Meztelenek és bolondok

1941
amerikai vígjáték, 114 perc, 1979

Értékelés:

58 szavazatból
Szerinted?

Értékelés:

58 szavazatból
Szerinted?
1941-ben, hat nappal a japánok Pearl Harbor-i támadása után az amerikaiak attól tartanak, hogy a következő célpont Kalifornia lesz. Az államban eluralkodik a pánikhangulat. Egy a légierőknél szolgáló parancsnok, egy szélsőséges civil nacionalista nyomába erednek egy elveszett japán tengeralattjárónak, ami saját célpontjául Hollywood-ot választotta. Amikor pedig az eltévedt japán tengeralattjáró Los Angeles strandján bukkan fel, a lakosság fölöttébb mulatságos módon reagál.

Stáblista

Szereplők

Frank Tree
Joan Douglas
Ward Douglas
Wild Bill Kelso
Wolfgang von Kleinschmidt kapitány
Claude Crumn
Akiro Mitamura parancsnok

Díjak és jelölések

  • Oscar-díj

    1980
    Legjobb vizuális effektusok jelölés
  • Oscar-díj

    1980
    Legjobb hang jelölés
  • Oscar-díj

    1980
    Legjobb operatőr jelölés: William A. Fraker

Hozzászólások

Szerinted?
Lyanos1 2021 dec. 30. - 12:03:34 Előzmény Newcastle United
Az eredeti cím egy évszám, ami az amerikaiaknak mond valamit és asszociációt ébreszt a háborúval kapcsolatban, de itthon ez nyilván nem működik. Így adódott, hogy kellett egy honosított címet kitalálni.
A magyar címnek bizonyára szellemesnek, figyelemfelhívónak és nézőcsalogatónak kellett lennie.
Így aztán kiforgatták Mailer könyvének címét. Aki ismeri a könyvnek legalább a címét, az tudja, hogy a 2. világháborúról szól, és ebből sejti, hogy a film is háborús témájú. A film hazai bemutatója idején általánosságban a társadalom nagyobb része rendszeresen olvasott, így ésszerű volt az a feltételezés, hogy a filmnek adott magyar címről beugrik a könyv illetve a háború is. A cím utolsó szava pedig azt engedi sejtetni, hogy egy vidám történetet látunk.
Emellett a cím első szava abban a közegben és időben erotikus vonzerővel is bírt, tehát különösen figyelemfelhívó volt illetve borítékolhatóan becsalogatta a közönséget a moziba. Az is igaz, hogy a filmben történetesen egyetlen meztelen személy szerepel és őt is csak félig-meddig takarásban látjuk, tehát a többes számban írt jelző többszörösen túlzás, de erre a néző ráért akkor rádöbbenni, amikor már megvette a jegyet és végignézte a filmet :-)
10/10
zorad 2020 febr. 06. - 10:46:41 10/10
Minden idők egyik legjobb vígjátéka. 35 évvel később is ugyanúgy megszakadok rajta a nevetéstől, mint gyerekkoromban. A rendezői kicsit lassúbb menetű, de a rajongóknak kihagyhatatlan.
3/10
Révész István 2019 okt. 27. - 01:00:45 3/10
Túl hosszú, uncsi, sz@r, alig bírtam végig nézni :(
olahmiki1959 2015 jan. 10. - 23:47:37
Idézet következik a film ismertetõjébõl. (Tényleg nem én írtam, itt áll, feketén-fehéren...:)

"Steven Spielberg elsõ "nagy" filmje, ezúttal háborús komédia."

Tényleg?

Párbaj, Sugarlandi hajtóvadászat, CÁPA!!!, Harmadik típusú találkozások...
Ezek mind a Meztelenek és bolondok ELÕTT készültek!
A Párbaj, személyes véleményem szerint - habár tv filmnek készült, - Spielberg egyik legjobb filmje, a Cápa ma már filmtörténeti klasszikus, ahogyan a Harmadik típusú találkozások is egy nagyon nagy film.

Azt kell mondjam, hogy bár ez a film nagyon látványos, de mégiscsak egy blõdli, amelyik meg sem közelíti az elõbb felsorolt filmek egyikét sem.

... Jó volt látni azt a rengeteg fiatal, kezdõ színészt, akik közül késõbb nagyon sokan világsztárok lettek.

Két órányi felhõtlen szórakozásnak jó a Meztelenek és bolondok, de semmi több. Nem marad meg az emberben, és késztetést sem nagyon érez arra, hogy újból megnézze.
Én legalábbis így voltam vele...:)
MaxwellRobinson 2014 ápr. 13. - 21:27:41
Nem kell elfelejteni, hogy ez erõsen a hetvenes évek. Akkoriban ez egy kitûnõ filmnek számított. Gyerekként láttuk moziban, fetrengtünk a röhögéstõl a sok blõdség láttán. Mára viszont eljárt felette az idõ... Engem már nem köt le, de biztos van, akinek tetszik.
Cinemár 2014 jan. 06. - 19:47:30
Igazad van, nem vagyunk egyformák. Valóban sokfajta humor van. Köszönöm a választ!
vino-et-veritas 2014 jan. 06. - 08:22:17 Előzmény Cinemár
Attól függetlenül, hogy a filmjeiben felbukkan a derü vagy a humor, még nem jelenti azt, hogy a "vígjátékok mestere".
Nemigen van a munkásságában a tárgyalt filmhez hasonló "vígjáték", ez volt a megállapítás.
Egyébként arra utaltam, hogy a rendezõ tudatosan is rendezhette ilyen kesze-kuszára ezt a filmet, alkalmazva a "klasszikus" vígjátékok némiképp elcsépelt eszközeit...

Az utolsó mondatot nem értem, mert mi az, hogy "igazi humor"?

Nekem sokféle humor tetszik a Monty Python-tól a francia, olasz vagy angol vígjátékokon keresztül Chaplin-ig, de egyikre sem mondanám, hogy bármelyik is egyedül az "igazi humor" hordozója (v.ö.: melyik bor vagy sajt a legjobb?). Annál is inkább, mert a vígjátéktól a szatíráig eleve számos ága-boga van a humornak...
Cinemár 2014 jan. 05. - 18:40:31 Előzmény vino-et-veritas
Ennek a filmnek a nagy erénye, hogy egy pillanatig sem akarja komolyan venni magát! Spielbergnek valóban sajátos a humora, ettõl is lettek különlegesek az alkotásai, a bevételek alapján úgy tûnik sikerrel. Sok moziját láttam, és a "Ryan közlegény megmentése" kivételével szinte mindben ott ez a jellegzetes "adalék", még a "Schindler listájá"-ban is. Ezért szerintem azt írni, hogy õ: "nem a vígjátok mestere azóta sem" olyan, mintha azt mondanánk például Hitchcockról, hogy nincs izgalom a filmjeiben! Persze ha valaki nem szereti (vagy csak nem érti) a humorát, még semmit sem von le a rendezõ mûvei értékébõl. Mellesleg késõbb sok remek színésszel dolgozott együtt, ez még egy korai alkotása.
Vino-et-veritas - kérlek írj pár címet, ami szerinted az igazi humort képviseli, mert érdekel a véleményed!
vasárnapinézõ 2013 dec. 31. - 08:44:38
Fárasztó.
vino-et-veritas 2013 dec. 30. - 21:57:01
Ennek a filmnek a legnagyobb baja, hogy egyszerûen nem jó.

Az alap érdekes lenne - a lehetséges japán invázió hisztérikus korszakának vígjátéki feldolgozása. De ez eléggé kevéssé sikerült a korban valószínûleg elõforduló felforduláson túl.

A "sajátos humor" leginkább a szokásos klisékre épül (verekedések, landolás a tojásos rekeszek között, fekete-fehér "bõrszín-csere", õrült száguldozás, stb). Persze, ez lehet akár a rendezõ nagyon is tudatos választása.

A "nagy" színészek (néhány kivétellel) inkább a B-kategóriából verbuválódtak ...

Ahogyan valaki írta, Spielberg nem a vígjátok mestere azóta sem.

Legalább néhány, azóta már elment "magyar hangot" volt jó újra hallani (Petrik József, Kéry Gyula, Czigány Judit, stb).
Összes hozzászólás