1/10
Director7 2010 jan. 16. - 22:19:30 1/10
(4/4)
Az említett ûrrepülõ katasztrófáját már elég régen ismerjük, ezt a villámparódiát nem tudom, mikor találták ki hozzá, de a földi fekete dobozban is rögzítették, hogy a robbanás elõtt már 1 perccel tudták, hogy a repülõnek vége... most meg meglepetésszerûként tûnteti fel a film. Az infrahang mindenen túltett.
1/10
Director7 2010 jan. 16. - 22:04:41 1/10
(3/4)
Ez már túlzás. Most meg a pozitív villám az újdonság, ráadásul az energiáját misztifikálják. Pedig a pozitív villámok rendszerint gyengébbek negatív társainál... aminek az elõfordulási helye, módja, energiája szintén ismert, és elmarad a meséktõl. Egyébként pontosan az egyik tanmese az amerikai technikai analfabetizmusta a villámpolatirás volt. A világon már mindenütt ismerték minden paraméterét, amikor még õk zsákkal lapátolták a pénzt a téves kísérleteikbe, mert rakétával lõttek fel rézdrótot zivararfelhõbe, amivel mesterségesen állítottak elõ villámot. De az - most nem részletezem - pozitív volt, és gyengébb, mint átlagos negatív társai. Így az ezzel igen drágán méretezett berendezések sorra csõdöt mondtak a valós helyzetekben. És akkor ugye meg kell indokolni, hová lett a kutatásra szánt sok pénz, és jönnek az ilyen mesék...
1/10
Director7 2010 jan. 16. - 21:55:44 1/10
(2/4)
Én is elkezdtem felvenni. Sajnos az elsõ 1 percben annyi hazugságot mondtak be, hogy ennyi elég is volt belõle. Egy átlagos villám energiájából pár liter teát megfõzhetsz, és annyi. Ha akkora lenne az energia azon a kis becsapódási ponton, mint amit hazudtak a mûsorban, egy toronyházat földig rombolna, azaz egy zivatar után nem sok maradna a környékbõl... A villámcsapásokat a villám- és túlfeszültségvédelem tudományterületén igen jól ismerjük, nem kell hozzá ilyen meséket kitalálni. Máskülönben a védelmek nem mûködnének, egyetlen zivatar hónapokra megsemmisítené a villamosenergia ellátást, ha ez a film igaz volna.

Az ionoszférikus villámcsapás is elég régen ismert dolog, itt meg úgy mutatják be, mintha valami nagy újdonság lenne... és nem repülõrõl nézik az ilyet, hanem hegységek lábánál lévõ, zivatarban gazdag síkságok felett, mert a hegyrõl igen jól látszik. Nem véletlenül épültek ilyen helyre a kutatóállomásokat.

Továbbá tudni kell azt, hogy az amerikaiak a leghülyébbek a villámvédelemhez. Ez nálunk hivatalos tananyag, jónéhány iskolapélda ismertetésével. Nem tudnak mit kezdeni a sok pénzükkel. Nem véletlen, hogy magyar ember, aki kivételesen nem hagyta el az országot az a személy, akinek a számítási módszereit az egész világon átvették a témában...

A legjobban a felszálló rakétába csapó villám tetszett. Szép mese. Minden légi jármû a szatikus feltöltõdés "áldozata" már a levegõ miatt is. Emiatt Faraday-kalitkaként leárnyékolják az egészet. Így viszont a villám sem lehet probléma, ahogyan egy mai mezei repülõgépnek sem jelent semmiféle problémát, sõt átlagosan évente 1 találat minden üzemelõ repülõt ér... és persze a földrõl teljes sötétségben egy ember egy 12km magasan szálló repülõbe látta a villámcsapást. Még nappal szabad szemmel is elég nehéz megtalálni hosszú másodpercek alatt, nem milliomod másodperc alatt. Szerepelni akart az öreg, és szép mesét mondott.

A legszebb a filmben az, hogy a villámokat nem ilyen kamerákkal és magnókkal rögzítik, és ez már a filmezés õskora óta így van, mivel mikroszekundumokig tart egy villámcsapás, és nem a villanás a lényeg, hanem a villám felépülése, amihez másodpercenként jópárezer képkocka szükséges, és használják is. Mármint az igazi kutatók.

Nagy kamu ez a mûsor is, mint ahogy a csatorna többi mûsora.
mtbsrac 2010 jan. 16. - 16:38:09
(1/4)
Ezt felvesszük :D