A Szovjetunióval történt szakítás után Albánia fokozatosan Európa legelszigeteltebb és legabszurdabb államává vált. A párt vezetője Enver Hodzsa volt, aki vasmarokkal uralkodott. Ő volt Sztálin legfanatikusabb tanítványa. A Hodzsa-rezsim kémkedéssel gyanúsított mindenkit, akinek külföldi házastársa volt. A neves bolgár dokumentumfilm-rendező, Adela Peeva filmjében három szétszakított pár mesél a borzalmakról: hogyan élték túl a börtönéveket, hogyan kényszerítették őket válásra, s miként hagyott bennük kitörölhetetlen nyomot a történelem irracionalitása.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Hozzászólások
feketevipera
2010 nov. 04. - 21:22:13
Elszomorító történeteknek lehettünk tanúi, még olyanról is hallhattunk, hogy valaki megtagadta a feleségét, illetve az anyját. (Ez már majdnem olyan, mint Pavel Morozovnak az esete, aki anno feljelentette a szovjet hatóságoknál az apját, utána pedig szinte hõs lett.) Sajnos az albán kommunista rendszer az egyik legiszonyatosabb volt, habár még ma is elég keveset tudunk róla. Azt hiszem - mint a legtöbb diktátor -, Hodzsa is személyiségzavaros ember volt, ezért (is) lehetett Sztálin kitûnõ tanítványa. Neki köszönhetõ az, hogy ennyi embert megnyomorítottak testileg-lelkileg, és ezek közül csupán néhányat szólaltattak meg a filmben. Nagyon elgondolkodtató (és jellemzõ) volt az egyik egykori belbiztonsági tiszt megjegyzése, aki azt mondta, hogy ha az ember bemegy a börtönbe, és ott megkérdezi a rabokat, mindegyik ártatlannak fogja mondani magát. Tudtán kívül ezzel a bolsevistákról is ítéletet mondott, hiszen a filmben megszólaló vörösbitangok ugyanígy reagáltak. Mind mentegették magukat, mondván: õk nem csináltak semmit, csak a munkájukat végezték (egyszóval õk is "ártatlanok", mint a börtönben lévõk). Az egykori bolsevisták sem fogják soha beismerni, hogy valamiben is bûnösek lennének, az esetleges kérdezgetésekre sokan dühösek lesznek közülük, bíróság elé pedig még véletlenül sem kerültek, ellenben jó nyugdíjat kapnak, bocsánatot sohasem kértek áldozataiktól. Ez van Albániában. Ugye ismerõs?
Hát ez az ,ami nemigen megy a magyarnak, már mint a gondolkodás.És nem is ment a történelemben sem csak nagyon ritkán ,akkor meg a körülmények tettek keresztbe.
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások