A Hold árnyékában

Bakancslistához adom
In the Shadow of the Moon
16 éven aluliak számára nem ajánlott amerikai sci-fi, krimi, misztikus film, 115 perc, 2019

Értékelés:

61 szavazatból
Szerinted?

Egy philadelphiai nyomozó lassan beleőrül a titokzatos női sorozatgyilkos iránti megszállottságába, akinek a tetteire nincs magyarázat.
Forgalmazó: Netflix

Stáblista:

Hozzászólások

Szerinted?
lukenukem jún. 29. 22:41:05
majdnem minden idővel foglalkozó film belefut a paradoxon csapdájába. amivel nem feltétlenül kellene foglalkozni, csak élvezni kellene a filmet. de míg egy jó filmet lehet, addig egy középszerűt nagyon nehéz. a film egy érdekes krimiként indul, amibe a csavar természetesen nem maradhat el, bár közel se akkora horderejű, hogy arra ne gondolt volna bárki, aki valaha is látott volna egyetlen egy krimit is. (nekem nem az elején esett le, mert nem volt annyi infó akkor még, de megadtak mindent hozzá idővel.) a sci-fi vonal kimerül az időutazásban, annak megmagyarázása igen gyenge. sajnos egy nagyon sablonos film lett, ami kriminek gyenge, de időutazós sci-finek meg harmatgyenge!
mindig tologattam, hogy megnézzem a netflix-en. ma szántam rá magam... nem véletlenül. én másnak nem ajánlom még eldilemmázni se rajta!

majd minden autóban zajló dulakodás alkalmával teljesen értetlenkedve állok a dolog fölött, hogy elkapják hátulról, és meglepik, de ennek ellenére soha, egyetlen egy filmben sem (talán 100-ból 1-ben) az az elsődleges reakciója a sofőrnek, hogy beletapos a fékbe vagy direkt nekimenjen valaminek. ezzel kitudná billenteni a támadóját az egyensúlyából, mert ő be van kötve, nem lehet nagy baja. ez ennél a filmnél külön felb*szott, mert úgy vetette magát hátra a csomagtérbe a sofőr, hogy le se sz*rta, hogy áll az autó vagy megy... de hát menetben volt! lett volna ideje beletaposni a fékbe. és garantált volt, hogyha nekimegy valaminek akkor jól összezúzzák magukat egy dobozos kocsi rakterében. ez is egy olyan tipikusan idegesítő filmes klisé, amit képtelenek életszerűen ábrázolni. a vége mindig az, hogy neki mennek valaminek, de amíg az elszabadult kocsiban dulakodnak, addig lehet fokozni a feszültséget. olcsó megoldás, ami milliomodik alkalommal már nem a feszültséget kelti, hanem haragra gerjeszt

5/10
Dr. Classic 2023 júl. 20. - 14:56:49 5/10
Úgy a film feléig azt hittem hogy ez egy egész jó b kategóriás sci-fi - thriller lehet. Na aztán ebből a b ből gyorsan C meg D lett. Sajnálom
7/10
Ocsisonka 2022 ápr. 26. - 16:18:06 7/10
Számomra érdekes, nézhető film volt, annak ellenére is, hogy igazándiból nem hiszek abban, hogy ami egyszer már megtörtént, azaz lefutott vmi, azt meg lehetne változtatni, hiszen akkor már a jövő sem olyan, amiért vissza kellett mennem a múltba. Talán a végét jobban le lehetett volna zárni, befejezni.
8/10
Vadrenalin 2021 nov. 27. - 20:49:20 8/10 Előzmény kettyo
A Vissza a jövőbe filmeknél az elméletet a második részben fejtik ki, talán ezért kerülhetett be az első részbe ez az elhalványuló fotós tréfa. De az elmélet akkor is ez lenne, ha nem magyaráznák el, az elhalványuló fotó az, ami csak egy vizuális geg, de fizikailag értelmezhetetlen.
8/10
Vadrenalin 2021 nov. 27. - 20:42:52 8/10 Előzmény kettyo
Valójában 3 formája van az időparadoxon feloldásának. Az egyik, amit te írsz, ahol nem lehet változtatni a múlton - ez volt az alapja a Végső visszaszámlálás című filmnek. A másik, ahol időhurok van, mint a Terminátorban - tulajdonképpen itt sem változtat a múlton az időutazó, de szükséges az utazása és a tettei ahhoz, hogy a múlt olyan legyen, aminek a jövőjéből ő visszautazik. A harmadik az általam írt párhuzamos világok létrejötte.

Ez a film szerintem a ki nem fejtett elméletében ezt fejeli meg egy érdekes extrával: az az elmélete, hogy ha az utazó a jövőben már beavatkozott, akkor a jelenbeli beavatkozással úgy hasítja szét az univerzumot, hogy a jövőbeli közbelépése mindkét világban benne lesz. Ezért találkozgat újra a főszereplő az unokájával. Az is tök logikus, hogy a polgárháborús jövő a főhős számára nem létezik, hisz ő már abban az alternatív ágban van, ahol megtörtént a fő ideológus likvidálása.


4/10
kettyo 2021 nov. 24. - 18:46:03 4/10 Előzmény Vadrenalin

Amúgy sokkal hihetőbb lenne az időutazásnak egy olyan formája, ahol nem lehet belenyúlni a múltba, csak megtapasztalni a maga valóságában, hasonlóan mint a Trónok harcában. Így pontosabban meg lehetne ismerni a történelmet mint a mások szemszögén keresztüli leírások alapján, illetve rejtélyekre is fény derülhetne pl. ki ölte/ölette meg Kennedyt stb. Persze az más kérdés hogy ezt nyilvánosságra hoznák-e. Valószínűleg túl nagy érték lenne ahhoz.


4/10
kettyo 2021 nov. 24. - 18:05:36 4/10 Előzmény Vadrenalin

Ha az én koncepcióm alapján írják a történetet, úgy jobban működhetett volna :) Mert ugye akkor a főszereplő visszaküldi az unokáját, az teljesíti is a feladatait, de mégsem változik semmi, csak kicserélődnek a nevek. Persze ez is sántítana valamelyest, mert nyilván PONT ugyanúgy biztos nem történne minden, de az üzenet szempontjából működne, és mégiscsak jobb mint a választott megvalósítás. Ebben a változatban a főhős személyes tragédiája lenne a sztori, aki messiásvágyból, hibás koncepció alapján feláldozza unokája életét a semmiért. De hát a készítők koncepciója ugye más volt.


4/10
kettyo 2021 nov. 24. - 17:45:14 4/10 Előzmény Vadrenalin


Szerintem egyszerűen nem gondolták végig, hogy logikailag hogy állhatna össze az egész. Az elágazó világokat nem igazán támasztja alá, hogy a főszereplő találkozgat az időben visszaküldött unokájával, ahogy az sem, hogy azt mondja, csak az ő számára létezik az eredeti polgárháborús világ párhuzamosan a gyilkolászással létrehozott idillivel, mindenki más számára csak az idilli létezik, ha jól emlékszem. Nekem ez sehogyan sem ér össze.

A Vissza a jövőbe általad említett magyarázatára én sem emlékszem, de ott akkor ez egy komoly inkonzisztencia a filmben. Lehet a forgatókönyvíró elfelejtette törölni az elágazó világokról szóló részt, vagy többen írták a forgatókönyvet, és nem egyeztettek, másnak meg nem tűnt fel, a rendezőnek sem :) Ha ez így van, ez szarvashiba.


8/10
Vadrenalin 2021 nov. 24. - 16:46:31 8/10 Előzmény kettyo
Ez a paradoxon a legtöbb hasonló film kapcsán előjön, ahol
*** Spoiler ***
az időutazás célja valami katasztrófa elhárítása még a megtörténte előtt. A legáltalánosabb feloldása az, ha a múlt megváltoztatása létrehoz egy elágazást, ahonnan két alternatív világ létezik, az egyiknek a katasztrofális jövőjéből jött vissza az időutazó, és a másikban még bármi történhet a közbeavatkozásától függően. És a legtöbbször úgy érzem - ahogy itt is -, hogy az író ezt végig is gondolta, erre több jel utal, pl.
- ez az egyetlen magyarázata, hogy a lány miért az időben visszafelé haladva gyilkolászik (hogy ne kelljen később a maga által létrehozott alternatív univerzumok mindegyikén végigmennie)
- ezért nem változtathat a halálán, miközben a világ jövőjén változtathat (csak a létrejött alternatív világ jövője lesz más, az ő eredeti énje viszont ennek a létrejött világnak az első elágazásánál halt meg).

A rendezők azonban általában beáldozzák és elhallgatják a paradoxon feloldását valami szívhez szólóbb dramaturgiai megoldásért, mint amilyen itt a finálé: ha jobban belemennének a logikai magyarázatba, nem lenne értelme olyat üzenni a nagypapának, hogy képezze ki őt, és indítsa el a küldetésre, hisz a világnak nem ebben a verziójában lesz a katasztrófa, nem is innen küldték vissza a lányt.

Az elvi alapok beáldozását sajnos nagyobb klasszikusokban is elkövetik: A Vissza a jövőbe filmekben még el is magyarázzák az elágazások és alternatív jövők elméletét, ennek ellenére megcsinálták az ennek teljesen ellentmondó elhalványuló fényképes poént. De a közönség reakciója a rendezőt igazolta: az elméletre alig emlékszik valaki, az elhalványuló fotó viszont szinte mindenkiben megragadt. :-)
6/10
itsme1 2021 júl. 29. - 09:13:52 6/10
Terminátor light.
Az alapötlet nem rossz, de maradt néhány elvarratlan szál. Hiába raktak bele "sorozatsztárokat" a színészek játékát sem mondanám parádésnak.
2/10
Böhöm 2021 máj. 21. - 21:02:40 2/10
Még mondjuk 10-15 évvel ezelőtt, a filmtár szolgáltatók széleskörű elterjedése előtt ilyenek voltak a reklámok közötti időket kitöltő ZS-kategóriás filmek. Nagyon gyenge, ma már, amikor az otthonában válogat mindenki sok száz film közül, nem is értem, hogy ilyen szemetek hogyan tudnak egyáltalán megjelenni. Csak azért kap némi pontot, mert legalább pörgős, jó tempójú film, de ezzel együtt sem tudok senkit, akinek ezt ajánlanám.
1/10
Genius64 2020 okt. 27. - 08:11:00 1/10
Thriller, sci-fi, akció, Misztikus, film? Á dehogy. Simán Netflix-es film. Se füle se farka. Más filmekből lenyúlt témák zavaros történetté összegányolva, jó adag rasszizmusba bújtatva. Lapos párbeszédek, akció jelenetek minimális mennyiségben (azok is gázosak), karakterek semmi. Valószínű szado-mazo hajlamom van hogy végignéztem, de a film végén az a dagályos, követhetelen, értelmetlen monológ az már nekem is sok volt.
3/10
feherpeter77@gmail.com 2020 aug. 02. - 21:32:05 3/10
Tegnap a Dermesztő Félelem, és a Hóember, előtte a 64-es Jegyzőkönyv, ma ez! Hát mit ne mondjak, nem volt egy súlyban a fentebb említettetekkel, erőltetett beszélgetések, érdektelen történet, gyenge színészi munka, és nem utolsó sorban borzasztó rossz szinkron. Mondanám, hogy ez a Netflix műsorszolgáltatási stratégiájából adódik, de Az Ír után (a Narcos, és a Chapo ismeretében) ez rosszindulatú lenne. Lényeg a lényeg, elvitt két órát az életemből, lehetett volna rosszabb is, egy vasárnap esti munka előtti elalváshoz azonban tökéletes választás.
Roni72 2020 júl. 19. - 22:04:31 Előzmény buncow
Bocs, de most tényleg nem értelek :-O Ezzel a logikával lehetne akár egy tipikus '80-as évekbeli német pornófilm is 8/10...
8/10
buncow 2020 júl. 19. - 21:50:00 8/10 Előzmény Roni72
Pedig filmnek nem volt rossz, mondanivalót leszámítva. Főleg az elmúlt 10 év Marvel dzsungelében.
Roni72 2020 júl. 11. - 16:46:37

Az alapfelállás egy sci-fi közhely (az is rosszul kezelve), hozzá Shakespeare: Félreértések vígjátéka, és egy nagy adag fehérember-ellenes propaganda. Örülök, hogy a hozzászólók is jól látják ezt: én egy "100 legjobb film" listáról gyűjtöttem be, de már nem tudom teljesen komolyan venni a lista összeállítóit.

4/10
kettyo 2020 máj. 17. - 17:21:57 4/10 Előzmény buncow

A gyilkos elsősorban azért mulatt szerintem, hogy még nagyobb meglepetés legyen, mikor kiderül a kapcsolata a főszereplővel. Ha nem az lenne, hasonlítania kellene külsőleg az édesanyjára.


4/10
kettyo 2020 máj. 17. - 16:56:43 4/10 Előzmény buncow

Nézd a csaj kinézetét, tetkóit - közte az anarchisták egyetemes 'A' szimbóluma - meg maga a durván alteros diszkó ahol megtámadják, ennél nyilvánvalóbb aligha lehetne :)

Mivel ez csak a háttér, annyira nem bontották ki, de szerintem egy weimari Német Köztársaság szerű állapotot vízionáltak, ahol szélsőbalos és szélsőjobbos milíciák csapnak össze napi rendszerességgel az utcákon, egy széteső USA-val kiegészülve (ld. az új zászlót a pár csillaggal).

Amúgy egy ilyen forgatókönyv sajnos nem teljesen kizárt a jövőben szerintem.


8/10
buncow 2020 máj. 17. - 16:15:49 8/10 Előzmény kettyo

Miért volt nyilvánvalóan szélsőbalos anarchista a diszkós csaj? Amúgy jó ötlet a szélsőbalos-nacionalista polgárháborús vonal, de nekem egyértelműen fekete (sötétbőrű)-fehér ellentétnek tűnt végig. Kb. pont ezért van értelme a félig fehér, félig fekete unokának a filmben, amúgy tök mindegy lett volna a színe. Nekem továbbra is egy túlzott megfelelési kényszernek tűnik a film, köcsög, szipós, ostoba, félresiklott életű nacionalista fehérek - néhány PC fehér főszereplő kivételével - vs. tudós, egyetemesita, sikeres kisebbségiek. A film alapján úgy tűnik, hogy csak a fehérek hajlamosak szélsőségekre, erőszakra és kireskesztésre. Leszámítva esetleg azt a pár demonstrációt az elején, amikor megölik a fekete csajt.


4/10
kettyo 2020 máj. 13. - 10:31:36 4/10 Előzmény buncow
Ne felejtsd el hogy ez egy tavalyi amerikai film, tehát

nagyban befolyásolták az utóbbi időszak ottani erőszakos utcai megmozdulásai, hogy havi rendszerességgel tűznek össze az utcán alt-rightosok és szélsőbaloldaliak, sok sérülttel és néha halottal, valamint hogy újdonságként megjelent és terjed a fehér nacionalizmus az átlagemberek (nem szkinhedek, neonácik) körében. A fekete nacionalizmus is erősödik (black lives matter mozgalom). Ezekből a folyamatokból vizionáltak egy polgárháborús jövőt.

Az utolsó faszi akit kinyírt a lány, egy fehér nacionalista ideológus. Az előtte a diszkóban megtámadott és kinyírt lány viszont nyilvánvalóan egy szélsőbaloldali anarchista. Feltételezem ő meg egy nagyszabású szélsőbaloldali mozgalmat fog inspirálni és a két nagy mozgalom közt zajlik majd a polgárháború, a lány meg biztos ami biztos alapon mindkettő ideológusait, szellemi elődeit kiirtja.

Nem nagyon mennek bele a részletekbe a filmben de nekem így jött le.

Persze az igazán bátor húzás a rendező és forgatókönyvíró részéről az lett volna ha egy fekete nacionalista ideológust is kinyír a lány ugyanezen az alapon.

Persze továbbra is fenntartom hogy rendkívül ostoba és vállalhatatlan elképzelés kinyírni ártatlan embereket egyszerűen azért mert hisznek valamiben. Rengeteg tragédiát szült már ez a gondolat.

A végén a faszinak a veje nem néz ki amerikai feketének, inkább egy gazdag kelet-afrikainak, márpedig aki ott gazdag az NAGYON gazdag, szóval ez nekem inkább a hétköznapi "a pénz mindent visz" elv megtestesülése, mint a PC.

A "PC" kapcsolatok 99%-a amúgy hazugság, mert azonos vagy magasabb társadalmi osztálybeli idegennel szokták összeszűrni a levet. Az igazán PC az ha egy jómódú, jólnevelt valaki egy gettónégerrel, vagy putriscigánnyal, vagy akár egy lecsúszott fehérrel kezd, de erre nagyon kevés a példa.


Összes hozzászólás