Blindmouse 2021 jún. 12. - 11:17:36 Előzmény arronson
(66/86)
Elég kemény korrajz vidéki élet egy napnyi szeletéről.. a képmutatással, mindennel együtt.
Szerintem minden 35+os embernek be tud villantani emléket bármiféle random vidéki rokonokról. :D

Nem tudom mennyire volt szándékos, de valami zseniálisan gusztustalan érzete van az embernek ahogy a filmben készül a rántotthús, meg minden kaja, és aztán ahogy üres tekintettel szinte kényszeredetten tömik magukba a kaját. Szerintem én is olyan fejjel néztem, ahogy az elvtárs meredt rájuk közben. :D
Úgy vicces a film, hogy egyébként meg nem röhögsz rajta, egyszer sem. :)

BTW: Az a Rita nevű hippijócsaj karakter nem volt kicsit túljátszva? bár végülis szatíra.. elbírja.

arronson 2021 jún. 12. - 08:13:45
(65/86)
Mint a jó bort, ezt a filmet az idő még jobbá tette. Zseniális! A színészek, a párbeszédek, az egész szitu, a képi világ, minden ... Hatalmas élmény volt újból látni! :)
napraforgó 2021 jún. 11. - 18:22:05
(64/86)
Óriási film. Pásztor Erzsi csodálatos benne.
10/10
Döghalál 2021 máj. 03. - 21:58:14 10/10
(63/86)
Pásztor Erzsi alakítása fantasztikus.
Pécsi Ildikó ahogy sodorja a tésztát..erotikus.
Az öreg ember ahogy mutatja a Pécsinek, hogy mit csinál a lányokkal..komikus:)
Nagyszerű Magyar film.Ne keressék ebben a politikát.Nézzék és hagyják hogy magával ragadjon. Érdemes megnézni.
10/10
bosszantosz 2020 okt. 10. - 17:49:02 10/10
(62/86)
Igazad van! De szerintem nem csak Magyarországra jellemző ez a hozzáállás az élet minden területén. Másokon átgázolni sajnos egy szomorú tulajdonsága az emberek egy részének. Így volt ez a múltban is.
10/10
bosszantosz 2020 febr. 29. - 17:33:57 10/10 Előzmény Lilko03
(61/86)
Igazad van! Ebben a filmben viszont megmondta Vetro a feleségének, hogy Kajtárék nem voltak Monte Carloban. Ez a magas lovon ülő elvtársokra jellemző volt. A vidékiek nagyon sokat dolgoztak.
10/10
Lilko03 2020 febr. 29. - 16:51:00 10/10
(60/86)
Vetróné: Honnan van ezeknek ennyi pénzük?
Hát ez akkor tényleg így volt. Vidéken sokkal jobban éltek akkor az emberek, mint a városban. Volt ugye tsz, meg mellette a háztáji és a fusi építkezés. A városiaknak nem volt más, csak a "hivatalos" munkahelyük, ahol ugye nagyon kevés volt a fizetés. Emlékszem, hogy a mi családunkban is annak volt félretett pénze, aki vidéken élt, attól kellett kölcsönkérni, ha jött a muszáj. Bezzeg ma! Pont fordítva van. Akkor "virágzott" a magyar vidék, ma pusztul. Nem a szocializmust sírnám vissza, de a tsz-eket felszámolni hatalmas hiba volt. Nem lenne úgy kiszolgáltatott a mai vidéki nép, ha maradtak volna a tsz-ek, ahol mindig volt munka, kereset, megélhetés, büszkeség.
10/10
ligetiz51 2020 febr. 29. - 07:56:40 10/10
(59/86)
András Ferenc minden filmjét érdemes megnézni: Nagyon jó korrajz-szatíra-vígjáték filmek, mint ez is. Nálam Ő és Tímár Péter a két legjobb, sokkal őszintébbek és jobbak a filmjeik mint a hatalom által futtatott, díjakkal elhalmozott -tudjuk kik- rendezőké.
Lyanos1 2019 szept. 28. - 16:02:10 Előzmény Révész István
(58/86)
Nézőpont kérdése. Szerintem van tanulsága: a köznépet csak annyiban érdekli aug. 20 meg a fontos elvtársak amennyiben ez a saját pecsenyéjük sütögetését elősegíti.
6/10
Révész István 2019 szept. 20. - 23:39:24 6/10
(57/86)
Ez inkább egy hiteles dokumentum film a szoci időbeli vidékről. De filmnek nem jó, nincs a végén csattanója, nincs tanulsága.
Kuttyánszkikutya 2018 aug. 20. - 12:45:22 Előzmény Lyanos
(56/86)
Unalmas?????
Kinek?
Nincs ebben egy unalmas pillanat.
10/10
baromarc666 2018 júl. 12. - 22:36:59 10/10
(55/86)
A valaha volt egyik legjobb magyar film, zseniális korrajz a késői Kádár-korról.
10/10
hatodik lenin 2018 jan. 14. - 20:54:50 10/10
(54/86)
imádom..a legnagyobb. ráadásul otthon játszódik..és tényleg így van-volt minden..
Lyanos1 2017 okt. 30. - 10:50:13 Előzmény kritikus mûvész
(53/86)
A kérdés jogos. A válasz viszont bonyolult.
A példákban, amiket hoztál, az látszik, hogy a példaként hozott külföldi színészek mind kelet-közép-európaiak. Véletlenül sem Belmondo, Bronson, E. Taylor és társaik.
Egy lehetséges magyarázat, hogy a KGST-n belül volt valamiféle megállapodás, hogy oda-vissza foglalkoztatják egymás színészeit, valamilyen kvóta szerint.
De az is lehet, hogy a rendezõ ragaszkodott az illetõ külföldi szerepléséhez.
kritikus mûvész 2017 máj. 17. - 03:42:40
(52/86)
Annyi jó színész élt és dolgozott abban a korban itthon is,
nem értem miért kellett külföldrõl \"importálni\" bizonyos szerepekre -
mert nem csak ebben a filmben érhetõ tetten ez a vonulat... (?)

(Lásd: pl. Jan Novicki rendszeres foglalkoztatása a \'70-es,\'80-as években.
Van amikor indokolt, de csak akkor, ha valóban nincs megfelelõ karakter idehaza az adott szerepre.
Pl.: a \"Kilenc hónap\" c. film kapcsán kapásból több név is eszembe jutott Novicki helyett, h. csak kettõt említsek, Cserhalmi György, v. esetleg az utolsó filmszerepét talán épp ebben az alkotásban játszhatta volna el Latinovits Zoltán...)

Vetró elvtárs szerepére - visszatérve ehhez a \"témához\" - kiváló lett volna
(és ebben egészen biztos vagyok) : Õze Lajos!
Lyanos 2016 aug. 21. - 15:59:25
(51/86)
Lehet hogy unalmas, de ötletes filmformanyelvi elemek bõven vannak benne, már csak ezért is tanulságos és érdekes.
*** SPOILER ***
A családfõ szó szerint kirugdalja a macskát a tornácról, mivel az gusztustalanul eszik. Igen ám, de a családtagok is gusztustalanul esznek: kétpofára zabálnak, teli szájjal beszélnek.
Vetró elvtárs még az ünnepnapon is tollbamond Jolánnak. Csakhogy kibeszél a szokványos keretekbõl: "...az ünnep ne csak a kitüntetésekrõl szóljon..."
Este van, a TV-ben Vetró elvtársat látjuk fekete-fehérben, amint átvág egy nemzetiszín szalagot. Mármint mi nézõk látjuk, hiszen a helyiség, ahol TV szól, teljesen üres. A film szereplõi már nem. Kajtárné a templomban imádkozik. A többiek vidáman borozgatnak a kertben. Minden visszazökkent a hétköznapok kerékvágásába. Vetró elvtárs meg senkit sem érdekel többé.
*** SPOILER ***
Sand 2016 aug. 21. - 15:27:38
(50/86)
Valóban remek korrajz! Így éltünk akkor. Ha jól emlékszem, az akkori kritikák nagyon magasztalták az operatõri munkát is. Hát ez nem az a vario rángatós korszak.
Gyerekeimnek sajnos már nem mond semmit. Leesnek a székrõl az unalomtól.
10/10
liumiu 2016 aug. 20. - 18:37:26 10/10
(49/86)
Hú nagyon nagy kedvencem a film, sokszor láttam, de nem lehet megunni; hiteles korrajz, hiteles alakításokkal - Pásztor Erzsi megérdemelt volna egy Oscart ezért, döbbenetesen jó volt benne; és Pécsi Ildikó is hozta az elvárt szintet, õk ketten kiemelkedõek voltak, de a többiekre se lehet panasz - kivéve a rettenetes szinkront a két kamaszlány esetében, nah, azok rettentõ zavaróan hatottak, de ez legyen a film legnagyobb hibája; no és a fíling... nagyon átjött, szumma szummárum: zseniális filmszatíra ez, kérdés nélkül a legjobbak közt a helye.
10/10
M41 2150 2016 aug. 20. - 00:36:50 10/10
(48/86)
De jó hangulata van ennek a filmnek! :) Badacsonyi szõlõhegy, panoráma kilátás a Balatonra, zamatos borok, ínycsiklandó házias ételek, stb. Ezt a vidéki hangulatot szeretem! :) Az ebédelõs résznél konkrétan megéheztem: D!
A filmben a hangulatot tovább fokozza a színészek remek játéka!
vino-et-veritas 2015 máj. 17. - 16:31:34
(47/86)
Hm, "A téma nem eget rengetõ..."

Persze, önmagában talán nem lenne az, de akkoriban kb. mindenki így élt (vasárnapi rántott hústól a háztájin át, az elõre megváltott sírhelyig és felállított síremlékig, stb.). Amivel élesen szemben áll Vetro et., a puritán és elkötelezett funkcionárius alakja, akinek ezért nincsenek anyagi ambíciói sem.

Csoda, hogy ez éles szatíra a 70-es évek közepén átment az agitprop szûrõjén.