7/10
SandroVM 2012 máj. 02. - 02:38:31 7/10 Előzmény convar
(61/81)
Nem tudom hányat kell megnézni ahhoz, hogy ezt ki lehessen jelenteni, de egyelõre én is így gondolom. Kemény egy film és Tom Cruise minden kétséget kizáróan bizonyítja, hogy õ egyáltalán nem egy gyenge színész és a legjobbak között a helye. Érdemes eredeti hanggal nézni, hogy errõl megbizonyosodjunk és még hitelesebb legyen a film, nem mintha mondjuk abban hiányt szenvedne egyébként...
10/10
convar 2012 márc. 05. - 16:23:57 10/10
(60/81)
Sztem a Vietnámmal foglalkozó háborús filmek közül ez a legjobb.

Tom Cruise pedig élete legjobb alakítását nyújtja benne.


10/10
6/10
emirates82 2012 jan. 08. - 22:40:35 6/10
(59/81)
Azért mentek oda,hogy megállítsák a kommunizmus terjedését Dél-Ázsiában.
Forelly 2012 jan. 08. - 17:41:28
(58/81)
Õszintén szólva nagyon nem tudok egyet érteni azokkal,akik szerint volt értelme annak,hogy több tízezer amerikai meghaljon abban a háborúban. Minek kellett beavatkozni egyáltalán egy Amerikától ennyire messze esõ ország belsõ ügyeibe? Hol sértette Amerika érdekeit,hogy az északiak be akarták Dél-Vietnámot kebelezni? Nem ismerem pontosan az okokat,de szerintem sehol...Csak hihetetlen sok embert átvertek azzal az USA-ban,hogy a kommunisták jó gonoszak és le akarják igázni az egész világot,sok Ron Kovichoz hasonló hazafias érzelmû ember meg be is vette ezt a maszlagot. Szerintem bolondság volt önkéntesként kimenni egy totál idegen nemzet érdekeiért vívott háborúba. Milliók szenvedéseit meg lehetett volna spórolni,ha az amcsik nem teszik oda a lábukat.

Bocs az offért,amúgy a film zseniális,filmtörténeti legendának tartom.
10/10
zz76zz 2011 aug. 18. - 09:23:47 10/10
(57/81)
szeretem azokat a filmeket, ahol egy ország a vezetésének rossz döntéseit felvállalja . .. egyébként perszehogyjófilm :)
10/10
Ford Mustang 2011 jún. 07. - 12:13:15 10/10 Előzmény arebaba1234
(56/81)
Ja, csak te '90-be :D
10/10
mr.nobody 2011 jún. 07. - 11:29:38 10/10
(55/81)
Nagyon nagy film egyszerûen brutálisan jó.Nagyon jó benne Tom Cruise nem is csodálom h Golden Globet kapott érte és Willem Dafoe cameo szerepe is nagy volt. Oliver Stone egyik legjobb filmje.Aki nem látta nézze meg nem fogja megbánni.Nálam 10es film. PEACE
arebaba1234 2011 febr. 24. - 20:15:33
(54/81)
én is július 4-én születtem :D
10/10
Ford Mustang 2010 nov. 17. - 16:42:16 10/10
(53/81)
Szerintem Rékasi Károly hangja illik a legjobban Tom Cruise-hoz. Egyébként meg nagyon jó film, zseniálisan lett megrendezve, minden rendben vele, nem is csoda, hogy jelölték Oscarra a legjobb film kategóriában. 10/10
apuska 2010 jan. 05. - 07:05:55 Előzmény morpet
(52/81)
Kedves Morpet!
Szerintem, egész jól összefoglaltad "hõsünk" és a film lényegét. Jellemét, - általad hiányolt - jellemfejlõdését, néhai tündöklését, bukását, és újbóli felemelkedését.
***SPOILER***
Szerintem, pontosan, ez volt a film mondanivalója.
Én nem vettem észre, hogy szerethetõvé akarta volna tenni a szereplõt, inkább szánalmat és sajnálatot akart ébreszteni iránta. A hõs, aki nem is feltétlenül hõs (társát lövi), nem egy nagy elme, nem egy nagy jellem. Átlagos (amerikai) fiatal, aki bekapja a hazaszeretetbe mártott csalilegyet, majd sokáig nem érti, hogy a világ miért is nem érti, becsüli ezért Õt. Közben - sok háborús testi (vagy csak lelki) sérülttel együtt - tönkre megy a még el sem kezdõdött élete. Mint Te is írtad, lemerül a mocsokba,a társadalom kiveti magából, nehezen tudja feldolgozni a háborús élményeket. És amikor talán nincs is lejjebb, teljesen meghasonlik, végre kénytelen helyre tenni magában a dolgokat, feldolgozni az önmagában munkáló ellentéteket. Végre megszabadul a belé nevelt-oltott vitatható eszméktõl (pl.: hazaszeret értelmezés, ideológiai maszlag), majd kiköpve a mérgezõ csalilegyet, (leginkább) saját kárán, sorsán okulva kiordítja, hogy a háború bûn, ami tönkretesz.
Ennyi a jellemfejlõdés, nem több, ahogy Te is írtad. Ez tette késõbb a veteránok szószólójává, a saját bõrén szerzett -és néha undort keltõen ábrázolt- negatív, háború utáni élettapasztalat, nem feltétlenül a szemináriumok és a politikai átnevelés.
***SPOILER VÉGE***
Amúgy, egy film akkor is lehet jó, sõt kitûnõ, ha a mondanivalójával (pl.: mert demagóg) nem értünk egyet.
Azzal viszont nincs mit vitatkozni, ha egy filmet nem érzel egységes, jól felépített egésznek (vontatott, össze-vissza), hiszen izlések és pofonok különbözõek.
Én, ilyenkor - késõbb - megnézem még egyszer, hátha rájövök, miért is kaphatott annyi elismerést.
10/10
viktor666 2010 jan. 04. - 23:20:54 10/10
(51/81)
...hm... kedves morpet... asszem jól helyretettél, sõt, belegondoltam, dramaturgiailag-íróilag teljesen igazad van!...
...már oda sem figyelek, hogy véletlenül van-e jellemfejlõdés egy amcsi moziban...
...inkább nem is nézek ilyesmit, csak európait - angol-olasz-francia, hiszen a cseh újhullámo már lefutott..
---én csak kíváncsi voltam, mit hoznak ki belõle, aztán jól fölhúztam magam, hogy nálunk még csak meg sem lehet pendíteni egy történelmet helyretévõ film ötletét.
Senki nem adna rá pénzt...
...pedig ez a story "csak" 50 éves, a "miénk" meg már mind régebbi, 1920-1942-1956...
...senki nem mer OBJEKTÍVEN hozzáfogni...
...leverik, mint vak a poharat---
...különben...KÖSSZ!
morpet 2010 jan. 04. - 17:44:54
(50/81)
***SPOILER***
Vártam, hogy bemutatják, ahogy egy hazáját szeretõ hõs ráeszmél, mekkora tévedés az egész, amiben hitt. De nem mutattak hõst, csak egy nagyképû idiótát, aki pillanatok alatt szétlövette magát, és olyanokat is, akiket nem kellett volna. De ez kevés volt ahhoz, hogy szerethetõvé váljon a szereplõ, mert folytatta eszelõs ámokfutását a kórházban is.
Vártam, hogy szép lassan összeálljanak a fõszereplõ fejében a mozaik darabkái a haza és a háború összefüggéseirõl. Ehelyett a legundorítóbb sorcsapások tucatjai kellettek ahhoz, hogy megkeseredjen. Még lebénulva is csak az érdekelte, milyen kocsiból integethet veteránként a július 4-i felvonuláson. Nem volt semmilyen különleges jellemfejlõdése a szerpelõnek, csupán addig verte a sors, amíg már nem mondhatott mást az a szerencsétlen, mint hogy rossz volt a háború.
Vártam, hogy kiderüljön, mi tette a fõszereplõt a veteránok szószólójává. Ehelyett azt láttuk, hogy egy mexikói kurvák között totál szétesett, testileg-agyilag megnyomorult ember az egyik jelenetrõl a másikra hirtelen elkezdi üvöltözni, hogy "bûnös háború".
***SPOILER VÉGE***
Kétségkívül lenyûgözõen játssza Tom Cruise ezt a szerepet, de a lenti hozzászólókkal ellentétben számomra ez egy kifejezetten rossz film volt, demagóg, össze-vissza, öncélúan undort keltõ, vontatott.
fordjee 2010 jan. 04. - 16:02:02
(49/81)
Játszott benne 3 Baldwin is, Stephen, Daniel és William is, az utóbbit föl is ismertem. Illetve Tom Sizemore is, de õt nem láttam, mondjuk csak a feléig bírtam nézni, elaludtam, mint a szar.
Hannibal Lecter 2010 jan. 04. - 10:35:50
(48/81)
egy veterán véleménye mi :) Megfogadom szavad, hisz te ott voltál Vietnámban vagy akárhol, Stone pedig nem zsidó és nem is akart annak a (ál)liberalista pacifista humanista elmebajnak a szószólója lenni, aminek eredményeképpen eltörölték a sorkatonaságot amerikában és lassan már mindenhol. A háború nem jó dolog, nem is azért csinálják az emberek, a tengerészgyalogos hivatás egy emberi próba is, ahol elõször az embernek magát kell legyõznie. A film nagyon jó, de nem csak ez a veteránok sorsa, ezért bár nem hazudik a rokkant veteránokkal kapcsolatban de erõsen lesarkítja és egyoldalúvá teszi az egyik legkeményebb hadászati egység sorsát. Nem mindenki volt ott csecsemõgyilkos, az, hogy a civilek kezébe fegyvert adtak, nos az a Vietnámiak hibája, a katona ilyenkor nem tud mérlegelni.
10/10
viktor666 2010 jan. 04. - 03:17:39 10/10
(47/81)
...csak még annyit...
...itt Nixont, Kennedyt pocsmékolják...
...nem vitéz horthyt...
..SOHA nem lesz olyan demokrácia Magyarországon, hogy ehhez a filmhez hasonlóan, filmet forgassanak apámról, akit 2.000 km-re innen lõttek nyomorékká a Csendes Don kanyarulatában...
...OTT VÉDTE A HAZÁT???
Sárkányölõ 2010 jan. 04. - 03:14:18
(46/81)
Jó film, viszont ahogy amerika hozzááll a vietnámi háborúhoz az elég gáz. Egyszerüen képtelenek elfogadni, hogy a cél jó volt, csak nem sikerült.
10/10
viktor666 2010 jan. 04. - 02:22:17 10/10
(45/81)
...nem erõltetettek... nem voltál hábórúban, ne ítéld el azt, aki volt, és filmet csinál---ahogy volt...
...valamennyire kell a túlélés azoknak is akiknek a tehetetlen kezei közt sorban halnak meg 20-25 éves gyerekek...
...elfásulnál te is ...
...fõidõben, vagy 10 óra körül kéne adni az ilyen filmet... tán megnézi pár mai vérgõzre áhítozó farok...
...és Dylan dalai a háttérben... kár, hogy nincs mód feliratozni...
...égetik a zsidó árpádsávost??... nna bumm...
...nem akartak megdögleni...
TE AKARSZ???
...akkor csak csináld a balhét...HÁBORÚZZ!!!...
...f@sza buli lesz ám...
10/10
Steve1 2010 jan. 04. - 01:46:45 10/10
(44/81)
Igen, és éppen ettõl olyan átütõ erejû az egész. Egyébként tényleg érdekes, hogy a filmek nagy részében a vietnámi veteránokat félistenként tisztelik - legalábbis sokfelé - a valóságban pedig ennél lényegesen szarabb ott a helyzet.
Jól nyomja ebben a filmben ez a Tom Cruise gyerek.
Hannibal Lecter 2010 jan. 04. - 01:39:53
(43/81)
az, hogy nem tisztelik õket egy más kérdés. Rómában földet kaptak, itt utcára teszik õket, ez az amerikai kormányt, kultúrát stb-t jellemzi nem a tengerészgyalogos hivatást. Amikor a filmben a haldokló katonák felett arról dumáltak, hogy melyik csapatra fogadtak stb, szóval Stone egy zseniális rendezõ de ezek a dolgok nagyon túlzóak és erõltetettek.
Neo87 2010 jan. 04. - 01:36:25
(42/81)
"szerintem a film üzenete, hogy jó amerikai katonának és veteránnak lenni"

Van néhány ilyen "jó amerikai katonának és veteránnak lenni" történet a neten:

"jelenleg mintegy 400 ezer hajléktalan veterán – köztük sok ezer nõ – él az amerikai városok utcáin"

"a pilóta elvesztette mindkét lábát, a jobb kezét, és arcának egy részét" (http://www.hetek.hu/kulfold/200711/elfelejtett_hosok)

Stb., stb...