offtopic
perry 2020 ápr. 05. - 14:40:37
(22/22)
privátban küldtem.
8/10
offtopic
Tiberio 2020 ápr. 04. - 16:06:42 8/10 Előzmény perry
(21/22)
Írtam pár provokatív sort a Cherbourg-i esernyõk-höz. Csak írástudóknak. Nem baj, ha nincs mindenben egyetértés.
offtopic
perry 2020 márc. 27. - 17:43:27 Előzmény Tiberio
(20/22)
Természetesen : igen, nem is tagadom az irodalmi "kölcsönzést" mástól. Mint ahogy a hangos könyvemet sem. Halukra utalva sajnos a slam poetryt sem lehet művelni ebben a "zivataros időben". Mivel a 150-200 ember már tömeg....
8/10
offtopic
Tiberio 2020 márc. 27. - 13:55:19 8/10 Előzmény perry
(19/22)
Nem rossz; pár eljózsefatillásodott(sic!) sor. Márai meg tudta fogalmazni, mi jelenti számára a hazát: az anyanyelv. "Minden más homályos..." /M. S./
offtopic
perry 2020 márc. 27. - 12:31:11
(18/22)
Én már csak elvétve járok ide, meg aztán csak az értesítőm van bekapcsolva. Mert igazából mindannyian Fricik vagyunk:) A Moziveroom oldalnak írok, ide már nem. Viszont kapsz tőlem egy slam poetry-t by perry

Az én univerzumom, mese a sokról a kevésről meg a nehézről.

Mert kell egy kis mozgalom,
Mi a vesékig hatol,
Míg telnek a napok,
S, a réten manók osonnak,
Ők migráns manók,
Kis csaták és jó holnapok,
Aztán konszolidáció,
Ebben a mesebeli királyságban,
Jövőre veled ugyanitt,
S, holnap is adok csokit,
Varázslok neked egy szebb holnapot,
Vagy kis kocsmák mélyén,
Ahol nem csak a jövő dől el,
Hanem néha én is,
Építeni egy szebb jövőt,
Nézni óceánt,
Mint mesében a három királyfi,
Csak úgy útnak indulni,
Még akkor is ha,
Fiút szeret,
Akkor elnyered a királyságot,
Meg a fél herceget,
Mert egészet itt nem lehet,
Lehetsz majd felső tízezer,
Mert tért és időt,
Átlépni úri kegy,
Mindig vannak varázslók,
Lesznek boszorkányok,
Gonosznak lenni pénzért megy,
Így leszünk lassan nagyok,
Elmúlik bűbáj és varázs
Élni mint tudjuk:
Ebbe már más is belehalt,
Vagy csak úgy,
Magányosan mint Kis herceg,
Nevelni rózsát,
Zárt univerzumban,
Élni panel életet,
Szép csendben arrébb menni,
Úti batyut kötni,
Benne hamuban sült pogácsa,
Máshol új életet kezdeni,
Hol lehet más a politika,
Embernek lenni sirály lehet,
Csak az a fene honvágy ne lenne,
Mert mit is, mit is hagytam itt:
Noha nem erre születtem,
Jobban érezni magam "idegenben"?
Vagy fontos gondok között élni?
Hol mindennapos a kilakoltatás,
Talán jut neked is albérlet 100 ezerért,
S a remény, hogy felküzdöd magad,
Lehetsz te is miniszter,
Neked is jár 100 holdas pagony,
Varázsolj majd felső tízezert,
Maradni, vagy menni ismert a kérdés,
Hamletnek sem kell lenned ezért,
Mit fiatalság ad élvezni csak,
Csodákra várva,
Béna varázs pálcára várva,
Vagy elhívatott életet élni,
Bánatot bordalba fojtani,
Magad lenni szirének énekébe,
Nem téveszteni utat,
Tudva, hogy a holnap felvirrad,
Te döntöd el,
Mesédet megírni,
Szeretnék mindent megérni,
És lásd egy évvel öregebb lettem.
Az idő elszállt felettem,
Végül lehetsz majd te is szenilis,
Az út a Koltóiba visz,
Akkor már mit nekem e vers...,
Hol repkednek idegen szívű tündérek,
Mert minden mesének egy a vége,
Te is már kiterítve,
Életed végére érve,
Addig is tedd vagy ne tedd,
Jobbítsd e rövid életet.
Mert a mese véget ér,
Nincs már Patkány Király,
Nincs már Diótörő,
Az arany virágcserép már csak réz,
Scuderi kisasszony rád sem néz,
Ez a mese is szétfoszlik mint a lég....
8/10
offtopic
Tiberio 2020 márc. 27. - 00:01:15 8/10 Előzmény perry
(17/22)
Most pótoltam egy 11 (!) évvel ezelőtti bejegyzésemet, emlékezetből, amennyire tudtam. Így múlik az idő...
8/10
Tiberio 2020 márc. 26. - 23:52:02 8/10
(16/22)
Talán ez a régi bejegyzés-szövegem is menni fog emlékezetből:

Frigyes vagyok. Frici. Egy nem túl képzett negyvenes férfi, aki azt hitte, valahol még vár rá az Élet. Itt ragadtam a széles amerikai utakon, mint légypiszok a szélvédőn. A semminél is kevesebb vagyok ebben az óriási városban. Üres házakban húzom meg magam, fázom. Időnként megsajnálnak, olyankor adnak enni. Még élek. Frigyes vagyok, Frici.
k11zoltan 2019 aug. 07. - 09:35:36
(15/22)
Régen láttam, és arra emlékeztem, hogy alapjában egy unalmas film.
Sajnos az is.
Az alagút jelenet már-már Tarr Bélára hajaz.

A végét sem tudtam hova tenni.
Amúgy volt benn munka, az látszik.
10/10
potepf 2014 júl. 29. - 12:59:42 10/10 Előzmény kroll
(14/22)
igen, tarkovszkij (de a solarisban hasonló)
kroll 2011 aug. 08. - 18:41:39 Előzmény musu77
(13/22)
Azt hiszem Tarkovszkij Stalker c. filmjében van egy tök ugyanilyen jelenet. Szerintem ez Gothár egyfajta sajátos tisztelgése Takovszkij elõtt.
renicica 2011 jan. 19. - 23:52:39 Előzmény musu77
(12/22)
Az volt a fû... ;-)
musu77 2009 szept. 05. - 13:22:02
(11/22)
Én nem tudom, kicsit fura.
Azért aki nem tud angolul, talán kevésbé érti, mert jó néhány szöveget nem fordítottak le.


SPOILER
Amikor az alagútban ment az a fránya kocsi kb.3-4 percig,(és állandóan a fényeket mutatták:S:S), azt hittem hogy már elromlott a TV vagy mi.. (Vagy csak Én nem értek ehhez?)
SPOILER vége
10/10
offtopic
renton1 2009 szept. 02. - 23:03:40 10/10
(10/22)
ha a látottak stílusában, akarom jellemezni, akkor geci jó ez a film. és még annál is inkább és jóval mélyebben kurva jó. 10/10
7/10
Kakukk76 2009 szept. 02. - 21:57:56 7/10
(9/22)
Bár tetszik/bejön a film, mint egy felnõtt mese, de ami a realitást illeti, inkább úgy tûnik, mintha a film inkább azt mutatná meg, hogy képzeli el egy közép-európai/magyar értelmiségi az amerikából való kiábrándulást. Talán Menyhárt Jenõt kéne megkérdezni, hogy õ is ilyesminek látja-e az USA nagyvárost...
De azért tetszik a film.
perry 2009 máj. 11. - 18:46:44
(8/22)
Igen , ehhez nem tudok én sem mást hozzá tenni.
kgyuri0 2009 máj. 07. - 02:47:48
(7/22)
A Magyar Szépségre írtam a következõt:

„Tényleg Gothár egy nudli, nem ám, hogy zseni!

Szerintem a zseni nem így néz ki, hanem úgy mint Tardovszkij, Bergman, Antonioni, esetleg Fellini. Még Bunuelrõl sem vagyok meggyõzõdve.
Jancsóról pláne nem(egyfilmes, aki a Szegénylegények rekordját nem hogy mgdönteni, de még beállítani se képes. Igyekszik, igyekszik, valami nagyon nagyot akar durrantani, de elfogy az ötlet. Aztán kínjában oda se figyel, azt hiszi, ha õ maga se érti, az majd bejön - szerintem így járt ezzel a filmmel G is.”

Ez a vélemény tán élesen sarkított, lehet igaztalan is, de van benne valami.
Leszögezem, hogy ennek igazsága esetén még nagyon is belefér, hogy Gothár jó rendezõ, ahogy természetesen Jancsó és Bunuel is.
Aztán meg Esterházy is probléma, a magam részérõl nagyon nagyra tartom, de megkockáztatom, nem filmre való. Legalább is ahhoz valami egész orbitális zsenialitás kellene, na azért G. annyira valóban nem zseni.
Sokan tán nem értik, miért üldözi halálra két tojásfejû gengszter hõseinket. Én sem tudom, de lehet, hogy ez egyszerûen a magyar csoportról lemaradt értelmiségiekre leselkedõ veszedelmektõl való rettegést jelenti – pláne, gondoljuk meg 1987-ben(amikor a film készült).
Pláne, ha figyelembe vesszük a fõhõs(Frici) lehengerlõ nyelvtudását(kicsit emlékeztet KarinthyFerenc Epepe, vagy DéryT GA.úr X-ben címû regényére).
Másfelõl ha már a nyelvtudást említem, halálosan bosszantó, hogy „ahülyemagyarnemtudegynyelvenseésazthiszihaordítvagygesztikulálmegértik” típusú sutka túl sokszor lett elsütve, SzirtesÁdámnak, mint a nagyvalagú téeszelnökök mintapéldányának még jól is áll, elõtte azonban nem illett Fricihez, aki láthatólag egész jól beletalált barátaiba, de, hogy sokadszor is ugyanazzal az artikulátlan tahósággal „kommunikál” ez nem gilt a figurához.
Mindenesetre a történet SzirtesÁdám megérkezéséig roppant nyomasztó. Õ lazább, komédiásabb színt hoz be.
Szubjektív ügy, de meg kell vallanom, nekem NewYork a csúcs volt, igaz, nem csövesnek mentem oda, tehát nehezen vagyok vevõ erre a sok komor asszociációra, s nem hagy nyugodni a gondolat, tán Esterházy maga is ilyen negatívan látta,ez véül is csak érzékenység s idegrendszer kérdése(volt egy kolleganõm, aki szintén nem csövezni ment NY-ba, mégis depressziós lett tõle. Pl S.TakácsAmdrás-PálosPéter NewYork–Budapest címû filmje jobban visszaadta az én NY-hangulatomat.
Különben azt, hogy nem filmre való, úgy értem, még az se biztos, hogy az általa közvetített tartalmakat akár csak szimbolikusan is kell.-e tekinteni(visszautalva a két üldözõ tojásfejûre)
Esterházynyilván nem szimbolista, de filmen, könnyen lehet abba az irányba kell kitörni, textuális történéseket (egy okostóni kifejezése) nem lehet filmezni.
AvatáR Gil Maerth 2009 máj. 06. - 14:00:20
(6/22)
Két kulcsmondat:
"Sejtettem hogy 24 órán belül szar ember lesz belõlem"
"Nem az a kérdés, hogy itt jobb élni vagy otthon, hanem hogy lehet e élni egyáltalán"


a kis magyar valóságból a nagy Almába.
A családja nem szereti ezért a kisember kiszakad a valóságából.

felfedezi a szabadságot, a tág tereket, meg az üvöltõ nyomort.
Merthogy ott is üvölt a nyomor.
New York egyes részei jól le vannak pukkanva, az tény.
Megdöbbentem azon hogy mennyi nagy hely van kihasználatlanul. óriási nagy helyek.
És túlépített helyek. kis sikátorok, folyósok szövevénye, elnéptelenedett utak.

Az urbánus kultúra kiválóan le van képezve
Az afroamerikaiak által nyomott zenék szerintem kiválóak.

és volt egy pont amikor MAJDNEM megvilágosodtam és eggyé váltam a filmmel.

*
Amikor mentek szótlanul az alagútba és az istennek nem akart véget érni az alagút.
hosszú elnyujtott jelenet volt...
ott majdnem megértettem valami MÉLYEBB jelentést, de aztán mégse.
*

Így aztán nem tudom mirõl szól ez a film?
az életrõl? new Yorkról? a két (magyar és amerikai) világ magánvalóságáról? a nyomorról? a környezetrõl? Fricirõl és tolvaj apósáról? mibõl lehet megélni?
miféle élet az ilyen?
vagy mirõl?

mert a jamaicai testvérpár egyikét megölik, a másik a végérre mosolygó úrinõ lesz, Fricit meg minden értelem nélkül kilökik a hídon.
De akkor is mosolyog a fõhös. De minek?

Maga a Film erõteljesen Szimbolista- érzõdik rajta Esterházy munkája.
tehát az én mottóm: "A Szimbolizmus újra támad"
perry 2009 máj. 06. - 13:04:29
(5/22)
Ilyenek is vagyunk, és még sokfélék mint a festõ palettáján a színek.
gabroca 2009 máj. 05. - 19:07:27
(4/22)
Erzsébet gondolom átalussza még a nászéjszakát is...
KeNorbi 2009 máj. 05. - 18:41:18
(3/22)
Igazán sajnál6od, Erzsébet, ha nem bírod kivárni, sz´tem én megteszem\ -nézem. (Talán jó lesz.)