A ritmusokra reflektálnak a diákalkotók a Deák17 legújabb kiállításán

A Vizuális kultúra Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny hazánk legismertebb és méltán a legszínvonalasabbnak tartott ifjúsági vizuális művészeti pályázata. 1996 óta meghatározó hagyomány.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által meghirdetett és az Oktatási Hivatal szervezésében 2021-ben megvalósult verseny legjobb pályaműveiből 2022 tavaszán a Deák17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galéria mutat be válogatást. Az idei kiállítás tematikája és címe: RITMUSOK.

A középiskolás diákok számára meghirdetett országos tanulmányi versenyek között a Vizuális kultúra verseny valósítja meg leginkább a kreativitásra épülő, alkotói folyamatban gondolkodó, projektalapú szemléletmódot, ahol a technikai tudás mellett az érzelmi- és személyiségfejlesztés is kiemelt szerepet kap. Minden évben egy-egy olyan hívószót ír ki a bizottság, ami vagy egy általánosabb témát, társadalmi kérdést állít a diákok figyelmének fókuszába, vagy egy vizuális problémát jár körül. A 2021-22-es tanév tematikája a ritmus köré épül, amely a vizuális komponálás egy lényeges eleme, értelmezési lehetőségei mégis jóval messzebbre mutatnak.

 

Forrás: Deák17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galéria

 

A ritmus az emberi létezés nélkülözhetetlen, meghatározó komponense. Maga az élet is a szív ütemes mozgásával, lüktetésével jön létre. Bár a ritmus kifejezést elsősorban zenei fogalomként ismerjük, az ember születése óta láttatni, vizualizálni akarta a világban megjelenő ismétlődést. Az első, emberi kéz által készített építmények a nappal és az éjszaka váltakozásának vagy az évszakok ismétlődésének, a világ ritmusának leképzése végett születtek meg, de Kandinszkij óta tudjuk, hogy a festészet is elképzelhetetlen a színek és formák ritmusa nélkül.

"A fiatalok a rezgéseket máshogy érzékelik, az ő ritmusuk, a ritmus észlelésére való orientáltságuk őszinte prioritású, domináns belső hang, amely tisztán szól. A bemutatott alkotások »tiszta forrásban« tükröződnek, melyek bizonyos elemei kibontásra kerülnek, míg mások csak a teljességre utaló reményt alkották meg.” – Somody Bea, a MROE (Magyar Rajztanárok Országos Egyesülete) elnöke, részlet a kiállítás megnyitójából.

A Deák17 Galéria célközönsége a 3-23 éves korig terjedő korosztály. A Vizuális kultúra OKTV a 11. és 12. osztályos diákok versenye, a felnőttkor küszöbén álló korosztályé. Munkáik így – bár még diákmunkák – olyan kortársművészeti kiállítássá állnak össze, amely magán hordozza a legfiatalabb nemzedék véleményének lenyomatát a világról. (A cikk szövege Garami Gréta, a Deák17 Galéria igazgatóhelyettesének ajánlója alapján íródott.)

A kiállítás június 4-i tekinthető meg a Deák17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galériában.