A Nagy Könyv program célja az volt, hogy az embereket visszavezesse az irodalom világába a televízió segítségével. Egy szavazás keretében a nézők megválaszthatták, hogy mi ma Magyarország 12 kedvenc regénye. A 12 könyv közé olyan magyar és nemzetközi művek kerültek, mint a Pál utcai fiúk,az Egri csillagok,a Harry Potter és a Gyűrűk ura. Ezen könyvek mindegyikéhez egy-egy versenyfilm is készült (többek között Török Ferenc, Gárdos Péter és Alföldi Róbert rendezésében). Ez az összeállítás ezeket a versenyfilmeket tartalmazza.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Hozzászólások
mulao
2013 júl. 10. - 23:24:21
Kíváncsiságból felteszek pár kérdést, ami az olvasási szokásokról szól, hátha van kedve valakinek válaszolni. Kíváncsi vagyok manapság milyen olvasási szokásaik vannak az embereknek. Kort és nemet is lehet írni.
A kérdések nem véresen komolyak, csak ahogy eszmbe jutnak, úgy írom õket.
1 hét, 1 hónap illetve 1 év alatt hány könyvet veszel a kezdebe?
Mindenféle témából/kategóriából, vagy csak a hozzád közelállókból válogatsz?
Szoktál újraolvasni könyvet, vagy igen hányszor és kb átlagban mennyi idõ tellik el a két olvasás között?
Abban az esetben, ha olyan könyv akad a kezedbe, ami nem tetszik, akkor is végig olvasod, vagy abbahagyod?
Maradsz a hagyományos könyvnél, vagy e-book-ról szeretsz olvasol?
Szépirodalmi, vagy szórakoztató könyvekhez nyúlsz inkább, vagy mindkettõhöz?
Mi alapján választod ki, hogy éppen azt a könyvet vadd a kezedbe? Valaki ajánlotta, kölcsönadta, vagy bármilyen más okból?
Tudatosan, vagyis rendszeresen olvasol, vagy inkább annak függvénye, hogy mikor van idõd?
Elõnyben részesítesz olyan írok regényeit, akiktõl már többször olvastál, így biztos vagy benne, hogy jó az új könyve is, vagy nyitott vagy olyan írók felé is, akiket még nem ismersz, vagy nem olvastál tõlük?
Mit lehet még kérdezni? Talán ezek a kérdések már elegendõek ahhoz, hogy úgymond "felmérje az emberek olvasási szokásit".
Hát egyvégtében még nem olvastam ezer oldalasnál hosszabb könyvet, de mondjuk az Alapítvány sorozatot, ha egybe számoljuk...(7 kötet). Bár azt hiszem, ezt nem is oldalakban vagy kilóra mérik. :-)) Egy kisregény is húzódhat hetekig, és egy vaskos könyv is "elolvasva" pár nap alatt, ha jó.
Én is kiváncsi lennék, milyen eredménnyel zárulna egy szavazás, ha most indítanák. És érdekes volna az olvasók korát tudni.
Amúgy én is olyan vagyok, hogy addig olvasom a könyvet, amíg be nem fejeztem, ilyenkor éjjel is fent vagyok egy darabig, aztán másnap folytatom. Viszont azt gondolom egy film megnézésél egy könyv (függõen az oldalszámoktól) elolvasása jóval több idõ. Nekem kb 7-8 nap kellett ahhoz, hogy kivégezzem az 1061 oldalas Az idõk végezetéig-et, gondolom ez azért elég lassú. Eddig ez volt a leghosszabb könyv, amit olvastam. Igaziból azt gondolom, hogy az olvasás olyan dolog, hogy valakit vagy érdekel és szereti csinálni, vagy soha nem is vesz kezébe egyetlen könyvet sem. Kicsit a színházba járáshoz tudnám hasonlítani, az is olyan, hogy valaki vagy csinálja, vagy nem is érdekli egyáltalán.
Igaz, rohanó világ, de én inkább olvasok, mint filmet nézek. És inkább kicsit kótyagos vagyok reggel (egy kávéval több), de le nem teszem a könyvet, amíg ki nem esik a kezembõl. :-))
Viszont rátapintottál egy szerintem lényeges dologra: nevezetesen, hogy kik szavaznak.
Nekem van ismerõsöm, aki a szavazáson csak mosolygott, s azt mondta, inkább olvas.
Mondjuk a mai rohanó világunkban nincs is idõ olvasni, arról nem is beszélve, hogy már a könyvek is méregdrágák, nehezen fizetik meg az emberek. Én is van, hogy inkább a könyvtárba járok (a Régimódi történetet pont onnan szereztem meg). Ha olvasnak is az emberek, akkor inkább a mai "trendi" könyveket, esetleg olyanokat, amit egy-egy film tett népszerûvé, pl mostanság az Alkonyat vagy A tetovált lány. Arra lennék kíváncsi, ha 2005 után 7 évvel újra lenne egy ilyen felmérés, melyik könyvek lennének fent a listán. Szerintem az Alkonyatnak lenne esélye, bár ezt meg inkább csak a tinik olvassák.
Igen, újraszámoltam: az elsõ 50-ben talán 10 nem kötelezõ vagy ajánlott, de igazad van, az is számít, melyik iskolát nézzük, mert tudtommal is van, ahol a Harry Pottert olvastatják és az Üvöltõ szeleket is kérték már.
Ha mélyebben belegondolunk, szomorú, mennyire nem olvasnak már az emberek. A Guttenberg-galaxis elveszõben van...:-((
Elgondolkodtattál, nem mondtam hülyeséget azzal, hogy azt mondtam a lista bemutatja, hogy az emberek milyen könyvekhez jutnak, hiszen a kötelezõket amúgy is el kell olvasniuk, de kérdés, hogy külön milyen és mennyi könyvet vesznek a kezükbe.? Ilyen szinten A katedrális se lenne meglepõ, mert tudtommal vannak iskolák, ahol kötelezõvé tették.
Jó, hogy leírtad a listát. Átnézve arra jutottam, hogy az elsõ kb. 60-ban nagyobb részben a kötelezõ és ajánlott olvasmányok vannak, tehát igazán népszerûek azok, amelyek ennélkül is bekerültek a listába: pl. a Jane Eyre, az Üvõltõ szelek, Winnetou, Rejtõ mûvei, A gyertyák csonkig égnek...
Az Egri csillagokkal és az Abigéllel pl. nagyon egyetértek, meg a kötelezõk közül több kedvencem is van, de most nem sorolom.
Jó lenne, ha újra lenne valami A nagy könyvhöz hasonló, mert egyre nehezebben találok ötletet, hogy mit olvassak. Illetve egy kis kulturális nézni való lehetne a tv-ben.
Bár van pár olyan könyv, aminek a folytatását elolvashatnám, A tûz és jég dala elsõ részét, A trónok harcát már olvastam, meg A neveletlen hercegnõ naplójának 1. részét (tudom röhejes és még tetszett is), meg majd Ken Folettõl az Évszázad trilógiát folytatnám, A titánok bukását kivégeztem, de azt hiszem még itthon nem is jelent meg a folytatás. Most ezek vannak a fejemben. Amúgy a legjobbnak választott könyvek valamelyikével egyetértek, valamelyikével nem, meg van olyan, amit nem ismerek. Aminek pl örülök, hogy felkerült a listára az A katedrális, azt olvastam is és szerettem is. De mondjuk a Régimódi történet engem nagyon érdekelt, aztán olvasni kezdtem és nem tetszett. Azt hittem, arról szól, amirõl a film, de nekem végül csak csalódást okozott. Amúgy meg ez a lista is leginkább azt tükrözi, hogy az átlag emberek milyen könyvekhez jutnak, pl szerintem sokan furcsállják, hogy az Állítsátok meg Terézanyut! miért került fel. A könyv kissé szétszórt, a film jobban összefüggõ történetet mesél el szerintem.
Amúgy itt van a 100-as lista, amiket a legjobb könyveknek választottak:
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások