A néprajz a hagyományos életmódot folytató paraszti, nomád vagy zsákmányoló-gyűjtögető népcsoportok mindennapi tárgyait, művészetét, építészet, díszítőművészet, zene, tánc, valamint hagyománykincsüket, szokásaik, hitviláguk, énekes és szóbeli értékeiket felölelő jelenségek elnevezése. Ezeket a rohanó világunkban is fennmaradt értékeket mutatja be műsor.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Hozzászólások
ötödik elem
2013 febr. 01. - 18:41:39
Jók lennének az ilyen sorozatok, ha az igazságot tárnák fel és nem részigazságokat közölnének. Pl. amikor egyes tárgyak díszítését szláv hatásúnak mondanak. Ezzel csak az a baj, hogy a szlávoknak semmi szerepe nem volt a magas kultúra teremtésében s így nem lehetett befolyással a magyar kultúrára. Honnan lehet ezt tudni? Például onnan, hogy honfoglaláskori sírok feltárásánál a szláv sírokat úgy különböztetik meg a magyaroktól, hogy nincs benne semmi a csontvázon kívül! A magyar sírok ellenben tele vannak arany-ezüst tárgyakkal, amik a legkülönbözõbb szimbólumokkal vannak ellátva kezdve a ruhagombokkal. S hogy mi lehet az oka a szegényes temetkezési módnak? Talán az, hogy az V. században még szláv rabszolgákkal kereskedtek európaszerte a zsidó kereskedõk. Azaz nem voltak olyan szellemi szinten, hogy ilyen maradandót tudjanak alkotni. Érdekes maradvány az angol nyelvben a 'slave-szolga' jelentés. Konklúzió: jobb, ha végleg elfelejtjük a szláv hatás érvényesülését a magyar alkotó mûvészetre, mert ilyen sosem volt.
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások