Színház

A zenés színpad világa II. - Úrhatnám polgár, úrhatnám szolgáló

előadás, magyar, 2017.

Még nincs szavazat!

Légy te az első!

Sorozatunk első részében a Színház- és Filmművészeti Egyetem zenés színész osztályának virtuóz társulata a zenés színpad archaikus formáit, regényes történetének korai korszakait mutatta be a természeti népek törzsi művészetétől egészen az európai színterek liturgikus és világi műfajainak végtelenül változatos világáig. Az események feltartóztathatatlanul vezettek a műfajok letisztulásához, egységesüléséhez, végeredményben az opera megszületéséhez, egyben a zenés színház első aranykorához, a 17-18. század operakultúrájához, a pompás barokk mai fejjel szinte felfoghatatlan tobzódásához. Képzeletben tegye fel a kezét, aki tudta, hogy voltak olyan évadok, amikor Velencében egyszerre negyvenkét helyen játszottak operát. És azt ki tudta, hogy a vígopera a komoly operák szünetében előadott közjátékokból alakult ki? Hogy Pietro Metastasio huszonhét szövegkönyvéből majdnem ezer opera született? Hogy kik a buffonisták? Hogy a foire, a ballad-opera, a Singspiel, a zarzuela mind-mind az operaműfaj tárgykörébe tartozik? Ki gondolt már arra, hogy a korabeli európai ember számára az opera jelentette a tévét, a rádiót, az internetet - a médiát?
A barokk opera az európai szellem talán leggazdagabb, leginkább kreatív megnyilatkozása. Aki velünk tart, meggyőződhet majd erről. Két évszázadon át kalandozunk: a zseniális Monteverditől az "isteni" Mozartig.

Közreműködők:

a Színház- és Filmművészeti Egyetem zenés színész osztályának növendékei és a a Színház- és Filmművészeti Egyetem színházrendező szakos hallgatói.

A(z) Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) előadása

Stáblista:

Alkotók

Hozzászólások