután megtudta, hogy hamarosan meghal, követet küldetett Vazul börtönébe, hogy hozzák ki onnan, és õt akarta megtenni utódjának. De mikor Gizella ezt meghallotta, István követét lefizette, hogy inkább öntsenek ólmot Vazul szemébe és fülébe. Kálmán néhány "elvetemült" tanácsadója, köztük Sima fia Márk, Jákó fia Achilles és Bot fia Benedek rossz tanácsára cselekedte azt, amit, ráadásul õt hamar utol is érte a végzete, hiszen olasz orvosa tapaszt tett a fülére, hogy azzal enyhítse annak fájdalmát, de ez a tapasz kiszívta az erein keresztül az agyvelejét: a bûnös elnyerte büntetését... III. Richárdot pedig még a saját kortársai is megvetették. :)
Tehát, bár az Occidens számára sem volt ismeretlen a lehetséges trónkövetelõk idõ elõtti eltakarítása, itt mindvégig deviáns cselekedetnek számított. Az Oszmán Birodalomban viszont része volt a szokásjognak és idõvel az írott jognak is. Mivel ezeket a jogszabályokat jog- és vallástudósok folyamatosan vizsgálták, értelmezték, nem igazán merült fel senkiben, hogy nem Allahnak tetszõ törvények szerepelnek benne, és ilyetén módon ne lenne magától értetõdõ, hogy a szultánoknak ezeknek megfelelõen kell eljárniuk.
vénasszonyok:nyara 2013 márc. 05. - 16:39:36
(382/3430)
Ez a szokás a nyugati királyságokban is jelen volt. Gondoljunk pl. III. Richárdra, vagy az Árpád-házban is történtek hasonló esetek: Kálmán megvakíttatta Álmost és fiát, Bélát.
Hajreddin Barbarossza 2013 márc. 05. - 16:01:18
(381/3430)
Nincs ebben a családgyilkosságban semmi eget rengetõ. Az európai és az iszlám államok története is tele van trónbitorlókkal, belháborúkkal, trónörökösök által elkövetett királygyilkosságokkal. Az oszmán állameszme, a birodalomépítés viszont megkövetelte a stabil hatalomátadást, ezért alakult ki az 1300-as években az a szokás, hogy a szultánt csak a trónöröklésre kijelölt fia élheti túl, persze a piszkos munka elvégzésére általában csak a szultán halála után, az örökös által került sor (logikusan, hiszen mi van akkor, ha a szultán elteszi láb alól a potenciális trónbitorlókat, aztán az egyetlen életben maradt fiúörököse egyszer csak meghal, még az õ halála elõtt: kihalt volna a dinasztia). Ez a szokás aztán az 1400-as években már írott törvényként volt jelen, így a frissen trónra kerülõ ifjú szultánnak nem csak érdeke, de a birodalom törvényei által meghatározott kötelessége is volt megölni az összes férfirokonát, hogy elkerülje az esetleges belharcokat. Ez a törvény amúgy kevesebb, mint fél évszázaddal Szulejmán halála után szûnt meg, az 1600-as években már nem volt szokás a családon belüli erõszak ezen módja.
És hogy mennyire számított durvának ebben a korban ez a dolog? Keresztény nézõpontból nézve természetesen akkor is elítélendõ lehetett, de most nem is a keresztény felfogás a fontos. A férfi családtagok legyilkolásának elmaradását a kortársak kifejezetten a birodalom, a szultáni hatalom elpuhulásának tekintették, úgy tartották, hogy a szultánok elnõiesedtek (köszönhetõen annak, hogy a 17. században a szultánfik a háremben, egy rakás "anyával" körülvéve nevelkedtek), hosszú távon pedig ennek a hanyatlásnak tudják be a magyarországi hatalmuk összeomlását.
Texas Bill 2013 márc. 05. - 15:55:33
(380/3430)
A Szigeti veszedelem egy mese. Van valami köze a valósághoz, de kb. csak úgy és annyi, mint a Szulejmán tévéfilmsorozatnak.
Hajreddin Barbarossza 2013 márc. 05. - 15:44:48
(379/3430)
Nem Szulejmán dédapjáról írja, hogy megölte a szultánt, hanem a saját dédapjáról, a Sziget várát védõ Zrínyi Miklósról. Szulejmán dédapja nyilván nem lehetett életben, hiszen akkor õ lett volna a kb. 200 éves szultán. :)
10/10
Tamylla 2013 márc. 05. - 15:33:34 10/10
(378/3430)
A Youtubeon én is elõrenéztem a részeket és hát SPOILER
Hatiche eleinte valóban szende lánykának tûnik késõbb azonban õ is kimutatja a foga fehérjét.
Ugyanolyan gonosz lesz mint Mahidevran, ugyanolyan beteges és bosszúálló!! SPOILER vége.

És hogy Hürrem gonosz lenne nem hiszem.Õ csak a legjobbat akarja kihozni a helyzetébõl, eleinte magáért késõbb a gyermekeiért küzd.
Petrapetrus 2013 márc. 05. - 14:41:52
(377/3430)
A Szigeti veszedelemben szereplõ dolog fikció. Vérhas volt a ludas, én úgy tudom...
Petrapetrus 2013 márc. 05. - 09:19:07
(376/3430)
"Azt sem értem, hogy a magyarok miért vágták ketté az eredetileg 90-100 perces részeket ha hetente csak EGY részt adnak?!"
--> Hát ezt mi sem értjük. :P Illetve sejtjük... (legalábbis én)

"Szerinted a magyar Lajost játszó színész CSAK 35-40 éves?! Szerintem 50-60 között van. Legalábbis kinézetre....De inkább 60....."
--> Egy sorozatot nézünk? A Lajos alakító színész szerintem még véletlenül sem néz ki 50-60 évesnek. Amúgy csak érdekességként mondom, hogy a Lajost alakító színész, nevezetesen Kadir Çermik még nem töltötte be a 36. életévét. (október 1-jén lesz 36 esztendõs) Vagyis, még fiatalabb is, mint a Szulejmánt alakító Halit... És én pont errõl "téptem a szám" már mióta, hogy nem jelent semmit, hogy XY kinéz X évesnek. Lehet attól jóval több és jóval kevesebb is...

"Belenéztem az eredeti török részekbe is (szeretek elõre "kukucslálni" :D) de nem tudom a film mennyire fogja követni és bemutatni Szulejmán VALÓDI személyiségét és tetteit... Ha a valóságot fogják ábrázolni....kétlem, hogy túl sokan rajonganának érte..."
--> Én is belenéztem. Ha az okok nem is pont úgy lesznek, ahogy egykor voltak, bizony lesznek benne csúnya dolgok. SPOILER Ibrahim és Mustafa is megfojtásra kerül, gondolom akkor már Mahidevran is SPOILER VÉGE
Mindenesetre a törököknél a sorozat már mindjárt a 90. részhez ér és nagyon sokan szeretik, sõt, Hürrem a legeslegnagyobb kedvenc. Nyilván ennek köze van ahhoz, hogy a saját történelmi karaktereikrõl van szó, meg próbáltak megmagyarázni benne minden kegyetlen tettet. (s ha jobban belegondolok, bizonyos esetekben nagyon is mûködnek ezek a magyarázatok - mivel senki sem szent benne)

"Ez nekem elképesztõ, hogy valaki a saját családtagjait képes megöletni.... :(((("
--> Egészséges lelkületû embernek nyilván az, bár mi, magyarok is csináltunk hasonló dolgokat...

"A férfi szereplõk közül eddig nekem senki nem szimpi mint ember! Talán egy kicsit a hegedülõ, verseket író....aki Szulejmán "jobbkeze"...."
--> Ibrahim? Eleinte nekem is szimpatikus volt, de már nem. Kezdi kimutatni a foga fehérjét... :)))

"A nõi szereplõk közül talán EGY aki szimpi...most nem jut eszembe a neve...aki Szulejmán testvére és titokban szerelmes Szulejmán jobbkezébe aki hegedül és verseket ír :) A nõk közül õ az egyetlen aki NEM gonosz! Õ olyan kis romantikus, álmodozó :)"
--> Hatice. Így hívják. Nekem olyan "b@lf@sz" szegény, azért nem is szimpatikus. :) Õ szerelmes Ibrahimba, bár SPOILER Ibrahim Nigarral fog összegabalyodni késõbb, õ meg - már mint Hatice - szerintem férjhez adódik valami pasához SPOILER VÉGE.
Ja, nekem Nigar Kalfa a kedvenc nõi karakterem... :)

"És még talán az a lány aki Hürrem EGYETLEN barátnõje....Õ is egy aranyos lány....Nem is értem, hogy kedvelheti azt a gonosz Hürremet..."
--> Hürrem szerintem nem gonosz. Csak törekvõ és megkeseredett. Annyit rúgtak már belé, lemészárolták a családját... Ennyi csapás után hogy lehetne szegény "normális"? Õ csak túlélt és jelenleg is próbál túlélni a sorozatban. Ahogy mondta is, nem igazán van senkije. Nagyjából a Szultán szereti, meg a barátnõje, bár utóbbi szeretete abban a miliõben, ahol létezni kényszerül, vajmi keveset ér. Persze attól még értékes.

"Ez egy filmnél elég ritka, hogy egyik fõszereplõ sem szimpi....de momentán nem tudok mást mondani..."
--> Szerintem ez egy izgalmas dolog. :) Bár sok szereplõben meg lehet találni a pozitívumokat is, hiszen senki sem egyértelmûen fekete vagy fehér. Ahogy a valóságban sem. A hibák ellenére mégis tudunk húzni valakihez. Pont azért, mert nem tökéletes. :)

"Szóval ezzel kapcsolatban....szerintem kimondottan csúnya ez a nõ aki õt játsza,de állítólag az igazi Hürrem sem volt egy szép nõ...."
--> Ízlések és pofonok. Szerintem nem csúnya Meryem. Nem szép, de egyáltalán nem is csúnya. Egy egészen átlagos csaj, akin segít a smink. Különben is, végre egy sorozat, ahol nem tökéletes szépségeket vonultatnak fel nagy szerepekben. Utálom, mikor "szépségkirálynõk" alakítanak fõszerepeket. Igenis legyenek átlagos vagy kevésbé szép nõk is fontos szerepekben filmekben. Amúgy valóban, az igazi szultána sem volt egy tökéletes nõ, de volt neki agya. Rengeteget segített a szultánnak a csaták megtervezésében és sok egyéb más dologban is. Hürrem legalább nem kirakatbaba volt, hanem használta a nyakán lévõ kinövést is. Ami számomra sokkal értékesebb, mint az, hogy valaki a külsejével érvényesül, holott sötét, mint az éjszaka....
Petrapetrus 2013 márc. 05. - 08:47:10
(375/3430)
Igen, de azt se felejtsük el, hogy Szulejmánt sem annyi idõs színész játssza, mint ahány idõs volt abban az idõben. Ha az egyik szereplõ kinéz valaminek, akkor a másik szereplõnek ahhoz képest kell kinéznie valahogy. :)
offtopic
Petrapetrus 2013 márc. 05. - 08:45:49
(374/3430)
I
Petrapetrus 2013 márc. 05. - 08:44:03 Előzmény Ljerk
(373/3430)
Aha. Köszi. Bár elég hihetetlennek hangzik. A pulzus olyan dolog, amit ezer dolog befolyásolhat, szóval valahogy nem hiszem el ezt... :D
Petrapetrus 2013 márc. 05. - 08:42:08 Előzmény Tamylla
(372/3430)
"Pedig Szulejmán a cím és fõszereplõ."

Magyarul igen. Törökül nem. Törökül, vagyis a sorozat eredeti címe "Csodálatos század" és nem az, hogy Szulejmán. :)
2/10
napraforgó 2013 márc. 05. - 04:19:33 2/10 Előzmény Tamylla
(371/3430)
Talán azért mutatják idõsebbnek a magyar királyt, mert egy kamasz kölyköt legyõzni nem lett volna akkora dicsõség, mint egy élvhajhásznak, beképzeltnek bemutatott középkorút.