1939. november 11-én tartotta meg első előadását a pesti Goldmark-teremben a magyar színpadokról a zsidótörvények következtében száműzött, zsidó színészekből alakult színház. Az első estet dr. Ribáry Géza, a Művészakció fő szervezője a következő szavakkal nyitotta meg: "Nagyérdemű közönség! Prológusként köszöntlek mint a zsidó magyar művészek ügynöke. Kitárom szívemet, amely a szenvedőké és nélkülözőké, mert zsidó. Lelkemet, mely megalázottságában is büszke, mert magyar... Kérem önöket, ne hagyják, hogy kialudjon az a fáklya, amelyet ma gyújtunk meg, és amely a zsidó magyar művészekre borult sötét éjszakában most az egyetlen reménysugarat jelenti... Legyenek velem együtt ügynökei a zsidó magyar művészeknek, annak az építőmunkának, amelynek végcélja: megteremteni jobb jövőnket hazánk javára, Istenünk dicsőségére!" A letiltott művészeket az Országos Magyar Izraelita Közművelődési Egyesület több száz rendezvénnyel próbálta megmenteni a fizikai és szellemi pusztulástól. Az utolsó előadást 1944. március 19-én, a németek bevonulása napján tarthatták meg.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Hozzászólások
feketevipera
2011 jan. 24. - 20:12:00
Érdekes dolgok derültek ki a filmbõl, nem is tudtam egy ilyen színház létezésérõl. Azt is meglepõdve hallottam, hogy fellépett itt Beregi Oszkár ugyanúgy, mint a kabarétréfáiról késõbb ismertté vált Salamon Béla és Kellér Dezsõ is. Jó dolog, hogy végre nem egy lerágott csonttal foglalkoztak az alkotók, hanem "újdonsággal" rukkoltak elõ.
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások