"Madách költeménye bibliája a Nemzeti Színháznak, amelyet örökké forgat, amelyből mindig tanul, amelyet sohasem fog teljesen kitanulni" - írja 1923-ban Hevesi Sándor a Nyugat hasábjain. 2002. március 15-én az újonnan épült Nemzeti Színház a magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb és legtöbbet vitatott drámájával indított, Az ember tragédiájával. Azzal a művel, amelyet Arany Jánostól kezdve a mai napig újra és újra értelmeznek, és amelyről már akkor nem tudták eldönteni a kritikusok, hogy könyvdráma-e vagy színpadi mű. Tud-e újat mondani számunkra az emberiségköltemény, amelyről többet beszéltek, mint a magyar irodalom bármely más alkotásáról? Műsorunkban ezekre a kérdésekre keressük a választ, bemutatva a Tragédia színpadi feldolgozásainak sokféleségét.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Hozzászólások
feketevipera
2011 júl. 02. - 21:12:59
A dokumentumfilm végigvezet minket az elmúlt több mint száz év Tragédia-felfogásain, igaz, tényleg csak azt vizsgálja, hogy milyen koncepciókat vallottak a rendezõk, miközben színpadra állították vagy filmre vitték a mûvet. Ez is érdekes, hiszen viszonylag sok elõadásból láthatunk részleteket, bár én személy szerint szívesen vennék egy olyan filmet is, amely a Tragédiának mint írott mûnek az értelmezési lehetõségeivel foglalkozik, nem pedig a színpadra állítás kérdéseivel.
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások