Nagyot mennek mostanában a streamelős óriás bűnügyi dokumentumfilmjei és true crime kontentjei – lásd A Tinder-csaló vagy Az örökösnő nyomában sikerét. Összeszedtünk további néhány bizarr ügyet, amire rámehetnének a Netflix illetékesei.
Maura Murray eltűnése
A Maura Murray nevű 21 éves diáklány esete a mai napig megoldatlan, ezért 2004-es megtörténte óta szinte folyamatosan foglalkoztatja – főleg az amerikai – közvéleményt: könyvek, fórumok, blogok próbálták meg felsorakoztatni a bizonyítékokat és bűnjeleket, kidolgozni különféle teóriákat – mindhiába: 18 éve nem tudni, ki a felelős a történtekért. Az ápolónőnek tanuló lány 2004 februárjában arról tájékoztatta a tanárát, hogy sürgős családi ügye miatt azonnal haza kell mennie. Kocsival indult el a campusról, de autója lesodródott a 112-es útról a New Hampshire-i Woodsville közelében. Amikor valaki felajánlotta neki a segítségét, Murray azt állította, hogy már kért segítséget. Az illetőnek azonban gyanús volt a dolog, és miután hazaért, felhívta a rendőrséget, csakhogy amikor a hatóságok kiértek a helyszínre,
Maura már nem volt ott – és sosem találták meg.
It’s been 18 years since Maura Murray disappeared and still this case is cold.. someone knows something #findmaura #mauramurray pic.twitter.com/Ce0ozzq8uZ
— Boston Strong ™ ?? (@bostonstrongg_) February 17, 2022
Joan Risch esete
Ez az eltűnési ügy ugyan évtizedekkel ezelőtt, 1961-ben történt, de azóta is lázban tartja az amatőr nyomozóközösséget – nemcsak megoldatlan volta, hanem szokatlansága miatt is. A rendőrség annak idején azért jelent meg Joan Risch-nél, mert a szomszédja arról értesítette őket, hogy vérnyomokat lát a nő háza körül. A hatóságok ezért be is hatoltak a házba, ahol szintén találtak némi vért a konyha padlóján, Risch azonban eltűnt. Továbbá sem véres láb-, sem véres kéznyomok nem voltak láthatók a helyszínen, amelyek arra utaltak volna, hogy a nő sérülten távozott. Egyedüli bizonyítékként ezenkívül annyi állt még a rendelkezésre, hogy az asszony több könyvet is kikölcsönzött, amelyek a közelmúltban eltűnt emberekről szóltak.
Debbie Wolfe halála
A nővérként dolgozó Debbie Wolfe egy távoli kis házikóban élt az észak-karolinai Fayetteville külterületén, 1985-ben azonban egy nap nem jelent meg a munkahelyén. Családja és barátai értelemszerűen aggódni kezdtek érte, ezért kimentek a házikóhoz, hogy megnézzék, mi van vele. Legnagyobb meglepetésükre a tiszta, rendes asszonyként ismert Wolfe otthonában hatalmas felfordulást találtak: ruhái és a szemét szét voltak dobálva, a kutyákat pedig nem etették meg. Az üzenetrögzítőn hallható üzenet szerint már napok óta nem ment be dolgozni, amelynek szomorú okára akkor derült fény, amikor
megtalálták a holttestét egy hordóban a közeli kis tóban.
A hátborzongató körülmények ellenére a hatóságok balesetnek minősítették a nő halálát – ebbe azonban nem túl meglepő módon a családja azóta sem nyugodott bele.
A Misty Upham-ügy
Misty Upham amerikai őslakos származású színész volt (a feketelábúak törzsébe tartozott), akit a magyar közönség is láthatott több filmben, például A befagyott folyóban, az Augusztus Oklahomában című drámaadaptációban, a Django elszabadulban vagy a Boldogság bármi áronban, Jennifer Aniston oldalán. Upham pályája viszont nem teljesedhetett ki, mivel tragikus módon mindössze 32 évesen elhunyt. Miután 2014 szeptemberének végén meglátogatta a nővérét Washingtonban, a hazafelé úton eltűnt, és nem hallottak felőle. Családtagjai és barátai keresni kezdték, végül egy szikla aljánál találták meg a holttestét.
A legtöbben arra a következtetésre jutottak, hogy a sötétben biztos véletlenül leesett a szikláról, de megnyugtató módon sosem sikerült tisztázni az esetet.
Az isdali nő rejtélye
Az isdali nő rejtélye igen régóta foglalkoztatja a megtörtént bűnesetek rajongóit. 1970 novemberében Norvégiában egy nő megégett holttestére bukkantak. A boncolás során a nő gyomrában altatót találtak, de a vizsgálat azt állapította meg, hogy minden bizonnyal élve megégették. A hatóságok kiterjedt nyomozást folytattak, megtalálták az áldozat bőröndjét is, és arra jutottak, hogy Európa-szerte sokat utazott, több különböző néven, különböző parókákkal álcázta magát, és amikor beszédbe elegyedett másokkal, mindig valami más foglalkozást talált ki magának.
November 29, 1970, the burned body of an unknown woman is discovered in the Ice Valley near Bergen, Norway https://t.co/mtoiCwXdjF The case of the Isdal Woman remains unsolved to this day, even if isotope #geology provided some clues https://t.co/sVahzp5SQp pic.twitter.com/fUkVXiSd0L
— History_of_Geology (@Geology_History) November 29, 2021
A borzalmas bűntényben évtizedekig nyomoztak, megrajzolták a nő fantomképét, fogazata alapján megállapították, hogy hol és mikor születhetett (1930 körül a francia-német határon), hol nőtt fel (Belgium franciául beszélő területén), és hogy a világon szinte mindenhol volt fogorvosnál. Az aktát a 2010-es években újra megnyitották, s habár 2019-ben sikerült felkutatni egy francia férfit, akiről kiderült, hogy még 1970 nyarán kapcsolatban állt vele, csupán azt erősítette meg, hogy gyakran álcázta magát. Mindebből arra következtettek, hogy hidegháborús kém volt – de hogy miért kellett ilyen rettenetes módon meghalnia, talán sosem fog kiderülni.
A Titanic című film stábjának megmérgezése
James Cameron 1997-es filmje a mai napig szolgáltat elég beszédtémát, kiemelkedő jegybevételi eredménye (az első film volt, ami átlépte az egymilliárd dolláros álomhatárt, és még mindig a harmadik legjövedelmezőbb mozi) és mémmé vált befejezése okán. Ennek ellenére sokan nem tudják, hogy annak idején a forgatás során is történt egy rendkívüli esemény, ami a mai napig Hollywood egyik legbizarrabb megoldatlan rejtélye. 1996-ban ugyanis a film készültekor
A Vanity Fair beszámolója szerint több mint hatvan munkatárs fogyasztott az erős kábítószerrel felütött ételből, és isteni szerencse, hogy senkinek sem lett komolyabb baja. Hogy ki követte el a dolgot, nem tudni. Egyesek egy elbocsátott kolléga bosszújára, mások egy félresikerült ugratásra gyanakodtak, de sosem derült ki az igazság.
A Cicada 3301 rejtélye
Habár ebben az esetben nem egy bűntényről van szó, az ügy nem kevésbé titokzatos, és évek óta izgatja a netes közvéleményt, szóval talán ezt is érdemes lenne lefednie a Netflixnek. A Cicada 3301 egy rejtvény, amit először 2012 novemberében rakott fel egy rejtélyes szervezet a 4chan nevű képmegosztó site-ra, azzal a felkiáltással, hogy csak a legintelligensebb embereknek sikerülhet megfejteni – aki tényleg szerencsével jár, az az ígéret szerint csatlakozhat hozzájuk. Ezt követően a rejtvények és nyomok több felületen is megjelentek, sőt még több, világszerte offline elhelyezett falragasz is ide köthető.
Akik valóban utánamentek a hosszú éveken át újból és újból felbukkanó rejtélynek, csakhamar a dark web bugyraiban kötöttek ki. Többeknek állítólag sikerült is megfejteniük a rejtvényeket (a kriptográfiára, szteganográfiára, magas szintű matematikai és logikai feladványokra, adatbiztonságra épülő módszerekkel), de számukra sem derült ki, mi volt a feladványt kitalálók célja. A Cicada 3301-rejtéllyel kapcsolatban tavaly egyébként készült egy thrillervígjáték: a Dark Web. Cicada 3301 azonban nem annyira megfejteni akarta az ügyet, mint inkább ihletforrásul használta – szóval a megoldás továbbra is a Netflixre vár.
(via ScreenRant)