Téma: Szulejmán

lady 83 2013 nov. 07. - 21:10:29
(1510/3430)
Annyi baromságot olvasni itt komolyan mondom. Méghogy Hürrem feledi származását,a múltját...te jó ég.Mégis mit tehetne???Mit tehetett volna?Olyat is olvastam hogy haragudott a szüleire amiért úgymond elhagyták,magára hagyták,hogy hibáztatta õket amiért meghaltak.Elég nagy sületlenség...De hát feltámasztani õket nem tudta.Muszáj volt alkalmazkodni.Ennyi.Nem több nem kevesebb.Nem játszhatta a Xéna harcos amazont,nem lehetett egyszemélyes hadsereg hogy na majd én megmutatom nektek xD Bárki más is az õ helyében megpróbál alkalmazkodni és a lehetõ legtöbbet,legjobbat kihozni az adott helyzetbõl.És hát mit ad Isten oda keveredik ahova, és ki lesz rá hatással???na ki? Hát ki más mint a nagy Szulejmán...és a szívnek,kémiának nem lehet parancsolni:)))Amikor az ember egyedül marad a világban muszáj felvennie a túlélõ szerepét,megkeményedni,harcolni hiszen nincs más aki segíthetne aki bástya lenne számára.Nem beszélve arról hogy ennyire idegen környezetbe került ahol gyökeresen kellett változtasson a kialakult szokásain,el kellett fogadjon egy más hitvilágot.Azért ilyenkor az ember lelkében nagy hegek keletkeznek.Neki Szulejmán lett a szilárd rendíthetetlen bástya,és amikor valami/valaki rivális jön veszélyeztetve ezt a stabilitást,egyensúlyt,persze hogy úgy érzi az ember mintha kicsúszna lába alól a talaj.
Marika néni 2013 nov. 07. - 20:42:39
(1509/3430)
Azért az elég durva volt, ahogy a bába püfölte a szerencsétlen gyerek popsiját, már abba is belehalhatott volna.
8/10
szivecske8987 2013 nov. 07. - 20:38:33 8/10
(1508/3430)
Elfogadom a véleményyedet es köszönöm a választ. Engem érdekel a fórumozók személye, mert sokszor olyan írásokat olvasok, hogy kiváncsivá tesz,hogy vajon ki rejtõzhet az álnév mögött. Persze nem személyeskedni akarok és utálkozni sem, de emberek vagyunk és kiváncsiak.
Annyit még hozzáfûznék, hogy sorozatokban nem nézek meg olyanokat,amit a te szavaiddal élve közepesnek találok. Azt nézem meg, ami tetszik és ez néhány rész után kiderül. De ebben is minden ember más.
Igen egyébként az is emberi vonás,hogy ha valalkinek tetszik valami és neked mondjuk nem akkor arra jobban ugrik az a valaki... Én mondjuk hülyeségnek tartom "vérre menni " ízlések miatt.
Peterh91 2013 nov. 07. - 12:28:26
(1507/3430)
Mohács után valóban a törökök ellenállás nélkül bevonultak Budára, ekkor hordták szét Mátyás király Corvina Könyvtárát.
malvinkicska 2013 nov. 07. - 09:28:15
(1506/3430)
Annyi mindent írtak már a szereplõkrõl hogy mindenkinek szíve joga el dönteni mennyi ennek a valóság alapja az tudni levõ a törökök mai napig mások mint mi az erkölcsi normákat értem alatta ezért kár egymást ismeretlenül sértegetni az emberek különbözõek vagy el fogadjuk vagy nem de nem az a meg oldás hogy ócsároljuk a másikat.
2/10
napraforgó 2013 nov. 07. - 08:17:33 2/10
(1505/3430)
Tudod, általában én is úgy kategorizálok, hogy "tetszik', vagy "nem tetszik". Azt, hogy jó, vagy nem jó, inkább általánosságban szoktam írni, nem feltétlenül konkrét mûre.
Habár még sohasem láttam, hogy valaki azon háborodott volna fel, mert valaki azt írta egy mûsorról, hogy jó. Miért mindig a "nem jó" váltja ki az ellenszenvet?
Miért van az, hogy némelyek megsértõdnek, ha a kedvencük valaki másnak nem tetszik? Miért van az, hogy szinte erõszakosan akarják meggyõzni az illetõt a véleménye megváltoztatására?

Történelmi tévedések? Nem emlékszem ilyesmikre. Mivel nem vagyok történész, ezekbe nem nagyon ártom bele magamat. Lajos király életkorához szóltam hozzá, no itt nem lehet tévedni, mert szegény tényleg csak 20 éves volt, mikor meghalt. A másik téma Buda ostroma volt, az én egykori történelemkönyvem szerint Budát 1541-ben foglalták el a csellel a törökök (ezt még Gárdonyi Géza is leírta az Egri csillagokban), és nem hallottam róla, hogy Buda városán már '26-ban végigmentek volna, és csak a budai vár elfoglalása történt '41-ben.
Nem voltam ott, nem tudom, hogyan és mi történt, és az oszmán birodalom történelme, hódításai, kultúrája meg nem érdekel annyira, hogy belevessem magam. Én ezekbõl nem csinálok gondot magamnak.
Nézem ezt a gazdag kiállítású, szórakoztató szappanoperát, amelytõl a magyánvéleményem az, hogy közepes, se nem túl jó, se nem túl rossz. És nem felejtem el azt a mondatot, amivel minden rész kezdõdik: történelmi IHLETÉSÛ sorozat, vagyis az alkotók elõre közlik, hogy nem is törekedtek a történelmi hûségre.

És legvégül: maradjunk a sorozatnál, arról beszélgessünk és ne az egyes fórumozók személyérõl - nevezetesen most pont rólam. Ezt én nem szeretem, és szerintem a moderátorok sem tûrik a személyeskedéseket.
offtopic
Petrapetrus 2013 nov. 07. - 07:36:46
(1504/3430)
egy elég sablonos és viszonylag RÖVID életrajzzal

Elnézést, kihagytam egy szót. :)
offtopic
Petrapetrus 2013 nov. 07. - 07:36:00
(1503/3430)
Ez meg a másik. ;)
offtopic
Petrapetrus 2013 nov. 07. - 07:34:56 Előzmény rizsa34
(1502/3430)
Kellett a sorozatba "szórakoztató elem", amitõl kajálja majd a nép. Ha csak egy sima történelmi sorozat lenne, sokkal kevesebben néznék valószínûleg. Kellett bele némi forgatókönyvírói furfang, ami nézõcsalogató.
A valóság szerintem sem így volt, de én ezen nem problémázom. Az igazságnak, tényeknek utánaolvasok, a sorozatot meg nézem, mert kikapcsol és nagyon szépen megcsinálták. :)
offtopic
Petrapetrus 2013 nov. 07. - 07:28:47 Előzmény rizsa34
(1501/3430)
"Például, hogy meggyõzi Szulejmánt, hogy törölje el a testvérgyilkosság szokását? Hiszen annyi minden mást elért a szultánnál, talán ezt is sikerült volna véghezvinnie."

Ezt én is korábban emlegettem. Ha nem viszi el a tüdõgyulladás, szerintem el is érte volna. Hiszen Selim és Bayezid is a saját vére, nyilván próbált volna tenni annak érdekében, hogy mindkét fia élhessen. A többi gyermeke halála nem rajta múlt. Betegségben haltak meg.

Ami Hürrem viselkedését illeti: nyilván sokk elveszíteni az embernek a szeretteit. Nem tudni pontosan, hogy Hürrem mikor került Szulejmánhoz, rebesgetik, hogy már jóval azelõtt, mint a sorozat bemutatja, igaz, akkor még nem igazán volt vele kontaktja. Én el tudom képzelni, hogy az idõ "begyógyította a sebeket", plusz Hürrem inkább a tatárokra volt dühös, nem a törökökre, akik ergo megmentették. A tegnapi részben is elhangzott a spanyol szolga szájából, hogy szeret a háremben lenni, mert jó dolga van ott. Ha valaki nem volt annyira törekvõ, akkor nem kellett tartania olyan sok mindentõl. Elõbb-utóbb kiházasításra kerültek, vigyáztak rájuk, stb. Sõt, hozományt is kaptak az uralkodótól. Szerintem egy idõ után átragadhat a szemlélet jelentõs része, hiszen mégis csak abban a környezetben él, létezik.
offtopic
Petrapetrus 2013 nov. 07. - 07:21:54 Előzmény Ferrer
(1500/3430)
Nem csak ezt az egy munkát láttam tõle... :) Plusz mindenféle mûsorokban is néztem vele interjúkat, arról nem is beszélve, hogy elég alaposan utánanéztam a palinak. Iszonyat nehéz vele kapcsolatban érdekes anyagokat találni, minden a neten egy elég sablonos és viszonylag életrajzzal van tele, azt vette át a nép. Én mint már mondtam, kerestem vele interjúkat (nem bulvárszemeteket), volt, hogy csak szkennelt anyag állt rendelkezésre, én meg kíváncsi voltam és begépeltem elõször törökül a szöveget (minden sajátos karakterével együtt), aztán küldtem rá egy fordítóprogramra. Nyilván így sem tökéletes a végeredmény, de a lényeg kiszûrhetõ. Mindezek alapján írtam meg magyarul az önéletrajzát, ami nem csak magyarul, de úgy a neten általában is a legbõvebb, legtöbb infót tartalmazó bió. Szabadidõmben szeretek írni meg nyelvekkel foglalkozni, szóval így esett, hogy "megismerkedhettem közelebbrõl" a színésszel. Így mondhatom azt, hogy szimpatikus a fazon.

Amúgy egy dolog a kapott és alakított szerep és egy dolog a színész, aki eljátssza...
9/10
filmimádóó 2013 nov. 06. - 23:06:58 9/10
(1499/3430)
Nahh, Ibrahim könyvét jól megátkozták...
gb4400 2013 nov. 06. - 23:00:13
(1498/3430)
Àllandóan felmerül itt a téma, hogy Hürrem hogy felejthette el a származását, és tagadhatta meg a múltját. Azt azonban sokan elfelejtik, hogy a sorozattal ellentétben Hürrem még gyerek volt, amikor a hárembe került. Így könnyen alakítható volt.
8/10
szivecske8987 2013 nov. 06. - 22:33:24 8/10 Előzmény napraforgó
(1497/3430)
Én csak azt nem értem miért kell az embereknek úgy véleményt alkotnia,hogy azt mondja valamirõl "jó" vagy "nem jó". Ezek helyett ott a "tetszik" és a "nem tetszik". Mivel ez a te véleményed,neked nem tiszted eldönteni bármirõl is a milyenségét.Mert ami neked nem jó, az esetleg másnak a kedvence.Illetve még megakadt a szemem azon,hogy kritizalod a sorozat történelmi hûségét miközben te sem vagy tisztában sok történelmi dologgal a hozzászólásaid alapján.Egyébként egy élmény olvasni az irományaidat.Érdekes embernek tûnsz, mindenkinek ellentmondasz és elég sok idõt szánsz a port fórumra...:)
rizsa34 2013 nov. 06. - 20:57:20
(1496/3430)
"az ilyen szappanoperák általában arra épülnek, hogy van egy olyan hõs, meg egy hõsnõ, akivel a nézõ azonosulni tudnak, drukkolnak nekik, stb."
Nem lett volna baj a szappanopera, ha fiktívek a szereplõk. Tehát vagy kitalált sorozat az Oszmán-korból vagy egy izgalmas, pörgõs történelmi sorozat Szulejmánékkal. Így a kettõt próbálják vegyíteni, ezért jönnek ki oylan megoldások, ahogy most Ibrahim mérgezését ábrázolják: Ibrahim pasa a csúnya gonosz, ergo szinte megérdemli, hogy meg legyen mérgezve. És Hürremet szinte mint valami szabadsághõst tüntetik fel, aki szegény Haticét menti meg a csúnya gonosz férjétõl. Kétlem, hogy ez a valóságban is így lett volna, SPOILER különben Szulejmán nem bánkódott volna a barátja megölésén SPOILER VÉGE.
rizsa34 2013 nov. 06. - 20:44:58
(1495/3430)
"Az egész családját lemészárolják a szeme láttára. ... Eladják egy hárembe, ahol a vallási meggyõzõdés hasonló, mint az elrablóié."
Lehet, hogy Hürrem meggyõzte magát arról, hogy a családja cserbenhagyta (nem tudták megvédeni)? És hogy Szulejmán a megmentõje (aki megvette a gaz tatárok fogságából)? Hallani olyan eseteket néha, hogy elõkerül felnõve egy kiskorában elrabolt gyerek, és inkább az elrablójával maradna, és tudni sem akar az eredeti családjáról.
Az elképzelhetõ szerintem, hogy az igazi Hürremben is dolgozhattak a lefojtott sérelmek. Gondolom ezt abból, hogy mennyire felveszi a hárembeli szokást: harcolj a gyerekedért, mert különben a másik nõ gyereke kerül a szultáni trónra. Talán lehetett volna ez másként? Például, hogy meggyõzi Szulejmánt, hogy törölje el a testvérgyilkosság szokását? Hiszen annyi minden mást elért a szultánnál, talán ezt is sikerült volna véghezvinnie.
És akkor, mégha Musztafa is lesz a következõ uralkodó, de SPOILER megmarad Bajezid és az õ gyerekei élete, Szelimbõl nem lesz Korhely SPOILER VÉGE, és persze akkor Ibrahimot se kéne mérgezni ...
Ferrer 2013 nov. 06. - 19:43:38 Előzmény Petrapetrus
(1494/3430)
De mi fogott meg a kisugárzásában? A sorozatban idegbetegnek van ábrázolva (valóságban biztos nem volt az), MINDENBEN szolgálókra támaszkodik, ha meg nem tetszik neki a legapróbb dolog is, "hisztizni" kezd.
10/10
csikosi 2013 nov. 05. - 14:27:13 10/10 Előzmény napraforgó
(1493/3430)
Akárhogyan is vesszük a történetet, Hürrem sok idõ elteltével nagyon beleszeretett a szultánba
és nem beszélve arról, hogy Szulejmánnak is egyedül csak õ számit.
Van ilyen is. Lehet, hogy igaz, de lehet NEM.
Szép szerelem, ha így van,.
Üdv: csiki
2/10
napraforgó 2013 nov. 04. - 06:03:08 2/10
(1492/3430)
Az nekem is fura, hogy Hürremnek nincs semmiféle identitás-problémája a sorozat szerint. Talán az is a túlélés egyik módja, hogy teljesen megtagadod az egész múltadat? Erre lelki sérülés nélkül kevesen lehetnek képesek. ----> Látod, ezen gondolkodtam én is.
Egy pap leányát elrabolják mintegy 14 éves korában. Az egész családját lemészárolják a szeme láttára. 14 évesen egy lány akkoriban már eladósorban lehetett, a vallási meggyõzõdése már nyilván kialakult, azt két és fél, hároméves korától rendesen sulykolták belé.
Eladják egy hárembe, ahol a vallási meggyõzõdés hasonló, mint az elrablóié. (egy átlag vallásos leánynak ez azt jelenti, hogy ellenség)
Ezek után ez a leány eléggé rámenõs módon felhívja magára szultán figyelmét, beleájul a karjába, táncol neki, lefekszik vele, stb. Egyik napról a másikra leveti a hitét, mint egy ruhát és másikat húz fel.
Hogy elõbbre jusson, vagy hirtelen megvilágosodott és rájött, hogy Allah az egy igaz isten? Rájött, hogy így léphet feljebb a ranglétrán, szolgálóból kegyenccé? Vagy csak kissé bõvérû és valóban annyira beleesett a férfiba? Nem tudni.
Itt ebben a sorozatban az összes lehetõséget megmutatták.
Én tudom, hogy a dolgok általában nem fekete-fehérek, de .... ezt a Hürremet valahogy nem tudom megérteni. Azonosulni vele meg végképp nem, pedig az ilyen szappanoperák általában arra épülnek, hogy van egy olyan hõs, meg egy hõsnõ, akivel a nézõ azonosulni tudnak, drukkolnak nekik, stb.
Hogy a rendezõ itt tudatosan kerüli ezt a sémát, azt nem tudom, de én egyetlen szereplõt sem találok maradéktalanul szimpatikusnak ebben a sorozatban. Nem tudnám megkönnyezni sem Hürremet, sem Ibrahimot, sem Szulejmánt. Mindegyik fényévekre távol áll tõlem.
Ez az egész török világ... lehet, hogy egzotikus, de nem vágyom oda.
Néha belenézek a Seherezádé ismétlésébe is, na az is ugyanez. Messze vannak Európától.
offtopic
Petrapetrus 2013 nov. 03. - 18:09:47
(1491/3430)
Egyetértek.