Téma: Engedj be!

jamamura szadakó 2009 aug. 28. - 00:27:58 Előzmény nyenye
(87/327)
szia,
szerintem az a jó film, aminek akkor sem lesz vége, ha kijössz a moziból. az ENGEDJ BE! forgatókönyvét ugyanaz a faszi írta, aki a regényt. nem fosztotta ki saját magát, hanem egy másik médiumhoz szállított történetet. úgy vélte, bizonyos dolgokat elég érzékeltetni, olyanokat, melyek írott formában csak akkor érvényesülnek, ha alaposan leírják õket. de enjünk végig a pontokon:

"- Eli 200 éves."
a filmbõl is kiderül, hogy nem egy mai csirke, csak a pontos életkora nem hangzik el.

"- Eli értelmi szinten megmaradt 12 évesnek."
ha ez valakinek nem esik le a film nézése közben, akkor õt nagyon sajnálom.

"- Remélem ez nem dönti össze pár ember lelkét. A filmben ugyan is ezért nincs ez kifejtve, hogy ha valaki akarja akkor azt lássa bele ami neki tetszik. A sebhely bemutatás egy célzás azoknak akik olvasták a könyvet, hogy nem felejtettük ám el.
Eli nem lány; születetten fiú, akit kasztráltak. Filmben ez nincs kifejtve. A rituális szertartás alatt fertõzõdött meg. Az író egy androgénnek akarta ábrázolni Elit. Sem nem fiú sem nem lány, de nem is ember. Õ egy vámpír. Nemtelen."
szerintem alapvetõen mellékes, hogy mi volt., az a lényeg, hogy most mi, s az a filmbõl is kiderül, hogy bármi is õ, a szex ki van zárva. :)

"Oszkár és Eli kapcsolatában nincs szerepe a szexualitásnak."
mivel a film idején egyikük sem aktív, ez érthetõ.

"- Eli a kérdésre hogy õ vámpír-e „nem”-mel felel (a könyvben). A vámpír szónak negatív töltése van, egy lelketlen szörnyet takar. Eli nem gondolt így magára és azt sem akarta, hogy Oszkár így gondoljon rá. Ez nem változtat a tényen, hogy õ egy vámpír."
a filmben sem nevezi magát vámpírnak.

"- „Engedj be!” Néhány vámpír hiedelembe a vámpírok csak akkor léphettek be egy házba, ha behívják õket. Ez van feldolgozva a filmben/könyvben.
A medencés jelenetnél a végén az egyik fiúnak be kellet, hogy engedje. Erre a filmben nem térnek ki, illetve nem mutatják."
tévedés: valaki OTTHONÁBA léphetnek csak be engedéllyel. az uszoda ilyen szempontból csak egy gazdátlan épület.

"- Elit kísérõ felnõtt (Hakan) nem egy elõzõ „Oszkár”. Habár a film alapján lehet úgy értelmezni a dolgot, hogy Eli így újítja meg követõit, nem errõl van szó. Oszkár amúgy sem lenne megfelelõ jelölt, lévén, hogy abszolút jó, fény az éjszakában. Ráadásul maga is gyerek így még évekig alkalmatlan lenne egy ilyen szerepre."
már miért ne lehetne az? tetszik a film körkörössége. lehet, hogy a jellemük más volt, de hakan kétségkívül önfeláldozóan szerelmes elibe. a könyvben nem így volt?

"Hakant egy parkban szedte össze Eli. Hakan egy pedofil, aki valaha tanár volt, de teljesen lecsúszott. Eli alkut köt vele; szálást, pénzt, és társaságot biztosít számára, cserében Hakannak „etetenie” kell és biztosítani a külsõ látszatot. Szerepe több rétû: mivel Eli nem szeret ölni ezt ezért kényszeríti rá Hakanra (aki szintén nem rajong a dologért), illetve Eli magányos és társaságra vágyik, legyen az akármilyen. Eli nem szerette Hakant."
ez nyilvánvaló. hakan pedofil, tehát szereti a gyerekeket. szereti elit. :)

"- Oszkár apja alkoholista. Olyan szinten, hogy mikor az ivócimbora megjelenik, Oszkárral nem foglalkozik tovább. Végül a fiúnak stoppal kell hazamennie az éjszaka közepén."
ez egy az egyben benne van a filmben.

"- Eli szereti Oszkárt. A 200 év alatt nem volt egy barátja sem."
az elõbbi nyilvánvaló, az utóbbi pedig mellékes információ.

"- Az utolsó levele a filmbõl kimaradt a hossza miatt:
(Mikor Oszkár Elinél aludt a vége fele a filmben)"
a lényegét azért sikerült összefoglalniuk. :)

üdv: jsz
wim 2009 aug. 27. - 21:26:25 Előzmény nyenye
(86/327)
Attól még nem lett szegényes a film, hogy ezek a dolgok kimaradtak belõle. Egy adaptációban képtelenség mindent visszaadni, ami az alapmûben benne van, nincs is értelme. Szerintem azokat, amiket felsoroltál, többé-kevésbé a filmbõl is ki lehet találni, amit nem, az nem változtat a lényegen, legfeljebb a sztorit teszi világosabbá. Ez pedig nem olyan fontos, mármint hogy mindent apróra megmagyarázzunk. ***SPOILER***És hadd gondoljam már, hogy Oscar egy eljövendõ Hakan, ha nekem így tetszik. Akár így, akár úgy, a kilátásai mindenképpen sivárak.
9/10
nyenye 2009 aug. 27. - 15:21:33 9/10
(85/327)
SPOILER-SPOILER-SPOILER!!!

(ezt egy másik fórumról másoltam ki,hogy jobban tisztában legyetek a filmmel,és,hogy lássátok mennyire szegényesen sikerült a film könyvhöz képest.Sok információt kihagytak a filmbõl)

.Magyarázatok a könyv alapján:

- Eli 200 éves.

- Eli értelmi szinten megmaradt 12 évesnek.

- Remélem ez nem dönti össze pár ember lelkét. A filmben ugyan is ezért nincs ez kifejtve, hogy ha valaki akarja akkor azt lássa bele ami neki tetszik. A sebhely bemutatás egy célzás azoknak akik olvasták a könyvet, hogy nem felejtettük ám el.
Eli nem lány; születetten fiú, akit kasztráltak. Filmben ez nincs kifejtve. A rituális szertartás alatt fertõzõdött meg. Az író egy androgénnek akarta ábrázolni Elit. Sem nem fiú sem nem lány, de nem is ember. Õ egy vámpír. Nemtelen.
Oszkár és Eli kapcsolatában nincs szerepe a szexualitásnak.

- Eli a kérdésre hogy õ vámpír-e „nem”-mel felel (a könyvben). A vámpír szónak negatív töltése van, egy lelketlen szörnyet takar. Eli nem gondolt így magára és azt sem akarta, hogy Oszkár így gondoljon rá. Ez nem változtat a tényen, hogy õ egy vámpír.

- „Engedj be!” Néhány vámpír hiedelembe a vámpírok csak akkor léphettek be egy házba, ha behívják õket. Ez van feldolgozva a filmben/könyvben.
A medencés jelenetnél a végén az egyik fiúnak be kellet, hogy engedje. Erre a filmben nem térnek ki, illetve nem mutatják.

- Elit kísérõ felnõtt (Hakan) nem egy elõzõ „Oszkár”. Habár a film alapján lehet úgy értelmezni a dolgot, hogy Eli így újítja meg követõit, nem errõl van szó. Oszkár amúgy sem lenne megfelelõ jelölt, lévén, hogy abszolút jó, fény az éjszakában. Ráadásul maga is gyerek így még évekig alkalmatlan lenne egy ilyen szerepre.
Hakant egy parkban szedte össze Eli. Hakan egy pedofil, aki valaha tanár volt, de teljesen lecsúszott. Eli alkut köt vele; szálást, pénzt, és társaságot biztosít számára, cserében Hakannak „etetenie” kell és biztosítani a külsõ látszatot. Szerepe több rétû: mivel Eli nem szeret ölni ezt ezért kényszeríti rá Hakanra (aki szintén nem rajong a dologért), illetve Eli magányos és társaságra vágyik, legyen az akármilyen. Eli nem szerette Hakant.

- Oszkár apja alkoholista. Olyan szinten, hogy mikor az ivócimbora megjelenik, Oszkárral nem foglalkozik tovább. Végül a fiúnak stoppal kell hazamennie az éjszaka közepén.

- Eli szereti Oszkárt. A 200 év alatt nem volt egy barátja sem.

- Az utolsó levele a filmbõl kimaradt a hossza miatt:
(Mikor Oszkár Elinél aludt a vége fele a filmben)

Szia. Remélem jól aludtál. Most én is aludni térek. A fürdõszobában leszek, kérlek ne gyere be. Bízom benned. Nem tudom mit írhatnék. Remélem kedvelsz engem annak ellenére ami vagyok. Én kedvellek. Nagyon. Most éppen itt fekszel és szuszogsz mellettem.
Kérlek ne félj tõlem.

Kérlek, kérlek, kérlek ne félj tõlem.

Szeretnél velem találkozni holnap este? Írd rá erre a papírra ha szeretnél.

Ha azt írod NEM akkor ma este tovább megyek. Valószínûleg ez úgy is hamarosan szükséges. De ha azt írod IGEN, akkor maradok még egy picit. Nem tudom még mit írhatnék. Egyedül vagyok. Azt hiszem sokkal jobban, mint azt képzelni tudnád. Vagy talán te még is csak tudod milyen ez.

Sajnálom, hogy eltörtem a zenegépedet. Vedd el a pénzt ha akarod. Nekem úgy is sok van. Ne félj tõlem. Nincs rá semmi okod. Talán ezt is tudod. Remélem hogy tudod. Nagyon, nagyon szeretlek.

A te
Elid
9/10
nyenye 2009 aug. 26. - 22:04:47 9/10
(84/327)
Bár kissé lassú folyású de igazán lebilincselõ egyedi alkotás sikerült a Svédeknek összehozni,engem 100%-ig lebilincselt.
Mutat némi hasonlóságot az alkonyat címû filmmel bár ez sokkal több horror elemet tartalmaz és nincs annyira Hollywood szaga mint annak(Hozzátenném persze,hogy az is remek alkotás).
Igazi Svéd gyöngyszem remek gyerekszínészekkel,egyszeri megnézésre kifejezetten ajánlott!
10/9
9/10
bdorka16 2009 aug. 19. - 22:12:26 9/10 Előzmény Ruslan
(83/327)
Nekem is nagyon tetszett és érdekes egy film. Másnem maga a gyerekek érdekesek benne.
10/10
Ruslan 2009 aug. 15. - 11:29:24 10/10 Előzmény ada1
(82/327)
nekem nagyon tetszett:)
5/10
ada1 2009 aug. 08. - 15:33:27 5/10 Előzmény jamamura szadakó
(81/327)
nem, dehogy...

a baj az, hogy en egyaltalan semmit nem nezek meg, amiben nem realis dolgok is elofordulnak... sajnos az ilyenbe nem tudom beleelni magam.
jamamura szadakó 2009 aug. 04. - 15:51:55
(80/327)
aztán ugye rájöttél, hogy ez nem csak egy egyszerû vámpírfilm?
5/10
ada1 2009 aug. 04. - 15:00:07 5/10
(79/327)
en is csalodtam, mert en csak a rovid tartalmat olvastam el, amely alapjan nagy remenyekkel ultem be a moziba. hat nem eppen egy vampiros filmre szamitottam, ha ezt elore tudom, el sem megyek megnezni.
CrazyBoy 2009 aug. 03. - 18:55:30
(78/327)
Értem.
10/10
1stPicur 2009 aug. 03. - 18:39:53 10/10
(77/327)
Huh, nekem nagyon bejött a film, oké tényleg nem egy "a" kategória, de szerintem ügyes a rendezõ:)
Én a Spanyol horrorokért vagyok oda (pl.:árvaház) és valahogy ennek is volt olyan kicsit betegesnek mondható érzete.. Nagyon jó film. De nem értek valamit, most akkor Elinek le van vágva a nemiszerve és igazából fiú? Mert közelebbrõl megnézve a jelenetet nekem úgy jött le. Persze el olvasom a könyvet is, és akkor biztos okosabb leszek, de azért kíváncsi lennék ,hogy az mi volt akkor.
jamamura szadakó 2009 aug. 01. - 09:32:37 Előzmény murati
(76/327)
SPOILER:

nekem elsõ nézésre nem derült ki, hogy nem lány. egészen pontosan egyáltalán nem derült ki számomra, hogy micsoda. valami olyat láttam a nemi szerv helyén, amit abban a rövid pillanatban nem tudtam beazonosítani.
murati 2009 júl. 31. - 19:44:30 Előzmény sceid
(75/327)
Szia!

SPOILER!

Szerintem nincs igazad, mert a filmben egyszer meglesi Oscar a fürdõszobában és akkor kiderül, hogy lány. Egyértelmûen. Ezen kívül, szerintem Eli is szereti, mert úgy néz ki a filmben, hogy Oscar az egyetlen aki megérti.
A második álláspont az en veleményem, de az elsõ nyílvánvaló.
sceid 2009 júl. 28. - 18:00:58
(74/327)
Szép film! Szerintem érdemes megnézni, már csak a képek miatt is. (Persze azért a díjak meg minden ellenére se mondom életem legjobb filmjének)

***spoiler***
Nekem is csak utólagos utánaolvasgatásból derült ki, hogy Eli nem lány, ami csak még kiábrándítóbbá teszi a film végén gondolom mindenkiben megfogalmazódó gondolatot, hogy Eli csak újabb társat talált maga mellé aki átveszi az addigi szerepét. És ez tényleg nagyon keserûvé teszi a végét, mert akkor az ölelések, a csók, mind-mind maximum Oscar részérõl õszinték (kizártnak tartom hogy ebben benne lenne rejtetten a homoszexualitás)..
De így jó, ahogy van, nem happyendért nézek filmeket. Ja és persze messze nem sablon amerikai ijesztgetõs horror, akkor nem néztem volna meg, de örülök, ha valaki ezt várta, és bár nem azt kapta, mégis tetszett neki.
jamamura szadakó 2009 júl. 25. - 17:15:35 Előzmény Karolka
(73/327)
hogy nézett volna ki? már készül a remake. :(
10/10
laachi 2009 júl. 25. - 00:25:23 10/10
(72/327)
Áááá de beteg, nagyon jó olt, most értem haza épp :D:D
wim 2009 júl. 24. - 23:48:21 Előzmény MSteve89
(71/327)
Te is repülõ-falramászó vámpír vagy?? Izgalmas!
Egyébként én sem hinném, hogy az évezred filmje lenne. Annyira azért nem jó. Szerintem sokaknak azért olyan érdekes, mert a mûfajban ritka ez a skandináv mentalitás, üdítõ újdonság az amerikai tucat-vámpírfilmekhez képest.
10/10
Karolka 2009 júl. 24. - 21:44:21 10/10
(70/327)
Jó kis film volt, de nem feltétlen nevezném drámának! :) Örülök, hogy ilyeneket is lehet látni. Már tudom is hogy nézett volna ki egy amerikai változat...
slacio 2009 júl. 22. - 00:44:07
(69/327)
Mindig sajnálom azokat a gyerekeket akiknek nincs idejük gyereknek lenni.
MSteve89 2009 júl. 21. - 02:20:12 Előzmény wim
(68/327)
Elõrebocsájtom, hogy nem vagyok nagy filmfaló, de mûvészettel foglalkozom, úgyhogy próbáltam "mûvészi" szemmel nézni ezt a szóban forgó alkotást.

Talán az EST-bõl én is horrort olvastam, de nem az volt. Lehet, hogy az Odeonban mindannyian (kb. 10 ember) bunkók voltunk a nézõtéren, de mi inkább nevettünk pár helyen kínunkban a filmen. Persze, sok szépen kidolgozott jelenet volt, és a színészi játékra sem lehet panasz, de azt hiszem mindannyian láttunk már jobb (sokkal jobb) mûvészfilmet! (vagy most csak európai filmek játszanak??)

..Bár eleve nem ajánlom senkinek, akinek kicsit is fenntartásai vannak a repülõ-falramászó vámpírokkal kapcsolatban, sajnos én is az vagyok.
Nem értek egyet a magasztaló kritikákkal, nekem nem tudták megmagyarázni, miért ez az évezred filmje.
Mellesleg ha "realista" vámpírfilmet forgatnék, akkor tényleg realistább lenne, nem lenne örök életû, nem repülne, csak szívná az emberek vérét.. (csak ez is jó filmdráma-alap!)
Alapvetõ toposz-klisékkel dolgozik ez is (pl. a jó kisfiú végül visszaüt), de maga a megvalósítás elismerem, nagyon helyén volt.
És mondom, a színészi-, operatõri-, zenei munka is, csak könyörgöm, mondja el valaki, MIÉRT olyan nagy durranás ez??? Nekem ez már kicsit sznobéria.... (azokat sem értem, akik minden main-stream, hollywood-i filmet alapból már fikáznak, pedig azokban is rengeteg jó elem/dramaturgia/alakítás lehet!!)