Téma: Bors

Lyanos 2007 ápr. 15. - 18:35:03
(17/257)
Mint Helmer írja:
"Az tehát nyilvánvaló, hogy ki kellett domborítani az ideológiai-eszmei vonalat, de nem fokozatosan: csak annyi történik, hogy minden rész egy kaland, amelyben valami feladatot kell teljesíteni, és a szuperkommunistává változott Borsnak mindig akad valami ötlete erre.
A filmesek igyekeztek még kiemelni Dezsõ és Oszi szerepét, különösen az utóbbiét."
Ahogy ujranezem a reszeket illetve visszaemlekszem a most meg nem vetitettekre, a >5 reszek zanzaja mindig valami ilyesmi:
Az elozo resz ota eltelt par ev. Hosunk mas korulmenyek kozott, mas helyen (esetleg mas orszagban) tevekenykedik. Valami fontos feladatot kell vegrehajtani, csakhogy megjelennek Oszi es Dezso, hogy ezt megakadalyozzak illetve hosunket elkapjak. A folytatas vegere a feladat teljesul, Oszi es Dezso hoppon marad, fohosunk pedig - tobbnyire tarsaival, esetleg rogton nevetve is - tovabball.

Az utolso folytatas mar a II. vilaghaboru vegefele jatszodik, es ugy maradt abba, hogy akar folytatni is lehetne (BM azt mondja DEnek: "Milyen sokan voltunk. Es csak ketten maradtunk."). A szerzo elhunyt, igy hosunk kalandjai a Rakosi korszakban illetve 56-ban nem folytatodtak. Talan jobb is igy.
helmer 2007 ápr. 14. - 23:33:49 Előzmény Lyanos
(16/257)
Tulajdonképpen errõl van szó, így is lehet értelmezni. Ugyanis a Tanácsköztársaságtól kezdve (azaz a 4. résztõl, címe: Halló!... Központ!) Bors Máté, ha nem is a kommunista vagy szocdem párt tagjaként, de a baloldalon áll. Ekkor vöröskatonaként harcol a horthysták ellen. A következõ részben a futárt játssza el (idõben kb. 1919 õsze, a Tanácsköztársaság bukása után valamivel). Miután ide-oda hurcolják egyik laktanyából a másikba, szerintem ekkor még nem lehet õt meggyõzõdéses, beszervezett kommunistának nevezni: csak harcol a fehérek ellen. Ekkor a sorozat befejezõdik ezzel az ötödik résszel. Késõbb készül el a további tíz rész. Ezek közül rögtön az elsõben (címe: A zsokékirály) valami üzenetet vitet át a határon Sipos úrral. Szerintem tehát itt változik át meggyõzõdéses kommunistává, amikor már parancsokat teljesít és teljesíttet másokkal (de errõl nem igazán értesülünk; egyszerûen csak tudomásul kell vennünk, hogy Bors eszmeileg megváltozott). Különösen igaz ez Piri néni (Gobbi Hilda) elsõ megjelenésével a filmben. Innentõl kezdõdik meg az ismert kommunista panelok elhelyezése a filmben: a lebukások, a szervezkedések, a titkos üzenetek átadása/átvétele, az elvtársak fogságba esése/kiszabadítása stb.)
Az tehát nyilvánvaló, hogy ki kellett domborítani az ideológiai-eszmei vonalat, de nem fokozatosan: csak annyi történik, hogy minden rész egy kaland, amelyben valami feladatot kell teljesíteni, és a szuperkommunistává változott Borsnak mindig akad valami ötlete erre.
A filmesek igyekeztek még kiemelni Dezsõ és Oszi szerepét, különösen az utóbbiét. A könyvben Oszi egy ritka ostoba katonatiszt, akinek Dezsõ magyarázza el, hogyan kell a kommunisták ellen harcolni; a filmesek az ostobaságon enyhítettek egy kicsit, és jóval több poént adtak nekik (ismert kiszólás: Most megcsíptük, Dezsõ/Oszi!).
Lyanos 2007 ápr. 12. - 20:41:34
(15/257)
Erdekes amit leirsz.
Meg voltam gyozodve, hogy - mivel a sorozat az "atkos" mult rendszerben keszult - a lenyegi mondanivaloja valami olyasmi, hogy a kezdetben csak ravasz es minden hajjal megkent fohos fokozatosan kommunistava fejlodik, es a sorozat e fejlodesi folyamat lepcsoit hivatott bemutatni.
Most viszont ugy latom, hogy sem a konyvben, sem a filmben nincs igazan ilyesmi.
helmer 2007 ápr. 12. - 15:48:32
(14/257)
A losonci sztori a könybõl egyértelmûen hiányzik, csak Przemysl városában harcolnak.
Annak eldöntése, hogy kommunisták lesznek, a filmben egyértelmûen hiányzik. A könyvben Bors nem mozdonyvezetõ, hanem hentes, és kezdettõl fogva baloldali néhány társával (Lukács Ödön, Málnás) együtt. De nem kommunista. Csak találkozik néhány kommunistával: magyarral és orosszal. Lukács Ödön örökké Marrxot idézi neki. Néhány fejezet múlva már csak kommunista kalandjai lesznek.
A könyvben egyébként Bors egy nagyerejû hentesként kezdi, aki kunhegyesi születésû, és feleséget (Teri) is ott talál; szó sincs tehát a filmbeli Zita bárónõ (Szegedi Erika) és a többiek (például Pécsi Ildikó) iránti szerelmi kalandjairól.
A könyvet Fülöp János írta, és két részt kiadott belõle a Zrínyi Könyvkiadó; a harmadik rész Fülöp halála miatt nem készülhetett el. A filmesek nagyon kevés részt vettek át belõle, és egy-kettõ gyengébb lett, mint az eredeti, más filmrészek viszont a könyvbõl hiányoznak.
Lyanos 2007 ápr. 10. - 20:20:06 Előzmény tollas
(13/257)
...ráadásul mintha rémlene is valami...
Honnan rémlik? Esetleg a könyvbõl? A filmben tutti biztos, hogy nincs benne.

...Meg az a mozzanat is hiányzik, amikor eldöntötték, hogy õk kommunisták...
Egyértelmûen hiányzik. A 3. részben egyszerû katonákról van szó, akik örülnek, hogy hazaértek a hadifogságból, miközben a 4. részben már ugyanõk vöröskatonák és meggyõzõdéses kommunisták.
tollas 2007 ápr. 10. - 12:09:41
(12/257)
Szóval a történésekbõl hiányzik egy logikailag odaillõ rész, ráadásul mintha rémlene is valami, amint bezárta fõhõsünk a losonci kuplerájba a vörösök vezérkarát.

Meg az a mozzanat is hiányzik, amikor eldöntötték, hogy õk kommunisták lesznek.
tollas 2007 ápr. 10. - 12:05:46 Előzmény Lyanos
(11/257)

Nekem is feltûnt, hogy Losonc elfoglalása kimaradt.
Csak hivatkoznak rá a következõ részben.
Lyanos 2007 ápr. 07. - 20:34:40
(10/257)
Na ugye, hogy 15 reszes!
Egyebkent az elso resz az I. vilaghaboru vegen, a 15. a II. vilaghaboru idejen jatszodik es hoseink semmit sem oregednek kozben :-)
10/10
rapanui 2007 ápr. 07. - 07:32:12 10/10
(9/257)
Helló:-)

A filmsorozat 15 részes!
4 darab DVD-n fog megjelenni.

1. DVD: 1.: Szervezzünk anarchiát
2.: Szent Dimitrij éjszakája
3.: Vesztegzáz a határon

2. DVD: 4.: Halló!...központ
5.: A futár
6.: Zsokékirály
7.: Magdolnabál

3. DVD: 8.: Borban a szabadság
9.: Az attasé
10.: A papagáj akció
11.: Camarada Matteó

4. DVD:12.: Máté evangéliuma
13.: Ujjé a ligetben
14.: A különleges osztag
15.: A gyõztesek

Ára 990 HUF/stück:)

peace

rapanui
10/10
Moszy 2007 ápr. 06. - 11:50:25 10/10 Előzmény Lyanos
(8/257)
Hát igen, ez az, ami nekem is újdonság. A Filmmúzeumban többször is leadták a - szerintük - teljes sorozatot, annak idején fel is vettem videóra, mindahányszor 13 részt adtak le. Ezért egészen idáig úgy tudtam, hogy 13 részes. Tehát most nagyon kíváncsi vagyok a 14-15-re, mert azt én még sosem láttam!
Lyanos 2007 márc. 31. - 20:10:54 Előzmény Moszy
(7/257)
"...de a sorozat végül is 13 részes lett."
Szerintem 15 reszes lett.
Lyanos 2007 márc. 28. - 20:55:31 Előzmény Moszy
(6/257)
A 6. es tovabbi reszek kesobb, kulon keszultek. Idoben is jo tiz evvel az elso ot resz utan jatszodnak.
Esetleg a konyvet olvasta valaki? Az osszhangban van a filmmel?
10/10
Moszy 2007 márc. 23. - 13:19:44 10/10 Előzmény Lyanos
(5/257)
Eredetileg (!) készült ötrészesnek. A cenzúráról nincs információm, de a sorozat végül is 13 részes lett. Most is megy a tvben.
Lyanos 2007 márc. 18. - 19:39:05 Előzmény imre
(4/257)
Most, hogy sokadszorra látom a F...m csatorna (ez itt nem a reklám helye) jóvoltából, feltünt egy-két folytonossági hiány.
A 2. rész ott kezdõdik, ahol az elsõ végzõdik: a szereplõk vonaton megérkeznek Petrovó városába, ahol mindenféle fegyvereket fognak rájuk. Az 5. rész is ott kezdõdik, ahol a 4. végzõdik: fõhõsünk vadul csókolózik Zita kisasszonnyal az autóban, de két bajtársa kiszállítja.
A 2. rész vége az, hogy hõseink a fehérek egyenruhájába öltözve egy mozdonyon elhagyják Petrovót. A 3. rész elején - immár magyar egyenruhában - a magyar határra érnek. E folytatás vége egy csoportkép a táborban. A 4. rész elején a vöröskatonák egyenruháját viselõ fõhõst épp lefokozzák és fogolyként útba indítják Budapestre. Tehát olyan, mintha valami történt volna a 2-3. illetve 3-4. részek között.
Továbbá fõhõsünk az 1. részben még azt kérdezi a mozdonyvezetõtõl, akkor is
elviszi-e, ha nem lép be a kommunista pártba. Ugyanakkor a 4. részben már kommunistának nevezi sajátmagát. Mikor vált kommunistává?

Az a benyomásom, mintha bizonyos részleteket kihagytak (kicenzúráztak) volna. Tud valaki errõl valami háttérinformációt? Eredetileg is ötrészesnek készült a címében "ötrészes kalandfilm"-ként jellemzett alkotás?
Erika61 2007 márc. 18. - 18:46:39 Előzmény aldomf
(3/257)
Szia! Megjelent a Bors-sorozat elsõ 2 dvd-je, összesen 6 lesz. Én a Media marktban vettem.
aldomf 2007 márc. 14. - 19:30:12 Előzmény imre
(2/257)
Én is szeretném mgszerezni a sorozet felvételeit, sajnálom, hogy nem ismétlik ill. lemaradtam az elejérQl, akinek megvan engem is érdekel, Feri
imre 2006 nov. 11. - 15:42:56
(1/257)
BORS és hasonló régi filmeket szívesen megnéznék megint, gyermekkorom NAGY filmje volt.
Esetleg valakinek meg van kérem irjon.