Száz éve született minden idők egyik legjelentősebb magyar operatőre, Eiben István. A magyar filmművészet történetében szinte példa nélkül álló gazdag életművet, csaknem 135 általa fényképezett hosszú játékfilmet hagyott hátra az "Öreg" - mert így hívták a legendás Hunnia Filmgyárban. Több mint 50 némafilmet forgatott, amelyből egyetlen egy sem maradt meg az utókornak. A filmes szakmában legendák keringenek az "eibeni fény" titkáról. Pista bácsi úgy látott, mint a nyersanyag. Az érzékeny árnyalatok különbözősége a fekete-fehér nyersanyagon, a félközelik, a premier planok nagymestere. A magyar némafilm történetében ő volt az első, aki a belső műtermi felvételeknél a világítást önálló művészi kifejező eszközként használta. Ő fényképezte az első hosszú hangosfilmet, A kék bálványt, majd a Hyppolit, a lakájt, a Lila ákácot, a Bál a Savoybant, a Légy jó mindhaláligot, az Egy pikoló világost, és a kétszázadik hangosfilmet, a Dankó Pistát. A filmszakma élő nagyságai idézik fel Eiben István fényudvarát az utolsó tekercs nevében.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások