Egy fából készült fényképezőgép, egy 4,5-es Goerz lencse, egy hegedű és egy szabóolló. Ez volt Albók János minden poggyásza, amikor 1921-ben fellszállt egy Amerikába induló hajóra. A New York-i Madison Avenuen megtelepedő fiatal szabómester először szabóműhelye utcára néző ablakából készített fotókat az arra járó emberekről. Évtizedek múlva már számos kiállítás, fotóalbum és pályázat után nagy amerikai múzeumok őrzik a képeit. Mi itthon nem igazán ismerjük Albók János amerikás magyar fotográfus művészt, pedig hagyatékában több mint tizenötezer fénykép, és kilenc órányi filmfelvétel lelhető fel, a 20-as évektől kezdődően fotókon és filmeken dokumentálta az amerikai magyarok életét.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Hozzászólások
feketevipera
2011 aug. 24. - 13:10:28
Hiánypótló dokumentummûsor egy idehaza valóban csak egy nagyon-nagyon szûk kör számára ismert "amatõr" fényképészrõl, aki amerikás magyarként öt évtizeden át megörökítette az ottani magyarok és nem magyarok életét, mindennapjait. A film legnagyobb értéke a bemutatott sok-sok felvétel, bár nyilvánvalóan nem lehet mindegyiket megmutatni ennyi idõ alatt. Mintegy kárpótolva ezért a nézõt rengeteg információt felsorakoztatnak Albók Jánosról, így feltárul elõttünk egy izgalmas, szinte regénybe illõ életpálya.
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások