Kevés olyan ember található és a külföldi magyarság körében, aki az elmúlt másfél évtizedben ne mondta volna még el így vagy úgy, az 1956-os forradalomban való részvételét, az eseményekhez fűződő érzelmeit, viszonyát. A kevesek közé tartozik a Franciaországban élő Thomas Schreiber, azaz Schreiber Tamás nemzetközi hírű politológus, nagy tekintélyű Kelet-Európa-szakértő, aki francia újságíróként 1956 szeptemberében Budapesten járt. Akkor még maga sem gondolta, hogy néhány hét múlva Párizsból ismét szülőföldjére indul. Pedig így történt. Október 25-én már Bécsben van, november elseje és tizenegyedike között Budapesten és vidéken járt, interjúkat készített a forradalom jeles személyiségeivel, Nagy Imrétől Maléter Pálig, Mindszenthy Józseftől Szigeti Attiláig. A Le Monde-ban megjelent cikksorozata miatt évekig nem kapott beutazási vízumot Magyarországra... Schreiber Tamás először vállalkozott arra, hogy a Magyar Televízióban beszéljen akkori élményeiről és arról, hogy a francia értelmiség jelesei, mint például Jean-Paul Sartre, Albert Camus, Yves Montand és sokan mások, a forradalom hírére miként váltak a magyarok, a magyar ügy lelkes támogatóivá.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások