NFL: egy-egy visszavágó Kaliforniában és Missouriban

Az amerikai futball alapszakasza után egyfajta esélylatolgatásként írtam arról, hogy az NFC-ben idén akár megismétlődhet a tavalyi Green Bay Packers–Tampa Bay Buccaneers szuperdöntő. Aztán a dologból nem lett semmi, sőt…

Az alapszakasz után az AFC és az NFC bajnoka is szabad hétvégét kapott, miközben a 2-7. helyen végzett csapatok nekiveselkedtek az úgynevezett "wild card" hétvégének.

Az első körben gyorsan elbúcsúztunk az alapszakasz 3. Dallas Cowboystól, a texasiak hazai pályán 100 ezer néző előtt buktak el a San Francisco 49-ers-szel szemben. A vendégek Eli Mitchell futott TD-je után a második negyed elején két Robbie Gould mezőnygól után 13-0-ra húztak el. Dak Prescott (Dallas Cowboys) adott egy TD-passzt Amari Coopernek, ám Gould újabb mezőnygólja után a félidőben 16-7 állt az eredményjelzőn.

A harmadik negyedben Deebo Samuel futott TD-je után végleg eldőlt a találkozó sorsa.

A San Francisco 49ers így megszerezte a jogot, hogy az NFC alapszakaszgyőztes otthonába, a Lambeau Fieldre látogasson. A Green Bay Packers hazai közönség előtt az első félidő után 7-0-ra vezetett, ami nem előny az amerikai futballban. Robbie Gould a harmadik negyedben egy mezőnygóllal szépített, ám a záró játékrészben Mason Crosby egy mezőnygóllal állította vissza a hét pontos különbséget.

A negyedik negyedben Corey Bojorquez blokkolt puntja után Talanoa Hufanga visszahordott TD-jével egyenlítettk a vendégek. Végül négy másodperccel a vége előtt Robbie Gould 45 yardos mezőnygóljával nyert a San Francisco 49-ers.

Tom Brady / Forrás: Kevin C. Cox/Getty Images

A konferencia elődöntőkben ráadásul három találkozó is az utolsó másodpercekben értékesített mezőnygóllal dőlt el. Az NFC-ben a címvédő, tavalyi Super Bowl győztes Tampa Bay Buccaneers hibát hibára halmozva játszott a Los Angeles Rams ellen. A vendégek 27-3-ra húztak el, amikor felébredt Tom Brady és a csapata.

A Raymond James-stadionban volt minden: eladott labda, sackelés, interception, sőt egyszer Matthew Stafford, a Rams irányítója (QB) egész egyszerűen nem tudta elkapni a neki feldobott labdát.

Egymás hibáiból éltek a csapatok, majd a Buccaneers feltámadt. Egy mezőnygól és egy futott TD után Tom Brady adott egy zseniális 55 yardos TD-passzt Mike Evansnak, majd Leonard Fournette futott egy kilenc yardos TD-t. A hazaiak kiegyenlítettek, ám az utolsó percben a Buccaneers védelme nem tudta megállítani a Los Angeles Ramst. Végül a korábban mezőnygólt hibázó Matt Gay harminc yardról talált a kapuba (30-27).

Az NFL-ben idén sem lesz címvédés

Legutóbb a New England Patriots nyert egymás után két Super Bowl-t, Bill Belichcik és Tom Brady a XXXVII Super Bowl-on Houstonban nyert 32-29-re a Carolina Panthers ellen. Egy évvel később Jacksonville-ben a Philadelphia Eagles volt az áldozat (24-21).

A következő évtizedben az NE Patriots három elveszített döntő mellett kétévente 2015-ben, 2017-ben és 2019-ben is megnyerte a Super Bowlt.

Az idei rájátszában elbukott az AFC alapszakaszgyőztese, a Tennessee Titans is. A Nashville-i Nissan-stadionban a Cincinnati Bengals Evan McPherson két mezőnygóljával jutott előnyhöz (6-0). A Titans Derrick Henry futott TD-je után a plusz egy pontot érő rúgás helyett a két pontos variációt választotta, ám ezt elrontotta Derrick.

Hat-hat után Evan McPherson 54 yardról is értékesítette a mezőnygólt. Sőt Joe Mixon TD-je után már 16-9-re vezettek a vendégek. A harmadik negyedben a Titans másfél percen belül kiegyenlített, ám az utolsó játékrészben nem bírtak egymással a csapatok.

Buffalo Bills vs Kansas City Chiefs / Forrás: Jamie Squire/Getty Images

Végül négy másodperccel a rendes játékidő vége előtt Evan McPherson 52 yardos mezőnygóljával nyert a Cincinnati Bengals.

Az AFC fináléjában magyar idő szerint vasárnap este 9 órától a Cincinnati Bengals és a Kansas City Chiefs csap össze Missouriban.

Január 2-án a Bengals hazai pályán 34-31-re nyert a KC Chiefs ellen. Két másodperccel a mérkőzés vége előtt könnyű dolga volt Evan McPhersonnak, hiszen mindössze 20 yardról kellett értékesítenie egy mezőnygól kísérletet.

Az NFC-ben kaliforniai szuperrangadó lesz Inglewoodban, ahol a Los Angeles Rams és a San Francisco 49ers csap össze.

A SoFi Stádiumban január 9-én a vendégek nyertek 27-24-re, pedig Matt Gay mezőnygólja és Tyler Higbee két elkapott TD-je után a Rams 17-0-ra vezetett.

Robbie Gould egy mezőnygóllal szépített, majd Deebo Samuel futott egy TD-t és adott egy TD-passzt Jauan Jenningsnek (17-17). Egy-egy TD után a hosszabbításban Robbie Gould 24 yardos mezőnygóljával nyert a San Francisco 49ers.

A Los Angeles Rams előtt az óriási lehetőség, hogy győzelme esetén saját pályáján léphessen pályára a LVI Super Bowl-on. Egy évvel ezelőtt a Tampa Bay Buccaneers nyert hazai stadionban Super Bowlt.

A még versenyben lévő négy csapat közül a KC Chiefs két évvel ezelőtt nyert, míg tavaly elbukta a Super Bowlt.

A Cincinnati Bengals 40 évvel ezelőtt jutott be először a Super Bowl-ba, ám a fináléban 26-21-re kikaptak a San Francisco 49erstől. Hét évvel később a XXIII Super Bowl-on ismét az SF 49erstől kaptak ki Miamiban (24-16).

A San Francisco 49ers ötször nyert Super Bowlt (1981, 1984, 1988, 1989, 1994). Legutóbb a két évvel ezelőtti döntőt bukták el a Kansas City Chiefs ellen.

A Rams csapatát eredetileg Clevelandben alapították, majd elköltöztek Los Angelesbe. 1979-ben bejutottak a XIV Super Bowlba, ahol 31-19-re kikaptak a Pittsburg Steelerstől. A csapat 1995-ben Missouriba költözött és St. Louis Rams néven folytatta. 2000. január 30-án az atlantai Georgia Dome-ban, a XXXIV Super Bowlon a St. Louis Rams 23-16-ra nyerte a Tennessee Titans ellen.

A Rams 2016-ban visszaköltözött Los Angelesbe. Három évvel később ismét Atlantában, az LIII Super Bowlon 13-3-ra kikaptak a New England Patriotstól.